Από nordost σε κάτι άλλο !!!

Μηνύματα
387
Reaction score
237
Σαν τους παππούδες στο καφενείο, μαζεύεστε όλοι οι γνωστοί και ανασύρετε μνήμες του παρελθόντος σας μιλώντας μια αργκό που μόνο εσείς καταλαβαίνετε. Κι όλα αυτά σ ένα τοπικ που άνοιξε άλλος ζητώντας μια γνώμη για το δικό του setup

pathetic!
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Ναι τα δικά μου είναι των 2e το μέτρο. Στους δορυφόρους , γιατί στα μπάσα έχω ακριβά Monster των 30e το μέτρο.
Στα σαμπς έχω επίσης των 3e το μέτρο.
Στα surrounds , έχω ψιλοακριβούτσικα 2,5 καρρέ κάτι της monitor audio ή κάτι τέτοιο των 4e το μέτρο.
Γεια σου ρε Γιάνναρε!!
Εδώ που τα λέμε είσαι λίγο χαϊεντάς με 30 ευρώ το μέτρο :p
Πάνω κάτω και εγώ στα ίδια είμαι. 2,5 ευρώ για δορυφόρους, 4 ευρώ για σαμπ, 30 ευρω τα xlr και 150 ( όχι το μέτρο) των ηχείων:)
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Σαν τους παππούδες στο καφενείο, μαζεύεστε όλοι οι γνωστοί και ανασύρετε μνήμες του παρελθόντος σας μιλώντας μια αργκό που μόνο εσείς καταλαβαίνετε. Κι όλα αυτά σ ένα τοπικ που άνοιξε άλλος ζητώντας μια γνώμη για το δικό του setup

pathetic!
Παθέτικ που προσπαθούμε μερικοί να του ανοίξουμε τα μάτια; Άκρως ενδιαφέρον. Για συνέχισε, ανάβω και τσιγάρο τώρα!
 


Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.787
Reaction score
28.224
Η Belden είναι διεθνής καταξιωμένος παίχτης (Άπαιχτος στον τομέα των καλωδίων)Με εργοστάσια παραγωγής στην Ολλανδία, Belden Europe, (όπου εργαζομαι και κερδιζω το ψωμακι μού τα τελευταία 10 χρονια)στην Duna της Ουγγαρίας ,στο Μεξικό, στην Κίνα, στην Αμερική και στην Ινδία.
Όμως έχει ένα μειονέκτημα, δεν ασχολείται με boutique cables.
Γιατί απλά δεν την ενδιαφέρει το αντικείμενο.
-
ποια Belden ειναι τα καλύτερα σε rca και ποιά γιά ηχεία ;
Ευχαριστώ
 

Μηνύματα
1.613
Reaction score
2.247
Παθέτικ που προσπαθούμε μερικοί να του ανοίξουμε τα μάτια; Άκρως ενδιαφέρον. Για συνέχισε, ανάβω και τσιγάρο τώρα!
Δεν διακρίνεις κάποια έπαρση στην άποψη σου;
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Το να ασχοληθεί κάποιος με καλώδια πριν λύσει άλλα βασικά προβλήματα, είναι μπούρδα. Την ίδια μπούρδα έκανα κι εγώ στο παρελθόν. Θεωρώ "καθήκον" μου να αφυπνήσω όσους βρίσκονται στη θέση που βρισκόμουν κι εγώ παλιά, τότε που ψώνιζα καλώδια περιμένοντας να μου λύσουν προβλήματα που δεν είναι η δουλειά τους να λύσουν. Προβλήματα που έχει και ο νηματοθέτης...


Όχι, απο τον ορθολογισμό που πιστεύω ότι με διακατέχει. Είναι λογικό να λειτουργεί καλύτερα ένα ενεργό έχοντας πολυενίσχυση ( έναν ενισχυτή για κάθε μονάδα ), ηλεκτρονικό κροσάρισμα ( ακριβείας απο υπολογιστή ) και κατά προτίμηση dsp. Κατανοώ τί συμβαίνει με τη πολυκαναλική αναπαραγωγή και θα ήθελα να την ακούσω, αυτό δεν σημαίνει ότι θα την ψώνιζα. Για τα subs όμως, έχω αρχίσει να ψήνομαι όπως έχω ξαναπεί, κυρίως όταν είδα τί συμβαίνει στον χώρο μου. Τόσο για να λειτουργούν τα ηχεία στο ιδανικό φάσμα συχνοτήτων, όσο και για να υπάρχουν πραγματικά χαμηλές συχνότητες στον χώρο, χωρίς ο χώρος να τις ακυρώνει και ενώ οι δορυφόροι θα είναι τοποθετημένοι στα ιδανικά σημεία.



Αυτήν ακριβώς την άποψη είχα κι εγώ. Μόνο που δεν συζητάμε για πετσόκομμα συχνοτήτων, καθώς δεν συζητάμε για ένα απλό equalizer, αλλά όπως το αντιλαμβάνομαι, χρονικές διορθώσεις, φασικές διορθώσεις και στο τέλος, ένα ικανοποιητικό αποτέλεσμα. Αποτέλεσμα που απλά η αλλαγή ενός καλωδίου δεν κάνει σε καμία περίπτωση.

Αφού έχουν δίκιο, δεν βρίσκω λόγο να διαφωνήσω. Άλλωστε, όπου νιώθω την ανάγκη, διαφωνώ χωρίς περιστροφές. Η απάντηση στην απορία σου είναι: άκουσα μια light εκδοχή αυτών που υποστηρίζουν οι δόκτωρες ( μάλιστα, ο πρώτος που με τσίγκλησε ήταν ο @wnet o οποίος μου άνοιξε τα μάτια ως προς τη δυνατότητα ισοστάθμισης στη πηγή πριν το dac ). Απο τη στιγμή που άκουσα κάτι ενδιαφέρον και πολύ πιο δραστικό απο οποιαδήποτε αλλαγή καλωδίου έχω κάνει μέχρι τώρα, νιώθω την ανάγκη να διορθώσω τις ανακρίβειες που έλεγα παλιά, τότε που ήμουν πορωμένος καλωδιάκιας.



Όπως είπα και παραπάνω, άκουσα κάτι διαφορετικό που μάλιστα μέχρι ενός σημείου, δεν κοστίζει και τίποτα.

@Dimifoot Δώσε νέο παρατσούκλι παρακαλώ!!

Προσωπικοί λόγοι. Άλλαξε το nickname, αλλά όχι ο συντάκτης που κρύβεται πίσω απο αυτό. Τα μυαλά του βέβαια, έχουν αλλάξει κατά πολύ. Ωρίμασε. ;)


Εννοείται!
Οκ Νικόλα!! Για το Nickname, κοίτα μη σου βάλει κάποιο του στυλ: προσκυνημένος, μετανιωμένος, ή πολύ χειρότερα...νενέκος! Να είναι κάποιο...πώς να το πω..αξιοπρεπές.

Αστειεύομαι όπως καταλαβαινεις Φίλε.

Όπως προειπα: καλή τύχη στο νέο σου δρόμο. Το εννοώ..
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.010
Γεια σου ρε Γιάνναρε!!
Εδώ που τα λέμε είσαι λίγο χαϊεντάς με 30 ευρώ το μέτρο :p
Πάνω κάτω και εγώ στα ίδια είμαι. 2,5 ευρώ για δορυφόρους, 4 ευρώ για σαμπ, 30 ευρω τα xlr και 150 ( όχι το μέτρο) των ηχείων:)
Ηταν η εποχή που μέ έψηνε καθημερινά ο argi να πάρω πιο σοβαρά καβλώδια από αυτά που είχα του κιλού.
Εξ ου και τα Monster τα 4χ3 , τα περίεργα. Οτι πιο flat είχε ο Ρίτσος.
Συντόμως θα γίνουν όλα MOGAMI και θα τελειώνει η ιστορία.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Δεν διακρίνεις κάποια έπαρση στην άποψη σου;
Kαθόλου, αν λάβουμε ως δεδομένο ότι δεν έχει στήσει σωστά τα ηχεία του. Εκτώς αν δεν το βλέπεις στις φωτογραφίες που ανέβασε. Δεν τον κατακρίνω, εννοείται. Αλλά καλό είναι να καταλάβει ότι το τρέχον στήσιμο δεν προσφέρεται για αξιολόγηση του οποιουδήποτε καλωδίου. Been there, done that. Εγώ τα έσκασα τα σχεδόν 2000 σε καλώδια. Καιρός να σώσω κανένα Χριστιανό, Μωαμεθανό, οτιδήποτε, απο το λάθος που έκανα εγώ στο παρελθόν.
Οκ Νικόλα!! Για το Nickname, κοίτα μη σου βάλει κάποιο του στυλ: προσκυνημένος, μετανιωμένος, ή πολύ χειρότερα...νενέκος! Να είναι κάποιο...πώς να το πω..αξιοπρεπές.

Αστειεύομαι όπως καταλαβαινεις Φίλε.

Όπως προειπα: καλή τύχη στο νέο σου δρόμο. Το εννοώ..
Καμία σχέση με νενέκος. Συνειδητοποίησα τα λάθη που έκανα στο παρελθόν και θεωρώ υποχρέωσή μου να ταρακουνήσω όσους βλέπω ότι πάνε να κάνουν το ίδιο λάθος. Και το σημαντικότερο: αντιλαμβάνομαι τα λάθη κατόπιν δοκιμών και ακροάσεων, όχι δογματικά, ούτε με πάθη, ούτε με φετίχ. Τα ακριβά καλώδια τα έχω, αν θέλω τα βάζω και παίζουν. Προς το παρόν δεν νιώθω την ανάγκη να το κάνω.
Υ.Γ. Απο την αρχή των τοποθετήσεών μου προέτρεψα στη φροντίδα του χώρου. Αν μη τι άλλο, τα λεφτά του θα πιάσουν τόπο, πολύ περισσότερο απο την απόκτηση καλωδίων που δεν θα κάνουν σχεδόν τίποτα με το τρέχον στήσιμο των ηχείων και τη κατάσταση του χώρου γενικότερα. Και εννοείται ότι στον επόμενο χώρο θα κάνω το ίδιο: φροντίδα χώρου. Απλά σε αυτόν τον χώρο που βρίσκομαι τώρα, δεν υπάρχει λόγος να ασχοληθώ καθώς (σχετικά) σύντομα θα φύγω.
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Ηταν η εποχή που μέ έψηνε καθημερινά ο argi να πάρω πιο σοβαρά καβλώδια από αυτά που είχα του κιλού.
Εξ ου και τα Monster τα 4χ3 , τα περίεργα. Οτι πιο flat είχε ο Ρίτσος.
Συντόμως θα γίνουν όλα MOGAMI και θα τελειώνει η ιστορία.
Τα Canare ξεχνατε ολοι και θα παρεξηγηθω!:)
 

Μηνύματα
1.613
Reaction score
2.247
Τι να σου πω,εγω δύσκολα θα χρησιμοποιούσα την έκφραση "να σου ανοίξω τα μάτια" ακόμα και στο αντικείμενο μου . Και για να μην θεωρήσεις τίποτα διαφορετικό ,εχω φτηνά καλώδια και δεν πιστεύω στο μπερν ιν των καλωδίων.

Οσο για το "γενίτσαρος" δεν νομίζω να καταλαβαίνουν όλοι τον τρόπο σκέψης του ντίμι.
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Kαθόλου, αν λάβουμε ως δεδομένο ότι δεν έχει στήσει σωστά τα ηχεία του. Εκτώς αν δεν το βλέπεις στις φωτογραφίες που ανέβασε. Δεν τον κατακρίνω, εννοείται. Αλλά καλό είναι να καταλάβει ότι το τρέχον στήσιμο δεν προσφέρεται για αξιολόγηση του οποιουδήποτε καλωδίου. Been there, done that. Εγώ τα έσκασα τα σχεδόν 2000 σε καλώδια. Καιρός να σώσω κανένα Χριστιανό, Μωαμεθανό, οτιδήποτε, απο το λάθος που έκανα εγώ στο παρελθόν.


Καμία σχέση με νενέκος. Συνειδητοποίησα τα λάθη που έκανα στο παρελθόν και θεωρώ υποχρέωσή μου να ταρακουνήσω όσους βλέπω ότι πάνε να κάνουν το ίδιο λάθος. Και το σημαντικότερο: αντιλαμβάνομαι τα λάθη κατόπιν δοκιμών και ακροάσεων, όχι δογματικά, ούτε με πάθη, ούτε με φετίχ. Τα ακριβά καλώδια τα έχω, αν θέλω τα βάζω και παίζουν. Προς το παρόν δεν νιώθω την ανάγκη να το κάνω.
Υ.Γ. Απο την αρχή των τοποθετήσεών μου προέτρεψα στη φροντίδα του χώρου. Αν μη τι άλλο, τα λεφτά του θα πιάσουν τόπο, πολύ περισσότερο απο την απόκτηση καλωδίων που δεν θα κάνουν σχεδόν τίποτα με το τρέχον στήσιμο των ηχείων και τη κατάσταση του χώρου γενικότερα. Και εννοείται ότι στον επόμενο χώρο θα κάνω το ίδιο: φροντίδα χώρου. Απλά σε αυτόν τον χώρο που βρίσκομαι τώρα, δεν υπάρχει λόγος να ασχοληθώ καθώς (σχετικά) σύντομα θα φύγω.
Εσυ τωρα κολλησες τα ηχεια στον τοιχο και νομιζεις οτι παιζουν καλυτερα;Βελτιωσες το μπασσο λιγο αλλα χαλασες αλλες ιδιοτητες της ηχητικης...
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
Ναι τα δικά μου είναι των 2e το μέτρο. Στους δορυφόρους , γιατί στα μπάσα έχω ακριβά Monster των 30e το μέτρο.
Στα σαμπς έχω επίσης των 3e το μέτρο.
Στα surrounds , έχω ψιλοακριβούτσικα 2,5 καρρέ κάτι της monitor audio ή κάτι τέτοιο των 4e το μέτρο.


Καταξοδεύτηκες! :lol:

Αλήθεια τώρα, έδωσες πολλά για τα μπάσα που λες, θα πρέπει να έχουν πολύ καλή θωράκιση.
 

Μηνύματα
387
Reaction score
237
Στοιχειώδεις κανόνες ευγένειας ορίζουν 1)τον τροπο που απευθύνεσαι σε κάποιον που ρωτάει για μια γνώμη 2)ότι δεν καταχράσαι το θέμα για να ξιφομαχήσεις με άλλους άσχετους με το θέμα του νήματος 3) δεν αυτο-αναγορεύεσαι σε ειδήμονα, επειδή ετσι αποφάσισες εσυ για σενα!
Θα μπορούσα να αναφέρω κι αλλα παραδείγματα αλλα δεν υπάρχει κανένας λόγος.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.636
Reaction score
77.056

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
@Νίκος Τεγόπουλος ς Τέλος, ως προς την εκτίμηση που δείχνω προς τα ενεργά: πρόσφατα άνοιξα thread σχετικά με τη μετατροπή των ηχείων μου προκειμένου να απαλλαγώ απο το κύκλωμα διαχωρισμού, με ενεργό κροσάρισμα πριν τη τελική ενίσχυση. Αν μη τι άλλο, θαρρώ ότι αυτό δείχνει ότι δεν ασπάζομαι δογματικά κάποιες απόψεις, αλλά επεξεργάζομαι τις πληροφορίες που λαμβάνω και εκείνες που τις βρίσκω προς τη σωστή κατεύθυνση, προσπαθώ να τις υλοποιήσω. Δεν έχω καμία αμφιβολία ότι ένα σύστημα ενεργών της τάξης των 10000€ θα πηγαίνει γ@μιόντας το δικό μου σετάπ ( που η τιμή καινούργιου είναι κάπου εκεί ).

Εσυ τωρα κολλησες τα ηχεια στον τοιχο και νομιζεις οτι παιζουν καλυτερα;Βελτιωσες το μπασσο λιγο αλλα χαλασες αλλες ιδιοτητες της ηχητικης...
Κόλλησα τα ηχεία στον τοίχο μεν, αλλά λέω στον υπολογιστή να διορθώσει το πρόβλημα που δημιουργεί αυτή η κατάσταση πριν πάει το σήμα στο dac. Σύντομα θα υλοποιήσω και τον οδηγό του @Bhutia που καταλαβαίνω πολύ καλά τί θα μου δώσει ( γιατί άλλωστε έφαγα τα λυσσακά μου να μάθω το rephase... ). Οι ιδιότητες της ηχητικής στις οποίες αναφέρεσαι, δεν χάλασαν περισσότερο απο όταν είχα τα ηχεία πιο έξω. Και εδώ που τα λέμε, μια χαρά στερεοφωνική εικόνα έχω, απλά έχει βγεί πιο μπροστά απο τα ηχεία. Δεν είναι η ιδανική στερεοφωνική εικόνα που είχα όταν έβγαλα τα ηχεία στο 1.5m απο τον μπροστινό τοίχο, αλλά
α) ας είμαστε ρεαλιστές, δεν μπορώ να ακούω έτσι,
β) Ακόμα και έτσι, είχα άλλα προβλήματα (βρισκόμουν κολλητά στον πίσω τοίχο).
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
Εσυ τωρα κολλησες τα ηχεια στον τοιχο και νομιζεις οτι παιζουν καλυτερα;Βελτιωσες το μπασσο λιγο αλλα χαλασες αλλες ιδιοτητες της ηχητικης...


Ποιές Γιάννη;;
 


Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Ποιές Γιάννη;;
Για ρωτα τον Αστροναυτη-ξερει τις επιπτωσεις της κινησης που εκανε.Απαντησε εν μερει αυτος.Εγω στοιχηματιζω οτι αν πειραματιστει εκτενεστερα,καποια στιγμη θα τα απομακρυνει απο τον εμπρος τοιχο.
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Και το σημαντικότερο: αντιλαμβάνομαι τα λάθη κατόπιν δοκιμών και ακροάσεων,
..μα..τι λες τωρα; Τι είπες;;;;;;;; Αυτά είναι "εγκλήματα" για αυτούς που σ' εκαναν να δεις τα πραγματα διαφορετικά! Προσεξε ρε Νικόλα, προσεξε βρε παλικάρι μου!
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.174
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top