Αρωμα hi-end απο Θεσσαλονικη.

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Ο επίσημος αντιπρόσωπος εδώ:
http://www.projecting-art.com
(πάρε τους τηλέφωνο ή στείλε mail)

μαγαζί εδώ:
https://www.soundimage.gr/product/mini-dsp-umik-1
(πάρε τους τηλέφωνο ή στείλε mail)

Πρόγραμμα εδώ:
http://www.roomeqwizard.com
κατέβασε την 32bit version

Manual εδώ:
http://www.roomeqwizard.com/REWhelp.pdf
καλό διάβασμα και καλή συνέχεια
Ευχαριστω πολυ για ολα!Χρησιμοτατο ποστ!
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.131
Ευχαριστω Σειχη!
οχι σειχη, σειζη τωρα ποιον εχει για γανυμηδη δεν ξερω
Post automatically merged:

δε με λετε , μαστοροι εγω που εχω 5 οφωνα και καρτα ηχου Ε-ΜU 0404 USB μπορω να κανω κατι με το REW.
 
Last edited:

Μηνύματα
567
Reaction score
1.542
Aγαπητέ άλλο το μικρόφωνο μετρήσεων (είναι καλιμπραρισμένο γι' αυτή την εργασία) και άλλο τα μικρόφωνα ηχογραφήσεων, συναυλιών, κλπ. Yπάρχουν και ακριβότερα από το UMIK-1 με μεγαλύτερη ακρίβεια αλλά για εμάς περιττή δαπάνη. UMIK-1 και καθάρισες. Το αυτό και για τα προγράμματα μετρήσεων απλά το REW είναι τζάμπα αν θες ρίχνεις και ένα donation. H κάρτα σου είναι overkill για REW και πιθανόν να σε μπερδέψει απευθείας σε USB στον υπολογιστή σου.
 


Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
Θα το ξεπεράσεις με κλαψομούniki τζάζ και μετά θα αρχίσεις να κάνεις τις σωστές ερωτήσεις.
Κατσε ρε φιλος, κι εγω κλαψωmοuνιες ακουω , ετσι αργα, βραδυνα, ενκ@υλα, αργοσυρτα , του πονου, ερωτιαρικα, βαριεστημενα, με feeling να ουμε...

Να μαζευονται απ εξω και να περιμενουν ολες οι γειτονισες.

τι να κανουμε δηλαδη??
 


Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
οχι σειχη, σειζη τωρα ποιον εχει για γανυμηδη δεν ξερω
Post automatically merged:

δε με λετε , μαστοροι εγω που εχω 5 οφωνα και καρτα ηχου Ε-ΜU 0404 USB μπορω να κανω κατι με το REW.
Ναι μπορείς, γιατί η E-MU έχει εισόδους με προενισχυτές για μικρόφωνο.
Post automatically merged:

Αν βρεις και την απόκριση συχνότητας των μικροφώνων σου, θα μπορέσεις να δεις αν είναι κατάλληλα για μετρήσεις.
 

A

AKARL

Guest
Κατσε ρε φιλος, κι εγω κλαψωmοuνιες ακουω , ετσι αργα, βραδυνα, ενκ@υλα, αργοσυρτα , του πονου, ερωτιαρικα, βαριεστημενα, με feeling να ουμε...

Να μαζευονται απ εξω και να περιμενουν ολες οι γειτονισες.

τι να κανουμε δηλαδη??
Μσνάβςμουρόμ... :wink:
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.131
ΠΕΤΡΟ εχουμε και λεμε, SENNHEISER E865S αποκ συχνο 40-20000hz υπερκαρδιοειδες. NEUMANN KMS 105 αποκ συχνο 20-20000 ΗΖ υπερκαρδιοειδες
 




christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.131
ευχαριστω ASilver. αυτο το αυτι ολο με γριφους μιλαει , θα ρωτησω τον κυριο dimi που ειναι μεγας μαστορας, οχι σαν το αυτι,που ειναι αντιριξιας ο dimis ξερει και τα ρεβ, και τα μεβ, και τα γιουμικ.
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Οταν μετραμε μια μεμονομενη θεση ακροασης,ειναι καλυτερα να κατσουμε στη θεση και με καποιο τροπο να εχουμε το μικροφωνο στο κεντρο του κεφαλιου,μετατοπιζοντας το τελευταιο πιο πισω;Ετσι δε θα ειναι απολυτα ακριβης η μετρηση;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.660
ευχαριστω ASilver. αυτο το αυτι ολο με γριφους μιλαει , θα ρωτησω τον κυριο dimi που ειναι μεγας μαστορας, οχι σαν το αυτι,που ειναι αντιριξιας ο dimis ξερει και τα ρεβ, και τα μεβ, και τα γιουμικ.

. . . . . . . .


Δώρο με το μικρόφωνο, ο προενισχυτής.

Πάρτον. Ευκαιρία.
Post automatically merged:

Μη γελάς, σοβαρά μιλάω.

Πάρτον. Πακέτο με το μικρόφωνο.

Ειδάλλως, τζάμπα οι διαχυτές...

Εκτός κι αν θες να πας σε πολυκάναλο άμεσα. Οπότε θες άλλο προενισχυτή.

Όπως και να'χει, θες προενισχυτή.
Με ντιρακ.
Αριθμό καναλιών πες, και θα σε φτιάξω.


Για το ανωτέρω δες κι αυτό.
 
Last edited:

Μηνύματα
567
Reaction score
1.542
Οταν μετραμε μια μεμονομενη θεση ακροασης,ειναι καλυτερα να κατσουμε στη θεση και με καποιο τροπο να εχουμε το μικροφωνο στο κεντρο του κεφαλιου,μετατοπιζοντας το τελευταιο πιο πισω;Ετσι δε θα ειναι απολυτα ακριβης η μετρηση;
To μικρόφωνο πάντα σε τρίποδο και τοποθέτηση βάση manual για να πάρεις μια ιδέα από εδώ δες σελίδες 44-45
Γενικά δεν παίρνουμε μόνο μια μέτρηση αυτή η ιστορία έχει αρκετή μελέτη δεν είναι plug & play
 


Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
ΠΕΤΡΟ εχουμε και λεμε, SENNHEISER E865S αποκ συχνο 40-20000hz υπερκαρδιοειδες. NEUMANN KMS 105 αποκ συχνο 20-20000 ΗΖ υπερκαρδιοειδες

Τί; Εγώ θα ψάξω;

SENNHEISER E865S
Image result for SENNHEISER E865S frequency response


NEUMANN KMS 105
Image result for neumann kms 105 frequency response



Οταν μετραμε μια μεμονομενη θεση ακροασης,ειναι καλυτερα να κατσουμε στη θεση και με καποιο τροπο να εχουμε το μικροφωνο στο κεντρο του κεφαλιου,μετατοπιζοντας το τελευταιο πιο πισω;Ετσι δε θα ειναι απολυτα ακριβης η μετρηση;
Στηρίζουμε το μικρόφωνο σε τρίποδο.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.660
Οταν μετραμε μια μεμονομενη θεση ακροασης,ειναι καλυτερα να κατσουμε στη θεση και με καποιο τροπο να εχουμε το μικροφωνο
Το μικρόφωνο πάντα όρθιο, να κοιτάει ταβάνι, σα πουλί στα Χάι του.
Καλό είναι να μη κάτσεις πάνω στο μικρόφωνο.
 



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.157
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top