Από nordost σε κάτι άλλο !!!


Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
Αν θέλουμε να ακούσουμε εκκλησιαστικό όργανο πάμε στην εκκλησία (όταν ανοίξουν).
Καλα βρε εχεις εσυ τριγυρω πολλες εκκλησιες εδω Ελλαδα που εχουν εκκλησιαστικο οργανο;
Μη πω για μεγαλο, σωστο κιολας με μεγαλους αυλους...
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Καλα βρε εχεις εσυ τριγυρω πολλες εκκλησιες εδω Ελλαδα που εχουν εκκλησιαστικο οργανο;
Μη πω για μεγαλο, σωστο κιολας με μεγαλους αυλους...
Αυτό της Σύρου, τι λέει; Είχα πάει πρόπερσι, με το που είδα το όργανο, κατσικώθηκα στην εκκλησία και δεν έλεγα να φύγω. Αλλά δεν μου έκαναν τη χάρη να το λαλήσουν λίγο. Τώρα πρέπει να ξαναπάω Σύρο, αυτά μου κάνουν!
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
Δεν είναι πρόβλημα αυτό, μόλις αρθούν τα μέτρα περιορισμού για τον covid-19 πεταγόμαστε στη Γερμανία σε κάποια καθολική εκκλησία, σιγά μην πάρουμε 18 subs όταν μπορούμε να ακούσουμε με εναλλακτικό τρόπο. :p
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Δεν είναι πρόβλημα αυτό, μόλις αρθούν τα μέτρα περιορισμού για τον covid-19 πεταγόμαστε στη Γερμανία σε κάποια καθολική εκκλησία, σιγά μην πάρουμε 18 subs όταν μπορούμε να ακούσουμε με εναλλακτικό τρόπο. :p
Είναι ημίμετρο βέβαια... Αλλά μπρος στην ανάγκη, τι να κάνουμε!!
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
Αυτό της Σύρου, τι λέει; Είχα πάει πρόπερσι, με το που είδα το όργανο, κατσικώθηκα στην εκκλησία και δεν έλεγα να φύγω. Αλλά δεν μου έκαναν τη χάρη να το λαλήσουν λίγο. Τώρα πρέπει να ξαναπάω Σύρο, αυτά μου κάνουν!
Πηγα Συρο, Ανω Συρα αν θυμαμαι λεγεται; Τερμα πανω κορυφη, πηγα για ενα Φεστιβαλ εκκλησιαστικου οργανου, ηταν πολυ ομορφα πρεπει να χω κ φωτο καπου
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
jiovani75......να φτιαξεις μια μνημη για δικαναλο full range, εχεις φουλ δυνατοτητες ...



και αν εχει καποιο ειδος loudness ο trinnov βαλε την καμπυλη που εχεις ως reference για να ακους απο χαμηλες εντασεις εως οπου θελεις....

και δοκιμασε και κανα καλωδιο, τζαμπα ειναι, το γυρνας πισω αν δεν.... ;)

.........και αποτι διαβασα, μιση μοναδα επεσες στο RT60,,,,,πολυ πραμα και καλο....λιγο επεσες !!!!!
 
Last edited:

Μηνύματα
1.031
Reaction score
2.826
Συνήθως, όταν κάποιος ρωτάει εδώ μέσα, το κάνει με σκοπό να πάρει συμβουλές για βελτίωση της ακουστικής εμπειρίας του. Να μας συμπαθάς που σε αυτά τα πλαίσια σε συμβουλεύσαμε για το πως θα έχεις πραγματική βελτίωση. Χχχχχίιιιιιιιιιιλια συγνώμη κομπάρε, δεν θα ξαναγίνει!!!
Την βελτίωση της ακουστικής μου εμπειρίας θέλω να τη πάρω μέσω του καλωδίου, την γνώμη περί μετρήσεων την είπατε, όποτε καταθέσατε την άποψη σας, από εκεί και πέρα να προσπαθείς μέσω ειρωνικών σχολίων να την επιβάλεις καταντάει κουραστικό, εγώ έχω καταθέσει την άποψη μου το ότι έχω οικιακό χώρο και θέλω να παίξω με δικάναλο βαριά άντε και με ένα sub (αυτό αργότερα ) δεν θέλω να επηρεάσω την δομή του σαλονιού μου όποτε συζητάμε άνευ ουσίας, δεν έχω σκοπό να το κάνω κέντρο ακροάσεων, ούτε θέλω να ακούω από συγκεκριμένες θέσεις ισοσκελούς τριγώνου κ.τ.λ. θέλω να παίζει η μουσική χωρίς τσιρίδες ευχάριστα εύηχα και να είμαι αραχτός στον καναπέ ξαπλωμένος ίσως ή σε άλλη πλευρά του σπιτιού και να κάνω άλλες δραστηριότητες, αυτά περί έξι οκτώ δέκα ηχείων δεν είναι εφικτά επι του πρακτέου, τα πράγματα είναι απλά τώρα γιατί πρέπει να γίνονται σύνθετα δεν το καταλαβαίνω.
Όπως προείπα δεν είναι η ουσία πόσα χρήματα έχεις για να ξοδέψεις αλλά που θεωρείς ότι είναι το ταβάνι για αυτό το «hobby» εγώ έχω κάνει τις επιλογές μου και τελειώνω εδώ για την επόμενη δεκαετία, ο θεός να μας έχει καλά και αν ζούμε μετά από 10 χρόνια το ξανασυζητάμε.
 


Μηνύματα
307
Reaction score
409
Την βελτίωση της ακουστικής μου εμπειρίας θέλω να τη πάρω μέσω του καλωδίου, την γνώμη περί μετρήσεων την είπατε, όποτε καταθέσατε την άποψη σας, από εκεί και πέρα να προσπαθείς μέσω ειρωνικών σχολίων να την επιβάλεις καταντάει κουραστικό, εγώ έχω καταθέσει την άποψη μου το ότι έχω οικιακό χώρο και θέλω να παίξω με δικάναλο βαριά άντε και με ένα sub (αυτό αργότερα ) δεν θέλω να επηρεάσω την δομή του σαλονιού μου όποτε συζητάμε άνευ ουσίας, δεν έχω σκοπό να το κάνω κέντρο ακροάσεων, ούτε θέλω να ακούω από συγκεκριμένες θέσεις ισοσκελούς τριγώνου κ.τ.λ. θέλω να παίζει η μουσική χωρίς τσιρίδες ευχάριστα εύηχα και να είμαι αραχτός στον καναπέ ξαπλωμένος ίσως ή σε άλλη πλευρά του σπιτιού και να κάνω άλλες δραστηριότητες, αυτά περί έξι οκτώ δέκα ηχείων δεν είναι εφικτά επι του πρακτέου, τα πράγματα είναι απλά τώρα γιατί πρέπει να γίνονται σύνθετα δεν το καταλαβαίνω.
Όπως προείπα δεν είναι η ουσία πόσα χρήματα έχεις για να ξοδέψεις αλλά που θεωρείς ότι είναι το ταβάνι για αυτό το «hobby» εγώ έχω κάνει τις επιλογές μου και τελειώνω εδώ για την επόμενη δεκαετία, ο θεός να μας έχει καλά και αν ζούμε μετά από 10 χρόνια το ξανασυζητάμε.
Ας σε έχει ο Θεός καλά, εμείς γλυτώσαμε τα ....περαιτέρω και εσύ τό 'σωσες το σπιτάκι σου...
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
από εκεί και πέρα να προσπαθείς μέσω ειρωνικών σχολίων να την επιβάλεις καταντάει κουραστικό
Ποτέ δεν σε ειρωνεύτηκα. Λίγο προσπάθησα να σε πειράξω με την ανάρτηση του βίντεο του Ψάλτη, αλλά προφανώς δεν κατάλαβες το νόημα αυτής. Δεν πειράζει.

έχω καταθέσει την άποψη μου το ότι έχω οικιακό χώρο
Κι εγώ. Μάλιστα, μικρότερο του δικου σου.
θέλω να παίξω με δικάναλο βαριά άντε και με ένα sub (αυτό αργότερα )
Κι εγώ. Αν και μου φαίνεται λογική η άποψη ότι μάλλον χρειάζονται δύο. Αλλά δεν τα χαλάμε εκεί.
δεν θέλω να επηρεάσω την δομή του σαλονιού μου
Ούτε εγώ. Μάλιστα, δεν την έχω επηρεάσει, ενώ ακούω πολυ καλύτερα απο τότε που την επηρέαζα.

όποτε συζητάμε άνευ ουσίας
Προφανώς.
δεν έχω σκοπό να το κάνω κέντρο ακροάσεων
Ναι, αλλά είναι ΚΑΙ χώρος ακροάσεων.
ούτε θέλω να ακούω από συγκεκριμένες θέσεις ισοσκελούς τριγώνου κ.τ.λ.
Δυστυχώς, αν θέλεις στερεοφωνικό, είσαι υποχρεωμένος απο την αρχή λειτουργίας του να τηρείς το ισόπλευρο τρίγωνο. Οι απόψεις διίστανται μεταξύ ισόπλευρου και ισοσκελούς, αλλά δεν είναι της παρούσης.

θέλω να παίζει η μουσική χωρίς τσιρίδες ευχάριστα εύηχα και να είμαι αραχτός στον καναπέ ξαπλωμένος ίσως ή σε άλλη πλευρά του σπιτιού και να κάνω άλλες δραστηριότητες,
Εδώ κι αν το χάνεις κατά κράτος.
α) σωστός ήχος χωρίς να έχει ρυθμιστεί σωστά το ηχείο, δεν... Σε πληροφορώ ότι τώρα ακούω "καμπάνα" σε όλο το σπίτι, σε όλους ανεξαιρέτως τους χώρους. Και δεν έχω βάλει ίχνος φροντίδας χώρου.
β) Σκέψου καλύτερα που ακριβώς οφείλονται οι τσιρίδες. Βέβαια, τόσες φορές που στο έχω πει, θα έπρεπε να το είχες χωνέψει, αλλά προφανώς έχεις ψηθεί για τα καλώδια. Αλλού είναι η πηγή του κακού. Ακριβώς εκεί που εσύ δεν θέλεις να παρέμβεις.
αυτά περί έξι οκτώ δέκα ηχείων δεν είναι εφικτά επι του πρακτέου
Πράγματι, είναι κομματάκι δύσκολο αυτό. Εγώ του έχω πει του ντόκτορα, δεν πάω σε πολυκάναλο, τουλάχιστον όχι προς το παρόν. Αλλά καταλαβαίνω τί λέει. Σε αυτή τη φάση άρνησης ήμουν κι εγώ πριν ένα χρόνο. Αλλά ακόμα και πριν ένα χρόνο είχα πιάσει την ουσία ότι το πολυκάναλο δεν είναι βιολιά στην οροφή, αλλά αναπαραγωγή αντηχήσεων. Σε αντίθεση με κάποιους..."ειδικούς"...

τα πράγματα είναι απλά τώρα γιατί πρέπει να γίνονται σύνθετα δεν το καταλαβαίνω.
Και είναι πολύ πιο απλά απο όσο νομίζεις. Ένα κι ένα κάνουν δυο. Θέλεις ποιοτικό ήχο; Πρέπει να ακολουθήσεις συγκεκριμένα βήματα. Διαφορετικά, θα δώσεις ένα σκασμό λεφτά για το τίποτα, τόσο απλά. Δικό σου πρόβλημα βέβαια, αλλά όχι και να μας λες ότι πάμε να σου επιβάλουμε τη γνώμη μας. Λέμε απλά το σωστό. Δεν το πάμε σύμφωνα με τον ιπτάμενο γάιδαρο.

Όπως προείπα δεν είναι η ουσία πόσα χρήματα έχεις για να ξοδέψεις αλλά που θεωρείς ότι είναι το ταβάνι για αυτό το «hobby» εγώ έχω κάνει τις επιλογές μου και τελειώνω εδώ για την επόμενη δεκαετία, ο θεός να μας έχει καλά και αν ζούμε μετά από 10 χρόνια το ξανασυζητάμε.
Το θέμα δεν είναι πόσα χρήματα θα δώσεις, αλλά το κατά πόσο θα εκμεταλλευτείς τις δυνατότητες αυτού για το οποίο πληρώνεις... Και δεν αναφέρομαι στα καλώδια, αλλά στο υπόλοιπο σύστημά σου.
 

I

iason

Guest
Μόνο τα
Αυτό πάντως:

View attachment 160966

Χωρίς 4 σαμπ δεν ακούς τίποτα κουμπάρε.

Ασχέτως καλωδίων κουμπάρε.

Κι όποιοι εδώ μέσα δεν έχουν σαμπ, αυτόν τον δίσκο δε μπορούν να τον ακούσουν, όσα λεφτά κι αν έχουν ξοδέψει σε ιντερκονεκτ και καλώδια ρεύματος και πολυμπριζα.

Χωρίς σαμπ δε βγαίνει αυτό, τίγκα στο εκκλησιαστικό όργανο συνέχεια υπόηχους βγάζει.

Σαξόφωνο και εκκλησιαστικό όργανο.
Τόσο απλά.

Τι κρίμα να μην μπορείτε να το ακούσετε.... Ε; Τζάμπα τόσα ωραία καβλώδια; Δε το πιστεύω! Κανονικά τα πολυμπριζα θα έπρεπε να βγάζουν το μπασο.
Αγοράζω μετρητοίς. Πληρώνω με σκληρό νόμισμα.
View attachment 160963




Μόνο τα μάτια δεν χίμηξαν να σού βγάλουν...
Προδότη... Γενίτσαρε :lolsign:
FB_IMG_1510388323784.jpg
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Άντε ραντεβού σε 10 χρονάκια πάλι......όταν θα έχουν στρώσει τα πράματα....
και θα ψάχνουμε για άλλα 3 ίδια να φτιάξει 5.0

σιγά σιγά...δεν θέλει απότομα :lol::lolsign:
 



I

iason

Guest
Και που λέτε, βλέπω Mega τώρα, με τον Αντώνη Ρέμο... Ρε σεις, όλο μαύρα καλώδια έχουν οι τσίπηδες! Απαπαπαπαπα!!!! Ούτε μια κάλτσα έτσι για τα προσχήματα!!
Αυτό το όμορφο πού βλέπεις Νίκο εiναι ένα Belden 19364 φτιαγμένο από μένα, είναι πανέμορφο με κάλτσα κτλπ......αλλα Ο ήχος του παρόλο την κάλτσα παραμένει Belden. :rolleyes:
20200410_104742.jpg
20200410_104749.jpg
 

Μηνύματα
27.074
Reaction score
25.005
Αμάν ρε Ιάσωνα . Βγάλε μάναμου την κάλτσα , να πάρει λίγο αγέρα το καβλώδιο. Τόχεις πνίξει.



Γμτ μου δεν μπορώ να θυμηθώ ποιανής κυριλέ εταιρίας τα καλώδια είναι belden.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Αυτό το όμορφο πού βλέπεις Νίκο εiναι ένα Belden 19364 φτιαγμένο από μένα, είναι πανέμορφο με κάλτσα κτλπ......αλλα Ο ήχος του παρόλο την κάλτσα παραμένει Belden. :rolleyes: View attachment 160989 View attachment 160990
Ποιος είναι δηλαδή ο ήχος Belden;
Ποτέ δεν σε ειρωνεύτηκα. Λίγο προσπάθησα να σε πειράξω με την ανάρτηση του βίντεο του Ψάλτη, αλλά προφανώς δεν κατάλαβες το νόημα αυτής. Δεν πειράζει.



Κι εγώ. Μάλιστα, μικρότερο του δικου σου.


Κι εγώ. Αν και μου φαίνεται λογική η άποψη ότι μάλλον χρειάζονται δύο. Αλλά δεν τα χαλάμε εκεί.


Ούτε εγώ. Μάλιστα, δεν την έχω επηρεάσει, ενώ ακούω πολυ καλύτερα απο τότε που την επηρέαζα.



Προφανώς.


Ναι, αλλά είναι ΚΑΙ χώρος ακροάσεων.


Δυστυχώς, αν θέλεις στερεοφωνικό, είσαι υποχρεωμένος απο την αρχή λειτουργίας του να τηρείς το ισόπλευρο τρίγωνο. Οι απόψεις διίστανται μεταξύ ισόπλευρου και ισοσκελούς, αλλά δεν είναι της παρούσης.



Εδώ κι αν το χάνεις κατά κράτος.
α) σωστός ήχος χωρίς να έχει ρυθμιστεί σωστά το ηχείο, δεν... Σε πληροφορώ ότι τώρα ακούω "καμπάνα" σε όλο το σπίτι, σε όλους ανεξαιρέτως τους χώρους. Και δεν έχω βάλει ίχνος φροντίδας χώρου.
β) Σκέψου καλύτερα που ακριβώς οφείλονται οι τσιρίδες. Βέβαια, τόσες φορές που στο έχω πει, θα έπρεπε να το είχες χωνέψει, αλλά προφανώς έχεις ψηθεί για τα καλώδια. Αλλού είναι η πηγή του κακού. Ακριβώς εκεί που εσύ δεν θέλεις να παρέμβεις.


Πράγματι, είναι κομματάκι δύσκολο αυτό. Εγώ του έχω πει του ντόκτορα, δεν πάω σε πολυκάναλο, τουλάχιστον όχι προς το παρόν. Αλλά καταλαβαίνω τί λέει. Σε αυτή τη φάση άρνησης ήμουν κι εγώ πριν ένα χρόνο. Αλλά ακόμα και πριν ένα χρόνο είχα πιάσει την ουσία ότι το πολυκάναλο δεν είναι βιολιά στην οροφή, αλλά αναπαραγωγή αντηχήσεων. Σε αντίθεση με κάποιους..."ειδικούς"...



Και είναι πολύ πιο απλά απο όσο νομίζεις. Ένα κι ένα κάνουν δυο. Θέλεις ποιοτικό ήχο; Πρέπει να ακολουθήσεις συγκεκριμένα βήματα. Διαφορετικά, θα δώσεις ένα σκασμό λεφτά για το τίποτα, τόσο απλά. Δικό σου πρόβλημα βέβαια, αλλά όχι και να μας λες ότι πάμε να σου επιβάλουμε τη γνώμη μας. Λέμε απλά το σωστό. Δεν το πάμε σύμφωνα με τον ιπτάμενο γάιδαρο.



Το θέμα δεν είναι πόσα χρήματα θα δώσεις, αλλά το κατά πόσο θα εκμεταλλευτείς τις δυνατότητες αυτού για το οποίο πληρώνεις... Και δεν αναφέρομαι στα καλώδια, αλλά στο υπόλοιπο σύστημά σου.
Κοφτο ρε πουλάκι μου και εσύ..
Δε θέλει να ακούσει.
Τέλος..
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.075
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top