Από nordost σε κάτι άλλο !!!


Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Άλλος κρίκος στην αλυσίδα του χάους είναι το ποιος θα ήταν αρμόδιος να βγάλει τις στατιστικές του...ακαταλόγιστου ή του...λελογισμένου
..η Ψυχιατρική ίσως; Είναι το αντικείμενό τους.
Κάποιες φορές; είναι τιμή να μας αποδίδεται η πρώτη ιδιότητα,δηλαδή το ακαταλόγιστο,.
..εξαρτάται από τον καθένα τι θεωρεί τιμή, και τι όχι!
Εγώ δε θα επιζητούσα ένα τέτοιο τίτλο τιμής πάντως. Και νομίζω κανείς νοήμων.
Αλλά και όσοι αποδίδουν τέτοιες ιδιότητες πρέπει να τις τεκμηριώνουν αναλόγως...προσόντων
Δεν έχουν νομίζω αυτή την υποχρέωση, ούτε και τη γνώση. Σε άλλους πρέπει να απευθυνθείς γ' αυτό. Μπορούν όμως να διακρίνουν εάν η ψυχική ισορροπία ενός ατόμου είναι ασταθής, ή όχι. Αναφέρομαι βέβαια σε περιπτώσεις που είναι ιάσιμες. Το μεγάλο ζήτημα εδώ είναι πως θα πεισθεί ο νοσών να ζητήσει τη βοήθεια που έχει ανάγκη. Δεν είναι εύκολο νομίζω.
Αν όμως κάποιος θεωρεί εαυτόν λελογισμένο,ούτως ώστε ν'απέδιδε το ακαταλόγιστο σε άλλους,ίσως λέω ίσως ο ίδιος να μην γνωρίζει ότι θα υπαγόταν και ο ίδιος για κάποιους άλλους στην αυτή κατηγορία κρίσης.
Η παραπάνω θεώρηση μου θυμίζει μια πολύ ωραία σκηνή από ασπρόμαυρη Ελληνική ταινία, όπου ο Νίκος Σταυρίδης επισκέπτεται ένα ψυχίατρο και συναντά ένα τρόφιμο ο οποίος υποδύεται τον ιατρό και προσπαθεί να τον πείσει να δεχθεί την εγχείρηση πάνω από τα ρούχα! Είναι απολύτως χαρακτηριστική. Κοίταξέ τη, σου απαντά..

Θα πρότεινα να μην το "τεντώσουμε" περισσότερο..
 


Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
..η Ψυχιατρική ίσως; Είναι το αντικείμενό τους.

..εξαρτάται από τον καθένα τι θεωρεί τιμή, και τι όχι!
Εγώ δε θα επιζητούσα ένα τέτοιο τίτλο τιμής πάντως. Και νομίζω κανείς νοήμων.

Δεν έχουν νομίζω αυτή την υποχρέωση, ούτε και τη γνώση. Σε άλλους πρέπει να απευθυνθείς γ' αυτό. Μπορούν όμως να διακρίνουν εάν η ψυχική ισορροπία ενός ατόμου είναι ασταθής, ή όχι. Αναφέρομαι βέβαια σε περιπτώσεις που είναι ιάσιμες. Το μεγάλο ζήτημα εδώ είναι πως θα πεισθεί ο νοσών να ζητήσει τη βοήθεια που έχει ανάγκη. Δεν είναι εύκολο νομίζω.

Η παραπάνω θεώρηση μου θυμίζει μια πολύ ωραία σκηνή από ασπρόμαυρη Ελληνική ταινία, όπου ο Νίκος Σταυρίδης επισκέπτεται ένα ψυχίατρο και συναντά ένα τρόφιμο ο οποίος υποδύεται τον ιατρό και προσπαθεί να τον πείσει να δεχθεί την εγχείρηση πάνω από τα ρούχα! Είναι απολύτως χαρακτηριστική. Κοίταξέ τη, σου απαντά..

Θα πρότεινα να μην το "τεντώσουμε" περισσότερο..
Νικο,σε ρωτησα και πιο πριν χωρις τυχη.Ποιο dac περιμενεις;Αν θες απαντησε μεσω πμ-αν οχι,εδω.

Σε ευχαριστω.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.672
κάποιοι άλλοι είναι με ένα μικρόφωνο στο χέρι
Ποιοι καλέ; :lol:

Τουλάχιστον προσωπικά, στα τελευταία 5 χρόνια, ασχολήθηκα με μικρόφωνο περίπου για 4-5 ώρες συνολικά. :fuckyou:

Περιττό να σας πω, πως δεν έχω μικρόφωνο στο σπίτι. 8-)

Όταν πήραμε 4-5 μαζί τρινοβ, πήραμε 1 μικρόφωνο για όλους, και το χρησιμοποιεί ο καθένας μας μια φορά για τις μετρήσεις του και τέλος, δεν υπάρχει άλλη ενασχόληση, δε χρειάζεται.

Ούτε που ξέρω σε ποιανού τα χέρια έχει μείνει το μικρόφωνο...


Εσείς ονειρεύεστε πως όλη μέρα κυκλοφορώ με ένα μικρόφωνο στο χέρι, αλλά εσείς που τα λέτε αυτά, τη μια ακούτε καλώδια ιντερκονεκτ, την άλλη καλώδια ρεύματος, μετά καλώδια ηχείων, μετά κάποια δανεική συσκευή, μετά νέο Ντακ, όλο κάποιο πράμα ακούτε και απολαμβάνετε το στρώσιμο. Και μόλις στρώσει, το επόμενο να στρώνει. :biggrin:

Άκου κει με ένα μικρόφωνο στο χέρι... Πόσο διαστρεβλωμένη πραγματικά είναι η σκέψη σας, ένας θεός ξέρει...:idk:


ΥΓ. Τώρα, μέσα στην καραντίνα ρε φίλε, που έχει μείνει 10 μέρες+ ανοιχτός ο τρινοβ και αναμμένα τα ηχεία και παίζουν μουσική όλη μέρα, ούτε θέλω να κάνω μια μέτρηση, ούτε έχω μικρόφωνο, ούτε με ενδιαφέρει το θέμα καθόλου. Που τα φαντάζεστε όλα αυτά τα παρανοϊκά σενάρια που σκαρφίζεστε για να δικαιολογήσετε τη δική σας ενασχόληση με τα καβλώδια, δε ξέρω, αλλά να το κοιτάξετε, έχετε λαλήσει... :lol: :tongue:

Φιλικά... Η διαστρέβλωση της πραγματικότητας έχει και όρια...
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
..η Ψυχιατρική ίσως; Είναι το αντικείμενό τους.

..εξαρτάται από τον καθένα τι θεωρεί τιμή, και τι όχι!
Εγώ δε θα επιζητούσα ένα τέτοιο τίτλο τιμής πάντως. Και νομίζω κανείς νοήμων.

Δεν έχουν νομίζω αυτή την υποχρέωση, ούτε και τη γνώση. Σε άλλους πρέπει να απευθυνθείς γ' αυτό. Μπορούν όμως να διακρίνουν εάν η ψυχική ισορροπία ενός ατόμου είναι ασταθής, ή όχι. Αναφέρομαι βέβαια σε περιπτώσεις που είναι ιάσιμες. Το μεγάλο ζήτημα εδώ είναι πως θα πεισθεί ο νοσών να ζητήσει τη βοήθεια που έχει ανάγκη. Δεν είναι εύκολο νομίζω.

Η παραπάνω θεώρηση μου θυμίζει μια πολύ ωραία σκηνή από ασπρόμαυρη Ελληνική ταινία, όπου ο Νίκος Σταυρίδης επισκέπτεται ένα ψυχίατρο και συναντά ένα τρόφιμο ο οποίος υποδύεται τον ιατρό και προσπαθεί να τον πείσει να δεχθεί την εγχείρηση πάνω από τα ρούχα! Είναι απολύτως χαρακτηριστική. Κοίταξέ τη, σου απαντά..

Θα πρότεινα να μην το "τεντώσουμε" περισσότερο..
Δεν θα διαφωνήσω...Γενικώς πρέπει να είμαστε προσεκτικοί σε ποιους θα επιμέναμε να φέρνουμε αντιρρήσεις τη σήμερον ημέρα.

1587139248446.png

Ποιοι καλέ; :lol:

Τουλάχιστον προσωπικά, στα τελευταία 5 χρόνια, ασχολήθηκα με μικρόφωνο περίπου για 4-5 ώρες συνολικά. :fuckyou:

Περιττό να σας πω, πως δεν έχω μικρόφωνο στο σπίτι. 8-)

Όταν πήραμε 4-5 μαζί τρινοβ, πήραμε 1 μικρόφωνο για όλους, και το χρησιμοποιεί ο καθένας μας μια φορά για τις μετρήσεις του και τέλος, δεν υπάρχει άλλη ενασχόληση, δε χρειάζεται.

Ούτε που ξέρω σε ποιανού τα χέρια έχει μείνει το μικρόφωνο...


Εσείς ονειρεύεστε πως όλη μέρα κυκλοφορώ με ένα μικρόφωνο στο χέρι, αλλά εσείς που τα λέτε αυτά, τη μια ακούτε καλώδια ιντερκονεκτ, την άλλη καλώδια ρεύματος, μετά καλώδια ηχείων, μετά κάποια δανεική συσκευή, μετά νέο Ντακ, όλο κάποιο πράμα ακούτε και απολαμβάνετε το στρώσιμο. Και μόλις στρώσει, το επόμενο να στρώνει. :biggrin:

Άκου κει με ένα μικρόφωνο στο χέρι... Πόσο διαστρεβλωμένη πραγματικά είναι η σκέψη σας, ένας θεός ξέρει...:idk:
Άσε τα ΄΄ψόφια΄΄ ...Ο όρος ΄΄κουνιστό μικρόφωνο΄΄ κάπου πρέπει ν'ανταποκρίνεται... :roflmao:
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
ασχολήθηκα με μικρόφωνο περίπου για 4-5 ώρες συνολικά
Παραμύθια.
Δεν θυμάσαι καλά.
Ξέρεις εσύ και δεν ξερουν οι άλλοι?
όλο κάποιο ΝΕΟ πράμα ακούτε
Δεν είναι κακό αυτό.
Κακό είναι ν αναπαράγουν λανθασμένες ''απόπσεις'' του παρελθόντος χαιεντικού αιώνα.
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Δεν θα διαφωνήσω...Γενικώς πρέπει να είμαστε προσεκτικοί σε ποιους θα επιμέναμε να φέρνουμε αντιρρήσεις τη σήμερον ημέρα.
Όπως πάντα, ο γνωστός και απολύτως προβλέψιμος άνθρωπος! Ο άνθρωπος που, προκειμένου να μετέλθει των δυσκολιών, καταφεύγει σε ευφυοληγήματα. Άλλοτε άλλων, άλλοτε δικής του εμπνεύσεως, αλλά αμφιβόλου ποιότητας και αισθητικής.

Χρόνια πολλά! :)
Εσείς ονειρεύεστε πως όλη μέρα κυκλοφορώ με ένα μικρόφωνο στο χέρι, αλλά εσείς που τα λέτε αυτά, τη μια ακούτε καλώδια ιντερκονεκτ, την άλλη καλώδια ρεύματος, μετά καλώδια ηχείων, μετά κάποια δανεική συσκευή, μετά νέο Ντακ, όλο κάποιο πράμα ακούτε και απολαμβάνετε το στρώσιμο. Και μόλις στρώσει, το επόμενο να στρώνει. :biggrin:
Χρόνια πολλά Κωστάκη!. :) :)

Ισχύουν οι μπύρες;
 
Last edited by a moderator:

C

chrispo

Guest
μετά απ´όλα αυτά ,μου ήρθε το παρακάτω στο μυαλό..🙃

"...........
Μπαίνει ένας στο σπίτι του και βρίσκει τη σύζυγο με τον υδραυλικό…

Τρέχει ο υδραυλικός θεόγυμνος να αποδράσει από το παραθυράκι του μπάνιου αλλά ήταν πολύ μικρό και ψηλό και σφήνωσε….

Μπαίνει ο σύζυγος στο μπάνιο και του λέει:
«Πουλάκι μου…. θα πληρώσεις με το ίδιο νόμισμα. Θα σε πηδ*ξω! Κάτσε να φέρω μια καρέκλα να σε φτάσω» Φέρνει την καρέκλα αλλά δεν τον έφτανε.

Ο άλλος σφηνωμένος τον παρακαλούσε:
«Σε παρακαλώ μην το κάνεις, η τιμή μου είναι ό,τι πολυτιμότερο έχω….»

Φέρνει μια πιο ψηλή καρέκλα ο σύζυγος, αλλά πάλι δεν τον έφτανε…

Ο άλλος συνέχισε να παρακαλάει:
«Σε παρακαλώ μην το κάνεις… καλύτερα να πεθάνω!»

Φέρνει και μια σκάλα ο σύζυγός αλλά έβρισκε το κεφάλι του το ταβάνι και πάλι δεν μπορούσε…

«Τελικά δε θα σε πηδ*ξω. Θα σε σκοτώσω!» λέει ο σύζυγος και πάει να φέρει το όπλο…

Οπότε του φωνάζει ο υδραυλικός:
«Περίμενε, περίμενε φιλαράκι, κάνε μια τελευταία προσπάθεια!»....:roflmao:
 

Μηνύματα
947
Reaction score
2.990
μετά απ´όλα αυτά ,μου ήρθε το παρακάτω στο μυαλό..🙃

"...........
Μπαίνει ένας στο σπίτι του και βρίσκει τη σύζυγο με τον υδραυλικό…

Τρέχει ο υδραυλικός θεόγυμνος να αποδράσει από το παραθυράκι του μπάνιου αλλά ήταν πολύ μικρό και ψηλό και σφήνωσε….

Μπαίνει ο σύζυγος στο μπάνιο και του λέει:
«Πουλάκι μου…. θα πληρώσεις με το ίδιο νόμισμα. Θα σε πηδ*ξω! Κάτσε να φέρω μια καρέκλα να σε φτάσω» Φέρνει την καρέκλα αλλά δεν τον έφτανε.

Ο άλλος σφηνωμένος τον παρακαλούσε:
«Σε παρακαλώ μην το κάνεις, η τιμή μου είναι ό,τι πολυτιμότερο έχω….»

Φέρνει μια πιο ψηλή καρέκλα ο σύζυγος, αλλά πάλι δεν τον έφτανε…

Ο άλλος συνέχισε να παρακαλάει:
«Σε παρακαλώ μην το κάνεις… καλύτερα να πεθάνω!»

Φέρνει και μια σκάλα ο σύζυγός αλλά έβρισκε το κεφάλι του το ταβάνι και πάλι δεν μπορούσε…

«Τελικά δε θα σε πηδ*ξω. Θα σε σκοτώσω!» λέει ο σύζυγος και πάει να φέρει το όπλο…

Οπότε του φωνάζει ο υδραυλικός:
«Περίμενε, περίμενε φιλαράκι, κάνε μια τελευταία προσπάθεια!»....:roflmao:

Καλό, αλλά να σε ρωτήσω κάτι ? :biggrin:

Αν έπρεπε να διαλέξεις έναν ρόλο απ΄τους δύο ποιόν θα επέλεγες ?

Στα δύσκολα σε θέλω μάγκα μου

.
 







Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Νικο,σε ρωτησα και πιο πριν χωρις τυχη.Ποιο dac περιμενεις;Αν θες απαντησε μεσω πμ-αν οχι,εδω.

Σε ευχαριστω.
Γιάννη με συγχωρείς, αλλά τώρα πρόσεξα την ερώτησή σου.

Δεν έχω αποφασίσει ακόμη οριστικά. Κοιτώ 2 - 3, θα προτιμούσα όμως να καταλήξω πρώτα και στη συνέχεια να σου απαντήσω...
 


wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Άρα, ζητείται κάτοχος καλού δικάναλου συστήματος και χώρου, να μου παίζει με τα καλώδια κι εγώ να προσπαθώ να ακούω! Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Edit: Απαραίτητη προϋπόθεση να μην έχει bias σε κάποια "σχολή". Και θα πρέπει να είναι αμείλικτος, να κάνει όποια παλαβομάρα του έρθει στο μυαλό, επίσης θα πρέπει να είναι και καλός στη μπλόφα. ;)
arduino programming δήλωσες πως ξέρεις....
με 2 ρελέδες και μερικά rca θηλυκά, να το βάλεις να αλλάζει καθε λεπτο καβλώδια στην τύχη και να καταγράφει σε serial monitor τι αλλαγές έκανε για να βλέπεις μετά τα χάλια σου ή τις επιτυχίες σου :p
 

Μηνύματα
947
Reaction score
2.990
Αν είναι είναι έτσι, να μας έρχεσαι πιό συχνά...

View attachment 162110

... δε χαλάω χατήρι ...σε ρόλους...:rofl: (&.. Iam unarmed)

Συνήθως δεν επιστρέφω στον τόπο του εγκλήματος αλλά στην περίπτωσή σου ..
θα κάνω μια εξαίρεση :lolsign:

.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.315
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top