Από nordost σε κάτι άλλο !!!

Μηνύματα
1.613
Reaction score
2.247
Κοίτα να δεις... Το να αλλάξει κάποιος γνώμη αφού μάλιστα δοκιμάσει κάτι και το επιβεβαιώσει, δεν σημαίνει ότι γίνεται ακόλουθος. Θέλω να πιστεύω ότι είναι απόδειξη ανοιχτού μυαλού που δεν παραμένει σκαλωμένο σε "πατροπαράδοτες μεθόδους". Επιπρόσθετα, δεν πουλάω κάτι, επομένως δεν μιλάμε καν για δουλειά.
Φυσικά και έχω πιστέψει κάποια πράγματα, αφού δείχνουν λογικά. Να σου δώσω ένα παράδειγμα γιατί συμπλέω με τις απόψεις του Κωσταυτιά. Κατόπιν μετρήσεων του χώρου μου, επιβεβαιώθηκε ότι τα ηχεία μου συνεργάζονται καλύτερα με τον χώρο μου όταν είναι κολλημένα στον τοίχο. Παράλληλα, ενώ τα ηχεία μου δηλώνονται πως έχουν δυνατότητα να κατέβουν στους 28 κύκλους ( +-3db ), αν δεις το νήμα που παρουσιάζω το σύστημά μου, κάτω απο τους 50 κύκλους ακούω το απόλυτο μηδέν. Είμαι σίγουρος ότι παλιότερα άκουγα ακόμα χειρότερα, ακόμα και πάνω απο τους 50 κύκλους. 15 εκατοστά έβγαλα έξω τα ηχεία και άρχισαν οι τραμπάλες στη καμπύλη. Η λύση των subs λοιπόν δείχνει απόλυτα λογική, έχοντας και το αβαντάζ ότι τα ηχεία θα απαλάσσονταν απο το δύσκολο έργο της αναπαραγωγής των πολύ χαμηλών συχνοτήτων.
Ασπάστηκα τη λύση της ισοστάθμισης, ξεπερνώντας τα κλισέ του "less is more", αυτής της οντιοφίλ κουλτούρας. Και το έκανα αυτό αναλογιζόμενος ότι οι παραμορφώσεις που έχω απο τον χώρο και τη κακή λειτουργία των ηχείων μου μέσα σε αυτόν, είναι σαφώς πιο εύκολα ακουστές απο τη παραμόρφωση που μπορεί να ακούσω απο τη προσθήκη ενός ψηφιακού επεξεργαστή που θα κάνει ισοστάθμιση με τον σωστό τρόπο και όχι υπό μορφή ενός γραφικού εκουαλάιζερ. Ο οποίος επεξεργαστής θα αναλάβει να κροσάρει σωστά και τα subs που κάποτε θα πάρω. Και η οποία ισοστάθμιση θα φέρει το σύστημά μου τελικά να λειτουργήσει πολύ καλύτερα απο την οντιοφίλ προσέγγιση. Αν θέλεις να εμβαθύνω πάνω σε αυτό, μπορώ να το κάνω. Έχω αρχίσει να καταλαβαίνω κάποια πράγματα.
Πάμε τώρα στο θέμα της απόκτησης των subs και γιατί δεν τα έχω αποκτήσει ακόμα. Να με συμπαθάς μάγκα μου, αλλά σε λίγο η οικογένειά μου θα αυξηθεί κατά ένα μέλος. Και είμαι αρκετά ώριμος ώστε να κρατήσω το budget μου για την οικογένειά μου και όταν νιώσω ότι έχω καλύψει τις υποχρεώσεις μου, τότε θα κάνω και τα ψώνια μου ως προς το στερεοφωνικό μου. Και ευτυχώς δεν παρασύρθηκα λίγους μήνες πριν στην αγορά, γιατί τώρα με τη κρίση που περνάμε, θα τον είχα πιει κανονικότατα. Παρεμπιπτόντως, δεν με ενδιαφέρει να πουλήσω μούρη, οπότε το λέω ευθέως ότι δεν το φυσάω το χρήμα. Και επειδή ακριβώς δεν το φυσάω, κάνω κουμάντο. Δεν είμαι κανένα αρρωστάκι να χώνω τα λεφτά μου κάπου, ενώ υπάρχουν άλλες ανάγκες.
Ως προς την ισοστάθμιση που δεν πρότεινα στον gdresios, δεν το έκανα πολύ απλά γιατί δεν υπήρχε λόγος να το κάνω. Δεν είναι εύκολο πράγμα να το κάνει ο καθένας, απαιτείται να θέλει κάποιος να ασχοληθεί. Είπα όμως το σωστό, ότι δηλαδή πρέπει το σύστημά του να συνεργάζεται όσο πιο αρμονικά με τον χώρο πριν κάνει το οτιδήποτε. Και πέσατε να με φάτε, επειδή λέω το ίδιο πράγμα που λένε οι Θεσσαλονικείς γιατροί, επειδή δεν σας παίρνει προφανώς να χωθείτε σε αυτούς. Όχι ότι μου κάνατε τα μούτρα κρέας, αλλά λέμε. Μου κάνει εντύωπωση όμως που συμπεριφέρεστε σαν εξαπατημένες γκόμενες. Πραγματικά. Έχω το δικαίωμα να μαθαίνω, να κρίνω και να αποφασίζω. Αυτός είμαι και σε όποιον αρέσω. Για τους άλλους, δεν θα μπορέσω ( να γίνω κλακαδόρος ). Get it?
Σας έκατσε τόσο δύσπεπτο το ότι υποστηρίζω πως αυτό που ακούω τώρα με τα "απλά" καλώδια, είναι καλύτερο απο αυτό που άκουγα πριν με καλύτερα καλώδια και χύμα τοποθέτηση ηχείων. Έτσι είναι ρε μάγκες, πως να το κάνουμε. Χωνέψτε το.
Καιρός είναι να κάτσετε και να αναλύσετε ποιοοι πραγματικά είναι οι στρατιώτες, οι λοχίες, οι λοχαγοί και οι γενίτσαροι. Γνωρίζω ότι δεν είμαι εγώ αυτός και χαίρομαι που μπορώ να λειτουργώ το νιονιό μου χωρίς να με καταβάλει κανενός είδους πάθος ή πόρωση.
Την επόμενη φορά που θα θελήσει κάποιος να με κοντράρει λοιπόν, ας το κάνει με επιχειρήματα πάνω σε αυτά που υποστηρίζω και όχι επί προσωπικού ( άμεσα ή έμμεσα ).
Σκιάχτηκα λίγο.
 

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Μια ακαδημαϊκή ερώτηση:
ας υποθέσουμε ότι σε ένα π.χ δικάναλο ηχοσύστημα με σωστή τοποθέτηση στον χώρο (στερεοφωνία κ.λ.π) θέλουμε να επιτύχουμε κάποιο συγκεκριμένο ηχητικό αποτέλεσμα στο φάσμα των συχνοτήτων (π.χ να τονίσουμε ή να εξασθενήσουμε λίγο κάποια συχνότητα, επιδιώκοντας την επιθυμητή καμπύλη).
Μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε
1. κάποιο καλώδιο που ας πούμε ότι επιφέρει το επιθυμητό αποτέλεσμα και
2. Ένα τρόπο ψηφιακής ισοστάθμισης που επίσης φέρει το επιθυμητό αποτέλεσμα.
Για ποιο λόγο να επιλέξουμε το καλώδιο και όχι την ψηφιακή ισοστάθμιση;
 


Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Μια ακαδημαϊκή ερώτηση:
ας υποθέσουμε ότι σε ένα π.χ δικάναλο ηχοσύστημα με σωστή τοποθέτηση στον χώρο (στερεοφωνία κ.λ.π) θέλουμε να επιτύχουμε κάποιο συγκεκριμένο ηχητικό αποτέλεσμα στο φάσμα των συχνοτήτων (π.χ να τονίσουμε ή να εξασθενήσουμε λίγο κάποια συχνότητα, επιδιώκοντας την επιθυμητή καμπύλη).
Μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε
1. κάποιο καλώδιο που ας πούμε ότι επιφέρει το επιθυμητό αποτέλεσμα και
2. Ένα τρόπο ψηφιακής ισοστάθμισης που επίσης φέρει το επιθυμητό αποτέλεσμα.
Για ποιο λόγο να επιλέξουμε το καλώδιο και όχι την ψηφιακή ισοστάθμιση;
Σε 2καναλο δεν νομιζω οτι χρειαζεσαι eq σε ένα περιποιημένο χωρο με τα κατάλληλα ηχεία.
 

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Σε 2καναλο δεν νομιζω οτι χρειαζεσαι eq σε ένα περιποιημένο χωρο με τα κατάλληλα ηχεία.
Καλά, αλλάζω την ερώτηση...σε πολυκάναλο σύστημα...... όλα τα υπόλοιπα ίδια
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Καλά, αλλάζω την ερώτηση...σε πολυκάναλο σύστημα...... όλα τα υπόλοιπα ίδια
Νομίζω ότι το πολυκάναλο εκ φύσης χρειάζεται τον επεξεργαστή, άρα και την ισοστάθμιση κατ'επέκταση. Ας μείνουμε στο δικάναλο λέω εγώ.
 

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Νομίζω ότι το πολυκάναλο εκ φύσης χρειάζεται τον επεξεργαστή, άρα και την ισοστάθμιση κατ'επέκταση. Ας μείνουμε στο δικάναλο λέω εγώ.
Βασικά το δεύτερο σχόλιο μου έγινε γιατί κάποιοι δεν κατάλαβαν την έννοια της αρχικής μου ερώτησης.
 

TGD

Μηνύματα
6.984
Reaction score
7.069
a. Το red dawn 1ης γενιάς έμφαση στην μέσο υψηλή περιοχή.
b. Το hero πολύ όμορφες μέσο υψηλές πολυ χωρίς τσιρίγματα πιο γεμάτο στο μπάσο και τρομερά ισσοροπημένο
c. To red dawn 2 με πιο γεμάτο ήχο και πιο ισορροπημένο από το πρώτης γενιάς
Κι εγώ περίπου την ίδια εντύπωση είχα. Αν θυμάμαι καλά, πάνε χρόνια. Όμως στα δικά μου αυτιά το Hero φάνηκε λίγο φτιαχτό, επίτηδες χρωματισμένο για να τονίζει τα μεσοχαμηλά. Αλλά ίσως η διαφορά είναι ποτέ δεν είχα κάτω από 8ιντσα στο σαλόνι. Έτσι καταλαβαίνω ότι τα μικρά γούφερ σου αποζητούν το Hero, αλλά στα 12ιντσά μου δεν πρόκειται να το βάλω. Ούτε το Nordost Blue Heaven 1 το θεωρώ ιδανικό, αλλά ήθελα ένα μακρύτερο XLR και το βρήκα φθηνό μεταχειρισμένο.

Η ιστορία των καλωδίων ξεκίνησε από τα πρώτα-πρώτα Monster Cable ηχείων. Είχαν κομμένα πρίμα, οπότε μόλις το έβαζες στα άμπασα ηχεία της εποχής έλεγες "πω-πω μπάσο". Άμα τα έβαζες σε σοβαρό ηχείο (τα δοκίμασα σε 801 από έναν γνωστό που μου δώρισε μια κουλούρα) άκουγες την κομπίνα.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Βασικά το δεύτερο σχόλιο μου έγινε γιατί κάποιοι δεν κατάλαβαν την έννοια της αρχικής μου ερώτησης.
Γι'αυτό και παρενέβην. Απο τη στιγμή που μιλάμε για προσωπικό γούστο στο τρόπο που ακούμε τη μουσική και αφού οι παρεμβάσεις με καλώδια είναι ακριβώς προς αυτή τη κατεύθυνση ( δεν ζητάμε φλατ ήχο, αλλά κάποιος θέλει "διαύγεια" στα πρίμα, άλλος "όγκο" στα μπάσα, στις μεσαίες ), νομίζω ότι μια χαρά ήταν το ερώτημα που έθεσες. Για να μη βάλουμε στη συζήτηση τους λαμπάτους ενισχυτές με τις περιβόητες χροιές τους.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.871
Reaction score
20.362
Κι εγώ περίπου την ίδια εντύπωση είχα. Αν θυμάμαι καλά, πάνε χρόνια. Όμως στα δικά μου αυτιά το Hero φάνηκε λίγο φτιαχτό, επίτηδες χρωματισμένο για να τονίζει τα μεσοχαμηλά. Αλλά ίσως η διαφορά είναι ποτέ δεν είχα κάτω από 8ιντσα στο σαλόνι. Έτσι καταλαβαίνω ότι τα μικρά γούφερ σου αποζητούν το Hero, αλλά στα 12ιντσά μου δεν πρόκειται να το βάλω. Ούτε το Nordost Blue Heaven 1 το θεωρώ ιδανικό, αλλά ήθελα ένα μακρύτερο XLR και το βρήκα φθηνό μεταχειρισμένο.

Η ιστορία των καλωδίων ξεκίνησε από τα πρώτα-πρώτα Monster Cable ηχείων. Είχαν κομμένα πρίμα, οπότε μόλις το έβαζες στα άμπασα ηχεία της εποχής έλεγες "πω-πω μπάσο". Άμα τα έβαζες σε σοβαρό ηχείο (τα δοκίμασα σε 801 από έναν γνωστό που μου δώρισε μια κουλούρα) άκουγες την κομπίνα.
Δεν κάνω flame, αλλά επειδή πραγματικά μου δημιουργήθηκε η απορία: πώς γίνεται ένας κατασκευαστής καλωδίων να "κόψει πρίμα" από ένα καλώδιο; Η απορία μου αναφέρεται σε υλικά και μεθοδολογία - μου διαφεύγει αυτή η γνώση.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Δεν κάνω flame, αλλά επειδή πραγματικά μου δημιουργήθηκε η απορία: πώς γίνεται ένας κατασκευαστής καλωδίων να "κόψει πρίμα" από ένα καλώδιο; Η απορία μου αναφέρεται σε υλικά και μεθοδολογία - μου διαφεύγει αυτή η γνώση.
Όπως ο κατασκευαστής στο δικό μου προσφέρει περισσότερα μπάσα μέσω ενός επιπλέον αγωγού. Υποθέτω ότι έχει να κάνει με τα ηλεκτρικά χαρακτηριστικά του καλωδίου. Πλήθος και πάχος αγωγών, τρόπος πλεξίματος μεταξύ τους, διηλεκτρικό (?) κλπ. Μέθοδοι δηλαδή που μεταβάλουν τα χαρακτηριστικά των καλωδίων.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Το πρώτο στάδιο για να γίνει το δικάναλο σεταπ "αξιοπρεπές", εφόσον έχει κάποια περιποίηση ο χώρος για να επιτρέπει αξιόλογο αποτέλεσμα, είναι η ορθή ενσωμάτωση σαμπ, πακέτο με την αναγκαία ισοστάθμιση.

Όσο πιο γρήγορα κατανοήσετε αυτό το τόσο απλό πράγμα, τόσο το καλύτερο για τον εαυτό σας.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.871
Reaction score
20.362
Όπως ο κατασκευαστής στο δικό μου προσφέρει περισσότερα μπάσα μέσω ενός επιπλέον αγωγού. Υποθέτω ότι έχει να κάνει με τα ηλεκτρικά χαρακτηριστικά του καλωδίου. Πλήθος και πάχος αγωγών, τρόπος πλεξίματος μεταξύ τους, διηλεκτρικό (?) κλπ. Μέθοδοι δηλαδή που μεταβάλουν τα χαρακτηριστικά των καλωδίων.
Κι αν ακολουθήσει την "αντίθετη" πορεία, θα "κόψει μπάσα";
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.871
Reaction score
20.362
Ναι, ΟΚ, εγώ ρωτάω σοβαρά κι εσύ κοροϊδεύεις.

Άσε να απαντήσει ο @TGD καλύτερα.
 

Μηνύματα
940
Reaction score
264
Ναι μου ειπαν να τα αφήσω να παίζουν και τα έχω όλη μέρα και παίζουν
Και τα ντέμο θέλουν καμία 30 ωρες να δουλεψουν,και εγώ όταν έπαιρνα για δοκιμή kimber (Demo) μου το επισήμαναν αυτό.Τωρα οταν είχα καλώδιο ηχείων το red down τη παλιά σειρά δεν ταίριαξε με τίποτα με το Κimber hero μιας και το είχα,Εγώ αυτή τη στιγμή παίζω με τη νέα σειρά red down στα ηχεία και το red down ic φοβερό ταιριασμα,.Επίσης είπες το kimber στα 200 ευρώ,όπως το είδα στη φωτό είναι με τα οικονομικά Rca και όχι τα wbt,που αν το πάρεις με αυτά και.καλυτερο είναι και φυσικά πας στα 340 ευρώ.Φαντασουν πριν γίνει απότομη αύξηση των τιμών είχε το μισό μέτρο με τα wbt 217 ευρώ.Απλα τώρα επειδή με τα wbt είναι πανακριβο,στο δίνουν με τα οικονομικα rca ώστε να είναι χαμηλή η τιμή και να μπορεί να πουλάει.Τελος να σημειώσω ότι ηχητικά το red down ic είναι δύο επίπεδα πιο πάνω το kimber hero,το ότι δεν ταιριάζει το RD όπως λες,έχει να κάνει με το γεγονός ότι είναι αποκαλυπτικά και εφόσον παίζεις με τα καλώδια ρευματος των συσκευών,λογικό να έχεις τέτοια θεματα,Έχουν την τάση να αποκαλύπτουν τα αρνητικα σε ένα συστημα που έχει κάποιος.Αν έρθεις να το ακούσεις στο χώρο μου,αλλά λόγο καραντίνας αδύνατον πλέον,δεν θα άκουγες καθόλου τσιριγμα και αντιθέτως έιναι πολύ λεπτομερές και ξεκούραστο ηχητικά.Βεβαια προτιμά ουδέτερα συστήματα και προς τη ζέστη πλευρά,και αν υπάρχει η λάμπα είναι το ιδανικότερο,όπως και.στη περίπτωση μου έχω υβριδικό ενισχυτή.Στη περίπτωση σου μπορεί να σου ταιριάξει καλύτερα η kimber,εννοείται παίζει ρόλο και ο χαρακτήρας του cd player και τι καλώδιο ρεύματος θα το συνοδεψει.Τωρα για το ακριβό το select εκεί εισαι σε άλλο επίπεδο,αν δεν έχεις θέμα με τα λεφτά πας άνετα εκεί.Αλλιως σκέφτεσαι αν αυτό που θα σου δώσει παραπάνω αξίζει η τόση διαφορά στα χρήματα,όπως είπες μόνο μεταχειρισμενο συμφέρει.
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
Τώρα σοβαρά θεωρείς ότι για αυτό έφταιγε το ακριβότερο (πανάκριβο έστω) καλώδιο;:oops:
Όχι, ο ανάδρομος Ερμής.. :p
Θα πω την αλήθεια μπορεί να ήταν τυχαίο, μπορεί και ένα φτηνό καλώδιο των 10€ να το έκανε η και ένα πολύ ακριβότερο των 50 η 100 ευρώ, το θέμα είναι πως με κάποιο που κόστιζε λιγότερα έκανα τη δουλειά μου ενώ το άλλο αποδείχτηκε προβληματικό, ειλικρινά όμως πιστεύω πως ο καθένας μπορεί να χαλάει τα λεφτά του όπως θέλει δεν νομίζω να έχει κανείς πρόβλημα με αυτό, όταν όμως προσπαθεί να πείσει τους άλλους ότι με κάποιο σεβαστό ποσό θα βελτιώσει τον ήχο του με το τάδε καλώδιο ενώ θα πρέπει να έχει κάνει πρώτα ένα σωρό άλλα σημαντικότερα πράγματα (που δεν στοιχίζουν και τίποτα τα περισσότερα) το πράγμα γίνεται λιγάκι ύποπτο, παν μέτρον άριστον έλεγαν οι αρχαίοι ημών πρόγονοί μας που σημαίνει ότι 100 ευρώ για κάποιο καλώδιο high-end είναι υπεραρκετά! :focus:
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Και τα ντέμο θέλουν καμία 30 ωρες να δουλεψουν
o_O
Για ποιο λόγο να επιλέξουμε το καλώδιο και όχι την ψηφιακή ισοστάθμιση;
Ή τα απλά tone controls. Εκείνα τα δυο, τα γνωστά, το bass και το treble.

Αλλα ξέχασα, μολύνουν το παρθένο σήμα....:roflmao:

Απο μπρος παρθένα και απο πίσω μπαίνουν τρένα
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Ή τα απλά tone controls. Εκείνα τα δυο, τα γνωστά, το bass και το treble.

Αλλα ξέχασα, μολύνουν το παρθένο σήμα....:roflmao:

Απο μπρος παρθένα και απο πίσω μπαίνουν τρένα
Ναι, αλλά δεν φέρνουν και αυτά προβλήματα που συναντώνται στην ισοστάθμιση με απλό συχνοτικό πείραγμα;
 



Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.194
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top