Αρωμα hi-end απο Θεσσαλονικη.

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.776
Reaction score
28.173
Από in-wall και in-Ceiling για τους παθητικούς και μη πλέον γίνεται της τ@ν@ς. Ακόμα και διπλά subwoofers. 2x8" ή 2x10" σε κάθε γωνιά, τοίχο ή ταβάνι, ότι θες.
Έχει και για ενεργούς, Genelec, Meridian κ.α. Αλήθεια αυτό το active Meridian home cinema τη έγινε;

Δεν ξέρω αν το προσέξατε αλλά....
Έχουμε και new terms. Βέβαια.
Immersive audio με λάμπα και 2 ηχεία.
ΔΥΟ
Έλα;
Ναι ΔΥΟ.
Και λάμπα, μη το ξεχνάμε αυτό. Σημαντικό.

τον πιο immersive ήχο πάντως τον έχω ακούσει σε σπίτι φίλου με λαμπάτο προ-τελικό με 2 δίδρομα ηχεία με 6,5"άρι
tenor.gif
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Από in-wall και in-Ceiling για τους παθητικούς και μη πλέον γίνεται της τ@ν@ς. Ακόμα και διπλά subwoofers. 2x8" ή 2x10" σε κάθε γωνιά, τοίχο ή ταβάνι, ότι θες.
Έχει και για ενεργούς, Genelec, Meridian κ.α. Αλήθεια αυτό το active Meridian home cinema τη έγινε;

Δεν ξέρω αν το προσέξατε αλλά....
Έχουμε και new terms. Βέβαια.
Immersive audio με λάμπα και 2 ηχεία.
ΔΥΟ
Έλα;
Ναι ΔΥΟ.
Και λάμπα, μη το ξεχνάμε αυτό. Σημαντικό.



View attachment 140566
Καλω την υπερασπιση,παρακαλω!
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.347
Reaction score
94.055
Έχουμε και new terms. Βέβαια.
Immersive audio με λάμπα και 2 ηχεία.
ΔΥΟ
Έλα;
Ναι ΔΥΟ.
Και λάμπα, μη το ξεχνάμε αυτό. Σημαντικό.



View attachment 140566
Μόλις ακούσω ότι η Dolby κάνει προσλήψεις, θα ενημερώσω. Κρίμα να χαθεί τέτοιο asset. :lolsign:
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.776
Reaction score
28.173
Μόλις ακούσω ότι η Dolby κάνει προσλήψεις, θα ενημερώσω. Κρίμα να χαθεί τέτοιο asset. :lolsign:
H Dobly εδώ και χρόνια γελάει με τους λαμπτήρες πυρακτώσεως. Έχει κάνει ολόκληρα σεμινάρια, ακόμα και ο Grimani μόνος του εξηγώντας πως δουλεύει και τη κάνει στο ήχο. :biggrin:
Κατά τα άλλα τα 6 watt δίνουν ΜΠΑΣΑ. :headbang:
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.101
Από in-wall και in-Ceiling για τους παθητικούς και μη πλέον γίνεται της τ@ν@ς. Ακόμα και διπλά subwoofers. 2x8" ή 2x10" σε κάθε γωνιά, τοίχο ή ταβάνι, ότι θες.
Έχει και για ενεργούς, Genelec, Meridian κ.α. Αλήθεια αυτό το active Meridian home cinema τη έγινε;

Δεν ξέρω αν το προσέξατε αλλά....
Έχουμε και new terms. Βέβαια.
Immersive audio με λάμπα και 2 ηχεία.
ΔΥΟ
Έλα;
Ναι ΔΥΟ.
Και λάμπα, μη το ξεχνάμε αυτό. Σημαντικό.



View attachment 140566
immersive σημαίνει τεράστιο-επιβλητικό αδελφέ εν Χριστό Αλέξη!
Ως τεράστια σκηνή λοιπόν αναφέρθηκα κι όχι ως προς τον όρο όπως έχει αυτός παραφραστεί.
Και ναι, το πλάτος, το ύψος, το βάθος της σκηνής, τα όργανα ξεκάθαρα τοποθετημένα στη θέση τους, με τις αρμονικές τους, την ατάκα τους,την αληθοφάνεια του, το...sweet spot σε ένα χώρο 4,5μ x3,2μ, ήταν .....4,5μ x3,2μ!!!
όπου και να ήσουν άκουγες το ίδιο καλά!
Δε χρειαζόσουν να έχεις πακτωθεί σε μια καρέκλα για να ακούς σωστά!!
..και μιλάμε για ένα πλήρως λειτουργικό σπίτι ε!!
...Αλλά αυτά, μάλλον είναι άγνωστες έννοιες στους πολυκάναλους!!
Είπαμε, ενεργά, classd, sub, ψηφιακή ισοστάθμιση και ξερό ψωμί...:wink::wink::wink:
Το εν λόγω σύστημα το άκουσε κι ο Νίκος ο Σταθόπουλος πρόσφατα..
 
Last edited:



A

AKARL

Guest
immersive σημαίνει τεράστιο αδελφέ εν Χριστό Αλέξη!
Ως τεράστια σκηνή λοιπόν αναφέρθηκα κι όχι ως προς τον όρο όπως έχει αυτός παραφραστεί.
...Αλλά αυτά, μάλλον είναι άγνωστες έννοιες στους πολυκάναλους!!
Πέστα χρυσόστομε! :drinks:

Αγαπάμε Λέαντρο! :party:
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.776
Reaction score
28.173
τεράστια σκηνή
Ξέρω πολύ καλά τη είναι η τεράστια μουσική σκηνή με 2 ηχεία. Μου τα έχουν πει και χαϊεντοφίλοι μου δικάναλοι στο σπίτι μου όταν ήρθαν. Οmnipolar ηχεία βλέπεις.

Αφού τελειώσαν τους έβαλα αυτό

41GH30QZEGL.jpg


και τα διέγραψαν όλα.

Εκτός θέματος: Ο ένας μου ζήτησε να σβήσω το Sub γιατί δεν πίστευε ότι αυτό που ακούει είναι μόνο από τα μπροστινά ηχεία. Του λέω σβηστό είναι, εσύ το έκανες πριν, και ξανά σηκώθηκε για να το δει. Βοηθάει ο χώρος.
 

Μηνύματα
7.283
Reaction score
11.831
Και ναι, το πλάτος, το ύψος, το βάθος της σκηνής, τα όργανα ξεκάθαρα τοποθετημένα στη θέση τους, με τις αρμονικές τους, την ατάκα τους,το...sweet spot σε ένα χώρο 4,5μ x3,2μ, ήταν .....4,5μ x3,2μ!!!
όπου και να ήσουν άκουγες το ίδιο καλά!
Kαι αυτό που λέει ο Λέανδρος δεν έχει καμία δόση υπερβολής. Αρχικά, έκατσα στο sweet spot όπως το γνωρίζουμε οι περισσότεροι και εντυπωσιάστηκα. Μετά απο λίγο, μόνο που δεν με τράβαγαν ο Λέανδρος και ο κάτοχος του συστήματος για να κινηθώ μέσα στον χώρο για να διαπιστώσω αυτό που περιγράφει τώρα ο Λέανδρος. Σε οποιοδήποτε σημείο και αν καθόμουν, άκουγα το ίδιο και αυτό που άκουγα δεν ήταν μια φλατ πληροφορία ή ολίγον απο βάθος. Αυτό που με εντυπωσίασε ήταν η απόδοση διαστάσεων μέσα στη σκηνή. Έδωσα ιδιαίτερη σημασία όταν άκουσα ένα τύμπανο ( δεν θυμάμαι κομμάτι, αλλά δεν έχει σημασία νομίζω ) το οποίο ήταν τοποθετημένο στο κέντρο της σκηνής ως προς το βάθος και καταλάβαινα τις διαστάσεις του, ότι κατείχε συγκεκριμένο χώρο μέσα στη σκηνή.
Για να αποδώσουμε τα του καίσαρος τω καίσαρι βέβαια, ο κάτοχος του συστήματος έχει κάνει προσπάθεια και στη περιποίηση του χώρου ( αν και όπως είπε, έχει περιθώρια βελτίωσης ) με διάχυση και όχι απορρόφηση. Και επιτέλους, άκουσα σύστημα με και χωρίς διάχυση. Εκείνο το σύστημα δεν μπορώ να το έχω. Αλλά τη διάχυση τη θέλω.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.101
Κατά τα άλλα τα 6 watt δίνουν ΜΠΑΣΑ. :headbang:
ποιός σου μίλησε για 6 watt?????????:idk:
τώρα για τα μπάσα,
σε άμεση σύγκριση, στον ίδιο χώρο, με τα ίδια υπόλοιπα μηχανήματα, με τον peachtree nova 220se(θυμίζω classd 220wrms/8Ω), οι ..ταπεινές λαμπίτσες τον είχανε για πρωινό!!!
σε μπάσο, σε στάθμες, σε ανάλυση......
αλλά είπαμε..reviewers εξ αποστάσεως!!:lol::lol::lol::lol::lol:
 

Μηνύματα
7.283
Reaction score
11.831
Ξέρω πολύ καλά τη είναι η τεράστια μουσική σκηνή με 2 ηχεία. Μου τα έχουν πει και χαϊεντοφίλοι μου δικάναλοι στο σπίτι μου όταν ήρθαν. Οmnipolar ηχεία βλέπεις.

Αφού τελειώσαν τους έβαλα αυτό

View attachment 140571

και τα διέγραψαν όλα.
Εχθρός του καλού, είναι το καλύτερο ( φτάνει όντως να έχουμε να κάνουμε με το καλύτερο ). Βέβαια και το καλύτερο είναι εχθρός σε κάτι και αυτό είναι η τσέπη μας, ειδικά όταν έχουμε επιτύχει κάτι καλό. ;)
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.101
Kαι αυτό που λέει ο Λέανδρος δεν έχει καμία δόση υπερβολής. Αρχικά, έκατσα στο sweet spot όπως το γνωρίζουμε οι περισσότεροι και εντυπωσιάστηκα. Μετά απο λίγο, μόνο που δεν με τράβαγαν ο Λέανδρος και ο κάτοχος του συστήματος για να κινηθώ μέσα στον χώρο για να διαπιστώσω αυτό που περιγράφει τώρα ο Λέανδρος. Σε οποιοδήποτε σημείο και αν καθόμουν, άκουγα το ίδιο και αυτό που άκουγα δεν ήταν μια φλατ πληροφορία ή ολίγον απο βάθος. Αυτό που με εντυπωσίασε ήταν η απόδοση διαστάσεων μέσα στη σκηνή. Έδωσα ιδιαίτερη σημασία όταν άκουσα ένα τύμπανο ( δεν θυμάμαι κομμάτι, αλλά δεν έχει σημασία νομίζω ) το οποίο ήταν τοποθετημένο στο κέντρο της σκηνής ως προς το βάθος και καταλάβαινα τις διαστάσεις του, ότι κατείχε συγκεκριμένο χώρο μέσα στη σκηνή.
Για να αποδώσουμε τα του καίσαρος τω καίσαρι βέβαια, ο κάτοχος του συστήματος έχει κάνει προσπάθεια και στη περιποίηση του χώρου ( αν και όπως είπε, έχει περιθώρια βελτίωσης ) με διάχυση και όχι απορρόφηση. Και επιτέλους, άκουσα σύστημα με και χωρίς διάχυση. Εκείνο το σύστημα δεν μπορώ να το έχω. Αλλά τη διάχυση τη θέλω.
το κομμάτι με το τύμπανο ήταν Led Zeppelin II - Moby Dick
....ααα ξέχασα ν αναφέρω, ότι ακούσαμε μα και..θροϊσματα φύλλων ..και πουλάκια να τιτιβίζουν..και canned heat το lagrance, και deep purple sweet child in time/highway star, & big bands, και ....άλλα τέτοια ήρεμα τραγουδάκια..μιας και οι λάμπες δε τα λένε σωστά στα πάνω από 2 όργανα!!!! :lol: :lol: :lol: :roflmao::roflmao::roflmao: :dance2: :dance2:
 
Last edited:

Μηνύματα
7.283
Reaction score
11.831
Ως προς τα 6 ή τα όποια βατ της λάμπας... Οι στάθμες που άκουσα ήταν αντίστοιχες του F25 να οδηγεί τον Bryston κοντά στη μέση του ποτενσιόμετρου ( περιοχή που δεν συνηθίζω να πλησιάζω βέβαια γιατί δεν μου αρέσει να ακούω τόσο δυνατά, τουλάχιστον όχι στον χώρο μου :p ). Και σίγουρα ο λαμπάτος δεν είχε τα 250 του Bryston ( παραπάνω, σύμφωνα με το συνοδευτικό του τελικού μου, αλλά ας πούμε 250 ). Νομίζω ότι τα ηχεία μου έχουν τα ίδια χαρακτηριστικά ( ευαισθησία, εμπέδηση ) με του κατόχου του εν λόγω συστήματος. Βέβαια, εκείνο το σύστημα είχε και μια περιποίηση χώρου, άρα λιγότερες ακυρώσεις. Απο την άλλη όμως, ήταν ο διπλάσιος + χώρος απο τον δικό μου.
Post automatically merged:

το κομμάτι με το τύμπανο ήταν Led Zeppelin II - Moby Dick
δεν νομίζω ότι ήταν αυτό, γιατί στο moby dick καθόμουν αριστερά στον καναπέ. Θυμάμαι ότι σε αυτό που αναφέρω, καθόμουν στη θέση σου κι εσύ ήσουν όρθιος. Όπως και οι τρίχες στα χέρια μου, ανατριχίλα! χαχαχαχα
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.776
Reaction score
28.173
ποιός σου μίλησε για 6 watt?????????:idk:
τώρα για τα μπάσα,
σε άμεση σύγκριση, στον ίδιο χώρο, με τα ίδια υπόλοιπα μηχανήματα, με τον peachtree nova 220se(θυμίζω classd 220wrms/8Ω), οι ..ταπεινές λαμπίτσες τον είχανε για πρωινό!!!
σε μπάσο, σε στάθμες, σε ανάλυση......
αλλά είπαμε..reviewers εξ αποστάσεως!!:lol::lol::lol::lol::lol:
Πες τα ρε άνθρωπε.
Τη είναι αυτοί εδώ μέσα δηλαδή, κανείς δεν καταλαβαίνει.
giphy.gif
 




A

AKARL

Guest
τώρα για τα μπάσα,
σε άμεση σύγκριση, στον ίδιο χώρο, με τα ίδια υπόλοιπα μηχανήματα, με τον peachtree nova 220se(θυμίζω classd 220wrms/8Ω), οι ..ταπεινές λαμπίτσες τον είχανε για πρωινό!!!
σε μπάσο, σε στάθμες, σε ανάλυση......
Έτσι είναι. :wink:

Έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου να τους λέω ότι μπορεί οι λαμπάτοι να έχουν λίγα βατ αλλά έχουν ... καλά και πχοιοτικά βατ. Άσε που 30 λαμπάτα βατ ακούγονται πχιό δυνατά (και πατάνε κάτω πχοιοτικά) έναν κατοστάρη κλασσοντε-νεκέ.

Έ, τι δεγκαταλαβαινουνπχιά;
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom
  • loggeo
    Projectors

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.702
Μηνύματα
2.872.787
Members
37.934
Νεότερο μέλος
arhss1964
Top