Αυτοκίνητο για φίλο του φόρουμ με δίχως πρόσβαση!


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.443
Πάει σήμερα ο φίλος του φόρουμ με δίχως πρόσβαση ν' αλλάξει λάστιχα γιατί τα run-flat εκτός απο κούτσουρα και μέτρια σε κράτημα τρώγονται και γρήγορα, 24000km και τα πίσω είναι κοντά στο όριο (με λίγα κωλίκια, τίποτα σοβαρό :tongue: ) ενώ το ένα μπροστινό απέκτησε βυζάρα (γ@μώ τα run-flat γ@μώ), και τι βλέπει;
Τα τακάκια είναι σχεδόν καινούρια! 😍😍😍

Στο άλλο του με 32000km έχει αλλάξει 2 φορές εμπρός και 1 πίσω. :rolleyes:

Είναι τρομερή η διαφορά φθοράς με αναγέννηση/ανάκτηση πωστηλέν, regenerative braking ή brake regeneration το λέγαμε στο χωριό. :)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.096
Reaction score
124.644
Ιδίως στα αμιγώς ηλεκτρικά, όπου το regeneration έχει ισχύ >100kW (εκπληκτικά νούμερα πιάνει BMW και Porsche), με οδήγηση one pedal driving, στην πράξη δεν φθείρονται ποτέ τα τακάκια, απλώς δε χρησιμοποιούνται.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.443
Το μόνο πρόβλημα είναι οτι οι μπροστινές δισκόπλακες έχουν λεκέδες που δεν καθαρίζουν ό,τι και να κάνει με φρένα ο ΦτΦΜΔΠ. Οι πίσω είναι γυαλιστερές.

Θέλει μάλλον 1-2 Ριτσώνες προς τα κάτω. :biggrin:
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Το μόνο πρόβλημα είναι οτι οι μπροστινές δισκόπλακες έχουν λεκέδες που δεν καθαρίζουν ό,τι και να κάνει με φρένα ο ΦτΦΜΔΠ. Οι πίσω είναι γυαλιστερές.

Θέλει μάλλον 1-2 Ριτσώνες προς τα κάτω. :biggrin:
πισωκίνητο είναι; γιαρωτατον
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.443
Μόλις στρώσουν τα Pilot Sport 4s θα σε πάω να δεις πώς θ' αστράψουν τα δισκάκια.
Για την ώρα τα λάστιχα νιαουρίζουν όταν στρίβεις σταματημένος.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.096
Reaction score
124.644
Το μόνο πρόβλημα είναι οτι οι μπροστινές δισκόπλακες έχουν λεκέδες που δεν καθαρίζουν ό,τι και να κάνει με φρένα ο ΦτΦΜΔΠ. Οι πίσω είναι γυαλιστερές.

Θέλει μάλλον 1-2 Ριτσώνες προς τα κάτω. :biggrin:
Με νορμάλ οδήγηση, αυτό είναι το μόνιμο θεματάκι που υπάρχει στους δίσκους, σκουριά.

Είχα ανεβάσει φωτογραφίες από ev στα 180.000χλμ, μόνο σκουριά είχαν τα φρένα στον έλεγχο στο σέρβις, τα τακάκια φουλ σα καινούρια.

Η λύση της VW ήταν να βάλει ταμπούρα. 😁😂
 

TGD

Μηνύματα
6.979
Reaction score
7.065
Είναι τρομερή η διαφορά φθοράς με αναγέννηση/ανάκτηση πωστηλέν, regenerative braking ή brake regeneration το λέγαμε στο χωριό.
Εγώ στο 220 τα άλλαξα (μπρος πίσω) περίπου στα 60.000 km. Τα πίσω άντεχαν κι άλλο, αλλά το σέρβις έλεγε αλλαγή έτσι κι αλλιώς.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.443
Με νορμάλ οδήγηση, αυτό είναι το μόνιμο θεματάκι που υπάρχει στους δίσκους, σκουριά.

Δεν είναι σκουριά, είναι κάτι σαν ψώριασμα που δεν έχουμε ξαναδεί σε αυτοκίνητο του ΦτΦΜΔΠ.
Ούτε σε δικό μου. :party:


20221126_145611.jpg



Επι τη ευκαιρία της αλλαγής, ίσιωσαν τέλεια οι τάπες σε σχέση με τα Μ των ζαντώνε και τις βαλβίδες που στη φωτό είναι 2-3 μοίρες στραβές. 😍

Αλλάχτηκαν και τα άθλια ασημί βαρίδια με μαύρα.
 


TGD

Μηνύματα
6.979
Reaction score
7.065
Εγώ στο 220 τα άλλαξα (μπρος πίσω) περίπου στα 60.000 km. Τα πίσω άντεχαν κι άλλο, αλλά το σέρβις έλεγε αλλαγή έτσι κι αλλιώς.
Tο regeneration στο ντηζελ μου απλά φορτίζει (αντί για τον εναλλάκτη) την μπαταρία (start-stop AGM 80Ah). Άμα λέει μείνει από μπαταρία, το βγάζεις στον δρόμο, το ψαθώνεις και μετά αφήνεις το γκάζι και το regeneration την φορτίζει. Ηταν η δικαιολογία μου στην καραντίνα! :rofl:
 

Μηνύματα
31
Reaction score
12
Έχει κανείς στο forum κάποιο υπόδειγμα " έγγραφης γνωστοποίησης προς τον διαχειριστή του κτιρίου", για εγκατάσταση φορτιστή ηλεκτρικού αυτοκινήτου σε κοινόχρηστο πάρκινγκ πολυκατοικίας (σε ιδιόκτητο χώρο στάθμευσης, με αποκλειστική μου δαπάνη, ευθύνη και επιμέλειά για την εγκατάσταση υποδομής καλωδίωσης στη δική μου θέση στάθμευσης), σύμφωνα με το άρθρο 22 του Ν.4710/2020;
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.151
Reaction score
93.263
Πιθανόν ο πάροχος ηλεκτρικού ρεύματος να μπορεί να σε βοηθήσει. Φαντάζομαι ότι θα χρειαστεί και νέα παροχή/ρολόι από την ΔΕΔΔΗΕ.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.096
Reaction score
124.644
Πιθανόν ο πάροχος ηλεκτρικού ρεύματος να μπορεί να σε βοηθήσει. Φαντάζομαι ότι θα χρειαστεί και νέα παροχή/ρολόι από την ΔΕΔΔΗΕ.
Μπα, στο δικό του ρολόι θα το βάλει, απλώς θέλει ένα μικρό πινακακι για κάνα αυτοματακι και αντιληκτροπληξιακό.

Μια ρημαδα μπρίζα είναι, σιγά.

Υπόδειγμα τι να το κάνεις;
Γράψτο όπως το'γραψες εδώ σε μια κόλλα χαρτί, μια τυπική ενημέρωση είναι, δε δίνεις εξετάσεις...

"Μάγκες θα βγάλω μπρίζα για το αυτοκίνητο. Ενημέρωσα. Γεια σας."
 







Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.306
Μηνύματα
2.858.034
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top