Αρωμα hi-end απο Θεσσαλονικη.

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
... το εχουμε καταλαβει ... αλλα γιατι χρησιμοποιεις του κινητου, αφου εχεις ουμικ..
Γιατι δεν εχω μετρησει ξανα-δε με ενδιαφερει.Ακουω τοσο δυνατα οσο να μην ακουγονται τα οργανα τεραστια (αναλογα την ηχογραφηση) καινοσο να μπορεις να μιλησεις με ανθρωπο χωρις να φωναζεις δυνατα.Ετσι ειναι πολυ απολαυστικη-ρεαλιστικη εμπειρια.
 




Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
.... λοιπον, ρεαλιστικες σταθμες ειναι οι reference, κατω απο αυτες δεν υπαρχει λογος (τοσο ομλια οσο και αιτιολογια), αυτο λεει παραπανω ο Μεσιε Γκουρου.. και οχι αν ειναι εφικτο να πετυχει καποιος μικροτερη των 5 db διακιμανση στο φασμα.
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Ατς! Ήταν θεριό ανήμερο όταν ήταν νιάτο ο @Γιάνννης! Πήγε και Prodigy το '94!

Έλα, πάρε ένα κομμάτι από τότε, να θυμηθείς τα παλιά!

The Prodigy - Poison
Μαλλον το γουσταρεις λογω της hard rock καταβολης του!

Πιστευω η πιο ποιοτικη εποχη των Prodigy ηταν μεχρι και το αλμπουμ Out of space.Απο εκει και μετα γινανε ακρως εμπορικοι...
.... λοιπον, ρεαλιστικες σταθμες ειναι οι reference, κατω απο αυτες δεν υπαρχει λογος (τοσο ομλια οσο και αιτιολογια), αυτο λεει παραπανω ο Μεσιε Γκουρου.. και οχι αν ειναι εφικτο να πετυχει καποιος μικροτερη των 5 db διακιμανση στο φασμα.
Κατα τη γνωμη μου,ρεαλιστικη σταθμη ειναι αυτη που κανει το καθε οργανο να ακουγεται φυσιολογικο σε μεγεθος και εχει να κανει με την ηχογραφηση και το μαστερινγκ.Καθε CD θελει διαφορετικη ενταση να το απολαυσεις. ;)

Μπερδευεις την ρεαλιστικη με τη σταθμη reference,διεθνως κατοχυρωμενη για συγκεκριμενους σκοπους!
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
αλλο το φυσιολογικο και αλλο το φυσικο και αλλο το πραγματικο και αλλο το αληθινο και το αληθοφανες...
να ρε παιδι μου, εγω μοιαζω με ανθρωποειδες..αλλα αν με κοιταξεις καλα..θα προσεξεις οτι πιο κοντα σε διασταυρωση μαιμου με σκουποξυλο ειμαι παρα με ανθρωπο..
χαιρομαι.. τυχεροι αυτοι που εχουν φαντασια και καλυπτει τα υπολοιπωμενα της ρεφερενζ σταθμης ντεσιμπελ..
 


Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Χρόνια πολλά Γιάννη! Υγεία και καλοτυχία στη ζωή σου φίλε :) :)
Ευχαριστω πολυ!!
Ευχομαι τα καλυτερα σε σενα και στο συστημα σου!



Λοιπον,με λιγη σκεψη μου ηρθε ιδεα για την επομενη ηχητικη αναβαθμιση στον χωρο-κυλινδρικοι διαχυτες στον πισω τοιχο,στα σημεια 2ης ανακλασης.

Οπως το σκεφτομαι λιγο προχειρα,θα ειναι περιπου 1μ υψος και 100 ή 125mm διαμετρο,σωληνες pvc με περυτυλιγμα χαρτονιου για να ταιριαζουν με τον υπολοιπο διακοσμο.Ανυπομονω!
 
Last edited:

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.637
Reaction score
77.057
Ευχαριστω πολυ!!
Ευχομαι τα καλυτερα σε σενα και στο συστημα σου!



Λοιπον,με λιγη σκεψη μου ηρθε ιδεα για την επομενη ηχητικη αναβαθμιση στον χωρο-κυλινδρικοι διαχυτες στον πισω τοιχο,στα σημεια 2ης ανακλασης.

Οπως το σκεφτομαι λιγο προχειρα,θα ειναι περιπου 1μ υψος και 100 ή 125mm διαμετρο,σωληνες pvc με περυτυλιγμα χαρτονιου για να ταιριαζουν με τον υπολοιπο διακοσμο.Ανυπομονω!
μέσα όμως στους σωλήνες βάλε και καμιά κουβέρτα για να μην κουδουνίζουν από τα μπάσα :p
 






P

PMC

Guest
Κατα τη γνωμη μου,ρεαλιστικη σταθμη ειναι αυτη που κανει το καθε οργανο να ακουγεται φυσιολογικο σε μεγεθος και εχει να κανει με την ηχογραφηση και το μαστερινγκ.Καθε CD θελει διαφορετικη ενταση να το απολαυσεις. ;)
Σωστός!!!




.... λοιπον, ρεαλιστικες σταθμες ειναι οι reference, κατω απο αυτες δεν υπαρχει λογος (τοσο ομλια οσο και αιτιολογια), αυτο λεει παραπανω ο Μεσιε Γκουρου.. και οχι αν ειναι εφικτο να πετυχει καποιος μικροτερη των 5 db διακιμανση στο φασμα.
Υπάρχουν μεγάλες διαφορες ανάμεσα στις παραγωγές.....
παράδειγμα .... αν ακούς ένα βιολί μόνο του η 15 βιολιά μαζί .
Θα τα ακούσεις και τα δυο στα 85db?
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
" ....At the end of the day you need to hear it for yourself...."
Να το ακουσεις; Αν ειναι δυνατον. Αφου το μετρησες.
Χρονια πολλα
Και προτού κάνουμε οτιδήποτε,να...διαβάζαμε κιόλας. :sneaky:
Το καλύτερο είναι ένα διάβασμα...πριν κι ένα μετά. :Α
Για να το καταλαβω καλυτερα-εννοεις οτι καποιος μπορει να πετυχει καλυτερες αποκρισεις απο +-5db σε οικιακο περιβαλλον,χωρις σαμπ(ς) και ισοσταθμιση;
Οτιδήποτε και ν'αποκριθώ είναι αμφίβολο ότι θα το...καταλάβαινες καλύτερα.

Όσοι λοιπόν υποστηρίζουν ότι ακούνε σε μέτριες προς χαμηλές στάθμες θ'αντιλαμβάνονταν ευκρινέστερα τις αποκλίσεις πάνω στις περιβόητες ψυχοακουστικές εξομαλύνσεις που ενδεχομένως να θεωρούσαν αποδεκτές.

Μια κακή συμπεριφορά στο βαθμό απόσβεσης για την ενέργεια στις χαμηλές οκτάβες εντυπώνεται χαρακτηριστικά όσο εξομαλυμένη και να φαινόταν η απόκριση στο πεδίο της συχνότητας.Και πρωτίστως ως προς τις κορυφώσεις από περίσσεια ενέργειας.

Και για να μην παραπονιιέσαι ότι σου βάζουν όλο Toole,λάβε και την επιφοίτηση της...EBU:

Έτερο φαινόμενο με ψυχοακουστικές καταβολές είναι ο εγκλιματισμός ακροατή σε δεδομένη αλληλεπίδραση setup/χώρου.Καθότι η ακουστική μας αντίληψη θα έτεινε ν'αναπληρώσει έστω και μερικώς στοιχεία τα οποία θα είχε συνηθίσει να υπάρχουν και όχι όσων θα έχει συνηθίσει την ανεπάρκεια σε μόνιμη βάση.Γι αυτό και οι ηχητικοί μηχανικοί δεν εξετάζουν το βαθμό συγχώρεσης σε ψυχοακουστικό επίπεδο για την πλειοψηφία αλλά οφείλουν να διαρρυθμίζουν την τονική ισορροπία υπό συνθήκες επισκόπησης στην κόψη του ξυραφιού και σύμφωνα προς θεμελιωμένα πρωτόκολλα.

Παραδέχομαι βεβαίως ότι η επίδοσή σου με σκέτα ακροαματικά μέσα άνω της ζώνης Schroeder είναι εξαιρετική.
 

TGD

Μηνύματα
6.984
Reaction score
7.069
Χμμμ,
Στο 1 θα έχω θέση κοντά στην σκηνή, στα 15 θα είναι ακριβό το εισητήριο και θα είμαι πίσω-πίσω!
 

Μηνύματα
1.864
Reaction score
4.430
Ανεξάρτητα από τις δικές μας συνήθειες το να μπορεί ένα σύστημα
να σηκώνει στάθμες απαραμορφωτα και χωρίς ενόχληση είναι ένας δείκτης συνολικής ποιότητας.
Για τα μηχανήματα ξεχωριστα, τον συνδιασμό αλλά και το ποσο αποδεκτός είναι ο χώρος.
Όταν δυο-τρια πνευστά ξέρουμε όλοι πόσο δυνατά μπορούν να παίξουν
καταλαβαίνουμε τι σημαίνει ρεαλιστικό
για μια μπάντα τζαζ η ακόμα περισσότερο μια κλασσική ορχήστρα.
Το καλύτερο crash τεστ για το σύστημα μας είναι η συγκριση, άνιση βεβαια, με τη πραγματικότητα.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.187
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top