Από nordost σε κάτι άλλο !!!

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Τι να σου πω,εγω δύσκολα θα χρησιμοποιούσα την έκφραση "να σου ανοίξω τα μάτια" ακόμα και στο αντικείμενο μου . Και για να μην θεωρήσεις τίποτα διαφορετικό ,εχω φτηνά καλώδια και δεν πιστεύω στο μπερν ιν των καλωδίων.

Οσο για το "γενίτσαρος" δεν νομίζω να καταλαβαίνουν όλοι τον τρόπο σκέψης του ντίμι.
Αυτή είναι όμως η αλήθεια. Πάει να κάνει ένα μεγάλο λάθος. Ας φτιάξει πρώτα τα ηχεία μέσα στον χώρο και μετά ας πειραματιστεί με τα καλώδια. Αν δεν το κάνει, τσάμπα λεφτά θα δώσει. Θα ακούσει μερικές διαφορές, αλλά όχι αυτές που μπορούν να προσφέρουν τα καλώδια και όχι αυτές που θα πάρει αν ακόμα και με τα καλώδια που διαθέτει, στήσει σωστά τα ηχεία. Επαναλαμβάνω: περνάει το mono test?

Στοιχειώδεις κανόνες ευγένειας ορίζουν 1)τον τροπο που απευθύνεσαι σε κάποιον που ρωτάει για μια γνώμη 2)ότι δεν καταχράσαι το θέμα για να ξιφομαχήσεις με άλλους άσχετους με το θέμα του νήματος 3) δεν αυτο-αναγορεύεσαι σε ειδήμονα, επειδή ετσι αποφάσισες εσυ για σενα!
Θα μπορούσα να αναφέρω κι αλλα παραδείγματα αλλα δεν υπάρχει κανένας λόγος.
1) Ελπίζω να καταλαβαίνει ότι του μιλάω φιλικά, όπως θα μιλούσα στον κολλητό μου.
2) Δεν είμαι εγώ που ξιφομαχεί σε αυτό το νήμα. Και λέω κάτι απόλυτα σχετικό με το νήμα: δεν νοείται οποιαδήποτε δοκιμή αν το σύστημα δεν λειτουργεί σωστά μέσα στον χώρο.
3) Ενώ οι υπέρμαχοι των καλωδίων που μιλάνε ως ειδήμονες, έχουν το ακαταλόγιστο ας πούμε. Με το ίδιο πάθος μιλάει και ο Λέανδρος για παράδειγμα ( ο οποίος αναφέρεται στο Burnin που με το σκεπτικό σου, επίσης είναι offtopic ), αλλά για μισό λεπτό: ο Λέανδρος υποστηρίζει ότι είναι θεμιττή η δοκιμή και απόκτηση καλωδίων υπό τις τρέχουσες συνθήκες του νηματοθέτη.
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
Για ρωτα τον Αστροναυτη-ξερει τις επιπτωσεις της κινησης που εκανε.Απαντηση εν μερει αυτος.Εγω στοιχηματιζω οτι αν πειραματιστει εκτενεστερα,καποια στιγμη θα τα απομακρυνει απο τον εμπρος τοιχο.


Ας απαντήσει ο Νίκος τότε, πιθανόν να του χάλασε κάπως την στερεοφωνική εικόνα...
 


I

iason

Guest
-
ποια Belden ειναι τα καλύτερα σε rca και ποιά γιά ηχεία ;
Ευχαριστώ
Αγαπητέ Emmanouil, είναι σχετικό το ποιά είναι καλύτερα.....
Θα σου εκφράσω το προσωπικό μου γούστο ,για rca το 1694Α και γενικα ότι αναγράφει πανω στην ουγια video brilliance .
Για ηχείο το 46380.
Αλλά είναι θέμα γούστου, σαν τις γυναίκες.. ;)
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Για ρωτα τον Αστροναυτη-ξερει τις επιπτωσεις της κινησης που εκανε.Απαντηση εν μερει αυτος.Εγω στοιχηματιζω οτι αν πειραματιστει εκτενεστερα,καποια στιγμη θα τα απομακρυνει απο τον εμπρος τοιχο.
Φυσικά και έχω πειραματιστεί κατόπιν προτροπής μέλους που έχει διαγραφεί απο το forum. Γι'αυτό και έβγαλα τα ηχεία στο 1.5m και τα πήρα αγκαλιά τότε τον Νοέμβρη. Και όντως η στερεοφωνική εικόνα ήταν ασύλληπτη. Δεν λειτουργεί όμως έτσι το πράγμα. Κακά τα ψέμματα όμως, δεν είναι δυνατόν να έχω έτσι τα ηχεία στημένα σε μόνιμη βάση, ειδικά στον τόσο μικρό χώρο που διαθέτω τώρα. Απο την άλλη όμως, είχα και τρελό μπουμάρισμα στα μπάσα λόγω της εγγύτητας στον πίσω τοίχο.

..μα..τι λες τωρα; Τι είπες;;;;;;;; Αυτά είναι "εγκλήματα" για αυτούς που σ' εκαναν να δεις τα πραγματα διαφορετικά! Προσεξε ρε Νικόλα, προσεξε βρε παλικάρι μου!
Για να είμαστε ακριβείς, ήταν πολλοί οι παράγοντες που με έκαναν να δω διαφορετικά τα πράγματα:
1) Η επίσκεψη στον Λέανδρο πέρισυ
2) Η επίσκεψη στον Blues
3) Η επίσκεψη σε χώρο που δέσποζε η διάχυση
4) Η ενημέρωση που μου έδωσε ο @wnet ότι δηλαδή μπορώ να έχω μια υποτυπώδη ισοστάθμιση χωρίς να ψωνίσω dirac.
5) Η απόκτηση του μικροφώνου μετρήσεων ( εκεί έφαγα το τρελό χαστούκι )
6) Οι συμβουλές των δοκτώρων και ειδικότερα του @Dimifoot ο οποίος πέραν του κραξίματος που ρίχνει, έκατσε και ασχολήθηκε προκειμένου να μου συμμαζέψει τη κατάσταση σε επίπεδο ισοστάθμισης με τη δημιουργία φίλτρων.
Ειδικά για το (6) οφείλω ευγνωμοσύνη στον Dimi. Επειδή έκατσε και ασχολήθηκε, όχι μια φορά, αλλά αρκετές μέχρι να έχω ένα ανεκτό αποτέλεσμα. Αποτέλεσμα το οποίο χωρίς να είναι dirac, έκανε σκόνη την όποια βελτίωση είχα ακούσει μέχρι τότε απο τα καλώδια που αγόραζα.
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Φυσικά και έχω πειραματιστεί κατόπιν προτροπής μέλους που έχει διαγραφεί απο το forum. Γι'αυτό και έβγαλα τα ηχεία στο 1.5m και τα πήρα αγκαλιά τότε τον Νοέμβρη. Και όντως η στερεοφωνική εικόνα ήταν ασύλληπτη. Δεν λειτουργεί όμως έτσι το πράγμα. Κακά τα ψέμματα όμως, δεν είναι δυνατόν να έχω έτσι τα ηχεία στημένα σε μόνιμη βάση, ειδικά στον τόσο μικρό χώρο που διαθέτω τώρα. Απο την άλλη όμως, είχα και τρελό μπουμάρισμα στα μπάσα λόγω της εγγύτητας στον πίσω τοίχο.



Για να είμαστε ακριβείς, ήταν πολλοί οι παράγοντες που με έκαναν να δω διαφορετικά τα πράγματα:
1) Η επίσκεψη στον Λέανδρο πέρισυ
2) Η επίσκεψη στον Blues
3) Η επίσκεψη σε χώρο που δέσποζε η διάχυση
4) Η ενημέρωση που μου έδωσε ο @wnet ότι δηλαδή μπορώ να έχω μια υποτυπώδη ισοστάθμιση χωρίς να ψωνίσω dirac.
5) Η απόκτηση του μικροφώνου μετρήσεων ( εκεί έφαγα το τρελό χαστούκι )
6) Οι συμβουλές των δοκτώρων και ειδικότερα του @Dimifoot ο οποίος πέραν του κραξίματος που ρίχνει, έκατσε και ασχολήθηκε προκειμένου να μου συμμαζέψει τη κατάσταση σε επίπεδο ισοστάθμισης με τη δημιουργία φίλτρων.
Ειδικά για το (6) οφείλω ευγνωμοσύνη στον Dimi. Επειδή έκατσε και ασχολήθηκε, όχι μια φορά, αλλά αρκετές μέχρι να έχω ένα ανεκτό αποτέλεσμα. Αποτέλεσμα το οποίο χωρίς να είναι dirac, έκανε σκόνη την όποια βελτίωση είχα ακούσει μέχρι τότε απο τα καλώδια που αγόραζα.
Καλά κάνεις και τους ευχαριστείς. Στοιχειώδεις κανόνες ευγένειας επιβάλλουν να κάνεις κάτι τέτοιο, και ορθώς το κάνεις. Όμως εγώ άλλο πράγμα είπα..
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Φυσικά και έχω πειραματιστεί κατόπιν προτροπής μέλους που έχει διαγραφεί απο το forum. Γι'αυτό και έβγαλα τα ηχεία στο 1.5m και τα πήρα αγκαλιά τότε τον Νοέμβρη. Και όντως η στερεοφωνική εικόνα ήταν ασύλληπτη. Δεν λειτουργεί όμως έτσι το πράγμα. Κακά τα ψέμματα όμως, δεν είναι δυνατόν να έχω έτσι τα ηχεία στημένα σε μόνιμη βάση, ειδικά στον τόσο μικρό χώρο που διαθέτω τώρα. Απο την άλλη όμως, είχα και τρελό μπουμάρισμα στα μπάσα λόγω της εγγύτητας στον πίσω τοίχο.



Για να είμαστε ακριβείς, ήταν πολλοί οι παράγοντες που με έκαναν να δω διαφορετικά τα πράγματα:
1) Η επίσκεψη στον Λέανδρο πέρισυ
2) Η επίσκεψη στον Blues
3) Η επίσκεψη σε χώρο που δέσποζε η διάχυση
4) Η ενημέρωση που μου έδωσε ο @wnet ότι δηλαδή μπορώ να έχω μια υποτυπώδη ισοστάθμιση χωρίς να ψωνίσω dirac.
5) Η απόκτηση του μικροφώνου μετρήσεων ( εκεί έφαγα το τρελό χαστούκι )
6) Οι συμβουλές των δοκτώρων και ειδικότερα του @Dimifoot ο οποίος πέραν του κραξίματος που ρίχνει, έκατσε και ασχολήθηκε προκειμένου να μου συμμαζέψει τη κατάσταση σε επίπεδο ισοστάθμισης με τη δημιουργία φίλτρων.
Ειδικά για το (6) οφείλω ευγνωμοσύνη στον Dimi. Επειδή έκατσε και ασχολήθηκε, όχι μια φορά, αλλά αρκετές μέχρι να έχω ένα ανεκτό αποτέλεσμα. Αποτέλεσμα το οποίο χωρίς να είναι dirac, έκανε σκόνη την όποια βελτίωση είχα ακούσει μέχρι τότε απο τα καλώδια που αγόραζα.
Ετσι.Μου αρεσει που δεν κρυβεις τις ατελειας του κολληματος των ηχειων τοιχο.

Οπως σου ξαναειπα,πειραματισου με θεσεις ακροασης στο 20 ή στο 40% (χονδρικα) και τοποθετησε αναλογα τα ηχεια,σε αποσταση το πολυ 80 εκ απο τον εμπρος τοιχο για αρχη.Σιγουρα θα παιξει καλυτερα το ηχειο σου ετσι!

Πρωτα επιλεγουμε θεση ακροασης και μετα θεση ηχειων!
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Καλά κάνεις και τους ευχαριστείς. Στοιχειώδεις κανόνες ευγένειας επιβάλλουν να κάνεις κάτι τέτοιο, και ορθώς το κάνεις. Όμως εγώ άλλο πράγμα είπα..
Αν κατάλαβα καλά, είπες ότι το ότι άκουσα το αποτέλεσμα, αντιβαίνει στη πεποίθηση των δόκτωρων ότι δηλαδή δεν πρέπει να ρυθμίζεται ένα σύστημα με το αυτί. Αν είναι αυτό, το σύστημα δεν ρυθμίστηκε με το αυτί. Με το αυτί όμως επιβεβαιώνω την ορθότητα του εγχειρήματος ( για τις δεδομένες συνθήκες του χώρου μου ) και επιβεβαιώνω ότι το σύστημα τώρα παίζει καλύτερα απο πριν ( πέραν δηλαδή του ότι μετράει καλύτερα ). Και έπεται συνέχεια. Να ολοκληρώσουμε όμως το offtopic γιατί το σκίζουμε το θέμα κανονικότατα; :D
 


Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Ναι τα δικά μου είναι των 2e το μέτρο. Στους δορυφόρους , γιατί στα μπάσα έχω ακριβά Monster των 30e το μέτρο.
Στα σαμπς έχω επίσης των 3e το μέτρο.
Στα surrounds , έχω ψιλοακριβούτσικα 2,5 καρρέ κάτι της monitor audio ή κάτι τέτοιο των 4e το μέτρο.
Γιαννάκη σου ρίχνω...με 7€/μέτρο είμαι χαϊεντάς! :biggrin:
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Αν είναι αυτό, το σύστημα δεν ρυθμίστηκε με το αυτί
Καλά κάνεις και το διευκρινίζεις Νικόλα, έστω και εκ των υστέρων. Το αξιολογώ. Πρόσεξε όμως τι γραφεις γιατί η σχεδόν απόλυτη ταύτιση με κάποια μέλη, επιβάλλουν και την πλήρη εναρμόνιση με τα πιστεύω τους. Με καταλαβαίνεις νομίζω.
Να ολοκληρώσουμε όμως το offtopic γιατί το σκίζουμε το θέμα κανονικότατα; :D
Ναι, για ακόμη μια φορά ζητώ συγγνώμη από τον νηματοθέτη. Έχει απόλυτο δίκιο να διαμαρτύρεται.

Καλό βράδι από μενα φίλε Νικόλα..
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
στη πεποίθηση των δόκτωρων ότι δηλαδή δεν πρέπει να ρυθμίζεται ένα σύστημα με το αυτί.
Δεν το υποστηρίζω αυτό. Μάλιστα σε κάθε φίλτρο που έστελνα στον Αστροναύτη του ζητούσα να μου περιγράψει τι ακούει.

Δες τα πμ.

Αν θέλετε μπορώ να το εξηγήσω αλλού, εδώ ενοχλούνται οι θαμώνες ;)
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Ενώ οι υπέρμαχοι των καλωδίων που μιλάνε ως ειδήμονες, έχουν το ακαταλόγιστο ας πούμε. Με το ίδιο πάθος μιλάει και ο Λέανδρος για παράδειγμα ( ο οποίος αναφέρεται στο Burnin που με το σκεπτικό σου, επίσης είναι offtopic ), αλλά για μισό λεπτό: ο Λέανδρος υποστηρίζει ότι είναι θεμιττή η δοκιμή και απόκτηση καλωδίων υπό τις τρέχουσες συνθήκες του νηματοθέτη.
Μη παραποιεις τα λεγόμενα μου Νίκο.
Είπα ότι η διαφορά των καλωδίων θα υπάρξει υπό οποιεσδήποτε συνθήκες,
είτε με την άριστη τοποθέτηση των ηχείων στο χώρο είτε ακόμα και χωρίς αυτή,όχι όπως το παρουσιάζεις.
Αν έχεις άλλη άποψη πες την, όχι όμως δημιουργώντας εντυπώσεις αλλάζοντας τα γραφόμενα μου.
Λίγο τακτ δε βλάπτει!
Ειδικά σε κάποιον που σε έχει βάλει 2 φορές στο σπίτι του σου έχει κάνει σέρβις στο πικάπ σου και σε έχει φιλοξενήσει πιστεύω με το καλύτερο τρόπο.
Φιλικά πάντα,..
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.637
Reaction score
77.058
Ειδικά σε κάποιον που σε έχει βάλει 2 φορές στο σπίτι του σου έχει κάνει σέρβις στο πικάπ σου και σε έχει φιλοξενήσει πιστεύω με το καλύτερο τρόπο.
Φιλικά πάντα,..
θα στο πατσίσει όταν έρθει η ώρα με ένα καλό ασβέστωμα :cry: :lol:
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Μη παραποιεις τα λεγόμενα μου Νίκο.
Είπα ότι η διαφορά των καλωδίων θα υπάρξει υπό οποιεσδήποτε συνθήκες,
είτε με την άριστη τοποθέτηση των ηχείων στο χώρο είτε ακόμα και χωρίς αυτή,όχι όπως το παρουσιάζεις.
Αν έχεις άλλη άποψη πες την, όχι όμως δημιουργώντας εντυπώσεις αλλάζοντας τα γραφόμενα μου.
Λίγο τακτ δε βλάπτει!
Ειδικά σε κάποιον που σε έχει βάλει 2 φορές στο σπίτι του σου έχει κάνει σέρβις στο πικάπ σου και σε έχει φιλοξενήσει πιστεύω με το καλύτερο τρόπο.
Φιλικά πάντα,..
Μα, αυτό δεν λες βρε Λέανδρε; Να προχωρήσει στην αγορά καλωδίων; Και να ακούσει, τί ακριβώς; Ένα άνοιγμα στα πρίμα ας πούμε, ένα πιο κοφτό μπάσο και πιθανώς μια διευρυμένη στερεοφωνική εικόνα ( τυχαίες επιλογές )? Όταν όλα αυτά μεταβάλονται αισθητά αν μετακινήσεις έστω και λίγο τα ηχεία απο και προς τη σωστή θέση τους; Αμφισβητείς το γεγονός ότι όταν το σύστημα σε μονοφωνική αναπαραγωγή παίζει σωστά, οι πληροφορίες στη στεροφωνική λειτουργία ουδεμία σχέση έχουν με όταν η εικόνα σε μονοφωνική λειτουργία κλίνει προς μια πλευρά;
Αυτό που λέω είναι ότι έχει πολλά οφέλη να πάρει αν πρώτα στήσει σωστά στον χώρο ( να κάνει έστω τα βασικά ) και μπορεί αυτά που θα πάρει να είναι πολύ περισσότερα απο αυτά που περιμένει να πάρει απο την δοκιμή οποιουδήποτε καλωδίου. Αυτή είναι η εμπειρία μου και πραγματικά, όσα άκουσα όταν αγόρασα τα καλώδια, δεν είναι τίποτα μπροστά σε αυτά που άκουσα όταν έστησα σωστά τα ηχεία μου. Δεν αμφιβάλω ότι θα ακούσω κάτι διαφορετικό όταν ( αν ) ξαναβάλω τα ακριβά καλώδια στο σύστημά μου, αλλά τα καλώδια θα παίζουν σε ένα σύστημα που θα πληρεί τις βασικές αρχές της στερεοφωνίας.
Αυτό που λέω δηλαδή είναι να μη περιμένει θαύματα με την αλλαγή των καλωδίων, αν δεν ασχοληθεί πρώτα με το ίδιο το σύστημα. Τότε, μπορεί και να ακούσει θαύματα απο τα καλώδια. Μπορεί εγώ να το γυρίζω σε πιο ενεργό τρόπο αντιμετώπισης των προβλημάτων που καλείται να διαχειριστεί ένα καλώδιο, αλλά αν διαβάσεις προσεκτικά, ενώ αναφέρομαι στην ισοστάθμιση, δεν τη προτείνω σαν λύση ( όσο και αν είμαι πεπεισμένος για τη χρησιμότητά της ).
Καλά κάνεις και το διευκρινίζεις Νικόλα, έστω και εκ των υστέρων. Το αξιολογώ. Πρόσεξε όμως τι γραφεις γιατί η σχεδόν απόλυτη ταύτιση με κάποια μέλη, επιβάλλουν και την πλήρη εναρμόνιση με τα πιστεύω τους. Με καταλαβαίνεις νομίζω.
Όταν διαπιστώνω ότι κάποια πλευρά έχει δίκιο ( ειδικά όταν παλιότερα έκραζα ), φυσικά και θα βγω και θα το πω. Δεν έχει βαρύτητα ο λόγος μου μεν, αλλά σαν άνθρωπος φροντίζω να παραδέχομαι τη βλακεία μου όταν τη συνειδητοποιώ. Είναι και μια μέθοδος εξιλέωσης! :p

Δεν το υποστηρίζω αυτό. Μάλιστα σε κάθε φίλτρο που έστελνα στον Αστροναύτη του ζητούσα να μου περιγράψει τι ακούει.

Δες τα πμ.

Αν θέλετε μπορώ να το εξηγήσω αλλού, εδώ ενοχλούνται οι θαμώνες ;)
Ισχύει αυτό. Αναφέρομαι στην αποστροφή ως προς τη καθολική ρύθμιση ενός συστήματος με το αυτί και όχι στην αξιολόγηση του αποτελέσματος.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.031
Reaction score
2.826
[QUOTE="Δεν αμφιβάλω ότι θα ακούσω κάτι διαφορετικό όταν ( αν ) ξαναβάλω τα ακριβά καλώδια στο σύστημά μου, [/QUOTE]
Πρώτα έκανες τις διορθώσεις στην θέση του συστήματος με τα καλώδια χαμηλότερης Τιμής και τώρα που βρήκες την σωστή θέση γιατί δεν βάζεις τα ακριβά καλώδια να μας πεις και εμάς τι συμπέρασμα βγάζεις?
 

I

iason

Guest
[QUOTE="Δεν αμφιβάλω ότι θα ακούσω κάτι διαφορετικό όταν ( αν ) ξαναβάλω τα ακριβά καλώδια στο σύστημά μου,
Πρώτα έκανες τις διορθώσεις στην θέση του συστήματος με τα καλώδια χαμηλότερης Τιμής και τώρα που βρήκες την σωστή θέση γιατί δεν βάζεις τα ακριβά καλώδια να μας πεις και εμάς τι συμπέρασμα βγάζεις?
[/QUOTE]
Έλα ντέ !!!! Γιατί ?????? :rolleyes:
Πιθανόν να φοβαται να μην εθιστεί πάλι :pickingnose:, η να μην τον αφήνει ο Μέντορ .:punish:
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Πρώτα έκανες τις διορθώσεις στην θέση του συστήματος με τα καλώδια χαμηλότερης Τιμής και τώρα που βρήκες την σωστή θέση γιατί δεν βάζεις τα ακριβά καλώδια να μας πεις και εμάς τι συμπέρασμα βγάζεις?
Έλα ντέ !!!! Γιατί ?????? :rolleyes:
Πιθανόν να φοβαται να μην εθιστεί πάλι :pickingnose:, η να μην τον αφήνει ο Μέντορ .:punish:
Δεν πρόκειται να επαναφέρω τα ακριβά καλώδια αν δεν υλοποιήσω τον οδηγό του Bhutia. Και όταν τα επαναφέρω, θα λειτουργήσουν με το φίλτρο εκτός λειτουργίας... ;)
 

Μηνύματα
1.031
Reaction score
2.826
Δεν πρόκειται να επαναφέρω τα ακριβά καλώδια αν δεν υλοποιήσω τον οδηγό του Bhutia. Και όταν τα επαναφέρω, θα λειτουργήσουν με το φίλτρο εκτός λειτουργίας... ;)
Αυτά που λες έχουν την λογική του παραλόγου, ο Ιάσων μπήκε στη διαδικασία της δοκιμής, εσύ μου θυμίζεις κάποιους που ξαφνικά ασπάζονται ένα δόγμα και δεν υπάρχει τπτ πέρα από αυτό παρωπίδες με λίγα λόγια
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Μα, αυτό δεν λες βρε Λέανδρε; Να προχωρήσει στην αγορά καλωδίων; Και να ακούσει, τί ακριβώς; Ένα άνοιγμα στα πρίμα ας πούμε, ένα πιο κοφτό μπάσο και πιθανώς μια διευρυμένη στερεοφωνική εικόνα ( τυχαίες επιλογές )?
εννοείται πως δε λέω αυτό Νίκο που έγραψες νωρίτερα!!
Ο νέος φίλος μας ενδιαφέρθηκε για να ακούσει τη γνώμη μας για να αλλάξει καλώδια.
Απάντησαν λοιπόν όλοι οι ειδήμονες που λες κι εσύ..με την εμπειρία τους να περιορίζεται σε 2-3 κωδικούς του 2ευρου από το κατάλογο της mogami & της belden και είπαν τη..".γνώμη" τους.. για καλώδια που δεν έχουν ακούσει και που ούτε πρόκειται ποτέ ν' ακούσουν, μιας "και τα καλώδια τα ακριβά είναι για τα κορόιδα¨.
Αυτοί λοιπόν αποφάνθηκαν για το νέο μας φίλο ότι πρέπει να πάρει mogamobelden γι αρχή..στη πορεία προτάθηκαν κλασσικά τα subs και είναι τυχερός που ακόμα δε του προτάθηκε και πολυκάναλο.

Τώρα αν θεωρείς ότι κάποιος που προσπαθεί να κάνει downgrade στα καλώδια του..δηλαδή εσύ!!!!!..μπορείς να προτείνεις σύμφωνα με την αντικειμενική και αμερόληπτη κρίση σου τη σωστή επιλογή καλωδίων για τον @gdresios ..ok...η επιστήμη σηκώνει τα χέρια ψηλά!!
Τώρα, αναφορικά με το τι θα ακούσει απ αυτά τα καλώδια???
Γιατί ενώ επανειλημμένα σου έχω πει να περιγράψεις του τι άκουσες εσύ ο ίδιος..όχι εγώ!, το πως εκφράστηκες ο ίδιος για τη διαφορά στο σύστημα μου, όχι εγώ..από τα mogami 2477 & 2497 στα ic της kondo & audionote & τα καλώδια ηχείων της audionote δε μεταφέρεις τις εντυπώσεις σου στο φόρουμ??
Γιατί??
Μήπως επειδή καταρρίπτει το επιχείρημα ότι "νταξ μωρέ..τα καλώδια να πούμε..κάνουν κάτι στο άνοιγμα στα πρίμα κι ένα πιο κοφτό μπάσο..και πιθανώς μια διευρυμένη στερεοφωνική εικόνα"????
Στο σύστημα μου λοιπόν ήταν ...¨τυχαίες επιλογές"??
Πόση διαφορά είχαν λοιπόν τα καινούργια καλώδια από τα Νο2 καλώδια της mogami??
Πώς περιέγραψες ο ίδιος τη διαφορά??
μια απορία την έχω ο άνθρωπος..
Να υπενθυμίσω μόνο ότι τα ηχεία ήταν τοποθετημένα στο ίδιο ακριβώς σημείο και με τις δύο διαφορετικές καλωδιώσεις..
 
Last edited:


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.211
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top