Από nordost σε κάτι άλλο !!!

Μηνύματα
62
Reaction score
78
στο συστημα μου εχω το hyper. Και το element να παρεις θα εισαι οκ.μην δωσεις τοσα λεφτα.
Ευχαριστώ για την απάντηση. Εγω έχω ήδη το Atlas Element Integra RCA interconnect περίπου 2.5 χρόνια. Επίσης τελευταία εδώ και 6 μήνες χρησιμοποιώ το Atlas Element Superior Integra RCA interconnect μεταξύ DAC και Headphone Amplifier.

Γενικά ειμαι πολύ ευχαριστημένος από τον ήχο των Atlas Element και για τα λεφτά τους (κατα τη γνώμη μου) έχουν πολύ καλή απόδοση (value for money).
 

Μηνύματα
1.031
Reaction score
2.826
Μόλις αλλάχθηκαν τα καλώδια ρεύματος ήρθε ηχητικά μια σημαντική βελτίωση.
Επίσης άρχισαν και οι δοκιμές καλωδίων ηχείων μόλις έβαλα kimber 8tc στα μέσο χαμηλά και 4 tc στα μέσο υψηλά και έπονται και άλλα για δοκιμές
 


Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Μόλις αλλάχθηκαν τα καλώδια ρεύματος ήρθε ηχητικά μια σημαντική βελτίωση.
Επίσης άρχισαν και οι δοκιμές καλωδίων ηχείων μόλις έβαλα kimber 8tc στα μέσο χαμηλά και 4 tc στα μέσο υψηλά και έπονται και άλλα για δοκιμές
Δεν νομίζω ότι αυτή είναι μια σωστή τακτική. Το 8TC είναι υπέραρκετό. Αν θέλεις να κάνεις διπλοκαλωδίωση σώνει και καλά, μπορείς να ζητήσεις απο τον αντιπρόσωπο να στο μετατρέψει.
 

Μηνύματα
1.031
Reaction score
2.826
Δεν νομίζω ότι αυτή είναι μια σωστή τακτική. Το 8TC είναι υπέραρκετό. Αν θέλεις να κάνεις διπλοκαλωδίωση σώνει και καλά, μπορείς να ζητήσεις απο τον αντιπρόσωπο να στο μετατρέψει.
Ουσιαστικά έχω δυο τελικούς, αν μείνω με δυο τελικούς είναι μονόδρομος, αν κρατήσω μόνο τον ένα ίσως να έχεις δίκιο, πάντως ειτε με τον ένα είτε με τους δυο η πραγματική διπλό καλωδίωση παίζει καλύτερα από το να το μοιράσω στην μέση
 




Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Έχουν ξεκινήσει και στρώνουν τα kimber καλώδια ηχείων πολύ καλύτερος ήχος ακόμα πιο αναλυτικός πιο γεμάτος πιο δυνατός
Τελικά τα ηχεία πως τα έστησες στον χώρο; Τι απόσταση μεταξύ τους, τί απόσταση απο τουίτερ προς τη θέση ακρόασης; Απόσταση απο τον τοίχο πίσω τους;
 

Μηνύματα
1.031
Reaction score
2.826
Τελικά τα ηχεία πως τα έστησες στον χώρο; Τι απόσταση μεταξύ τους, τί απόσταση απο τουίτερ προς τη θέση ακρόασης; Απόσταση απο τον τοίχο πίσω τους;
Η απόσταση είναι 2,10 m σε ισοσκελείς τρίγωνο από τοίχο η απόσταση είναι 18 cm η μικρή πλευρά έχω βάλει και χαλάκια όποτε έχω πολύ ωραίο αποτέλεσμα
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
εφόσον κατασταλάξαμε στα καλώδια...
βλέπω και μπλαιντ τεστ με μπουχάρες... :lolsign:
 



Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Η απόσταση είναι 2,10 m σε ισοσκελείς τρίγωνο από τοίχο η απόσταση είναι 18 cm η μικρή πλευρά έχω βάλει και χαλάκια όποτε έχω πολύ ωραίο αποτέλεσμα
Χθες επανέφερα τα kimber καλώδια στο σύστημά μου. Ο ήχος ( όπως ήταν αναμενόμενο ) ήταν αρκετά διαφορετικός σε σχέση με τα πιο "απλά" καλώδια, χωρίς να με προβληματίζει αυτό. Το σημαντικό της υπόθεσης ( και ο λόγος που ξαναρωτάω για τη τοποθέτηση των ηχείων ) είναι ότι αυτό που σου έλεγα στις αρχές του νήματος, επιβεβαιώθηκε περίτρανα. Έχοντας το ίδιο ακριβώς σύστημα με πριν ασχοληθώ "σοβαρά" με τη τοποθέτηση, ουδεμία σχέση έχει ο ήχος του πριν με το τώρα. Αν θυμάμαι καλά, ασχοληθήκαμε (ασχοληθήκατε) περισσότερο με τα καλώδια και όχι με τις διαστάσεις του χώρου, αν δεν κάνω λάθος δεν έχεις παραθέσει σχέδιό του ( είχες ανεβάσει φωτογραφίες μόνο? ). Αν όχι, αξίζει το κόπο να το κάνεις, μπας και πάρεις καμία συμβουλή και γι'αυτό.
 







Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.082
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top