Από nordost σε κάτι άλλο !!!


P

PMC

Guest
Πως γίνεται όσοι έχουν λύσει τα θέματα αντηχήσεων, τονικής ισορροπίας, διαμόρφωσης και "θεραπείας" του χώρου με ό,τι πιο μοντέρνο προσφέρει η σύγχρονη τεχνολογία του ήχου, να μην ασχολούνται με τα καλώδια, δεν μπορώ να το καταλάβω.
Οι μόνοι δηλαδή που θα μπορούσαν να ακούσουν πραγματικά διαφορές σε καλώδια, απλά δεν ασχολούνται χα χα...Μήπως πρέπει να αναθεωρήσουμε κάποιες απόψεις;

Εγώ είμαι αυτό που περιγράφεις ακριβως!
Εγώ έχω κάνει κατά γράμμα ότι φωνάζει ο Κώστας και ο Δημήτρης.
Σε όλα !

Όμως πιστεύω πως αν κάποιος θέλει να τραβήξει έναν διαφορετικό δρόμο .....έχει το δικαίωμα να το κάνει .
Και κανείς δεν έχει λόγο να του κουνάει το δάχτυλο.

Εκτός και αν πει πως θέλει να κάνει σωστή δουλειά. ( φλατ απόκριση . Να ακούς ακριβως ότι έχει η ηχογράφηση )
Εκεί είναι άλλο . Εκεί Ο δρόμος είναι ένας και κοστίζει πολύ!
Αυτός ο δρόμος θέλει σωστούς χρόνους αντηχησης, θέλει σαμπ( πολλά) θέλει ενεργή ισοσταθμιση (τριννοβ)
Θέλει πολλά .
Καλωδια δεν θέλει.( στην αρχή )

Άλλο πράγμα όμως είναι το γούστο ....το γούστο είναι το χόμπι.
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
8.989
Reaction score
12.403
Όμως πιστεύω πως αν κάποιος θέλει να τραβήξει έναν διαφορετικό δρόμο .....έχει το δικαίωμα να το κάνει .
Και κανείς δεν έχει λόγο να του κουνάει το δάχτυλο.
:drinks::drinks::hi::hi:.........τι να κανουμε βρε? :idk::idk: εχουμε τους el.wikipedia.org/wiki/Τζανταρμάς..του hi fi εδω μεσα:smg::smg::tongue::roflmao::laugh:
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Όμως πιστεύω πως αν κάποιος θέλει να τραβήξει έναν διαφορετικό δρόμο .....έχει το δικαίωμα να το κάνει .
Και κανείς δεν έχει λόγο να του κουνάει το δάχτυλο.
Θεωρείς πως κούνησα το δάχτυλο σε κάποιον;
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
εγω δεν μπορω να το καταλαβω......
......βρωμαει ο τοπος σχετικα με το πως πρεπει να ειναι στημενο ενα 2καναλο και ποσα room correction υπαρχουν, συν το room treatment.......

καποιος θελει να αλλαξει για ΧΨ λογους τα καλωδια του, ειναι κακο αφου ξερει και ολα τα παραπανω ?
...καποιοι κανουν λες και ανακαλυψαν τωρα τα παραπανω ..!!!!!!

μαλλον φταιει το μεινε σπιτι...
 


Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
εγω δεν μπορω να το καταλαβω......
......βρωμαει ο τοπος σχετικα με το πως πρεπει να ειναι στημενο ενα 2καναλο και ποσα room correction υπαρχουν, συν το room treatment.......

καποιος θελει να αλλαξει για ΧΨ λογους τα καλωδια του, ειναι κακο αφου ξερει και ολα τα παραπανω ?
...καποιοι κανουν λες και ανακαλυψαν τωρα τα παραπανω ..!!!!!!

μαλλον φταιει το μεινε σπιτι...
Α, εδώ έπιασες τζακποτ! Εγώ τώρα τα ανακαλύπτω! Αλλά πρόλαβα και αγόρασα καλωδιάκια! Ενώ θα έπρεπε να είχα κάνει το ανάποδο, πρώτα να είχα ασχοληθεί με τα παραπάνω και μετά με τα καλώδια! Ε, αυτό λέω και έχουν πέσει όλοι πάνω μου να με φάνε, επειδή μάλλον νιώθουν ότι τους προσέβαλα τα φετίχ.
Κατά τ'άλλα, είμαι κλακαδόρος. Κλακαδόρος επειδή έκανα το λάθος να πω το απλούστατο, πρώτα να στήσει σωστά τα ηχεία του και μετά να ασχοληθεί. Βέβαια, μαζί με όλα αυτά, τόλμησα να επιβεβαιώσω τη προτροπή του Κωσταυτιά για απαλλαγή απο ακριβά καλώδια. Τόλμησα να αναφέρω ότι τώρα με πιο καλά στημένα ηχεία και λιγότερο ( καθόλου ) χαϊεντάδικα καλώδια, ακούω καλύτερα απο πριν που είχα τα χαϊεντάδικα με χύμα στο κύμα στημένα ηχεία. Χίλιες φορές κλακαδόρος, παρά πορωμένος, μάγκες μου.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Α, εδώ έπιασες τζακποτ! Εγώ τώρα τα ανακαλύπτω! Αλλά πρόλαβα και αγόρασα καλωδιάκια! Ενώ θα έπρεπε να είχα κάνει το ανάποδο, πρώτα να είχα ασχοληθεί με τα παραπάνω και μετά με τα καλώδια! Ε, αυτό λέω και έχουν πέσει όλοι πάνω μου να με φάνε, επειδή μάλλον νιώθουν ότι τους προσέβαλα τα φετίχ.
κακως τα ανακαλυψες τωρα και κακως εισαι τοσο φανατικος με αυτο που ανακαλυψες προσφατα....!!!!!
.....προσεχε γιατι και τα υπολοιπα που ανακαλυψες προσφατα κρυβουν παγιδες.....

σε καλα δικαναλα δινει το καλωδιο αυτο το κατι......και δεν χρειαζεται ναναι ακριβο.
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
σε καλα δικαναλα δινει το καλωδιο αυτο το κατι...
Αν δίνει ?
Δίνει πολύ μαγκιά στον κάθε ημίκουφο, να υπερηφανεύεται στους κουφούς φίλους του, για το κόστος των καλωδίων.
Μετά τρώνε τυροπιτάκια , πίνουν 2-3 σκάτς υμνώντας τον καλωδιούχο και κατινιάζουν ανά δυάδες.
 


Μηνύματα
518
Reaction score
2.341
Φϊλε νηματοθέτη.



Η άποψη μου είναι ότι τα καλώδια αποτελούν τυχηματικό ισοσταθμιστή απόκρισης συχνότητας (και σε περιορισμένο βαθμό)

Ακούγονται (κάποιες) διαφορές , μετά από διαδικασία ψυχικού καταναγκασμού ακρόασης και με άπειρο κόπο ( κατ εμένα , και με πολύ χαμένο χρόνο).

Το χειρότερο είναι ότι πας τελείως κατά τύχη και χαοτικά. Πολλές φορές βαδίζεις προς τα πίσω .

Είναι σαν να έχεις μία ασθένεια και να θέλεις να πάρεις φάρμακα κατά τύχη χωρίς εξετάσεις / χωρίς γνωμάτευση , μήπως και κάποιο κάνει κάτι.

Και να ξεκινάς από τα ακριβότερα φάρμακα .. επειδή πιστεύεις ότι είναι καλύτερα .
 


Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Δεν μπορώ να βοηθήσω τον νηματοθέτη στην επιλογή ic.Το νήμα βέβαια πάει στους γνωστούς δρόμους.Και πλέον το πάνε οι ακόλουθοι δεν χρειάζονται οι "καλοι". Βρε σύ αστροναύτη έχεις καταλάβει ότι εχεις γράψει πάνω απ το 50% των μηνυμάτων; Εκπροσωπείς κάποιους; Εχεις πάρει φατούρα την δουλειά; Εχεις απλά πιστέψει οπως έχεις ο ιδιος ομολογήσει.Είσαι ο πρώτος που θα υπερθεματίσει για σαμπ και ενεργά. Δεν έχεις τίποτα απ αυτά. Μας λες ότι τοποθέτησες σωστά τα ηχεία και είδες το φως.Ναι αλλά δεν πρότεινες στον gdresios το ψηφιακό μέτρο.Αυτό κάνει την διαφορά.Κουνάει και τους φαντάρους. Πάλι καλά που δεν ανακάλυψες τον τροχό ,θα πρότεινες ρόδες και ζάντες.

Στους ακόλουθους,κλακαδόρους κλπ δεν υπάρχει κλασική ιεραρχία. π.χ από δεκανέας να γίνεις κάποια στιγμή επιλοχίας και αργότερα λοχαγός κλπ.
Το ταβάνι είναι το ¨γενίτσαρος". ;)
Κοίτα να δεις... Το να αλλάξει κάποιος γνώμη αφού μάλιστα δοκιμάσει κάτι και το επιβεβαιώσει, δεν σημαίνει ότι γίνεται ακόλουθος. Θέλω να πιστεύω ότι είναι απόδειξη ανοιχτού μυαλού που δεν παραμένει σκαλωμένο σε "πατροπαράδοτες μεθόδους". Επιπρόσθετα, δεν πουλάω κάτι, επομένως δεν μιλάμε καν για δουλειά.
Φυσικά και έχω πιστέψει κάποια πράγματα, αφού δείχνουν λογικά. Να σου δώσω ένα παράδειγμα γιατί συμπλέω με τις απόψεις του Κωσταυτιά. Κατόπιν μετρήσεων του χώρου μου, επιβεβαιώθηκε ότι τα ηχεία μου συνεργάζονται καλύτερα με τον χώρο μου όταν είναι κολλημένα στον τοίχο. Παράλληλα, ενώ τα ηχεία μου δηλώνονται πως έχουν δυνατότητα να κατέβουν στους 28 κύκλους ( +-3db ), αν δεις το νήμα που παρουσιάζω το σύστημά μου, κάτω απο τους 50 κύκλους ακούω το απόλυτο μηδέν. Είμαι σίγουρος ότι παλιότερα άκουγα ακόμα χειρότερα, ακόμα και πάνω απο τους 50 κύκλους. 15 εκατοστά έβγαλα έξω τα ηχεία και άρχισαν οι τραμπάλες στη καμπύλη. Η λύση των subs λοιπόν δείχνει απόλυτα λογική, έχοντας και το αβαντάζ ότι τα ηχεία θα απαλάσσονταν απο το δύσκολο έργο της αναπαραγωγής των πολύ χαμηλών συχνοτήτων.
Ασπάστηκα τη λύση της ισοστάθμισης, ξεπερνώντας τα κλισέ του "less is more", αυτής της οντιοφίλ κουλτούρας. Και το έκανα αυτό αναλογιζόμενος ότι οι παραμορφώσεις που έχω απο τον χώρο και τη κακή λειτουργία των ηχείων μου μέσα σε αυτόν, είναι σαφώς πιο εύκολα ακουστές απο τη παραμόρφωση που μπορεί να ακούσω απο τη προσθήκη ενός ψηφιακού επεξεργαστή που θα κάνει ισοστάθμιση με τον σωστό τρόπο και όχι υπό μορφή ενός γραφικού εκουαλάιζερ. Ο οποίος επεξεργαστής θα αναλάβει να κροσάρει σωστά και τα subs που κάποτε θα πάρω. Και η οποία ισοστάθμιση θα φέρει το σύστημά μου τελικά να λειτουργήσει πολύ καλύτερα απο την οντιοφίλ προσέγγιση. Αν θέλεις να εμβαθύνω πάνω σε αυτό, μπορώ να το κάνω. Έχω αρχίσει να καταλαβαίνω κάποια πράγματα.
Πάμε τώρα στο θέμα της απόκτησης των subs και γιατί δεν τα έχω αποκτήσει ακόμα. Να με συμπαθάς μάγκα μου, αλλά σε λίγο η οικογένειά μου θα αυξηθεί κατά ένα μέλος. Και είμαι αρκετά ώριμος ώστε να κρατήσω το budget μου για την οικογένειά μου και όταν νιώσω ότι έχω καλύψει τις υποχρεώσεις μου, τότε θα κάνω και τα ψώνια μου ως προς το στερεοφωνικό μου. Και ευτυχώς δεν παρασύρθηκα λίγους μήνες πριν στην αγορά, γιατί τώρα με τη κρίση που περνάμε, θα τον είχα πιει κανονικότατα. Παρεμπιπτόντως, δεν με ενδιαφέρει να πουλήσω μούρη, οπότε το λέω ευθέως ότι δεν το φυσάω το χρήμα. Και επειδή ακριβώς δεν το φυσάω, κάνω κουμάντο. Δεν είμαι κανένα αρρωστάκι να χώνω τα λεφτά μου κάπου, ενώ υπάρχουν άλλες ανάγκες.
Ως προς την ισοστάθμιση που δεν πρότεινα στον gdresios, δεν το έκανα πολύ απλά γιατί δεν υπήρχε λόγος να το κάνω. Δεν είναι εύκολο πράγμα να το κάνει ο καθένας, απαιτείται να θέλει κάποιος να ασχοληθεί. Είπα όμως το σωστό, ότι δηλαδή πρέπει το σύστημά του να συνεργάζεται όσο πιο αρμονικά με τον χώρο πριν κάνει το οτιδήποτε. Και πέσατε να με φάτε, επειδή λέω το ίδιο πράγμα που λένε οι Θεσσαλονικείς γιατροί, επειδή δεν σας παίρνει προφανώς να χωθείτε σε αυτούς. Όχι ότι μου κάνατε τα μούτρα κρέας, αλλά λέμε. Μου κάνει εντύωπωση όμως που συμπεριφέρεστε σαν εξαπατημένες γκόμενες. Πραγματικά. Έχω το δικαίωμα να μαθαίνω, να κρίνω και να αποφασίζω. Αυτός είμαι και σε όποιον αρέσω. Για τους άλλους, δεν θα μπορέσω ( να γίνω κλακαδόρος ). Get it?
Σας έκατσε τόσο δύσπεπτο το ότι υποστηρίζω πως αυτό που ακούω τώρα με τα "απλά" καλώδια, είναι καλύτερο απο αυτό που άκουγα πριν με καλύτερα καλώδια και χύμα τοποθέτηση ηχείων. Έτσι είναι ρε μάγκες, πως να το κάνουμε. Χωνέψτε το.
Καιρός είναι να κάτσετε και να αναλύσετε ποιοοι πραγματικά είναι οι στρατιώτες, οι λοχίες, οι λοχαγοί και οι γενίτσαροι. Γνωρίζω ότι δεν είμαι εγώ αυτός και χαίρομαι που μπορώ να λειτουργώ το νιονιό μου χωρίς να με καταβάλει κανενός είδους πάθος ή πόρωση.
Την επόμενη φορά που θα θελήσει κάποιος να με κοντράρει λοιπόν, ας το κάνει με επιχειρήματα πάνω σε αυτά που υποστηρίζω και όχι επί προσωπικού ( άμεσα ή έμμεσα ).
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Κοίτα να δεις... Το να αλλάξει κάποιος γνώμη αφού μάλιστα δοκιμάσει κάτι και το επιβεβαιώσει, δεν σημαίνει ότι γίνεται ακόλουθος. Θέλω να πιστεύω ότι είναι απόδειξη ανοιχτού μυαλού που δεν παραμένει σκαλωμένο σε "πατροπαράδοτες μεθόδους". Επιπρόσθετα, δεν πουλάω κάτι, επομένως δεν μιλάμε καν για δουλειά.
Φυσικά και έχω πιστέψει κάποια πράγματα, αφού δείχνουν λογικά. Να σου δώσω ένα παράδειγμα γιατί συμπλέω με τις απόψεις του Κωσταυτιά. Κατόπιν μετρήσεων του χώρου μου, επιβεβαιώθηκε ότι τα ηχεία μου συνεργάζονται καλύτερα με τον χώρο μου όταν είναι κολλημένα στον τοίχο. Παράλληλα, ενώ τα ηχεία μου δηλώνονται πως έχουν δυνατότητα να κατέβουν στους 28 κύκλους ( +-3db ), αν δεις το νήμα που παρουσιάζω το σύστημά μου, κάτω απο τους 50 κύκλους ακούω το απόλυτο μηδέν. Είμαι σίγουρος ότι παλιότερα άκουγα ακόμα χειρότερα, ακόμα και πάνω απο τους 50 κύκλους. 15 εκατοστά έβγαλα έξω τα ηχεία και άρχισαν οι τραμπάλες στη καμπύλη. Η λύση των subs λοιπόν δείχνει απόλυτα λογική, έχοντας και το αβαντάζ ότι τα ηχεία θα απαλάσσονταν απο το δύσκολο έργο της αναπαραγωγής των πολύ χαμηλών συχνοτήτων.
Ασπάστηκα τη λύση της ισοστάθμισης, ξεπερνώντας τα κλισέ του "less is more", αυτής της οντιοφίλ κουλτούρας. Και το έκανα αυτό αναλογιζόμενος ότι οι παραμορφώσεις που έχω απο τον χώρο και τη κακή λειτουργία των ηχείων μου μέσα σε αυτόν, είναι σαφώς πιο εύκολα ακουστές απο τη παραμόρφωση που μπορεί να ακούσω απο τη προσθήκη ενός ψηφιακού επεξεργαστή που θα κάνει ισοστάθμιση με τον σωστό τρόπο και όχι υπό μορφή ενός γραφικού εκουαλάιζερ. Ο οποίος επεξεργαστής θα αναλάβει να κροσάρει σωστά και τα subs που κάποτε θα πάρω. Και η οποία ισοστάθμιση θα φέρει το σύστημά μου τελικά να λειτουργήσει πολύ καλύτερα απο την οντιοφίλ προσέγγιση. Αν θέλεις να εμβαθύνω πάνω σε αυτό, μπορώ να το κάνω. Έχω αρχίσει να καταλαβαίνω κάποια πράγματα.
Πάμε τώρα στο θέμα της απόκτησης των subs και γιατί δεν τα έχω αποκτήσει ακόμα. Να με συμπαθάς μάγκα μου, αλλά σε λίγο η οικογένειά μου θα αυξηθεί κατά ένα μέλος. Και είμαι αρκετά ώριμος ώστε να κρατήσω το budget μου για την οικογένειά μου και όταν νιώσω ότι έχω καλύψει τις υποχρεώσεις μου, τότε θα κάνω και τα ψώνια μου ως προς το στερεοφωνικό μου. Και ευτυχώς δεν παρασύρθηκα λίγους μήνες πριν στην αγορά, γιατί τώρα με τη κρίση που περνάμε, θα τον είχα πιει κανονικότατα. Παρεμπιπτόντως, δεν με ενδιαφέρει να πουλήσω μούρη, οπότε το λέω ευθέως ότι δεν το φυσάω το χρήμα. Και επειδή ακριβώς δεν το φυσάω, κάνω κουμάντο. Δεν είμαι κανένα αρρωστάκι να χώνω τα λεφτά μου κάπου, ενώ υπάρχουν άλλες ανάγκες.
Ως προς την ισοστάθμιση που δεν πρότεινα στον gdresios, δεν το έκανα πολύ απλά γιατί δεν υπήρχε λόγος να το κάνω. Δεν είναι εύκολο πράγμα να το κάνει ο καθένας, απαιτείται να θέλει κάποιος να ασχοληθεί. Είπα όμως το σωστό, ότι δηλαδή πρέπει το σύστημά του να συνεργάζεται όσο πιο αρμονικά με τον χώρο πριν κάνει το οτιδήποτε. Και πέσατε να με φάτε, επειδή λέω το ίδιο πράγμα που λένε οι Θεσσαλονικείς γιατροί, επειδή δεν σας παίρνει προφανώς να χωθείτε σε αυτούς. Όχι ότι μου κάνατε τα μούτρα κρέας, αλλά λέμε. Μου κάνει εντύωπωση όμως που συμπεριφέρεστε σαν εξαπατημένες γκόμενες. Πραγματικά. Έχω το δικαίωμα να μαθαίνω, να κρίνω και να αποφασίζω. Αυτός είμαι και σε όποιον αρέσω. Για τους άλλους, δεν θα μπορέσω ( να γίνω κλακαδόρος ). Get it?
Σας έκατσε τόσο δύσπεπτο το ότι υποστηρίζω πως αυτό που ακούω τώρα με τα "απλά" καλώδια, είναι καλύτερο απο αυτό που άκουγα πριν με καλύτερα καλώδια και χύμα τοποθέτηση ηχείων. Έτσι είναι ρε μάγκες, πως να το κάνουμε. Χωνέψτε το.
Καιρός είναι να κάτσετε και να αναλύσετε ποιοοι πραγματικά είναι οι στρατιώτες, οι λοχίες, οι λοχαγοί και οι γενίτσαροι. Γνωρίζω ότι δεν είμαι εγώ αυτός και χαίρομαι που μπορώ να λειτουργώ το νιονιό μου χωρίς να με καταβάλει κανενός είδους πάθος ή πόρωση.
Την επόμενη φορά που θα θελήσει κάποιος να με κοντράρει λοιπόν, ας το κάνει με επιχειρήματα πάνω σε αυτά που υποστηρίζω και όχι επί προσωπικού ( άμεσα ή έμμεσα ).
Στο ξαναειπα και ΔΕΝ θελεις να με ακουσεις!Το οτι δεν ακους τουλαχιστον μεχρι τα 28 hz,ειναι λογω της ΛΑΘΟΣ θεσης ακροασης!Αλλα αφου σου ειπαν αλλοι τι θα κανεις,μεινε κολλημενος με την αποψη σου....
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Κατόπιν μετρήσεων του χώρου μου, επιβεβαιώθηκε ότι τα ηχεία μου συνεργάζονται καλύτερα με τον χώρο μου όταν είναι κολλημένα στον τοίχο. Παράλληλα, ενώ τα ηχεία μου δηλώνονται πως έχουν δυνατότητα να κατέβουν στους 28 κύκλους ( +-3db ), αν δεις το νήμα που παρουσιάζω το σύστημά μου, κάτω απο τους 50 κύκλους ακούω το απόλυτο μηδέν. Είμαι σίγουρος ότι παλιότερα άκουγα ακόμα χειρότερα, ακόμα και πάνω απο τους 50 κύκλους. 15 εκατοστά έβγαλα έξω τα ηχεία και άρχισαν οι τραμπάλες στη καμπύλη.
τα ηχεία σου φίλε Νίκο, στο κροσσόβερ έχουν κάποια υλικά που προ 25ετίας ήταν πυκνωτές, τώρα, είναι απλά ένα εμπόδιο στον ήχο.
Αν αντικαταστήσεις αυτά, τότε πολύ πιθανό να "μετράς ξανά μέχρι τα 28hz που λέι ο κατασκευαστής σου.
Δ ε φταίει η τοποθέτηση στο χώρο σου τόσο που να χάνεις μόνο απ αυτό τα πρώτα 22hz στα ηχεία σου.
Και η επισκευή στο κρος δε λύνεται ούτε με ισοστάθμιση, ούτε με σαμπ.
φιλικά πάντα! (τουλάχιστον απ τη μεριά μου!)
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Στο ξαναειπα και ΔΕΝ θελεις να με ακουσεις!Το οτι δεν ακους τουλαχιστον μεχρι τα 28 hz,ειναι λογω της ΛΑΘΟΣ θεσης ακροασης!Αλλα αφου σου ειπαν αλλοι τι θα κανεις,μεινε κολλημενος με την αποψη σου....
Θα ξαναχτυπήσω με νέες μετρήσεις σύντομα, οπότε αν είναι, ας τα πούμε στο δικό μου νήμα.
φιλικά πάντα! (τουλάχιστον απ τη μεριά μου!)
Και απο δικής μου πλευράς, φτάνει να μη ξαναπετάξεις τη κοτσάνα ότι με έβαλες στο σπίτι σου, λες και σε ατίμωσα.
 


Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
τα ηχεία σου φίλε Νίκο, στο κροσσόβερ έχουν κάποια υλικά που προ 25ετίας ήταν πυκνωτές, τώρα, είναι απλά ένα εμπόδιο στον ήχο.
Αν αντικαταστήσεις αυτά, τότε πολύ πιθανό να "μετράς ξανά μέχρι τα 28hz που λέι ο κατασκευαστής σου.
Δ ε φταίει η τοποθέτηση στο χώρο σου τόσο που να χάνεις μόνο απ αυτό τα πρώτα 22hz στα ηχεία σου.
Και η επισκευή στο κρος δε λύνεται ούτε με ισοστάθμιση, ούτε με σαμπ.
φιλικά πάντα! (τουλάχιστον απ τη μεριά μου!)
Αν είναι καλής ποιότητας δεν είναι για πέταμα απλά έχει χάσει κάποιο μέρος από τις αρχικές του δυνατότητες, έτσι δεν είναι;
Δηλαδή κάποιος που έχει ένα ηχείο 20-30 χρόνων δεν θα ακούει όπως όταν ήταν καινούργιο καθώς θα υπάρχει πτώση στην απόδοση του έως κάποιο ποσοστό.
Αναλόγως της αρχικής του ποιότητας η αλλάζουμε ορισμένα κρίσιμα υλικά ή το χαρίζουμε σε κάποιους φίλους η συγγενείς. :p
 




Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.274
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top