Από nordost σε κάτι άλλο !!!


Μηνύματα
948
Reaction score
2.991
.... που είναι αυτό το παιδί με τα καλώδια που ήθελε να τον βοηθήσουμε,που χαθηκε;;;;;;;;
Αυτός φταίει για όλα, μας έφερε τον κορονοϊό, μέχρι πριν λίγες μέρες είμασταν όλοι αγαπημένοι.


Αν και είμαστε η χώρα που δεν μπορεί να προδιαγράψει ούτε ακτίνα ποδηλάτου,
εδώ μέσα υπάρχει μια ομάδα που έχει ξεβρακώσει την παγκόσμια βιομηχανία audio
και μάλιστα άνθρωποι χωρίς καμία πιστοποίηση τίποτα 0.


ο θάνατος του δικάναλου setup... αλλά έτσι είναι τα φορουμ... ανοησία αγέλης :lolsign::lolsign::lolsign:


.
 

Μηνύματα
942
Reaction score
265
Αυτός φταίει για όλα, μας έφερε τον κορονοϊό, μέχρι πριν λίγες μέρες είμασταν όλοι αγαπημένοι.


Αν και είμαστε η χώρα που δεν μπορεί να προδιαγράψει ούτε ακτίνα ποδηλάτου,
εδώ μέσα υπάρχει μια ομάδα που έχει ξεβρακώσει την παγκόσμια βιομηχανία audio
και μάλιστα άνθρωποι χωρίς καμία πιστοποίηση τίποτα 0.


ο θάνατος του δικάναλου setup... αλλά έτσι είναι τα φορουμ... ανοησία αγέλης :lolsign::lolsign::lolsign:


.
Σωστός ο παίχτης!
 

Μηνύματα
27.267
Reaction score
25.272


Υπάρχουν κολοσσοί όπως η belden και η Mogami που κατασκευάζουν καλώδια πάσης φύσεως , και υπάρχουν μετά κάτι κουτσουλιές τύπου cardas, κλπ , και ο λέανδρος να μας λέει ότι , αφού το λέει ο cardas έτσι είναι.
Στρώσιμο καλωδίων μέχρι να σβήσει ο ήλιος ρεεεεε.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100


Υπάρχουν κολοσσοί όπως η belden και η Mogami που κατασκευάζουν καλώδια πάσης φύσεως , και υπάρχουν μετά κάτι κουτσουλιές τύπου cardas, κλπ , και ο λέανδρος να μας λέει ότι , αφού το λέει ο cardas έτσι είναι.
Στρώσιμο καλωδίων μέχρι να σβήσει ο ήλιος ρεεεεε.
Προφανώς και γράφει στο site της η belden ότι δεν ισχύει το. Burn in ε??
Τι??
Δε το γράφει???
Μα επιτέλους πιο site μπορεί να σε επαληθεύσει @JOHN MARKOU ??
Μια απορία της έχω ο άνθρωπος δηλαδή...
 

Μηνύματα
7.274
Reaction score
11.822
Υπάρχει μια τεράστια διαφορά,η δική σας πλευρά μιλά θεωρητικά και χωρίς αποδειξεις,ενώ η δική μας εμπειρικά, που από μόνο του αυτό λειτουργεί ως αποδειξη!
Δηλαδή, το ότι ακούτε πράγματα πρέπει να αποτελεί απόδειξη; Ενδιαφέρον.

Να με συγχωρήσει η μεγαλοσύνη σου, John, που δεν ηξερα τι σύστημα είχες, και το είδα τωρα. Ακούς με Sansui λοιπόν, και είμαι σιγουρος ότι ακούς υπέροχα, ο ήχος θα είναι μουσικός, και θα χαίρεσαι κάθε ακρόαση, I bet on that.
Όμως, εχεις δίκιο, διάφορες σε καλώδια δεν θα μπορείς να διακρίνεις, ευτυχώς ή δυστυχώς, κι ετσι θεωρείς ότι όσοι άκουμε ζούμε σε ένα παράλληλο κόσμο
Οπότε άσε μας να δοκιμάζουμε καλώδια και να ανταλλάσουμε απόψεις χωρίς να προσπαθείς να αποδείξεις την άποψη σου
Άντε και δεν ακούει με τους sansui ο Γιάννης. Εγώ έχω Bryston. Για πε...

Νομίζω ότι κάπου εδώ πρέπει να τελειώνει η αντιπαράθεση ,ο καθένας να σέβεται την άποψη του άλλου και να μην προσπαθεί να αλλάξει,να ειρωνευτεί ,η να κοροιδεψει την την αντίθετη άποψη.Εσεις που δεν ακούτε διαφορές και τα έχετε μια χαρά με τον εαυτό σας και είστε σίγουροι αφήστε τους υπόλοιπους να λένε τα δικά τους.Το θέμα είναι που είναι αυτό το παιδί με τα καλώδια που ήθελε να τον βοηθήσουμε,που χαθηκε;;;;;;;;
Αν θέλει να βοηθηθεί, πρέπει να σταματήσει να διαβάζει αυτά που του γράφετε, τουλάχιστον μέχρι να ρυθμίσει σωστά τα ηχεία του στον χώρο.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.413
Reaction score
74.721
Δηλαδη αν συγκρίνουμε ενα φρεσκοστρωμένο καλώδιο με ενα καλώδιο πενταετίας θα ακούγονται το ίδιο;
Όχι βέβαια, γι' αυτό και στις αγγελίες συχνά αναφέρονται οι ώρες που έχει παίξει. Ημιστρωμένο, παραστρωμένο κλπ.
 

Μηνύματα
7.274
Reaction score
11.822
Προφανώς και γράφει στο site της η belden ότι δεν ισχύει το. Burn in ε??
Τι??
Δε το γράφει???
Μα επιτέλους πιο site μπορεί να σε επαληθεύσει @JOHN MARKOU ??
Μια απορία της έχω ο άνθρωπος δηλαδή...
Απλά η Belden δεν έχει ανάγκη να πουλήσει παπάτζες Λέανδρε. Δίνει σαφείς προδιαγραφές για καλώδια που η ίδια κατασκευάζει και δεν έχει ανάγκη να χτίσει καμία φήμη γύρω απο το όνομα και τα προϊόντα της. Είναι κατασκευαστής, όχι μεταπωλητής.
 


leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Απλά η Belden δεν έχει ανάγκη να πουλήσει παπάτζες Λέανδρε. Δίνει σαφείς προδιαγραφές για καλώδια που η ίδια κατασκευάζει και δεν έχει ανάγκη να χτίσει καμία φήμη γύρω απο το όνομα και τα προϊόντα της. Είναι κατασκευαστής, όχι μεταπωλητής.
Πάντα μου άρεσαν αυτές οι επιστημονικές τοποθετήσεις περί παπατζας κλπ!!!
Συνεχίστε παρακαλώ!!
Μαθαίνω κι εγώ να είμαι... ορθολογιστής!!
Δηλαδή, το ότι ακούτε πράγματα πρέπει να αποτελεί απόδειξη; Ενδιαφέρον.



Άντε και δεν ακούει με τους sansui ο Γιάννης. Εγώ έχω Bryston. Για πε...
Εσύ δεν έχεις ακούσει ποτέ Νικόλα??
Αλλά έλεγες όταν ήσουν στην ακρόαση στο σπίτι μου παρουσία και άλλων μελών του forum..
Αλλά επίσης και κατά τη τελευταία ακρόαση επίσης στο σπίτι μου..
Η μνήμη σου νομίζω ότι είναι εξαιρετικά επιλεκτική..
 

Μηνύματα
1.031
Reaction score
2.826
Όταν άνοιξα αυτό το θέμα η ερώτηση ήταν ξεκάθαρη το ότι ήθελα κάποια συμβουλή δηλαδή σαν χρήστης nordost και έχοντας εμπειρία μόνο από αυτά τα καλώδια να μου πουν κάποιοι συμφουρίτες που τα έχουν δοκιμάσει σε αντιπαράθεση με κάποια άλλα τις εντυπώσεις τους, από ότι βλέπω το θέμα έχει πάρει άλλη πορεία, χωρίς να θέλω να υποτιμήσω την γνώμη και την άποψη κανενός θέλω να πω το εξής, δεν ρώτησα αν αξίζει να δώσω 300-700€ για ένα καλώδιο εγώ θέλω να τα δώσω έτσι και αλλιώς αλλιώς κάθομαι και με το παλιό μου καλώδιο το οποίο παίζει παραπάνω από αξιοπρεπή.

Η συμπεριφορά ορισμένων η οποία οφείλω να πω φτάνει σε βαθμό Μπουλινγκ και οι οποίοι θέλουν να πείσουν τους άλλους ότι αυτή η «αναβάθμιση» είναι λάθος, γενικά είναι απαράδεκτο κάποιες από τις απαντήσεις που θέλω τις έχω πάρει σε προσωπικά μηνύματα, αυτό σημαίνει ότι κάποιοι δεν τολμούν να πουν την γνώμη τους γιατί κάποιοι άλλοι πέφτουν να τους φάνε και να υποτιμήσουν την γνώμη τους.

Οι γνώμες τύπου δώσε μια «ευκαιρία» στα mogami blended είναι σεβαστές οι απόψεις βάλε τα συγκεκριμένα γιατί έτσι είναι και στο λέω «εγώ» είναι απορριπτέες.

Επίσης θα απαντήσω στην άποψη ε και ποιος είναι η cardas,kimber,nordost και πολλές άλλες θα πω το εξής είναι κάποιες εταιρείες στην βιομηχανία των καλωδίων οι οποίες έχουν επενδύσει σε έρευνα και τεχνολογία και έχουν εδραιωθεί απανταχού στον κόσμο και έχουν την καθολική αποδοχή εκατομυρίων ακροατών και αυτό το φαινόμενο της φυλής ε και ποιος είσαι εσύ θα απαντήσω αυτός είναι αυτός που είναι εσύ ποιος είσαι που δεν σε ξέρει ούτε η μάνα σου.

Με αυτά τα λόγια δεν θέλω να προκαλέσω έριδες ούτε αντιπαραθέσεις εκφράζω μόνο την προσωπική μου άποψη και θα παρακαλέσω αν έχετε την καλοσύνη να παραμείνετε μέσα στο θέμα της ερώτησης αλλιώς αγνοήσετε το θέμα ευχαριστώ.

Γιώργος
 

Μηνύματα
387
Reaction score
237
Δηλαδή, το ότι ακούτε πράγματα πρέπει να αποτελεί απόδειξη; Ενδιαφέρον.



Άντε και δεν ακούει με τους sansui ο Γιάννης. Εγώ έχω Bryston. Για πε...

Τι να πω, αν ακούς διάφορες οκ, αν πάλι δεν ακούς και πάλι οκ. Δεν φταίνε τ αυτιά μας ούτε το συμφέρον του καθενός. Όσο πιο αναλυτικά συνοδα, τόσο οι οποίες διάφορες μεγενθυνονται

Αν θέλει να βοηθηθεί, πρέπει να σταματήσει να διαβάζει αυτά που του γράφετε, τουλάχιστον μέχρι να ρυθμίσει σωστά τα ηχεία του στον χώρο.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.872
Reaction score
77.474
Ας δεχτούμε (που δεν, αλλά για να γίνει συζήτηση, καραντίνα βλεπεις :tongue: ) πως τα καλώδια αλλάζουν χαρακτηριστικά τα οποία επιφέρουν αλλαγή και στο πως ακούγονται μετα πχ 100-500 ώρες χρήσης.

Υπάρχει κάποιο άλλο χρονικό όριο στο οποίο αρχιζει και φθίνει η απόδοσή τους; ή παίζουν ιδανικά στον αιώνα τον άπαντα; (Δεν εννοώ μηχανική φθορά ή οξείδωση).

Δηλαδη αν συγκρίνουμε ενα φρεσκοστρωμένο καλώδιο με ενα καλώδιο πενταετίας θα ακούγονται το ίδιο;
ναι....περνάνε και ΚΤΕΟ :lol: :cry:
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.236
Reaction score
27.041
Υπάρχει καμιά τεκμηριωμένη επιστημονική δημοσίευση που να αποδεικνύει ότι δεν ακούγεται το στρώσιμο ... και να "αντέχει σε κριτική" ???
Α

Θα αρκεστω να μου αποδείξει κάποιος ότι δεν υπάρχει διαφορά μεταξύ στρωμένου και αστρωτου.
Να το αποδείξει ε?? :sneaky: :sneaky:
Τεκμηριωμένα..
Χωρίς να σηκώνει αμφιβολία.. :sneaky: :sneaky:
έχετε δει ελέφαντα να προσπαθεί να αποδείξει ότι δεν είναι? :lolsign:
 


I

iason

Guest


Υπάρχουν κολοσσοί όπως η belden και η Mogami που κατασκευάζουν καλώδια πάσης φύσεως , και υπάρχουν μετά κάτι κουτσουλιές τύπου cardas, κλπ , και ο λέανδρος να μας λέει ότι , αφού το λέει ο cardas έτσι είναι.
Στρώσιμο καλωδίων μέχρι να σβήσει ο ήλιος ρεεεεε.
Η Belden είναι διεθνής καταξιωμένος παίχτης (Άπαιχτος στον τομέα των καλωδίων)Με εργοστάσια παραγωγής στην Ολλανδία, Belden Europe, (όπου εργαζομαι και κερδιζω το ψωμακι μού τα τελευταία 10 χρονια)στην Duna της Ουγγαρίας ,στο Μεξικό, στην Κίνα, στην Αμερική και στην Ινδία.
Όμως έχει ένα μειονέκτημα, δεν ασχολείται με boutique cables.
Γιατί απλά δεν την ενδιαφέρει το αντικείμενο.
 


Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.236
Reaction score
27.041
Άλλη μια " τεκμηριωμένη " απάντηση του μπλόκ των...ορθολογιστων!!
Συνεχίστε παρακαλώ!! :tongue: :tongue:
Σε όλες τις επιστήμες, ιδίως δε στη νομική, υποχρέωση απόδειξης έχει αυτός που ισχυρίζεται ότι κάτι ισχύει. Αλίμονο αν ζητούσαμε απ' τον κατηγορούμενο να αποδείξει την αθωότητά του. Τα λοιπά είναι μαύρη μαγεία, βουντού, ταλιμπανισμός κ.λ.π. Διαλλιέχτε.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Σε όλες τις επιστήμες, ιδίως δε στη νομική, υποχρέωση απόδειξης έχει αυτός που ισχυρίζεται ότι κάτι ισχύει. Αλίμονο αν ζητούσαμε απ' τον κατηγορούμενο να αποδείξει την αθωότητά του. Τα λοιπά είναι μαύρη μαγεία, βουντού, ταλιμπανισμός κ.λ.π. Διαλλιέχτε.
Ακριβώς όπως το λες!!
Μα ακριβώς όμως!!
4 κατασκευαστές καλωδίων με ένα πολύ πρόχειρο ψάξιμο (υπάρχουν πολλοί περισσότεροι που έχουν ακριβώς την ίδια θέση) λένε ότι ισχύει το burn in, κατασκευαστές καλωδίων ήχου ε??
. κι όχι .. νομικοί ή κτηνίατροι...
Απ' την άλλη έχουμε φωνουλες της συμπαθεστατης κατά τ αλλά κυρίας Ελένης Λουκά και των οπαδών της ότι κάτι τέτοιο δεν υφίσταται...
Δε βλέπω που διαφωνούμε!!
Βουντού..ταλιμπανισμος και bullying...
Συνηθισμένα πράγματα δηλαδή...
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.236
Reaction score
27.041
λένε ότι ισχύει το burn in
Να αποδείξουν μαθηματικά τον ισχυρισμό τους!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Τα... "άκουσα" "ένοιωσα" και συναφείς σαχλαμάρες δεν γίνονται δεκτά σε καμιά επιστήμη.
Παίξτε βουντού...
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.621
Μηνύματα
2.868.341
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top