Από PC σε DAC

gid

Μηνύματα
7.414
Reaction score
8.653
Σε PC που έχει μόνο την on-board κάρτα ήχου, ψάχνω να βρω ένα απλό τρόπο να στείλω ήχο (π.χ. από MP3 ή από Spotify) προς το DAC του ενισχυτή μου (οπτική ή ομοαξονική είσοδο).

Θα μπορούσα να πάρω μια κάρτα ήχου π.χ. την Soundblaster Audigy που κάθεται σε PCIe X1 slot που έχω διαθέσιμη και έχει έξοδο TOSLINK (ή μια USB κάρτα ήχου με οπτική έξοδο), αλλά να πάρω κάρτα ήχου μόνο γι' αυτό το σκοπό; Είναι απαραίτητο;

Παρακαλώ για τις προτάσεις σας.
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Θα σου πρότεινα αντί για κάρτα ήχου να πάρεις ένα καλό usb audio interface. Η δουλειά θα γίνεται έξω από το περιβάλλον του υπολογιστή. Όμορφα, "καθαρά" πάνω από όλα και νοικοκυρεμένα :)
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.920
Reaction score
12.574
Πολλές κάρτες ήχου έχουν έτοιμη την ψηφιακή έξοδο (σε ηλεκτρικό σήμα) ως τύπου jumper πάνω στην πλακέτα. Χρειάζεται απλά ένα καλωδιάκι (υπάρχουν στο εμπόριο αλλά μπορείς να φτιάξεις και μόνος). Η απολύτως φθηνότερη λύση. Αλλιώς, ό,τι προτείνει ο από πάνω μου.
 

gid

Μηνύματα
7.414
Reaction score
8.653
Όπως έγραψα γνωρίζω τη λύση της USB κάρτας, οπότε παρακαλώ προτείνετέ μου πιο συγκεκριμένα ποια κάρτα θεωρείτε κατάλληλη για μια τόσο απλή χρήση.
 


gid

Μηνύματα
7.414
Reaction score
8.653
Πες μητρική.
Το μηχάνημα είναι παλιό και σύντομα θα αντικατασταθεί, ψάχνω για λύση πιο μακρόπνοη, με βάση προτυπα όπως USB, PCIe etc.
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.920
Reaction score
12.574
Μα εφόσον επίκειται αντικατάσταση, όλες οι σύγχρονες μητρικές βγάζουν έτοιμη ψηφιακή έξοδο. Δε χρειάζεται να κάνεις κάτι.
 

gid

Μηνύματα
7.414
Reaction score
8.653
Μα εφόσον επίκειται αντικατάσταση, όλες οι σύγχρονες μητρικές βγάζουν έτοιμη ψηφιακή έξοδο. Δε χρειάζεται να κάνεις κάτι.
Α μάλιστα, δεν το ήξερα. Ευχαριστώ.

Όμως κοιτάζω μια μητρική που με ενδιαφέρει, την

GIGABYTE GA-AB350M-DS3H

και βλέπω πως έχει ένα S/PDIF header out που απέχει αρκετά από έξοδο TOSLINK και κολλάει πολύ σ' αυτό που έγραψες παραπάνω για jumper, αλλά πώς από ηλεκτρικό ακροδέκτη φτάνει κανείς σε οπτικό σήμα;
 
Last edited:

Μηνύματα
414
Reaction score
891
Πρέπει να παραγγείλεις την πλακέτα που θα έχει πάνω έξοδο οπτική ή και RCA, αν γίνεται να είναι της εταιρείας της μητρικής. Θα έχει και το καλωδιάκι που το συνδέεις με το jumper που βγάζει SPDIF η μητρική και είσαι έτοιμος. Υπάρχουν και ΟΕΜ αλλά δε ξέρω να προτείνω κάτι. Προσωπικά έχω την SB G6 της οποίας το DAC φαίνεται να μετράει μια χαρά και είναι και οικονομική.
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Μόνο οπτική είσοδο έχει ο ενισχυτής σου; Δεν έχει ομοαξονική (ηλεκτρική);
 

gid

Μηνύματα
7.414
Reaction score
8.653
Μόνο οπτική είσοδο έχει ο ενισχυτής σου; Δεν έχει ομοαξονική (ηλεκτρική);
Όπως έχω γράψει έχει και ομοαξονική.
Προσωπικά έχω την SB G6 της οποίας το DAC φαίνεται να μετράει μια χαρά και είναι και οικονομική.
Αν αναφέρεσαι στην SoundBlaster X G6 αυτή είναι πλήρης κάρτα και μάλιστα από τις "προχωρημένες". Και περιλαμβάνει DAC που δεν χρειάζομαι αφού τέτοιο έχει ο ενισχυτής μου.
 

Μηνύματα
414
Reaction score
891
Ναι το κατάλαβα, αλλά είπα να το αναφέρω μιας και ρώτησες για Audigy στο αρχικό πόστ. Κι εγώ κοιτούσα για τέτοια στην αρχή, αλλά έκανα πίσω λόγω κακής υποστήριξης των drivers.
 



Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Άντε πάλι. Για αυτό σε ρώτησα ποιά μητρική έχεις, αλλά δεν απάντησες.
Αυτή που θα πάρεις πάντως έχει.
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Το dac που έχει ο ενισχυτής σου είναι καλό? Δε σκέφτεσαι για παράδειγμα την αγορά ενός σύγχρονου φθηνού usb dac (γύρω στο κατοστάρικο)? Η λύση του spdif από τη μητρική είναι δωρεάν αλλά λύση ανάγκης. Ανάλογα με το υπόλοιπο σύστημα και τις απαιτήσεις του ακροατή μπορεί να είναι αποδεκτή ή όχι.
 

gid

Μηνύματα
7.414
Reaction score
8.653
Το dac που έχει ο ενισχυτής σου είναι καλό? Δε σκέφτεσαι για παράδειγμα την αγορά ενός σύγχρονου φθηνού usb dac (γύρω στο κατοστάρικο)? Η λύση του spdif από τη μητρική είναι δωρεάν αλλά λύση ανάγκης. Ανάλογα με το υπόλοιπο σύστημα και τις απαιτήσεις του ακροατή μπορεί να είναι αποδεκτή ή όχι.
To DAC του ενισχυτή θα μου αρκέσει. Αφενός είναι σίγουρα καλύτερο από αυτό της μητρικής, κι αφετέρου δεν είμαι ψείρας. Η "λύση" του S/PDIF header δεν είναι ακόμη λύση γιατί κάθε άλλο παρά σαφές είναι πώς από τους ακροδέκτες φτάνει κανείς σε ομοαξονικό ή οπτικό σήμα χωρίς να βάλει κάρτα ήχου.
 

head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
Έχω κι εγώ παρόμοιες απορίες:
Ούτε ο δικός μου υπολογιστής έχει έξοδο S/PDIF ή οπτική. Η μητρική είναι μιa απλή Gigabyte με επεξεργαστή i3-8100

1) Αν κάνω εγγραφή σε Spotify ή Tidal, ποιά είναι τα δυνατά σήματα audio που μπορώ να πάρω από τον υπολογιστή; Δηλ. είναι προκαθορισμένο μόνο το αναλογικό σήμα (στις εξόδους audio) ή το ψηφιακό οδηγείται ούτως ή άλλως ατόφιο σε κάποια USB;

2) Πως επιλέγω τι σήμα θα βγαίνει από τον υπολογιστή;
 

Μηνύματα
414
Reaction score
891
Αυτό προσπάθησα να σου εξηγήσω.

1590150894709.png


Αλλά πρέπει να δεις πόσα pin δίνει το motherboard σου, ώστε να πάρεις το κατάλληλο.

Οι περισσότερες μέτριες προς καλές μητρικές έχουν pins για SPDIF, αλλά πρέπει να ξέρεις μοντέλο, ή αν ξέρεις εσύ, άνοιξε κουτί και ψάξε jumpers που να λένε SPDIF
 



Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.094
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top