Από nordost σε κάτι άλλο !!!

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Νικόλα δεν έχει καμία σχέση η απάντηση σου με αυτό που είπα φίλε :)
Μα, η γελοιοποίηση προκύπτει απο την ένσταση του Κώστα ως προς τη χρήση καλωδίων σαν μορφή βελτίωσης της απόδοσης του συστήματος. Κι εμένα με ενοχλούσε το ύφος του Κώστα. Απλά τώρα έχω αρχίσει να καταλαβαίνω το ύφος του και τί θέλει να πει. Είναι πως το βλέπει κανείς. Αν δηλαδή το βλέπει σαν ένα αγενή τύπο που λέει ό,τι του κατέβει ή σαν αυτόν που θέλει να σου τρίψει στη μούρη τη πικρή αλήθεια μπας και πάρει μπροστά το brain και καταλάβει ότι πρέπει να ψαχτεί.
Δηλαδή αν κάποιος ρωτάει για βελτίωση χώρου θα του προτείνεις ic??
αν και καταλαβαίνω που το πας, θα σου απαντήσω σοβαρά. Θα του προτείνω να φέρει ειδικό να του μετρήσει τον χώρο και να του προτείνει λύσεις για τη βελτίωση του χώρου.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Μα, η γελοιοποίηση προκύπτει απο την ένσταση του Κώστα ως προς τη χρήση καλωδίων σαν μορφή βελτίωσης της απόδοσης του συστήματος. Κι εμένα με ενοχλούσε το ύφος του Κώστα. Απλά τώρα έχω αρχίσει να καταλαβαίνω το ύφος του και τί θέλει να πει. Είναι πως το βλέπει κανείς. Αν δηλαδή το βλέπει σαν ένα αγενή τύπο που λέει ό,τι του κατέβει ή σαν αυτόν που θέλει να σου τρίψει στη μούρη τη πικρή αλήθεια μπας και πάρει μπροστά το brain και καταλάβει ότι πρέπει να ψαχτεί.


αν και καταλαβαίνω που το πας, θα σου απαντήσω σοβαρά. Θα του προτείνω να φέρει ειδικό να του μετρήσει τον χώρο και να του προτείνει λύσεις για τη βελτίωση του χώρου.
Άρα η απάντηση είναι κλειδωμένη στο μυαλό σου ανεξάρτητα το ερώτημα
 


Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Άρα η απάντηση είναι κλειδωμένη στο μυαλό σου ανεξάρτητα το ερώτημα
Όχι, αυτή είναι η απάντηση στο ερώτημα "τί μπορώ να κάνω για να βελτιώσω τον χώρο μου". Τυγχάνει να είναι η ίδια απάντηση και στο ερώτημα "τί μπορώ να κάνω για να βελτιώσω τον ήχο του συστήματός μου", γιατί η βελτίωση του χώρου εκ των πραγμάτων μεταφράζεται σε βελτίωση της απόδοσης του συστήματος.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Όχι, αυτή είναι η απάντηση στο ερώτημα "τί μπορώ να κάνω για να βελτιώσω τον χώρο μου". Τυγχάνει να είναι η ίδια απάντηση και στο ερώτημα "τί μπορώ να κάνω για να βελτιώσω τον ήχο του συστήματός μου", γιατί η βελτίωση του χώρου εκ των πραγμάτων μεταφράζεται σε βελτίωση της απόδοσης του συστήματος.
Μα γιατί??
Δε μας τα λες καλά!!
Οι απαντήσεις που δίνεις είναι πάντα εκτός θέματος, επομένως δε θα πρέπει να προτείνεις ένα ic, ένα ρεύματος τέλος πάντων??
Να μη χαλάμε τη σειρά...
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Μα, η γελοιοποίηση προκύπτει απο την ένσταση του Κώστα ως προς τη χρήση καλωδίων σαν μορφή βελτίωσης της απόδοσης του συστήματος. Κι εμένα με ενοχλούσε το ύφος του Κώστα. Απλά τώρα έχω αρχίσει να καταλαβαίνω το ύφος του και τί θέλει να πει. Είναι πως το βλέπει κανείς. Αν δηλαδή το βλέπει σαν ένα αγενή τύπο που λέει ό,τι του κατέβει ή σαν αυτόν που θέλει να σου τρίψει στη μούρη τη πικρή αλήθεια μπας και πάρει μπροστά το brain και καταλάβει ότι πρέπει να ψαχτεί.


αν και καταλαβαίνω που το πας, θα σου απαντήσω σοβαρά. Θα του προτείνω να φέρει ειδικό να του μετρήσει τον χώρο και να του προτείνει λύσεις για τη βελτίωση του χώρου.
οκ φίλος, εγώ πάω πάσο.
 

Μηνύματα
1.031
Reaction score
2.826
Λοιπόν να σας πω εγώ τι συμβαίνει μιλάω για την σχολή των αντί καλωδίων, μάλλον δεν διαβάσατε σωστά το θέμα, δεν ρώτησα αν πρέπει ή όχι να αλλάξω καλώδια αλλά αν κάποιος μπορεί να μου πει κάποιες ιδέες σε σχέση με τα nordost, μετά από είκοσι οκτώ σελίδες δεν έχω πάρει απάντηση για αυτό, εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων και σε μερικά pm, σας έγραψα χθες και δεν το σεβαστήκατε και σήμερα βλέπω η κατάσταση χειροτερεύει, αν υιοθετήσω τις ιδέες σας μου έχει περισσέψει επειδή είχα πάρει παραπάνω λίγο σύρμα μπουγάδας αλλά δεν θέλω να το χαραμίσω επειδή ήταν και λίγο ακριβό, για αυτό σας παρακαλώ αν έχετε την καλοσύνη να μείνετε μέσα στο θέμα ή να αποχωρήσετε, ότι και να μου λέτε ic θα αλλάξω το αν με τρώει η τσέπη μου είναι δικός μου λογαριασμός.

Σαν μέλος αυτού του φόρουμ όχι πολύ ενεργό ζητώντας μια βοήθεια που νομίζω ήταν σαφής και ξεκάθαρη κάποιοι να προσπαθούν να επιβάλουν την γνώμη τους (μιλάω για την ομάδα του φτηνού καλωδίου) προσβάλλοντας ειρωνεύοντας όλους τους υπόλοιπους που έχουν διαφορετική άποψη είναι τουλάχιστον απαράδεκτη, και δεν μπορώ να καταλάβω πως ένα θέμα που λέει “από nordost σε κάτι άλλο” κατάντησε σε από nordost σε καλώδια του Καυκά

Σαν νηματοθέτης παρακαλώ να μείνετε μέσα στο θέμα αλλιώς να αποχωρήσετε διότι δεν μου προσφέρετε καμμία βοήθεια στο θέμα μου.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Μα γιατί??
Δε μας τα λες καλά!!
Οι απαντήσεις που δίνεις είναι πάντα εκτός θέματος, επομένως δε θα πρέπει να προτείνεις ένα ic, ένα ρεύματος τέλος πάντων??
Τότε δεν ετέθη σωστά το ερώτημα του νήματος. Αν είχε τον τίτλο "θέλω να πετάξω χρήματα επειδή μου περισσεύουν και δεν έχω τί να τα κάνω", τότε όντως θα ήμουν εκτός θέματος και πραγματικά, δεν θα έπαιρνα θέση. Έχω την εντύπωση όμως ότι ο νηματοθέτης επιθυμεί μια λύση ΒΕΛΤΙΩΣΗΣ και όχι ΣΠΑΤΑΛΗΣ.
Α, οκ. Έκανα λάθος. Γεια σας λοιπόν!
 

Μηνύματα
1.031
Reaction score
2.826
Τότε δεν ετέθη σωστά το ερώτημα του νήματος. Αν είχε τον τίτλο "θέλω να πετάξω χρήματα επειδή μου περισσεύουν και δεν έχω τί να τα κάνω", τότε όντως θα ήμουν εκτός θέματος και πραγματικά, δεν θα έπαιρνα θέση. Έχω την εντύπωση όμως ότι ο νηματοθέτης επιθυμεί μια λύση ΒΕΛΤΙΩΣΗΣ και όχι ΣΠΑΤΑΛΗΣ.
Τότε δεν ετέθη σωστά το ερώτημα του νήματος. Αν είχε τον τίτλο "θέλω να πετάξω χρήματα επειδή μου περισσεύουν και δεν έχω τί να τα κάνω", τότε όντως θα ήμουν εκτός θέματος και πραγματικά, δεν θα έπαιρνα θέση. Έχω την εντύπωση όμως ότι ο νηματοθέτης επιθυμεί μια λύση ΒΕΛΤΙΩΣΗΣ και όχι ΣΠΑΤΑΛΗΣ.
Α, οκ. Έκανα λάθος. Γεια σας λοιπόν!
ο νηματοθέτης επιθυμεί αλλαγή καλωδίων σε συνδυασμό της βελτίωσης του χώρου
 

Μηνύματα
8.981
Reaction score
12.388
Λοιπόν να σας πω εγώ τι συμβαίνει μιλάω για την σχολή των αντί καλωδίων, μάλλον δεν διαβάσατε σωστά το θέμα, δεν ρώτησα αν πρέπει ή όχι να αλλάξω καλώδια αλλά αν κάποιος μπορεί να μου πει κάποιες ιδέες σε σχέση με τα nordost, μετά από είκοσι οκτώ σελίδες δεν έχω πάρει απάντηση για αυτό, εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων και σε μερικά pm, σας έγραψα χθες και δεν το σεβαστήκατε και σήμερα βλέπω η κατάσταση χειροτερεύει, αν υιοθετήσω τις ιδέες σας μου έχει περισσέψει επειδή είχα πάρει παραπάνω λίγο σύρμα μπουγάδας αλλά δεν θέλω να το χαραμίσω επειδή ήταν και λίγο ακριβό, για αυτό σας παρακαλώ αν έχετε την καλοσύνη να μείνετε μέσα στο θέμα ή να αποχωρήσετε, ότι και να μου λέτε ic θα αλλάξω το αν με τρώει η τσέπη μου είναι δικός μου λογαριασμός.

Σαν μέλος αυτού του φόρουμ όχι πολύ ενεργό ζητώντας μια βοήθεια που νομίζω ήταν σαφής και ξεκάθαρη κάποιοι να προσπαθούν να επιβάλουν την γνώμη τους (μιλάω για την ομάδα του φτηνού καλωδίου) προσβάλλοντας ειρωνεύοντας όλους τους υπόλοιπους που έχουν διαφορετική άποψη είναι τουλάχιστον απαράδεκτη, και δεν μπορώ να καταλάβω πως ένα θέμα που λέει “από nordost σε κάτι άλλο” κατάντησε σε από nordost σε καλώδια του Καυκά

Σαν νηματοθέτης παρακαλώ να μείνετε μέσα στο θέμα αλλιώς να αποχωρήσετε διότι δεν μου προσφέρετε καμμία βοήθεια στο θέμα μου.
:hi::hi::hi::hi:
 


Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Χάρη αν και έχεις καταλάβει πολύ καλά τι εννοώ γιατί είσαι πολύ έξυπνος άνθρωπος ας το γράψω πιο ξεκάθαρα, μιλάω καθαρά για την απόλυτη γελοιοποίηση κάποιων συγκεκριμένων θεμάτων που έχει σαν αποτέλεσμα πάρα πολλοί και ειδικά νέοι χρήστες στο φόρουμ να μην τολμούν να γράψουν το παραμικρό για αυτό και μόνο λόγο.
Ωραία ,ξαναλέω λοιπόν. Ο τρόπος του αφτχιά πχ είναι πλέον αυτός.Δεν έχει κάτι άλλο σοβαρό να γράψει επί του θέματος. Ό,τι σοβαρό έκρινε ο ίδιος ότι υπήρχε το έχει ήδη γράψει και όποιος θέλει μπορεί να το αναζητήσει. Και τώρα του μένει μόνο η ειρωνεία γιατί έγκωσε και δεν αντέχει άλλες παπαρολογίες για καλώδια που στρώνουν ,αναλυτικά συστήματα με πεντάιντσα στα 6 μέτρα και λάμπες των 9 βαττ που αναδεικνύουν διαφορές κλπ κλπ..
Ο τρόπος του λοιπόν είναι αυτός και δεν αλλάζει. Ξαναρωτάω ,τι προτείνεις; Να αυτομπαναριστεί από την κατηγορία;
Και φέρνω τον αφτχιά ως παράδειγμα ,αλλά δεν αφορά μόνο αυτόν το θέμα.
 

Μηνύματα
947
Reaction score
2.990
Κάποιοι δεν μπορουν να αντιληφθούν την μουσική ως μορφή τέχνης ,
παίρνουν όμως το μέσο της, που είναι ο ήχος, για να εκτονώσουν τους ψυχαναγκασμούς
και τις ναρκισσιστικές διαταραχές τους.


Γιατί άραγε ?
Ποιο είναι το χέρι που πήρε το κουνελάκι ?
.

kjhg.gif
 
Last edited:


Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
και εκφρασης-κυριως το δευτερο, περα απο το συνδιαστικο.
Σαφώς. Αλλά δεν μπορεί για παράδειγμα ένας κιθαρίστας να ζητάει το προσωπικό του γούστο με αλλαγή ενισχυτή όταν έχει χαλαρωμένη χορδή... Άσε δε που άμα γράψει και καμία παρτιτούρα, άλλο θα νομίζει ότι έχει γράψει και άλλο θα ακούσει όταν εκτελεστεί αυτή απο έναν άλλο κιθαρίστα. Και θα του φταίει ο άλλος κιθαρίστας που θα διαβάζει και εκτελεί σωστά τη παρτιτούρα.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Άλλο πράγμα η ισοσταθμιση άλλο το γούστο !
Ποτε θα το καταλάβετε ?
Γούστο; Τι εννοείς; Το χρώμα ή το πάχος των καλωδίων;

Σαν νηματοθέτης παρακαλώ να μείνετε μέσα στο θέμα αλλιώς να αποχωρήσετε διότι δεν μου προσφέρετε καμμία βοήθεια στο θέμα μου.
Γιατί νομίζετε πως ως νηματοθέτης έχετε επιπλέον εξουσία-ιδιοκτησία στα γραφόμενα;
Δεν έχετε. Θα γράφει ο καθενας ο,τι νομίζει, και οι διαχειριστές εχουν το ρόλο του ελεγκτή, να διαγράψουν ή να μεταφέρουν κάποιο ποστ. Εσείς όχι.
Μπορείτε αν επιθυμείτε να αγνοήσετε κάποιον, ή να πατήσετε το Report. Αυτά.

Το πιο βασικό είναι να θυμόμαστε όλοι πως αυτα που γράφονται εδώ διαβάζονται και απο “πρωτάρηδες”, οι οποίοι μπορει να παρασυρθούν και να κάνουν τα λάθη που έχουμε κάνει όλοι στο παρελθόν, και μερικοί συνεχίζουν να τα κάνουν.
Δεν βλέπω το λαθος στην προσπάθεια που γίνεται να προειδοποιηθούν.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Εν πάση περιπτώσει, αν ο νηματοθέτης σκοπεύει να ασχοληθεί και με τη βελτίωση του χώρου ( δηλαδή, φροντίδα χώρου ), τότε θα του πρότεινα να κάνει τα εξής:
α) να ακούσει προσεκτικά τα καλώδια που έχει δανειστεί. Να μάθει (...) τον χαρακτήρα τους.
β) να προβεί στη βελτίωση του χώρου ( δηλαδή, φροντίδα χώρου )
γ) να ακούσει τα nordost καλώδια. Τότε θα ακούσει πραγματικά πως παίζουν τα nordost.
δ) να ακούσει τα δανεικά καλώδια. Τότε θα καταλάβει τη διαφορά τους απο τα Nordost.
Αν μετά απο όλα αυτά κρίνει ότι τα δανεικά καλώδια προσθέτουν κάτι σημαντικό που να δικαιολογεί το κόστος απόκτησής τους, ας τα αγοράσει.
Το πιο βασικό είναι να θυμόμαστε όλοι πως αυτα που γράφονται εδώ διαβάζονται και απο “πρωτάρηδες”, οι οποίοι μπορει να παρασυρθούν και να κάνουν τα λάθη που έχουμε κάνει όλοι στο παρελθόν, και μερικοί συνεχίζουν να τα κάνουν.
Δεν βλέπω το λαθος στην προσπάθεια που γίνεται να προειδοποιηθούν.
+1
Πρωτάρηδες που θα ακούσουν απο τους "μύστες" του high end ότι το πικάπ τα σπάει και ότι είναι αναγκαία καλώδια κόστους τουλάχιστον 10% του budget του συστήματος. Αλλά δεν θα έχουν ακούσει ότι αν ο χώρος δεν τα λέει, μια "χαϊφιντελίστικη ζωή" θα είναι με το χέρι στη τσέπη αγοράζοντας και πουλώντας καλώδια. Μέχρι να πάρουν χαμπάρι τί παίζεται με τον χώρο.
Κατά τ'άλλα εγώ είμαι εκτός θέματος. Τεσπα.
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Ωραία ,ξαναλέω λοιπόν. Ο τρόπος του αφτχιά πχ είναι πλέον αυτός.Δεν έχει κάτι άλλο σοβαρό να γράψει επί του θέματος. Ό,τι σοβαρό έκρινε ο ίδιος ότι υπήρχε το έχει ήδη γράψει και όποιος θέλει μπορεί να το αναζητήσει. Και τώρα του μένει μόνο η ειρωνεία γιατί έγκωσε και δεν αντέχει άλλες παπαρολογίες για καλώδια που στρώνουν ,αναλυτικά συστήματα με πεντάιντσα στα 6 μέτρα και λάμπες των 9 βαττ που αναδεικνύουν διαφορές κλπ κλπ..
Ο τρόπος του λοιπόν είναι αυτός και δεν αλλάζει. Ξαναρωτάω ,τι προτείνεις; Να αυτομπαναριστεί από την κατηγορία;
Και φέρνω τον αφτχιά ως παράδειγμα ,αλλά δεν αφορά μόνο αυτόν το θέμα.
Δεν έχω κανένα θέμα με τον Κώστα ειδικά, γράφω εδώ από το 2010 αν θυμάμαι καλά μη σου πω και αρκετά νωρίτερα ίσως, γνωρίζω πρόσωπα πράγματα και συμπεριφορές.
Μια σκέψη διατύπωσα, μεγάλα παιδιά είμαστε και ας κάνει ο κάθε ένας ότι νομίζει σωστό και πρέπον φίλε.
Αυτά και πάσο από εμένα και σε αυτό το θέμα ;)
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.100
Reaction score
124.655
Προσωπικά, σε αντίθεση με τους καλωδιολάγνους φίλους μας (ναι, φίλους και συνοδοιπόρους στο χόμπι, άλλωστε και μεις ήμασταν κάποτε καλωδιολάγνοι) που έτρεξαν να πουν το μακρύ τους και το κοντό τους, όπου είδαμε εντελώς αντιφατικά σχόλια για οτιδήποτε, κοινώς ανοησίες (και μη διαμαρτύρεστε παρακαλώ, είναι ανοησίες διότι είναι ανόητα για οποιονδήποτε, δεν έχει νόημα να διαβάζεις για το ίδιο καλώδιο ο ένας να λέει ότι βγάζει λίγα πρίμα κι ο επόμενος να λέει ότι βγάζει πολλά, είναι απλώς ανόητο, μη διαμαρτύρεστε αδίκως), αλλά βέβαια στο πνεύμα του θρεντ, άρα θα έπρεπε να έχει καλυφθεί πλήρως ο νηματοθέτης (σε άλλον αρέσει σε άλλον δεν αρέσει, όπως ισχύει για όλα τα καβλώδια), δεν ακολούθησα αυτή την οδό.

Είδα ποια ηχεία έχει, έψαξα να δω τι λέει ο κατασκευαστής του για τα καλώδια των ηχείων, είδα τα τεχνικά χαρακτηριστικά τους, και μίλησα με σαφήνεια και αντικειμενικότητα για κάποιες προτάσεις που έκανα, στο πνεύμα του κατασκευαστή και με βάση τις τεχνικές προδιαγραφές.

Μάλλον θα πρέπει να κάνουν λίγη αυτοκριτική οι καλωδιολάγνοι ανάμεσά μας, και να δουν τι πραγματικά συνεισφέρουν σε αυτό το θρεντ. Νομίζω πως δεν συνεισφέρουν τίποτα, απλώς έχουν την ανάγκη να μοιραστούν το πάθος τους για τους πολυαγαπημένους τους αγωγούς. :gotcha:

Και κάτι άλλο:
Όταν γελοιοποιείται ο κατασκευαστής των ηχείων με τις προτάσεις του από εσάς, γελοιοποιείται και το προϊόν του. Πάρτε από κάποιον άλλο, που δε τον θεωρείτε γελοίο, ούτε αυτόν, ούτε τα γραφόμενά του, ούτε τα προϊόντα του.

Οι εξυπνάδες, έχουν και όρια, μετά γίνονται αυτομάτως βλακείες.

Ο δε νηματοθέτης, καλά θα κάνει να διαβάσει το βιβλίο του Τουλ, όπως και πρότεινα.

Η επιστήμη του όντιο, στη σύγχρονη μορφή της, και οι αποδεδειγμένες αλήθειες της ψυχοακουστικής, τις οποίες δείχνει να κυνηγάει με την προσπάθεια βελτίωσης, βασίζονται στις εργασίες του Τουλ.

Η πρώτη βελτίωση που χρειάζεται λοιπόν, δεν είναι ούτε στο χώρο, ούτε στα καλώδια, αλλά είναι στον εαυτό του, να βελτιώσει τις γνώσεις του στο αντικείμενο, διότι αυτές θα αποτελέσουν το βασικότερο εφόδιο για βελτίωση του σετάπ του.

Υπό το δικό μου πρίσμα λοιπόν, έχω προσφέρει σημαντικά σε αυτό το (εκ πρώτης όψεως εντελώς ανόητο) θρεντ, και εντός του ζητούμενου του νηματοθέτη.

Άλλες ψυχές, απλώς βρίσκουν εδώ άλλη μια παιδική χαρά για να βγάλουν τον καημό τους για τους μετασχηματιστές εξόδου ή για το πουλί τους.

Δυστυχώς, το έχω μεγαλύτερο. Συμβιβαστείτε. :tongue:

Το λέει κι ο Θεός:

D0aSxsTW0AAxHlD.jpg


:lol::lol::lol:
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.096
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top