Αστροφεγγιες πανω απο το σαλονι μας

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.718
Reaction score
7.496
Καλημερα σε ολους.Το σιγουρο ειναι οτι για να φτιαξεις κατι τετοιο θα πρεπει αντικειμενικα και πραγματικα να το δεις σε εφαρμογη .
Πιστευω ομως οτι με καλη οπτικη ινα(mitsubishi)και ενα καλο service που να ξερει τι κανει μπορει οποισδηποτε να το απολαυσει στο σαλονι η σε οποιδηποτε αλλο δωματιο.Φυσικα μιλαω για τοποθετηση μεσα απο γυψοσανιδες οπου μποτρεις να δωσεις και σε αυτες καποιο σχημα.
Εγω στο σαλονι εχω κανει κατι αναλογο και μαλιστα στην οροφη εχω φτιαξει δυο μεγαλα κουρμπαριστα κομματια οπου εχουν τοποθετηθει οι οπτικες ινες με ενσωματωμενο χρωματικο τροχο και διακοπτη για να τις φρεναρεις οποια στιγμη θελεις.Η αληθεια ειναι οτι αν τις παρακολουθεις και τις σταματησεις συγκεκριμενη στιγμη πετυχαινεις δυο ανακατεμενα χρωματα που ειναι πραγματικα υπεροχο.
Μπορεις επισης στο μοτερ των ινων να βαλεις και λαμπα XENON 150 W που ειναι λιγο ακριβοτερη αλλα εχει ακομα ποιο εντονο φως (οχι απολυτα ιδανικο για ταινιες το βραδυ)και μπορεις να πιεις το ποτακι σου ξαπλα στον τριθεσιο.
Το μοτερ ειναι σχετικα μικρο και το κρυβεις σε μια γωνια μεσα απο την γυψοσανιδα ανοιγοντας ενα πορτακι 50 επι50 για να εχεις προσβαση αν χρειαστει να αλλαχτει η λαμπα στο μελλον.
Παντως ειλικρινα δημιουργει πανεμορφη εικονα και αν βλεπεις HD STAR WAR βαζεις τον συνδυασμο γαλαζιο με λευκο και εισαι πραγματικα μεσα αερομαχια.!!!!!!!!!!Υπολογιστε γυρω στα 2500 ευρω και εχετε εναστρο ουρανο μεσα στο σπιτι σας.........................................................
 

Μηνύματα
6.785
Reaction score
152
ΦΙΛΕ ΒΛΑΣΣΗ,ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΤΟ ΣΑΛΟΝΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΜΕ ΔΥΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ.ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ 200 ΙΝΕΣ ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΑΛΛΑ ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΚΟΛΛΑΕΙ,ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΜΟΝΟΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΛΙΓΟΝ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΟ.ΒΕΒΑΙΑ ΟΣΟΙ ΤΟ ΒΛΕΠΟΥΝ ΜΕΝΟΥΝ ΑΦΩΝΟΙ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ....
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΔΕΝ ΞΕΠΕΡΑΣΕ ΤΟ 500ΡΙΚΟ...
ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΝΑ ΜΕ ΕΝΘΟΥΣΙΑΖΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΕΧΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΝΑΛΟΓΗ ΣΥΣΚΟΤΙΣΗ ΣΕ ΠΡΟΒΟΛΕΣ...
 

Μηνύματα
2.488
Reaction score
382
Λογω των 9 ωρων διαφορας, θα εχετε περισσοτερες πληροφοριες-φωτογραφιες, Παρασκευη πρωι.
:cool_3:
 


vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.718
Reaction score
7.496
ΦΙΛΕ ΒΛΑΣΣΗ,ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΤΟ ΣΑΛΟΝΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΜΕ ΔΥΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ.ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ 200 ΙΝΕΣ ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΑΛΛΑ ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΚΟΛΛΑΕΙ,ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΜΟΝΟΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΛΙΓΟΝ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΟ.ΒΕΒΑΙΑ ΟΣΟΙ ΤΟ ΒΛΕΠΟΥΝ ΜΕΝΟΥΝ ΑΦΩΝΟΙ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ....
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΔΕΝ ΞΕΠΕΡΑΣΕ ΤΟ 500ΡΙΚΟ...
ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΝΑ ΜΕ ΕΝΘΟΥΣΙΑΖΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΕΧΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΝΑΛΟΓΗ ΣΥΣΚΟΤΙΣΗ ΣΕ ΠΡΟΒΟΛΕΣ...
Aγαπητε συμφορουμιτη εχω βαλει 500 ινες περιπου αλλα το κολπο ειναι αλλου. Για να πετυχει οπως μου ειπαν οι τεχνικοι το κολπο ειναι οχι να μπαινει μια μια αλλα να μοιραζονται οι ινες αλλου 4,αλλου 2,αλλου 3 (ενωμενες φυσικα μεταξυ τους)με διαφορετικες αποστασεις μεταξυ τους.Το μηχανημα πρεπει να εχει ενα συστηματακι που εν μερει αυξομειωνει την ταση του ρευματος και να φαινονται οι ινες οτι λαμπυριζουν την νυχτα σαν πραγματικα αστερια.Το συγκεκριμενο μηχανακι κοστισε 1050 ευρω και εχει διπλο καθρεπτικο συστημα.Τωρα σε μενα να πω την αληθεια φανταζει υπερβολικα ομορφα και δειχνει αρκετα αληθινο.Επισης οταν τελειωσει η κατασκευη πρεπει να κοπουν με συγκεκριμενο κοφτακι και οχι ισα-ισα με την οροφη γιατι ετσι διαφοροποιειται η ανακλαση που πρεπει να δημιουργειται στην οροφη.Θελει περιπου 1 χιλιοστο σε μερικα και 0,5 σε αλλα για να πετυχαινεις σε καποια σημεια μεγαλυτερο νοητο βαθος.Καλημερα φιλε μου!
 


vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.718
Reaction score
7.496
ΜΑΛΛΟΝ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΤΡΟΠΟ ΚΑΙ ΚΟΣΤΟΣ...
Δεν ξερω μαστορα μου....εκεινο που ξερω ειναι οτι αξιζει με το παραπανω τα φραγκα του και ειδικα αμα στο προβολι παιζει καμια μαματι ταινια ε τοτε........χαλαλι του!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ΣΥΜΦΩΝΕΙΣ?
 

Μηνύματα
227
Reaction score
0
Απάντηση: Αστροφεγγιες πανω απο το σαλονι μας

Θα ηταν καλο να μας βαλετε εδω καμια φωτογραφια να σας δουμε τι κανατε να περνουμε ιδεες.
 

Μηνύματα
6.785
Reaction score
152
Δεν ξερω μαστορα μου....εκεινο που ξερω ειναι οτι αξιζει με το παραπανω τα φραγκα του και ειδικα αμα στο προβολι παιζει καμια μαματι ταινια ε τοτε........χαλαλι του!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ΣΥΜΦΩΝΕΙΣ?
ΑΠΟΛΥΤΑ...
ΕΙΔΙΚΑ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΠΡΟ(Σ)ΚΑΛΕΣΕΙ ΓΥΝΑΙΚΑ ΚΑΙ ΠΑΙΖΕΙ FILMNET3 ΜΕΤΑ ΤΙΣ 0:30!!!!.....
:dancing: :cool_1: :happy_4:
 

Μηνύματα
1.479
Reaction score
106
σκεφτομαι το συγκεκριμενο θεμα να το κανω εδω και 2 χρονια.αλλα δεν.αυτο που ηθελα να ρωτησω η πετονια σε διαφορα παχη δεν κανει δουλεια?που ειναι και φθηνη?
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.718
Reaction score
7.496
σκεφτομαι το συγκεκριμενο θεμα να το κανω εδω και 2 χρονια.αλλα δεν.αυτο που ηθελα να ρωτησω η πετονια σε διαφορα παχη δεν κανει δουλεια?που ειναι και φθηνη?
Eιχα ρωτησει τον τεχνικο και μου ειχε πει οτι μπορει να μοιαζει με πετονια αλλα δεν ειναι..........αλλη διαπερατοτητα εχει το ενα στο φως αλλη το αλλο.......Ουτως η αλλως ολες οι ινες καταληγουν σε ενα μεταλλικο δακτυλιδι και αφου κοπουν ισια
εφαρμοζονται μπροστα στην υποδοχη οπου υπαρχει η λαμπα.Φωτο αυριο!!!!!!καλημερουδια.
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.718
Reaction score
7.496
Nα και οι home cinema αστροφεγγιες μας...........Οπως λεμε οι ουρανοι ειναι δικοι μας!!!!!!!!!!
 

Attachments


Μηνύματα
2.488
Reaction score
382
Δοκιμασα να βγαλω φωτογραφιες, αλλα χωρις τριποδακι, δεν γινεται.
Λοιπον, τα πανελ εχουν χρωμα σκουρο μπλε, αλλα υπαρχει και η επιλογη σε μαυρο.
Η τιμη ειναι απαγορευτικη ομως, μιας και μιλαμε για $935 για μια επιφανεια 48"χ48".:crazy_1:
 


vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.718
Reaction score
7.496
ΜΙΛΑΜΕ ΔΗΛΑΔΗ ΓΙΑ 700 ΕΥΡΩΠΟΥΛΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΓΙΑ ΕΝΑ ΚΟΜΜΑΤΙ 1.2τ.μ???? :prof::pc: :prof::pc: :prof::pc:
Αγαπητε spilegou μια χαρα ειμαστε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Δηλαδη εγω για τα 50 φωτιζομενα με ινες τετραγωνικα ποσα θελω?
ΠΟΣΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ 35000 ΕΥΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ΤΙ ΕΙΠΕΣ ΤΩΡΑ.........
 

Μηνύματα
6.785
Reaction score
152
ΒΛΑΣΣΗ,ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ.ΥΠΟΘΕΤΩ ΟΤΙ Ο ΧΩΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΟΚΤΗΤΟΣ.
ΕΓΩ ΤΗΝ ΨΑΧΝΩ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΜΕΙΝΕΙ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ.
Ο ΧΩΡΟΣ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΛΥΨΩ ΣΕ ΕΝΑ ΔΩΜΑΤΙΟ 30τ.μ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΜΙΣΑ ΠΕΡΙΠΟΥ.......
ΔΗΛΑΔΗ 15χ700=10500!!!! :prof: wall_1 :crazy_1: :pc: :mad_5:
ΑΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΟΥΜΕ ΟΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΝΑΛΑΒΕΙ ΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΜΕ ΚΑΠΩΣ ΠΙΟ ΤΣΙΜΠΗΜΕΝΗ ΤΙΜΗ ΤΟΤΕ ΦΥΣΙΚΑ ΘΑ ΠΡΟΣΠΕΡΑΣΩ..... :happy_4:
ΑΛΗΘΕΙΑ, ΤΑ ΔΙΚΑ ΣΟΥ ΑΠΟ ΠΟΥ ΤΑ ΠΗΡΕΣ??? ΔΩΣΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ.....
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.718
Reaction score
7.496
ΒΛΑΣΣΗ,ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ.ΥΠΟΘΕΤΩ ΟΤΙ Ο ΧΩΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΟΚΤΗΤΟΣ.
ΕΓΩ ΤΗΝ ΨΑΧΝΩ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΜΕΙΝΕΙ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ.
Ο ΧΩΡΟΣ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΛΥΨΩ ΣΕ ΕΝΑ ΔΩΜΑΤΙΟ 30τ.μ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΜΙΣΑ ΠΕΡΙΠΟΥ.......
ΔΗΛΑΔΗ 15χ700=10500!!!! :prof: wall_1 :crazy_1: :pc: :mad_5:
ΑΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΟΥΜΕ ΟΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΝΑΛΑΒΕΙ ΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΜΕ ΚΑΠΩΣ ΠΙΟ ΤΣΙΜΠΗΜΕΝΗ ΤΙΜΗ ΤΟΤΕ ΦΥΣΙΚΑ ΘΑ ΠΡΟΣΠΕΡΑΣΩ..... :happy_4:
ΑΛΗΘΕΙΑ, ΤΑ ΔΙΚΑ ΣΟΥ ΑΠΟ ΠΟΥ ΤΑ ΠΗΡΕΣ??? ΔΩΣΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ.....
Φιλε μου πραγματι ο χωρος ειναι ιδιοκτητος και τα μαστορια που μου εκαναν την εγκατασταση σε συνεργασια με τον γυψοσανιδα ηταν αστερια και αρκετα προσεκτικοι.Ειναι απο μια εταιρια στο Χαιδαρι.Θα βρω το τηλ. και θα σου πω ............Παντως αξιζει τον κοπο και ομολογουμενως δεν φαινεται τιποτα στην οροφη.Θα τα πουμε εκτενεστερα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 


Μηνύματα
372
Reaction score
0
Απάντηση: Αστροφεγγιες πανω απο το σαλονι μας

Πολύ ωραία όλα αυτά, αλλά θα μπορούσε να γίνει ακόμα καλύτερο και χωρίς οπτικές ίνες:

Γιατί δεν βάζετε ένα ταμπλό (πχ πλέξιγκλας) όπου θα έχετε ανοίξει τρύπες και λεπτά άσπρα LED από την πίσω μεριά, με διαφορετικές αντιστάσεις έτσι ώστε να δώσετε μια ρεαλιστική εικόνα του νυχτερινού ουρανού; Τρυπώντας ανάλογα θα μπορούσατε να δημιουργήσετε και γνωστούς αστερισμούς!

Λεπτομέρεια: Οι τρύπες θα πρέπει να είναι ακριβώς όση η διάμετρος του LED, αλλά θα φτάνουν 1mm πριν την μπροστινή μεριά. Θα συνεχίσετε την τρύπα με ψιλό τρυπανάκι πχ 0.5mm. Οπότε την ημέρα θα είναι αόρατα και η φωτεινότητα θα εξαρτάται από την αντίσταση όχι από το μέγεθος της τρύπας.

Tα LED είναι φθηνά, και κάτι τέτοιο θα κόστιζε πολύ λιγότερα χρήματα, θα μπορούσατε να βάλετε πολύ περισσότερα "αστέρια" και επίσης μέ ένα απλό κυκλωματάκι (χωρίς μηχανικά μέρη) θα κάνατε ορισμένα από αυτά σε τυχαίες θέσεις να τρεμοσβήνουν!
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.718
Reaction score
7.496
Re: Απάντηση: Αστροφεγγιες πανω απο το σαλονι μας

Πολύ ωραία όλα αυτά, αλλά θα μπορούσε να γίνει ακόμα καλύτερο και χωρίς οπτικές ίνες:

Γιατί δεν βάζετε ένα ταμπλό (πχ πλέξιγκλας) όπου θα έχετε ανοίξει τρύπες και λεπτά άσπρα LED από την πίσω μεριά, με διαφορετικές αντιστάσεις έτσι ώστε να δώσετε μια ρεαλιστική εικόνα του νυχτερινού ουρανού; Τρυπώντας ανάλογα θα μπορούσατε να δημιουργήσετε και γνωστούς αστερισμούς!

Λεπτομέρεια: Οι τρύπες θα πρέπει να είναι ακριβώς όση η διάμετρος του LED, αλλά θα φτάνουν 1mm πριν την μπροστινή μεριά. Θα συνεχίσετε την τρύπα με ψιλό τρυπανάκι πχ 0.5mm. Οπότε την ημέρα θα είναι αόρατα και η φωτεινότητα θα εξαρτάται από την αντίσταση όχι από το μέγεθος της τρύπας.

Tα LED είναι φθηνά, και κάτι τέτοιο θα κόστιζε πολύ λιγότερα χρήματα, θα μπορούσατε να βάλετε πολύ περισσότερα "αστέρια" και επίσης μέ ένα απλό κυκλωματάκι (χωρίς μηχανικά μέρη) θα κάνατε ορισμένα από αυτά σε τυχαίες θέσεις να τρεμοσβήνουν!
φιλε HD καλημερα............πρωτα πρωτα πρεπει να βαλεις λεπτο πλεξιγκλας γιατι αν η επιφανεια ειναι μεγαλη τοτε και βαρος μεγαλο υπαρχει και το κοστος για μεγαλυτερο παχος (που ειναι αναγκαιο σε αυτη την περιπτωση)ειναι αρκετα υψηλο.Οσο ομως πιο λεπτο ειναι το παχος τοσο περισσοτερα βιδωματα πρεπει να κανεις στην οροφη για να μην κανει κοιλια.Φαντασου καμια 30αρια ασημενιες βιδες πανω στην οροφη!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Ειναι αδυνατο να πετυχεις απολυτα τις ενωσεις με το πλεξιγκλας και οπτικα να μην φαινονται ειδικα οταν ειναι μερα.Φυσικα μιλαμε οτι ολα τα βιδωματα πρεπει να γινουν στην πλακα στην οροφη.
Σκεψου τα τοσα καλωδιακια των αντιστασεων πρωτη μουρη που εμφανεστατα θα ειναι ορατα σε ολους και ειδικα σε ολες!!!!!!!
Επισης πρεπει σε καποια γωνια να κανεις ενα κουτι με γυψοσανιδα υποχρεωτικα ωστε να μπει και ο μηχανισμος.
Με τον μηχανισμο που αναφερω πριν πετυχαινεις διαφορετικα χρωματα και την ωρα που γυριζει ο τροχος το σταματας με τον διακοπτη και σου βγαινουν 3 διαφορετικες αποχρωσεις που ομολογουμενως ειναι αισθητικα πανεμορφες.
Τα λεντακια καποια στιγμη καιγοντε και πρεπει εννοειται να αλλαχτουν(φαντασου το αυτο τι εχεις να κανεις) οι οπτικες ινες ποτε.
Μονο η λαμπα μετα απο πεντε χρονια θελει αλλαγη με κοστος 150 ευρω και αν βαλλεις ΞΕΝΟΝ λαμπα στ 8 χρονια στα 200 ευρα.
Αν τωρα θες να εχεις και τον προβολεα σου στην οροφη................................................................................σκεψου τι ομορφα θα φαινεται το καλωδιο του ρευματος,το καλωδιο του HDMI!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Γιαυτο σου λεω --------γυψοσανιδα που την βαφεις οτι χρωμα θες,οπτικες ινες που δεν χαλανε ποτε ,περνας οσα καλωδια θες και χεστικες και τελος το προβολι σου με μπολικο Hi Definition και πανεμορφες θεασεις!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

Attachments



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.291
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top