Από nordost σε κάτι άλλο !!!

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
@leandros Θυμήσου λίγο τότε που πήγαμε και ακούσαμε εκείνο το σύστημα που δέσποζε η διάχυση. Θυμήσου τη στιγμή που έβγαλε τον δεξί διαχύτη. Πιστεύεις ότι αυτό το αποτέλεσμα ( που έλαμψε διά της απουσίας του διαχύτη ), το έχει πιάσει ποτέ κάποιο καλώδιο;
@leandros Τρελόπαιδο, θα με ενδιέφερε η απάντησή σου.
 

Μηνύματα
1.031
Reaction score
2.826
Δεν είχα την δυνατότητα τον χρόνο και την διάθεση για πειράματα - ακροάσεις καλωδίων .
Ένα πράγμα που αποφεύγω - αν και είναι αντίθετο με το χόμπι - είναι να παιρνω καλωδια για ακρόαση. Νιώθω ότι αυτός που σου δίνει το καλώδιο θέλει να το αγοράσεις και δεν μου αρέσει στο τελοσ να τον απογοητεύσω .
Γενικά στην ζωή μου προσπαθώ να επιλέγω το σίγουρο μονοπάτι αν και όπως έχω απαντήσει και σε άλλο ποστ καταλαβαίνω πως ακούω σωστά στο σπίτι μου ,ξέρω όμως πως και κάποιος άλλος με διαφορετικές ενδεχόμενος επιλογές να ακούει πιο όμορφα.

Επαναλαμβάνω για όποιον δεν καταλαβε....
Άλλο το χόμπι και το ψάξιμο των καλωδίων και άλλο ο σωστός ηχος βάσει στάνταρ μετρήσεων.
Δεν αποκλείω στο μέλλον να ασχοληθώ με λαμπατα με πικαπ με καλωδια .....
Σε ένα άλλο ,σαφώς φθηνότερο σύστημα στο εξοχικό ισως που το χόμπι θα κάνει τις επιλογές και όχι η λογική.
Το σύστημα που έχω τώρα δεν αλλάζει σε τίποτε.
Σε αυτό που λες έχεις δίκιο δλδ ότι νιώθεις μια υποχρέωση ειδικά αν το κάνεις σε μαγαζί που δεν είσαι πελάτης, πχ στον Ορφέα δεν έχω τέτοιο κόλλημα διότι είμαι πελάτης από το 1993 περίπου, στους άλλους αφού είχαν την διάθεση να μου τα δώσουν προς δοκιμή και σύγκριση το ξεκαθάρισα από την αρχή ότι αν δεν μου αρέσουν τους δίνω πίσω τα καλώδια και αυτοί τα χρήματα μου πίσω, δυστυχώς ή ευτυχώς το μόνο αξιόπιστο τεστ είναι να το κανείς στον χώρο σου την ίδια χρονική στιγμή.
 

Μηνύματα
1.031
Reaction score
2.826
Τελικά ο τίτλος του νήματος επαληθεύτηκε θα πάω από nordost σε κάτι άλλο, ο λαχνός κλήρωσε και πέφτει στο kondo KSL-vc το οποίο είναι σε άλλο επίπεδο και σε τιμή χάρισμα, περισσότερες λεπτομέρειες για το συγκεκριμένο θα γράψω αργότερα, ευχαριστώ τους συμφουρίτες που μου έδωσαν κάποιες ιδέες για να πραγματοποιήσω κάποιες δοκιμές, και ιδιαίτερα το Λέανδρο που μου πρότεινε το συγκεκριμένο IC για το οποίο δεν είχα ιδέα και με έχει αφήσει άφωνο επιπλέον έχω αποφασίσει να κρατήσω και το kimber hero για προ τελικό.

Τό επόμενο βήμα πλέον είναι η αλλαγή καλωδίων ρεύματος (από τα κλασικά μαύρα του δίευρου) τα οποία νομίζω ότι θα βάλουν και αυτά ένα λιθαράκι να πάω ένα βήμα πιο ψηλά στην ακουστική μου ικανοποίηση..
 


Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Τελικά ο τίτλος του νήματος επαληθεύτηκε θα πάω από nordost σε κάτι άλλο, ο λαχνός κλήρωσε και πέφτει στο kondo KSL-vc το οποίο είναι σε άλλο επίπεδο και σε τιμή χάρισμα, περισσότερες λεπτομέρειες για το συγκεκριμένο θα γράψω αργότερα, ευχαριστώ τους συμφουρίτες που μου έδωσαν κάποιες ιδέες για να πραγματοποιήσω κάποιες δοκιμές, και ιδιαίτερα το Λέανδρο που μου πρότεινε το συγκεκριμένο IC για το οποίο δεν είχα ιδέα και με έχει αφήσει άφωνο επιπλέον έχω αποφασίσει να κρατήσω και το kimber hero για προ τελικό.

Τό επόμενο βήμα πλέον είναι η αλλαγή καλωδίων ρεύματος (από τα κλασικά μαύρα του δίευρου) τα οποία νομίζω ότι θα βάλουν και αυτά ένα λιθαράκι να πάω ένα βήμα πιο ψηλά στην ακουστική μου ικανοποίηση..
Πόσο είναι η τιμή χάρισμα δηλ. ?
 








Μηνύματα
1.031
Reaction score
2.826
ο οποίος είναι? :)
Όπως είπε και ο katopis από το Solid Foundation
Ο "αβανταδορος" Λέανδρος, με σύστησε στο κατάστημα και μεσολαβησε να το βρω demo στη καλύτερη τιμή παγκοσμίως!
Η καλύτερη τιμή στο hifi shark είναι 365 λίρες περίπου 420 ευρώ συν μεταφορικά συν ρίσκο
 


Μηνύματα
387
Reaction score
237
Όπως είπε και ο katopis από το Solid Foundation
Ο "αβανταδορος" Λέανδρος, με σύστησε στο κατάστημα και μεσολαβησε να το βρω demo στη καλύτερη τιμή παγκοσμίως!
Η καλύτερη τιμή στο hifi shark είναι 365 λίρες περίπου 420 ευρώ συν μεταφορικά συν ρίσκο
εύχομαι καλές ακροάσεις, οι οποίες θα γίνουν ακόμα καλύτερες, μόλις ξεφορτωθείς τα μαύρα καλώδια ρεύματος
 

Μηνύματα
1.031
Reaction score
2.826
Περ
εύχομαι καλές ακροάσεις, οι οποίες θα γίνουν ακόμα καλύτερες, μόλις ξεφορτωθείς τα μαύρα καλώδια ρεύματος
Περιμένω από εσάς κάποιες προτάσεις για κάτι σχετικά οικονομικό
 

I

iason

Guest
Όπως είπε και ο katopis από το Solid Foundation
Ο "αβανταδορος" Λέανδρος, με σύστησε στο κατάστημα και μεσολαβησε να το βρω demo στη καλύτερη τιμή παγκοσμίως!
Η καλύτερη τιμή στο hifi shark είναι 365 λίρες περίπου 420 ευρώ συν μεταφορικά συν ρίσκο
Καλοακουστο αγαπητέ με Υγεία, όταν έχεις χρόνο γράψε παρακαλώ που υπερτερεί έναντι του Kimber select.
Ευχαριστώ.
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.785
Reaction score
28.210
Προσωπικά, σε αντίθεση με τους καλωδιολάγνους φίλους μας (ναι, φίλους και συνοδοιπόρους στο χόμπι, άλλωστε και μεις ήμασταν κάποτε καλωδιολάγνοι) που έτρεξαν να πουν το μακρύ τους και το κοντό τους, όπου είδαμε εντελώς αντιφατικά σχόλια για οτιδήποτε, κοινώς ανοησίες (και μη διαμαρτύρεστε παρακαλώ, είναι ανοησίες διότι είναι ανόητα για οποιονδήποτε, δεν έχει νόημα να διαβάζεις για το ίδιο καλώδιο ο ένας να λέει ότι βγάζει λίγα πρίμα κι ο επόμενος να λέει ότι βγάζει πολλά, είναι απλώς ανόητο, μη διαμαρτύρεστε αδίκως), αλλά βέβαια στο πνεύμα του θρεντ, άρα θα έπρεπε να έχει καλυφθεί πλήρως ο νηματοθέτης (σε άλλον αρέσει σε άλλον δεν αρέσει, όπως ισχύει για όλα τα καβλώδια), δεν ακολούθησα αυτή την οδό.

Είδα ποια ηχεία έχει, έψαξα να δω τι λέει ο κατασκευαστής του για τα καλώδια των ηχείων, είδα τα τεχνικά χαρακτηριστικά τους, και μίλησα με σαφήνεια και αντικειμενικότητα για κάποιες προτάσεις που έκανα, στο πνεύμα του κατασκευαστή και με βάση τις τεχνικές προδιαγραφές.

Μάλλον θα πρέπει να κάνουν λίγη αυτοκριτική οι καλωδιολάγνοι ανάμεσά μας, και να δουν τι πραγματικά συνεισφέρουν σε αυτό το θρεντ. Νομίζω πως δεν συνεισφέρουν τίποτα, απλώς έχουν την ανάγκη να μοιραστούν το πάθος τους για τους πολυαγαπημένους τους αγωγούς. :gotcha:

Και κάτι άλλο:
Όταν γελοιοποιείται ο κατασκευαστής των ηχείων με τις προτάσεις του από εσάς, γελοιοποιείται και το προϊόν του. Πάρτε από κάποιον άλλο, που δε τον θεωρείτε γελοίο, ούτε αυτόν, ούτε τα γραφόμενά του, ούτε τα προϊόντα του.

Οι εξυπνάδες, έχουν και όρια, μετά γίνονται αυτομάτως βλακείες.

Ο δε νηματοθέτης, καλά θα κάνει να διαβάσει το βιβλίο του Τουλ, όπως και πρότεινα.

Η επιστήμη του όντιο, στη σύγχρονη μορφή της, και οι αποδεδειγμένες αλήθειες της ψυχοακουστικής, τις οποίες δείχνει να κυνηγάει με την προσπάθεια βελτίωσης, βασίζονται στις εργασίες του Τουλ.

Η πρώτη βελτίωση που χρειάζεται λοιπόν, δεν είναι ούτε στο χώρο, ούτε στα καλώδια, αλλά είναι στον εαυτό του, να βελτιώσει τις γνώσεις του στο αντικείμενο, διότι αυτές θα αποτελέσουν το βασικότερο εφόδιο για βελτίωση του σετάπ του.

Υπό το δικό μου πρίσμα λοιπόν, έχω προσφέρει σημαντικά σε αυτό το (εκ πρώτης όψεως εντελώς ανόητο) θρεντ, και εντός του ζητούμενου του νηματοθέτη.

Άλλες ψυχές, απλώς βρίσκουν εδώ άλλη μια παιδική χαρά για να βγάλουν τον καημό τους για τους μετασχηματιστές εξόδου ή για το πουλί τους.

Δυστυχώς, το έχω μεγαλύτερο. Συμβιβαστείτε. :tongue:

Το λέει κι ο Θεός:

View attachment 159290

:lol::lol::lol:

-
Υπάρχουν ανάμεσα μας " αυτοί " που δέχονται πώς τα καλώδια κάνουν την διαφορά στό τελικό αποτέλεσμα της ηχητικής τους απόλαυσης και ,
Υπάρχουν ανάμεσα μας και " αυτοί " που δέχονται πώς τα καλώδια δεν κάνουν την διαφορά στό τελικό αποτέλεσμα της ηχητικής τους απόλαυσης και πώς αρκεί με ένα χαμηλό κόστος τών 5e τό μέτρο μπορούν να .....λάθος , όχι μπορούν να , αλλά με σιγουριά είναι βλακεία τους που δίνουν 300e το μέτρο γιά το τελικό ηχητικό αποτέλεσμα τους , σε καλώδια .

Ό " ονοματοθέτης " τού θέματος σαφώς με τό - Από nordost σε κάτι άλλο !!! - έχει από την αρχή ξεκάθαρη άποψη καί σαφώς έχει διαλέξει πλευρά . Τά nordost δεν είναι καλώδια τών 5e !

-
Θά ήθελα να μάθω .
- Ποιός ό λόγος να τού απαντήσουν " αυτοί " που έχουν την αντίθετη από τον ίδιο άποψη ;
- Ποιός ό λόγος να έχει φτάσει ή ερώτηση του στίς 41 σελίδες και να μην έχει πάρει ό άνθρωπος , απάντηση στό θέμα του ;
- Ποιός ό λόγος .....άσε δεν θά το γράψω , μαζί με άλλα 10 ποιός ό λόγος .

Σάς παρακαλώ να μου απαντήσετε σε αυτά τα μόνα δύο .
Ευχαριστώ .


- :hi:
 


Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.785
Reaction score
28.210
Εχει απαντηθεί.
-
Αν έχει απαντηθεί ....sorry , ......δεν τα διάβασα και όλα .
ok.
Nordost για να τα πουλήσω.
Μ@λ@κας είμαι; τα ρωτάνε αυτά;
-
Ax βρέ Χάρι Άχ !
Τήν πάτησα .
Πόσο γέλιο θά έριξες μαζί μου ....τότε ....... Δέν σου κρατώ κακία καμιά .

-
 
Last edited:


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.309
Μηνύματα
2.858.052
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top