Αρωμα hi-end απο Θεσσαλονικη.


TGD

Μηνύματα
7.192
Reaction score
7.217
Το ανεβοκατέβασμα της "μπλε" από τα 100 ως τα 400 είναι απαράδεκτο. Οποιαδήποτε από τις άλλες είναι καλύτερες σε αυτή την περιοχή. Απο κει και κάτω θα αναλάβει το σαμπ, μην σε νοιάζει αν δεν παίζει το ηχείο.
Μπορεί να σου ακούγεται όμορφα, αλλά δεν είναι σωστό. Όσο για την λεπτομέρεια στις χαμηλές... δεν υπάρχουν χαμηλές.
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Το ανεβοκατέβασμα της "μπλε" από τα 100 ως τα 400 είναι απαράδεκτο. Οποιαδήποτε από τις άλλες είναι καλύτερες σε αυτή την περιοχή. Απο κει και κάτω θα αναλάβει το σαμπ, μην σε νοιάζει αν δεν παίζει το ηχείο.
Μπορεί να σου ακούγεται όμορφα, αλλά δεν είναι σωστό. Όσο για την λεπτομέρεια στις χαμηλές... δεν υπάρχουν χαμηλές.
Μισο λεπτο φιλε μου...

Θες να μου πεις οτι +-5 db στις χαμηλες δεν ειναι τελεια αποκριση για ερασιτεχνικα φτιαγμενο χωρο;;

Αφου δεν εχω χαμηλες,τι ακουω τοσο καιρο;Μεχρι και ο καναπες τρεμει στις πολυ χαμηλες του κοντρα μπασσου.Θα με τρελανεις;Το ακους λες και βρισκεται στο δωματιο μεσα κανονικοτατα.

Σε προσκαλω και σε προκαλω να μου αποδειξεις το αντιθετο!

Οπως παντα,χεχε!
 
  • Like
Reactions: PMC

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.377
Reaction score
79.472
Μισο λεπτο φιλε μου...

Θες να μου πεις οτι +-5 db στις χαμηλες δεν ειναι τελεια αποκριση για ερασιτεχνικα φτιαγμενο χωρο;;

Αφου δεν εχω χαμηλες,τι ακουω τοσο καιρο;Μεχρι και ο καναπες τρεμει στις πολυ χαμηλες του κοντρα μπασσου.Θα με τρελανεις;Το ακους λες και βρισκεται στο δωματιο μεσα κανονικοτατα.

Σε προσκαλω και σε προκαλω να μου αποδειξεις το αντιθετο!

Οπως παντα,χεχε!
Οίκτο
Τι πρεπει να παρω και ποσο κανει για δικαναλο eq με 2 σαμπ που να ρυθμιστουν σωστα και να μη μου βρωμισουν τη λεπτομερεια στις χαμηλες;
MiniDSP SHD, και πουλάς dac και “προενισχυτή”.
 



TGD

Μηνύματα
7.192
Reaction score
7.217
Όσο για την λεπτομέρεια στις χαμηλές... δεν υπάρχουν χαμηλές.
Η ιδέα είναι ότι θα φέρεις τα ηχεία έτσι ώστε να έχεις επίπεδη απόκριση πιο ψηλά και το κενό από κάτω θα καλυφθεί με το σαμπ. Το τελικό αποτέλεσμα θα είναι καλύτερο.
 

Μηνύματα
7.264
Reaction score
11.814
Δεν νομίζω, δεν είναι καλώδια :biggrin:
Προτείνω να βάλουμε όλοι ρεφενέ, να πάρω ένα SHD και όποτε παρίσταται ανάγκη δοκιμής απο νέο ενδιαφερόμενο, να τον πηγαίνω για επίδειξη. Για το καλό και τον ερχομό των χαϊεντάδων στον ίδιο δρόμο!!!!
 


Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Αναρωτιέμαι τι είναι πιο επίφοβο,το ότι μου παίρνει λίγα λεπτά να το κάνω,ή ότι το κάνω... :roflmao:

Μια στύση εδώ να βγω στο forum να το παίζω σε ρεμπέτικο
πάνω στο γράφημα του REW με ύφος σέρτικο
να συμβουλεύεις λες και τα woofer θα αλλάξω
να λογαριάζεις λες και τα bass reflex θα φράξω

Μια στύση εδώ θέλω απόψε ν'ακούσεις καμπανάκια
να ξεχαστούνε του setup μου τα φaρμάκια
τη σηκωμάρα δεν μπορείς να την ορίζεις
σαν λείπουν τρίχες για να την υποστηρίζεις
Τετχοιες προκλήσεις δε μένουν αναπάντητες, ακόμα και αν προέρχονται από τον σεβάσμιο κρυμμένο γκουρού!
Και αφού ο γείτονας από τον τρίτο μερακλωσε μεσημεριατικα με Βανδη και Φοίβο, άνθρωπος είμαι και εγώ, λυγισα και θα απαντήσω σε ανάλογο μουντ...

Ο Γιαννάκης σου


Δε σ' ενδιαφέρει πώς αισθάνομαι

Σαν με λες μπάμια αν προσβάλλομαι

Μα ήθελα να' ξερα δεν ντρέπεσαι

σαν αυθεντία να μου φέρεσαι;


Τι οντιοφάιλ είσαι 'συ ρωτώ

που' χεις τη Μέτρικ Λίο για φώνο;

Και δε σε νοιάζει που για σένα εγώ

Τα ιντερκονέκτ μου τα ξηλώνω!


Πόσταρες στο σάιτ απόψε το σαμπάκι σου

Και έκανες ξανά να κλάψει τον Γιαννάκη σου…


Πόσταρες στο σάιτ απόψε το σαμπάκι σου

Και έκανες ξανά να κλάψει τον Γιαννάκη σου…


Δεν μ' αγαπάς πια όπως στις αρχές

"Τουλ" μου φωνάζεις με άγριες κραυγές

Σαμπς θέλεις να ενσωματώσουμε

Και τις μεσαίες να λασπώσουμε…


Τι οντιοφάιλ είσαι 'συ ρωτώ

που' χεις τη Μέτρικ Λίο για φώνο;

Και δε σε νοιάζει που για σένα εγώ

Τα ιντερκονέκτ μου τα ξηλώνω!


Πόσταρες στο σάιτ απόψε το σαμπάκι σου

Και έκανες ξανά να κλάψει τον Γιαννάκη σου…


Πόσταρες στο σάιτ απόψε το σαμπάκι σου

Και έκανες ξανά να κλάψει τον Γιαννάκη σου…

 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Αυτο το εχει διαβασει κανεις;Και αν βαριεστε διαβαστε τουλαχιστον στο τελος το conclusion!

Ενα γρηγορο ψαξιμο που ξαναεκανα,ευκολα βρισκω οτι το minidsp ειναι αρκετα σκαλια κατω,ηχητικα,απο το dac μου.

Αυτο και μονο με κανει πολυ σκεπτικο...

Ειστε ευπροσδεκτοι βεβαια να με δελεασετε!
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.377
Reaction score
79.472
Αυτο το εχει διαβασει κανεις;Και αν βαριεστε διαβαστε τουλαχιστον στο τελος το conclusion!

Ενα γρηγορο ψαξιμο που ξαναεκανα,ευκολα βρισκω οτι το minidsp ειναι αρκετα σκαλια κατω,ηχητικα,απο το dac μου.

Αυτο και μονο με κανει πολυ σκεπτικο...

Ειστε ευπροσδεκτοι βεβαια να με δελεασετε!
Το dac σου μπορει να είναι καλό ως dac. Καμία αντίρρηση.
Αλλά δεν εχει λογισμικό ισοσταθμισης χώρου και δυνατότητα ενσωμάτωσης sub, άρα χάνει απο τα αποδυτήρια, και αυτό έχει ήδη αποδειχθεί.
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Το dac σου μπορει να είναι καλό ως dac. Καμία αντίρρηση.
Αλλά δεν εχει λογισμικό ισοσταθμισης χώρου και δυνατότητα ενσωμάτωσης sub, άρα χάνει απο τα αποδυτήρια, και αυτό έχει ήδη αποδειχθεί.
Σε αυτο εχεις δικιο.

Αλλα οπως θα ξαναπω για πολλοστη φορα,μην εχοντας καταφερει να με ενθουσιασει το σωστα ρυθμισμενο μπασσο απο τον Κωσταυτια στον φιλο Κοτσιδη - και υπο αυτην την προυποθεση με το ακουσμα μουσικης Jazz - προς το παρων ειμαι υπερ της ηχητικης ποιοτητας απο την ισοσταθμιση...
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.377
Reaction score
79.472
Σε αυτο εχεις δικιο.

Αλλα οπως θα ξαναπω για πολλοστη φορα,μην εχοντας καταφερει να με ενθουσιασει το σωστα ρυθμισμενο μπασσο απο τον Κωσταυτια στον φιλο Κοτσιδη - και υπο αυτην την προυποθεση με το ακουσμα μουσικης Jazz - προς το παρων ειμαι υπερ της ηχητικης ποιοτητας απο την ισοσταθμιση...
Γραψτους όλους τότε, είσαι αρχηγός, μη δίνεις σημασία σε τίποτα.
Άρωμα χάι εντ και τα μυαλά στο μίξερ.
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Αυτο το εχει διαβασει κανεις;Και αν βαριεστε διαβαστε τουλαχιστον στο τελος το conclusion!

Ενα γρηγορο ψαξιμο που ξαναεκανα,ευκολα βρισκω οτι το minidsp ειναι αρκετα σκαλια κατω,ηχητικα,απο το dac μου.

Αυτο και μονο με κανει πολυ σκεπτικο...

Ειστε ευπροσδεκτοι βεβαια να με δελεασετε!
Όπως σου έδειξε ο NK,άλλη εναλλακτική θα ήταν sub με ενσωματωμένο επεξεργαστή και ακόμα καλύτερα με φίλτρα ισοστάθμισης για τη ζώνη ευθύνης του.Αλλά αυτό θα ήταν μονάχα για τις πρώτες οκτάβες και πάλι το σήμα θα περνούσε εξ ολοκλήρου από τα δικά του DAC,καθότι υλοποιήσεις με αναλογικά φίλτρα κρος δεν κάνουν τόσο ποιοτική δουλειά σε τέτοιους τομείς.

Μολονότι έχω ακολουθήσει ο ίδιος τέτοια λύση,δεν έχω πρόθεση να σε δελεάσω.Το ίδιο μου κάνει πόσο καλά θ'ακούς τις πρώτες οκτάβες στο χώρο σου.

Ο ίδιος πάντως χρειάστηκα να ξεπεράσω ορισμένα ΄΄ταμπού΄΄ στο χτίσιμο setup.Και μια ευχάριστη παράπλευρη ενέργεια ήταν ότι απελευθερώθηκα από σκέψεις γι απόκτηση εξωτικών και πανάκριβων αυτόνομων DAC με ιδιαίτερο ακροαματικό χαρακτήρα.
 
Last edited:

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Ας το βρω εγω που πηγε αυτο το συγκεκριμενο και σιγα μη σας το δωσω πισω!!!
Όπως σου έδειξε ο NK,άλλη εναλλακτική θα ήταν sub με ενσωματωμένο επεξεργαστή και ακόμα καλύτερα με φίλτρα ισοστάθμισης για τη ζώνη ευθύνης του.Αλλά αυτό θα ήταν μονάχα για τις πρώτες οκτάβες και πάλι το σήμα θα περνούσε εξ ολοκλήρου από τα δικά του DAC,καθότι υλοποιήσεις με αναλογικά φίλτρα κρος δεν κάνουν τόσο ποιοτική δουλειά σε τέτοιους τομείς.

Μολονότι έχω ακολουθήσει ο ίδιος τέτοια λύση,δεν έχω πρόθεση να σε δελεάσω.Το ίδιο μου κάνει πόσο καλά θ'ακούς τις πρώτες οκτάβες στο χώρο σου.

Ο ίδιος πάντως χρειάστηκα να ξεπεράσω ορισμένα ΄΄ταμπού΄΄ στο χτίσιμο setup.Και μια ευχάριστη παράπλευρη ενέργεια ήταν ότι απελευθερώθηκα από σκέψεις γι απόκτηση εξωτικών και πανάκριβων αυτόνομων DAC με ιδιαίτερο ακροαματικό χαρακτήρα.
Bhutia μ (sic) το συγκεκριμενο dac δεν εχει τον χαρακτηρα που περιγραφεις.Ειναι dac με...κακαλα και καθολου "εξωτικον" οπως το εννοεις!Και για να μιλησουμε με βαση το measurements or it never happened που υπογραφεις-σου παραθεσα το λινκ.Δεν πιστευω να θεωρεις αναξιοπιστο το συγκεκριμενο σαιτ η τον επιστημονα που διεξηγαγε τις μετρησεις...!
 

I

iason

Guest
Γιανννη γιατι λες οτι η οπτική ινα ειναι καλύτερη συνδεση απο την Coax?
Τι κερδιζεις και τι χανεις δηλαδη( Σε ηχο) με βασει την δική σου εμπειρεία?
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Γιανννη γιατι λες οτι η οπτική ινα ειναι καλύτερη συνδεση απο την Coax?
Τι κερδιζεις και τι χανεις δηλαδη( Σε ηχο) με βασει την δική σου εμπειρεία?
Διοτι αν εχεις ενα dac με εσωτερικο ρολοι που δε βασιζεται στη μεταφορα χρονισμενου σηματος απο το τρανσπορτ,παιρνεις ενα 100% καθαρο σημα -χωρις μετρησιμο jitter-απο ηλεκτρονικη μολυνση(θορυβο)(γαλβανικη απομονωση).Ο ηχος γινεται πιο αναλυτικος και το υποβαθρο πιο "μαυρο",λογω της απαλλαγης μεταφορας θορυβου που παντα υπαρχει στις γαλβανικες συνδεσεις.

Με τα dac της Chord και την τεχνολογια τους,η διαφορα στη συνδεση απο ομοαξονικο καλωδιο Belden σε ΓΥΑΛΙΝΗ οπτικη ινα ειναι μεγαλη.Ιδιαιτερα με ξενισε το πολυ μεγαλυτερο βαθος της εικονας.Ακομα και η μποτα πηγαινει πολυ πιο πισω και ακουγεται πιο ρεαλιστικη.

Προσεχε ομως-δεν βελτιωνονται τα περισσοτερα dac της αγορας με αυτη τη συνδεση!!
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Ας το βρω εγω που πηγε αυτο το συγκεκριμενο και σιγα μη σας το δωσω πισω!!!

Bhutia μ (sic) το συγκεκριμενο dac δεν εχει τον χαρακτηρα που περιγραφεις.Ειναι dac με...κακαλα και καθολου "εξωτικον" οπως το εννοεις!Και για να μιλησουμε με βαση το measurements or it never happened που υπογραφεις-σου παραθεσα το λινκ.Δεν πιστευω να θεωρεις αναξιοπιστο το συγκεκριμενο σαιτ η τον επιστημονα που διεξηγαγε τις μετρησεις...!
Καταρχάς δεν καταλαβαίνεις επαρκώς το τρίτο σκέλος της υπογραφής μου,αφού δεν ήσουν παρών στη συγκυρία που στάθηκε αιτία για την προσθήκη του.Δεν είναι ότι θεοποιεί τις ίδιες τις μετρήσεις συσκευών,αλλά απαιτεί για λόγους δεοντολογίας τη συνοδεία κάθε δοκιμής συσκευής από σετ μετρήσεων,ούτως ώστε να πιστοποιείται το γνήσιον στην προσπάθεια εκτίμησης από τον εκάστοτε δοκιμαστή.

Δεύτερον,δεν μελετώ τακτικώς τις δοκιμές του ASR εκτός από μεμονωμένες περιπτώσεις προσωπικού ενδιαφέροντος..

Τρίτον,θεωρώ πλέον ως ΄΄εξωτικό με ιδιαίτερο χαρακτήρα΄΄ οποιοδήποτε DAC κυκλοφορεί με τιμή ανώτερη των 600 περίπου ευρών σε δύο κανάλια,χωρίς να συνοδευόταν με ενσωματωμένα φίλτρα διόρθωσης στην απόκριση δεδομένης ενιαίας οντότητας.Και αυτό γιατί κάθε τέτοια υλοποίηση φέρει εκ των πραγμάτων ΄΄μεγάλη ιδέα για τον εαυτό της΄΄ ώστε να μην επιτρέπει επεμβάσεις από το χρήστη.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.867.380
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top