Ας πσωνίσουμε, επιτέλους, ενεργά ηχεία ή ο αγώνας (του Κωσταφτχιά) τώρα δικαιώνεται!

A

AKARL

Guest
Χαιρετώ τη ντρελοπαρέα. :hi:

Οι αντικειμενικές συνθήκες, καθώς και το ιστορικό πλαίσιο ανάπτυξης του καπιταλιζμού ,είναι πλέον ώριμες, όπως θα έλεγε κι ο Χάρης-1308, για τη μετάβαση στον κομμουνιζμό (σόρρυ παρασύρθηκα από κεκτημένη ταχύτητα) σε ενεργά ηχεία.

Τα επιχειρήματα των λογοκρατουμένων μελών του αβουσάϊτ, ως αναμενόμενο, είναι πολύ ισχυρά για να τα παραβλέψει κανείς. Αξίζει, λοιπόν, να γίνει μια διερεύνηση υπό αυστηρές, όμως, προϋποθέσεις για να μη λέγει ο καθείς της ψ@λής του τον χαβά.

Θα θέσω, εντελώς ιδιοτελώς, μια προσωπική υπόθεση εργασίας ελπίζοντας, όμως, ότι από τη συζήτηση θα εξαχθούν και ευρύτερα συμπεράζματα...

Τα δεδομένα μας:

Αυτή τη στιγμή υπάρχει ζεύγος παθητικών ηχείων Klipsch RB-81 II (θρησκεία!) οδηγούμενων ορθώς και επαρκώς από τον θρυλικό Κραουνάκη XLS-2002. Ας υποθέσουμε, για λόγους απλοποίησης της συζήτησης, ότι το κόστος απόκτησης του εν λόγω συνδυαζμού δε γκσεπερνά τα δγυό αβουγουδού. Τα ηχεία, ως γνωστόν, συνεπικουρούνται από υποβαθύφωνη μονάδα καταλλήλως κροσσαριζμένη. Το ηχητικό αποτέλεζμα κρίνεται λίαν ικανοποιητικό σε σημείο που να μην υπάρχει ουσιαστική ανάγκη αλλαγής του συγκεκριμένο σετάπ. Εκτός κι αν μου διαφεύγει κάτι το οποίο θα ήθελα να διερευνήσω δημοσίως.

Το ερώτημα και οι προϋποθέσεις:

Η αλλαγή του συνδυαζμού Κλιπζς & Κραουνάκη από ζέβγος ενεργών ηχείων ίδγιας, ή χαμηλότερης, τιμής θα επιφέρει σαφή και ουσιαστική βελτίωση του ακροαματικού αποτελέζματος;

Ας διευκρινιστούν οι προϋποθέσεις του ερωτήματος ώστε η συζήτηση να παραμείνει σε ελεγχόμενο πλαίσιο (as if....)...

1) Μπάτζετ έως 2 αβουγουδού για απόκτηση ζεύγους καινούργιων (όχι μεταχοιριζμένων) ενεργών ηχείων,

2) Στόχος είναι η σαφής και ουσιαστική βελτίωση του υφισταμένου ακροαματικού αποτελέζματος (εντός, συντόμως, ηχητικά φροντιζμένου χώρου) με αντικειμενικά και μετρήσιμα δεδομένα, πιντιέφ, κουλουπού.



Αφτά από εμένα. Ο λόγος σε εσάς...:)
 




A

AKARL

Guest
[troll]Ό,τι και να πάρεις χωρίς ντουντούκα θα είναι βελτίωση.[/troll] :D
Καgλή μας αρχή.... :dance2: :p :dance2:




https://www.skroutz.gr/s/407910/Adam-A7X.html

Μαζί με το υπάρχον sub, καμία σχέση με το ηχείο που έχεις.
Αφτό τώρα, ντήαρ ντόκτορ, είναι επιστημονική τεκμηρίωση με τεχνικά χαρακτηριστικά, μετρήσεις, πιντιέφχια και τέτχοια ή χαβάς (κσέρεις πχοιάς); Μετακσεταστέος, ραντεβού το Σεπτέμβρη... :D

Να προσθέσω ότι το τρίγωνο τση ακολασίας ακρόασης είναι ισόπλεβρο με μήκος πλεβράς 2,5 μέτρα και ΔΕ δύναται να αλλάκσει.
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
147
Reaction score
110
Εγω απο προσωπικη εμπειρια εχω να πω τα εξης: Εχω ενα ζευγαρι klipsch rp 160m με naim nait.Το αποτελεσμα πολυ καλο.
Και λεω....δε τα πουλαω να παρω ενα ενεργο? Ευτυχως δε τα πουλησα και αγοραζω τα ενεργα klipsch the sixes.
Το αποτελεσμα κατω του μετριου για τα δικα μου γουστα.Πλαδαρο χαμηλο,μεσαιες μπουκωμενες και πριμα υποτονικα.
Τα αλλαξα 3 δωματια μηπως και ειχε ο χωρος προβλημα αλλα ματαια.
Τα παθητικα καμια σχεση..οπου και να τα πεταξω θα παιξουν.(και οσοι βιαστουν να κρινουν να θυμισω πως εχω αλλαξει πολλα ζευγαρια ηχειων και ενισχυτικων οπως και καλωδιων).Και ο λογος αλλαγης αυτων ειναι καθαρα ωστε να ακουω την ακουστικη φιλοσοφια ολων των κατασκευαστων.
Πλεον μονο παθητικα...
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.393
Reaction score
79.531
Εγω απο προσωπικη εμπειρια εχω να πω τα εξης: Εχω ενα ζευγαρι klipsch rp 160m με naim nait.Το αποτελεσμα πολυ καλο.
Και λεω....δε τα πουλαω να παρω ενα ενεργο? Ευτυχως δε τα πουλησα και αγοραζω τα ενεργα klipsch the sixes.
Το αποτελεσμα κατω του μετριου για τα δικα μου γουστα.Πλαδαρο χαμηλο,μεσαιες μπουκωμενες και πριμα υποτονικα.
Τα αλλαξα 3 δωματια μηπως και ειχε ο χωρος προβλημα αλλα ματαια.
Τα παθητικα καμια σχεση..οπου και να τα πεταξω θα παιξουν.(και οσοι βιαστουν να κρινουν να θυμισω πως εχω αλλαξει πολλα ζευγαρια ηχειων και ενισχυτικων οπως και καλωδιων).Και ο λογος αλλαγης αυτων ειναι καθαρα ωστε να ακουω την ακουστικη φιλοσοφια ολων των κατασκευαστων.
Πλεον μονο παθητικα...
Αυτά που πήρες δεν είναι ενεργά :roflmao:
 




Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.414
Reaction score
74.730
Powered = Αυτοενισχυμένα με παθητικό crossover. Ένας (ή δυο στο ένα ηχείο στα Sixes) ενισχυτής μέσα στο ηχείο.
Active = Πολυενισχυμένα με ενεργό crossover. Ένας ενισχυτής ανα μεγάφωνο, μετά το crossover.
 



Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
Tι παραπάνω θες ρε ταλιμπάν από αυτά που έχεις τώρα; Ο χώρος πόσο μεγάλος είναι; Τα wharfedale τι απέγιναν;
 

A

AKARL

Guest
Tι παραπάνω θες ρε ταλιμπάν από αυτά που έχεις τώρα; Ο χώρος πόσο μεγάλος είναι; Τα wharfedale τι απέγιναν;
Τα ΄dale ειν΄ σ΄ άλλον χώρο, μεγάλο. Ο χώρος είναι καμνιά 25αργιά τετραγωνικά και είναι, πλέον, ο κυρίως χώρος ακρόασης μουσική και, φευ, συντόμως ο μοναδικός (από τρεις εντός της ίδγιας οικίας).
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.393
Reaction score
79.531
Αφτό τώρα, ντήαρ ντόκτορ, είναι επιστημονική τεκμηρίωση με τεχνικά χαρακτηριστικά, μετρήσεις, πιντιέφχια και τέτχοια ή χαβάς (κσέρεις πχοιάς); Μετακσεταστέος, ραντεβού το Σεπτέμβρη... :D
:roflmao:
Αν βρεις σοβαρές μετρήσεις για τα κλιπς, παίξε τζόκερ. :gotcha:

Τα Adam Α7Χ τα είχα σπίτι μου (του Εαρ ιδιοκτησία) και τα εχω μετρήσει σε συνθήκες σπιτιού, θέση ακρόασης, με και χωρίς sub/Dirac:

5D66F21A-CFE2-43F2-8F8E-D44FDB0A95B5.jpeg

96533B21-D073-410F-8035-3D187AB99EA5.jpeg


Γατάκι :p, που θα με πεις μετεξεταστέο

:lolsign:
 


Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
Aφού σε τρώει ο λοκώς να κάνεις το βήμα, μάσε κανα φράγκο παραπάνω να πας στο προηγούμενο μοντέλο τoυ s3v όπως ο philosopher εδώ. Νομίζω παίζουν προσφορές σε ευρωπαικά καταστήματα. Η καλύτερη λύση βέβαια είναι αφού θα έχεις έναν χώρο από δω και στο εξής να τα πουλήσεις όλα και να πας στα s3v.
 



Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.630
Μηνύματα
2.868.498
Members
37.942
Νεότερο μέλος
mdim051
Top