Αρωμα hi-end απο Θεσσαλονικη.




daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Εγώ είμαι "μερακλής", τσαπατσούλαρος άρρωστος με την καθαριότητα. :p
Και όταν αρχίσει η ταινία δε με νοιάζει τίποτα. ;)
δεν κλείνεις ματάκια στην ταινία δηλαδής για να μικρύνει το δωμάτιο και να ακούσεις καλύτερα τις σκηνές στο σουπερ ντούπερ σύστημα σου? :biggrin:
 





I

iason

Guest
Τι να φτιαξω;Παλι θα τα λεμε;Στην θεση της πρωτης ανακλασης υπαρχει απορροφηση full range και στις δευτερες ανακλασεις απο πλαγια γωνια και απο πισω προς ταβανι εχω επιλεκτικη ανακατευθυνση.Αντε προτεινε να δουμε τι θα μου πεις. View attachment 175951 View attachment 175952

Θεωρια και αυτι.Δεν ξαναμετραω πλεον αν δεν αλλαξω κατι πολυ σημαντικο.Το ETC μου ειναι κατω απο 20db απο το πρωτο ms.

Επισης οι καλαμιες ευθεια σε καθε ηχειο,εμειναν σε εκεινο το σημειο διοτι ειναι διαχυτες αλλα και απορροφητες των πολυ υψηλων συχνοτητων.Τα ηχεια μου ειναι φτιαγμενα με τσιμπημενα πριμα,διοτι στηνονται για ακροαση off axis-δηλαδη να κοιτανε μπροστα.Νομιζω καταλαβαινεις τον λογο που τις αφησα.
Δεν εχεις αδικο αλλα οτι και να πεσει πανω στα κρισιμα ms,πεφτει παντα και στον πισω τοιχο,οποτε διαχεεται ή απορροφαται.
Γιάνννη θες Σαμπ........ :sneaky:
και συστήματα άρδευσης
000388-03.jpg
 
Last edited by a moderator:


Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
ίσως θα ναι η δεύτερη φορά που θα σου μιλήσω για λίγο σοβαρά....γιατί παρόλο που είσαι σε πολλά μπουμπούνας...σε πάω γιατί είσαι ακομπλεξάριστος (σου το έχω ξαναπεί) και έχεις βάσεις για να σταθείς σε κάποια πράγματα

είσαι από τους λίγους τυχερούς που έχει δικό του χώρο και ασχολείσαι με κλαδιά και συστήματα άρδευσης
βάζεις μια πλάκα-μλκία από τη μία...μας μιλάς για επιλεκτική ανακατεύθυνση
πετάς 2 πλάκες ρικοφόν συσκευασίας από κούτα και μιλάς για επιλεκτική απορρόφηση

φτιάξε μια όλο το ταβάνι μια σωστή διάχυση να τελειώνεις...κόψε τις γωνίες επιτέλους του χώρου(μέτρα τι πιάνουν εκεί και στρώσε το),μόνωσε την πόρτα που σου πάει ροντέο....κάνε 3-4 βήματα στανταράκια σωστά και δοκιμασμένα ρε παιδίμ
κρίμα είναι επιτέλους!
Σου εχω ξαναπει οτι τα ηχεια μου δεν μετρανε καλα οφ αξις κατακορυφα και αν βαλω διαχυση στο ταβανι θα χειροτερεψω την κατασταση διαχεοντας μια αποκριση μη επιθυμητη.Ετσι οπως ειναι ο χωρος τωρα οι ανακλασεις που φτανουν στην θεση ακροασης δεν ειναι καθολου βλαβερες-μετρημενο.
ειναι γεγονος οτι μπορει να διαμορφωσει τον χωρο του σε πιο ομορφο περιβαλον και πιο στοχευμενα συον ηχο...
......εγω αυτο θα εκανα αν ειχα δικο μου χωρο.......
η μουσικη θελει και πιο ευχαριστο περιβαλον νομιζω....

βεβαια το περι ορεξεως ισχυει σε ολα....θελει και λ7
Αν θες να ομορφυνει και αλλο,λεφτα δεν θα πει τιποτα!

Εχουν ερθει αρκετα ατομα στον χωρο για ακροαση-και γυναικες-και δεν εχω δεχθει αρνητικα σχολια-το αντιθετο μαλιστα!

Ο χωρος φωτιζεται πολυ διακριτικα κατα τις ακροασεις και τα κιβωτια και οι ξυλοκατασκευες εξαφανιζονται απο το βλεμμα διοτι δενουν με ολα τα υπολοιπα.

Τι θα προτεινες απο περαιτερω βελτιωση και γιατι;
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.852
Reaction score
12.416
Σου εχω ξαναπει οτι τα ηχεια μου δεν μετρανε καλα οφ αξις κατακορυφα
Οριζόντια πάντως πρέπει να γ@μούν και να δέρνουν, αν κρίνω από την τοποθέτησή τους εντελώς παράλληλα. Όχι?
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Οριζόντια πάντως πρέπει να γ@μούν και να δέρνουν, αν κρίνω από την τοποθέτησή τους εντελώς παράλληλα. Όχι?
Ετσι.Ειναι σχεδιασμενα ωστε να τα ακους off axis.


Οι ανωμαλιες που βλεπεις στην αποκριση εξομαλυνονται off axis.Διαβασε τις μετρησεις και την κριτικη.Το ηχειο αυτο ειναι ο αμεσος προγονος του δικου μου,με το δικο μου να εχει δεχθει βελτιωσεις κυριως στην καμπινα.

Ειχε βγει και product of the year με αριστες μετρησεις για την εποχη...Οχι βεβαια οτι αυτο ηταν και κριτης στην επιλογη μου.
 
Last edited:


Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Ετσι.Ειναι σχεδιασμενα ωστε να τα ακους off axis.


Οι ανωμαλιες που βλεπεις στην αποκριση εξομαλυνονται off axis.Διαβασε τις μετρησεις και την κριτικη.Το ηχειο αυτο ειναι ο αμεσος προγονος του δικου μου,με το δικο μου να εχει δεχθει βελτιωσεις κυριως στην καμπινα.
Μελέτησα τα διαγράμματα από τη σελίδα που έβαλες και έχεις δίκιο. Δεν ξέρω αν είναι λόγω επί τούτου σχεδιασμό ή έτυχε, πάντως αυτά τα ηχεία πρέπει να τα ακούς off-axis.
 


Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Ρε σειρά εδώ δεν βλέπω καλά ένα τριπλό έχεις βάλει; (ταβάνι)
Τριπλο αφρωδες 6αρι κολλημενο σε 8αρι κοντρα πλακε με κενο περιπου 30 ποντους απο το ταβανι.Ολη αυτη η κατασκευη πρεπει να εχει συντελεστη πανω απο 0.4 - 0.5 στα 63 και διπλασιο στα 125.

Αν θυμαμαι καλα στο πρωτο ποστ του θεματος εχω φωτογραφια .
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Αν θες να ομορφυνει και αλλο,λεφτα δεν θα πει τιποτα!

Εχουν ερθει αρκετα ατομα στον χωρο για ακροαση-και γυναικες-και δεν εχω δεχθει αρνητικα σχολια-το αντιθετο μαλιστα!

Ο χωρος φωτιζεται πολυ διακριτικα κατα τις ακροασεις και τα κιβωτια και οι ξυλοκατασκευες εξαφανιζονται απο το βλεμμα διοτι δενουν με ολα τα υπολοιπα.

Τι θα προτεινες απο περαιτερω βελτιωση και γιατι;
τιποτα, αφου εισαι οκ και το βελτιωνεις...
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Μια συγκριση μεταξυ διαφορων τροφοδοτικων,μεταξυ αυτων και το δικο μου που ειναι στον δρομο απο Αγγλια και Αμερικη.Στην λιστα ειναι και το προηγουμενο που δοκιμασα της MCRU,το οποιο και εδω δεν παιζει καλα,οπως και τα 2 αρκετα ακριβοτερα Farad3 και Sean Jacobs!

 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Μια συγκριση μεταξυ διαφορων τροφοδοτικων,μεταξυ αυτων και το δικο μου που ειναι στον δρομο απο Αγγλια και Αμερικη.Στην λιστα ειναι και το προηγουμενο που δοκιμασα της MCRU,το οποιο και εδω δεν παιζει καλα,οπως και τα 2 αρκετα ακριβοτερα Farad3 και Sean Jacobs!

Καλημέρα Γιάννη και χρόνια πολλά. Δεν κατάλαβα, ποιο παρήγγειλες από όλα αυτα;
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.153
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top