Ας πσωνίσουμε, επιτέλους, ενεργά ηχεία ή ο αγώνας (του Κωσταφτχιά) τώρα δικαιώνεται!


Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
να κρατω το κοντοδαβλακι μου την αλλη φορα κοντο θε μου ?
Ήντα?????


(υποψιάζομαι κάτι σε usb stick που θα΄χεις μαζί στην στην επόμενη μάζωξη για να σου γράψει τους Pink Floyd ,αλλά για ρίξε μια επιβεβαίωση...)
 
Last edited:

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Ναι, πολύ μικρό γούφερ - μέχρι 1μ, αλλά η μεγάλη τζένελεκ, σε αντίθεση πχ με την κατάπτυστη μπιενταμπλεγιου, δίνει σοβαρό ήχο και στο 3" ηχείο της:

"They are as detailed as the bigger Genelecs and have the same sound too, I was pleasantly surprised to hear how great they sounded with almost any type of music, from Hendrix to Miles Davis, Noisia to movie soundtracks... it all sounded wide, clean and precise."

Από σχόλια χρηστών του Θωμά.
Βουαλα απο το 4.55.:)
 


Μηνύματα
455
Reaction score
572
Να ζητήσω και εγώ την άποψή σας για μια αγορά που χρόνια την ''ψήνω'' αλλά δεν προχώρησα.KRK RP10-3S3 με ψαρώνουν αλλά και με τρομάζουν,θα κάτσουν στο καθιστικό 60τμ με καθαρό (ακρόασης 35τμ) ικανοποιητικά φροντισμένο .
Βέβαια θέλω και άλλα πχ προενίσχυση για αυτό και καλοβλέπω την αγορά πλατών Hypex για τα είδη υπάρχοντα ηχεία αλλά ρε παιδί μου μια ζωή την έχουμε,να μην δοκιμάσουμε;
Η ερώτηση περιλαμβάνει και την αγορά sub αν χρειάζεται
 

Attachments




Μηνύματα
12.851
Reaction score
10.067
Εγώ κάνω λάθος ή ο κατασκευαστής του που το βάφτισε nearfield monitor; (KRK RP10-3 G3 βρήκα στο Thomann)

Πέρα από αυτό, πρέπει να δούμε ο κατασκευαστής του πόση απόσταση προτείνει. Μπορεί και στα 2,80 να είναι εντάξει ο λοβός ακτινοβολίας του, δεν το ξέρω.

Για δώσε κάνα λινκ με χαρακτηριστικά από τα ηχεία, γιατί δεν βρίσκω από τα S3 αλλά από τα G3, που δεν ξέρω αν είναι ίδια.
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
2.8μ ακριβώς, μήπως κάνεις λάθος για το nearfield;10'' γούφερ έχει :idk:
Midfield και πέρα.
https://www.thomann.de/gb/onlineexpert_page_monitor_speakers_nearfield_midfield.html
Να ζητήσω και εγώ την άποψή σας για μια αγορά που χρόνια την ''ψήνω'' αλλά δεν προχώρησα.KRK RP10-3S3 με ψαρώνουν αλλά και με τρομάζουν,θα κάτσουν στο καθιστικό 60τμ με καθαρό (ακρόασης 35τμ) ικανοποιητικά φροντισμένο .
Βέβαια θέλω και άλλα πχ προενίσχυση για αυτό και καλοβλέπω την αγορά πλατών Hypex για τα είδη υπάρχοντα ηχεία αλλά ρε παιδί μου μια ζωή την έχουμε,να μην δοκιμάσουμε;
Η ερώτηση περιλαμβάνει και την αγορά sub αν χρειάζεται
Θα έλεγα όχι στο συγκεκριμένο ως κύριο μόνιτορ.Δεν θα ανέμενα ότι θα ικανοποιηθείς οπότε μπορεί μέσα στην απογοήτευση να διαμόρφωνες εσφαλμένες απόψεις περί ενεργών γενικώς.
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.326
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας,όνειρο ήταν και πάει,θα το ψάξω αλλιώς πχ ADAM Α7 αφού πρώτα το ακούσω βεβαίως βεβαίως.
Να το ακούσεις, βεβαίως βεβαίως δε χρειάζεται.

Αν θες να κινηθείς οικονομικά, δες τι λέμε δω.

Όχι πάνω από 2μ απόσταση ακρόασης.
 

Μηνύματα
544
Reaction score
1.205
Να ζητήσω και εγώ την άποψή σας για μια αγορά που χρόνια την ''ψήνω'' αλλά δεν προχώρησα.KRK RP10-3S3 με ψαρώνουν αλλά και με τρομάζουν,θα κάτσουν στο καθιστικό 60τμ με καθαρό (ακρόασης 35τμ) ικανοποιητικά φροντισμένο .
Βέβαια θέλω και άλλα πχ προενίσχυση για αυτό και καλοβλέπω την αγορά πλατών Hypex για τα είδη υπάρχοντα ηχεία αλλά ρε παιδί μου μια ζωή την έχουμε,να μην δοκιμάσουμε;
Η ερώτηση περιλαμβάνει και την αγορά sub αν χρειάζεται


Εχε υποψιν οτι τα KRK ειναι bass heavy...
 


Μηνύματα
455
Reaction score
572
τα adam ειναι ( χειρουγειο) θα παθεις πλακα οταν θα τα ακουσεις.
Χμμμμ καλά κάνεις και μου το λες.Μάλλον δεν είμαι για τέτοια ακούσματα,αλλά θα προσπαθήσω να τα ακούσω πρώτα και θα αποφασίσω.
Ευχαριστώ.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Χμμμμ καλά κάνεις και μου το λες.Μάλλον δεν είμαι για τέτοια ακούσματα,αλλά θα προσπαθήσω να τα ακούσω πρώτα και θα αποφασίσω.
Ευχαριστώ.
Μην τα ακούσεις τα Α7 σε χωροταξία εντελώς διαφορετική από τη δική σου.

Μην τα ακούσεις τα επτάϊντσα woofer σε τρίγωνο με πλευρά ανώτερη των 180 εκατοστών.

Αλλά και η δεύτερη συνθήκη να ισχύσει,εφόσον ο συνολικός φορτζόμενος όγκος στο χώρο σου έχει τιμή περί τα 170-180 κυβικά,χρειάζονται sub & sub & sub...(κροσαρισμένα και με προδιαγραφές ανώτερες από τα δημοφιλή 10ιντσα και 12ιντσα της αγοράς).

Αλλιώς προτιμότερο να χαλιούνται τα ΄΄όνειρα΄΄ παρά χρόνος και χρήματα ανώφελα.
 

Μηνύματα
1.723
Reaction score
994
Να το ακούσεις, βεβαίως βεβαίως δε χρειάζεται.

Αν θες να κινηθείς οικονομικά, δες τι λέμε δω.

Όχι πάνω από 2μ απόσταση ακρόασης.
Διευκρινησατε παρακαλω γιατρε μου γιατι στη συγκεκριμενη περιπτωση δεν αναφερεστε για αγορα σαμπ στο φιλο Κωστα ?
Ο χωρος ειναι μεγαλος . Τα ηχεια ειναι 5 αρια απο οτι βλεπω
Σκεφτομαι και εγω το ιδιο για αποσταση 1,5μ
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Διευκρινησατε παρακαλω γιατρε μου γιατι στη συγκεκριμενη περιπτωση δεν αναφερεστε για αγορα σαμπ στο φιλο Κωστα ?
Ο χωρος ειναι μεγαλος . Τα ηχεια ειναι 5 αρια απο οτι βλεπω
Σκεφτομαι και εγω το ιδιο για αποσταση 1,5μ
Διατίθεται και μοντέλο με 8ιντσο μεγάφωνο.Αλλά θέλει κι εκείνο sub κροσαρισμένο - τα νεύρα κρόσσια - ακόμα και σε desktop εφαρμογή με πλευρά στερεοφωνικού τριγώνου 120 εκατοστά - και κατώτερη ακόμα.

Είναι όμως πανεύκολο να κροσαριστεί μαζί με κάποιο ποιοτικό και προσιτό sub -κατά προτίμηση άνω του ενός τεμαχίου - για στουντιακή χρήση που θα έχει πλούσιες δυνατότητες συνδέσεων.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.326
Κάτω από 8" είναι μόνο για ακουστικά! :lolsign:

Άντε να κάνεις μια μικρή υποχώρηση σε 7", αλλά θα πρέπει να πέσεις κάτω από τα 2μ απόσταση ακρόασης.;)

Σαμπ παίρνεις σε κάθε περίπτωση, αυτό είναι δεδομένο.
 



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.865.584
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top