Αυτοκινούμενα τροχόσπιτα... πότε;

Μηνύματα
2.290
Reaction score
3
Αλήθεια παιδιά τι γνώμη έχετε για τα αυτοκινούμενα τροχόσπιτα;
Προσωπικά τα βλέπω σαφώς ανώτερα από τα απλά τροχόσπιτα, και από άποψη του ότι δεν χρειάζονται μεγάλο χώρο στάθμευσης, οδηγούνται πολύ πιό εύκολα (ιδίως με την όπισθεν) έχουν λιγότερους κινδύνους για ντελαπάρισμα και ... δεν "τρώνε" τα δισκοπλατώ.
Βέβαια είναι λιγάκι ακριβά για την αγορά τους ως πρώτο αυτοκίνητο... (...από ότι λένε...)
...αλλά από την άλλη θα την έβρισκα πολύ καλή την ιδέα στο να τα νοίκιαζαν κατά τις διάφορες σαιζόν... ...με στόχο πάντοτε ένα ευχάριστο, άνετο, με περισσότερη ασφάλεια και ευέλικτο ταξίδι στην Ελλάδα και όχι μόνον...
 

Maria Pentagiotissa

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
15.781
Reaction score
341
Είναι πολύ άνετα, πρακτικά και ασύγκριτα βολικά στην οδήγηση-μετακίνηση σε σχέση με το τροχόσπιτο. Όμως... Ένα ευρύχωρο (και καλά εξοπλισμένο) Wohnmobil είναι αρκετά ακριβό στην αγορά, και δύσχρηστο στις καθημερινές διαδρομές, εκτός κι αν έχει κανείς λυμένο το πρόβλημα της στάθμευσης σε όλους του τους προορισμούς. Επιπλέον, μπορεί να καίει πετρέλαιο, αλλά η κατανάλωσή του δεν είναι και λίγη. Οπότε πρέπει να παίζει το ρόλο του δεύτερου αυτοκινήτου (ή και τρίτου, αν στην οικογένεια υπάρχουν δύο μέλη που χρειάζονται όχημα για τις καθημερινές τους μετακινήσεις), κι αν είναι δεύτερο/τρίτο και δεν κινείται θέλει και εξασφαλισμένο χώρο στάθμευσης για "άραγμα"... οπότε μάλλον η ενοικίαση είναι η μόνη ρεαλιστική προοπτική, εξάλλου κι οι Γερμανοί στη μεγάλη πλειοψηφία τους νοικιάζουν...

Από την άλλη, κάποιος που θέλει να πάει σε ένα συγκεκριμένο μέρος για αρκετές μέρες, αν έχει τροχόσπιτο, το ξεκοτσάρει κι έχει ένα ευέλικτο ΙΧ για όλες του τις κοντινές εξορμήσεις και βόλτες. Με το Wohnmobil, πρέπει να πηγαίνεις με το φορτηγό... στο Νέο Μαρμαρά βράδυ του Αυγούστου... μπρρρρ...
 

Μηνύματα
7.140
Reaction score
4
Παλια ηταν πολυ της μοδας.
Θυμαμαι εδω στην αμφιθεας ειχε 2-3 που νοικιαζαν πουλουσαν.
Τωρα κανενας δεν εχει μεινει.
Με την αυξηση της εγκληματικοτητας μετα την εισοδο ολων των "καλων" παιδιων απο τις γειτονικες χωρες επεσε κατακορυφα το ενδιαφερον για τετοιες διακοπες.
 

Μηνύματα
2.290
Reaction score
3
Απάντηση: Αυτοκινούμενα τροχόσπιτα... πότε;

Καλοί μου φίλοι... έχετε ακούσει δηλαδή για... κρούσματα... ή μήπως... τα... αποφεύγει ο κόσμος απλά και μόνον για προληπτικούς λόγους...
Απλώς, να... βλέπω πολλούς ξένους που τα χρησημοποιούν ακόμα...
Προχτές, συγκεκριμμένα ήρθε ένα κάτω από το σπίτι μας η ώρα έντεκα το βράδυ , με αυστριακές πινακίδες κυκλοφορίας, και έφυγε στις επτά το πρωί...
..."Ούτε γάτα ούτε ζημιά"...
 

Μηνύματα
7.140
Reaction score
4
Συγκεκριμενο κατι δεν γνωριζω.
Αυτη ομως η μαζικη ταση αποφυγης της συγκεκριμενης επιλογης διακοπων μαλλον μας λεει οτι οι καιροι εχουν αλλαξει και ο κοσμος δεν αισθανεται το ιδιο ασφαλης οπως παλαιοτερα.
Οταν βλεπεις ακομη και τους φορτηγατζηδες να σταματανε μονο στα διοδια πια για ξεκουραση ε μαλλον κατι θα ισχυει απο ολα αυτα.
Αλλα απο την αλλη αμα κοιταξεις να μην εισαι καπου εντελως απομερα ή ακομη και σε ενα οργανωμενο καμπινγκ να πας ,δεν πιστευω να εχεις κανενα προβλημα και ουτε τοσο τραγικα ειναι πια τα πραγματα.
Φανταζομαι παντως οτι θα ειναι πολυ ωραιες διακοπες να μπορεις να μεταφερεις το "σπιτι σου" σε οποια τοποθεσια θες.
Κατι παρομοιο με την ευελιξια του ιστιοπλοικου που προσωπικα μου αρεσει πολυ.
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Απάντηση: Re: Αυτοκινούμενα τροχόσπιτα... πότε;

Από την άλλη, κάποιος που θέλει να πάει σε ένα συγκεκριμένο μέρος για αρκετές μέρες, αν έχει τροχόσπιτο, το ξεκοτσάρει κι έχει ένα ευέλικτο ΙΧ για όλες του τις κοντινές εξορμήσεις και βόλτες. Με το Wohnmobil, πρέπει να πηγαίνεις με το φορτηγό... στο Νέο Μαρμαρά βράδυ του Αυγούστου... μπρρρρ...

Μαρία μπορείς απλά να έχεις 1 ή 2 μηχανάκια (scooter 50 ως 150cc) που τα στηρίζεις στις ειδικές θέσεις στο πίσω μέρος ή απλά τα βάζεις μέσα στο τροχόσπιτο αν είναι μικρά!
Με δύο μηχανάκια (αν οδηγούν και οι δύο γονείς) μπορεί μια 4μελής οικογένεια να πάει παντού, ταχύτατα, οικονομικά και χωρίς άγχος μποτιλιαρίσματος ή στάθμευσης :126:
 

Μηνύματα
2.290
Reaction score
3
Απάντηση: Αυτοκινούμενα τροχόσπιτα... πότε;

Νομίζω ότι έχει δίκαιο ο Γιάννης μας...
Μάλιστα εκτός από μηχανάκια μέχρι και ποδήλατα έχουνε δεμένα πίσω από τα αυτοκινούμενα...
...Εξάλλου ακόμη και για τα ψώνια (κοντινά 1 ή 2 χιλιόμετρα) μπορούμε να πάμε και με το ποδήλατο...
 

Μηνύματα
10.413
Reaction score
4.859
Νομίζω ότι νοικιάζουν και στην Ελλάδα, έχω δει ενοικιαζόμενα με ελληνικές πινακίδες, απλά και η ενοικίασή τους δεν είναι φτηνή (και πάντως για του χρόνου δεν θα συμφέρει, αφού ...εφόσον συνεχιστεί η κρίση θα μας παρακαλάνε και θα μας ...πληρώνουν τα μεγάλα ελληνικά συγκροτήματα για να κάνουμε τις διακοπές μας σ αυτά!)
 

Maria Pentagiotissa

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
15.781
Reaction score
341
Σίγουρα δεν είναι εναλλακτική λύση ως προς το ξενοδοχείο... Αυτοί που προτιμούν τις "τακτοποιημένες, ξεκούραστες και προβλέψιμες" διακοπές σε ξενοδοχείο, αν το θέμα είναι οικονομικό θα βολευτούν σ' ένα χαμηλότερης κατηγορίας ή και σ' ένα καλό συγκρότημα με ενοικιαζόμενα δωμάτια.
Το Wohnmobil είναι εναλλακτική λύση για το τροχόσπιτο ή το κάμπινγκ. Για τους άλλους... :615:
 

Μηνύματα
527
Reaction score
2.364
Πολύ το κάνω κέφι αλλά μου έκοψε το βήχα η σύζυγος.

Πήγα και το είδα και εντυπωσιάστηκα Μου αρέσει πολύ και σαν απλό μεταφορικό μέσο .
Επίσης χωρίζονται σε 2 είδη. Στα Class B που υπάρχει ένα σασί που "κάθεται" το τροχόσπιτο και στα Class A που λέγονται και integrated και είναι ενοποιημένα και ακριβότερα.

Πάντως νοικιάζουν και ΣΙΓΟΥΡΑ πρέπει να το κάνεις πριν αγοράσεις.

Οι τιμές από τα καλά γερμανικά Hymer Class A που είδα αρχίζουν από τις 60.000 και φτάνουν μέχρι τις 150.000.
Εγώ πήγα και είδα αυτά στην Παλλήνη . (που επίσης νοικιάζουν )
http://www.camperclub.gr/page/
Αξίζει να πάς να δεις από κοντά. Μου έκανε εντύπωση το πόσα είχαν στην έκθεση .

Και δες και ένα link γιά το τι εννούν στην Αμερική αυτοκινούμενο (motor-coach) .
http://www.foretraveloftexas.com/list-inventory.php?category=New
 

Μηνύματα
5.115
Reaction score
7
Το καλοκαιράκι είχα πάει για κάμπινγκ Πάργα.Το μισό κάμπινγκ το είχαν καταλάβει ιταλοί με αυτοκινούμενα και για να πώ την αμαρτία μου τους ζήλεψα.Πολύ οργανωμένα πράματα.
 

Μηνύματα
7.140
Reaction score
4
Να μπεις με την παρεα και να γυρισεις ολη την ευρωπη. Μια να οδηγαει ο ενας και μια ο αλλος ενω το παρτυ μεσα να μην σταματαει ποτε.
 

Μηνύματα
2.290
Reaction score
3
Απάντηση: Αυτοκινούμενα τροχόσπιτα... πότε;

Η τελευταία ιδέα του φίλου pseiras είναι εντυπωσιακώς ενδιαφέρουσα...
 


Μηνύματα
2.290
Reaction score
3
Απάντηση: Αυτοκινούμενα τροχόσπιτα... πότε;

Φαντάζεσαι Μαρία μου, να διοργανώναμε σαν Avsite, καμιά εκδρομή με τραίνο!
 

Μηνύματα
5.115
Reaction score
7
Φαντάζομαι το tour bus με εμάς μέσα και ήδη γελάω.Αλλά δεν θα φτάσουμε ποτέ στον προορισμό. Όπου βλέπουμε ταβέρνα ή καφετέρια θα σταματάμε.
 

Μηνύματα
388
Reaction score
0
Απάντηση: Αυτοκινούμενα τροχόσπιτα... πότε;

Περσυ μου μπηκε η ιδεα βλεποντας τα στην Ελαφονησο και μπορω να πω οτι ζηλεψα, οταν ομως εμαθα οτι τα φτηνοτερα τα νοικιαζουν απο 130 ευρω την ημερα το ξανασκεφτηκα.
Βεβαια ειναι πολυ ωραια φαση και μπορεις να γυρισεις Ελλαδα και Ευρωπη σαν να εισαι σπιτι σου. Το θεμα ειναι 130 + 25 το καμπινγκ + τα πετρελαια θες 170 ευρω την ημερα, οποτε με 170 ευρω μενεις σε σουιτα... :116:
Για αγορα ξεκινανε απο 25000 ευρω αλλα ειναι πολυ χαλια απο εξοπλισμο, τα καλα αρχιζουν απο 50k και πανω.
 

Μηνύματα
2.290
Reaction score
3
Απάντηση: Αυτοκινούμενα τροχόσπιτα... πότε;

Μένεις σε σουίτα... αλλά απλά μένεις... δεν μετακινείσαι...
 

Maria Pentagiotissa

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
15.781
Reaction score
341
Re: Απάντηση: Αυτοκινούμενα τροχόσπιτα... πότε;

Μένεις σε σουίτα... αλλά απλά μένεις... δεν μετακινείσαι...
Έτσι... η λέξη "μένεις" δεν κάνει και τον καλύτερο συνδυασμό με τη λέξη "διακοπές"...
Προτιμάται σαφώς το "φεύγεις"...
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.667
Μηνύματα
2.871.439
Members
37.930
Νεότερο μέλος
axil
Top