Αυτοκινούμενα τροχόσπιτα... πότε;


MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.252
Reaction score
1.161
Απάντηση: Αυτοκινούμενα τροχόσπιτα... πότε;

Φαίνετε φίλοι μου απο τα λεγόμενά σας οτι δεν έχεται δοκιμάσει τέτοιες διακοπές!
νοικιάστε λοιπόν ένα αυτοκινούμενο για να δοκιμάσετε πρίν την όποια αγορά!
Εγώ θα σας πώ μόνο, οτι δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα!
 

Maria Pentagiotissa

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
15.781
Reaction score
341
Απάντηση: Αυτοκινούμενα τροχόσπιτα... πότε;

Φαίνετε φίλοι μου απο τα λεγόμενά σας οτι δεν έχεται δοκιμάσει τέτοιες διακοπές!
νοικιάστε λοιπόν ένα αυτοκινούμενο για να δοκιμάσετε πρίν την όποια αγορά!
Εγώ θα σας πώ μόνο, οτι δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα!
Από τη στιγμή που έχεις κάτι στο νου σου, γιατί δεν λες τις εμπειρίες σου;

Ακόμα και η ενοικίαση είναι κάτι που αφ' ενός έχει ένα κόστος, και αφ' ετέρου θα χαλάσει τις διακοπές του καθενός που θα βρεθεί ενδεχομένως μπροστά σε θέματα που δεν θα ήθελε να αντιμετωπίσει και που ίσως δεν τα φαντάζεται... Αν μπορείς να βοηθήσεις, έστω και με μια υποκειμενική γνώμη, go ahead! :107:
 

Μηνύματα
14.212
Reaction score
1.842
Απάντηση: Αυτοκινούμενα τροχόσπιτα... πότε;

Φαίνετε φίλοι μου απο τα λεγόμενά σας οτι δεν έχεται δοκιμάσει τέτοιες διακοπές! Νοικιάστε λοιπόν ένα αυτοκινούμενο για να δοκιμάσετε πρίν την όποια αγορά!
Εγώ θα σας πώ μόνο, οτι δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα!
Έχω κάνει διακοπές με τροχόσπιτο 5-6 καλοκαίρια. Όχι δικό μου, ενός φίλου, και μάλιστα όχι αυτοκινούμενο, απλό και "παλαιάς κοπής". Από Ίο και Κρήτη (Νότιο Ρέθυμνο), μέχρι Θάσο.

Είναι μακράν προτιμότερο από δωμάτιο ξενοδοχείου. Μόνο το ενοικιαζόμενο διαμέρισμα πλεονεκτεί. Και η σουίτα ξενοδοχείου φυσικά ... :107: Εξαρτάται και τι ζητάς. Αν θέλεις να κάνεις διακοπές, δηλαδή όχι αστική διαμονή σε ένα άλλο μέρος, αλλά να το διακόψεις αυτό, να έρθεις κοντά στη φύση, είναι ανπέχταμπλ! :403:

Στη Θάσο (στον Ποτό) εγκατασταθήκαμε σε camping ιδιοκτησίας μιας Γερμανίδας (με άπταιστα ελληνικά). Δίπλα μας ήταν όλο αυτοκινούμενα από Αυστρία και Γερμανία. Άλλο φρούτο! Ντρεπόσουν να μπεις μέσα. Με όλα τα κομφόρ, από κουζίνα μέχρι air condition, σπίτια κανονικά.

Υ.Γ.: Πρέπει βέβαια να ξέρεις πως θα "στήσεις", ώστε να μη σε πιάνει ο ήλιος καθόλου, ή τουλάχιστον όχι τις κρίσιμες ώρες (που κοιμάσαι ή βρίσκεσαι εκεί).
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.252
Reaction score
1.161
Απάντηση: Αυτοκινούμενα τροχόσπιτα... πότε;

Από τη στιγμή που έχεις κάτι στο νου σου, γιατί δεν λες τις εμπειρίες σου;

Ακόμα και η ενοικίαση είναι κάτι που αφ' ενός έχει ένα κόστος, και αφ' ετέρου θα χαλάσει τις διακοπές του καθενός που θα βρεθεί ενδεχομένως μπροστά σε θέματα που δεν θα ήθελε να αντιμετωπίσει και που ίσως δεν τα φαντάζεται... Αν μπορείς να βοηθήσεις, έστω και με μια υποκειμενική γνώμη, go ahead! :107:
Απλά το είπα λόγω του ότι η αγορά αυτοκινούμενου, (και όχι του τροχόσπιτου), είναι μια πολύ ακριβή απόφαση, το αυτοκινούμενο ξεκινά απο τις 30000 μεταχειρισμένο (ένα αξιοπρεπές) και φτάνει τις 60000 και παραπάνω καινούριο, δεν μιλώ για απλό τροχόσπιτο που μπορεί κάποιος να αποκτήσει με 2000 ευρώ!
Κάνω κάμπιγκ 12-13 χρόνια με τροχόσπιτο στην Λίμνη Ευβοίας τα τελευταία 7 χρόνια, και πρίν σε άλλα μέρη, και έχω καταλήξη να έχω ένα ολόκληρο νοικοκυριο! ξέρεις μια να βάλουμε το ένα μία το άλλο, καταλήγης με ένα κανονικό σπίτι!!! πρίν γελάσεις θα σου πώ οτι σκέφτωμαι να κάνω και HOME CINEMA και μετράω που θα μπεί ο προβολέας!!!!
Όμως είναι καλά, περνάς υπέροχα, η θάλασσα έιναι δίπλα σου και ακούς το κύμα!!! απλά εγώ προσπαθώ να προστατευσω μια πολύ ακριβή λάθος αγορά!
Το αυτοκινούμενο είναι άλλη φιλοσοφία, δεν αξίζει να το ακινητοποιήσεις, πρέπει να γυρνάς, να επισκέπτεσαι διάφορα μέρη, όμως θα πρέπει να συμβιβαστής γιατί απαγορεύεται να σταθμεύσεις σχεδόν παντού, όπου κάθεσαι θα είναι μόνο μία ή το πολύ δύο μέρες (μιλάω για ελεύθερο) εάν το βάζεις σε κάμπιγκ πάλι πληρώνεις, και πάλι θα χρειαστής ένα ολόκληρο νοικοκυριό μέσα,
γιατί θα χρειάζεσαι το ζεστό νεράκι, το ρεύμα 220, να κάνεις ένα ντούς σαν άνθρωπος και όχι στρίβωντας στην ντουσιέρα να κοπανάς τους αγκώνες ή και το κεφάλι ακόμα! και εάν σου πέση το σαπούνι να μην μπορείς να το πιάσεις γιατί δεν χωράς να σκύψεις!!! και δεν μπορείς να αδειάζεις την χημική όπου θές!
Τα λέω τραγικά? επειδή πολλοί θα σκεφτούν έτσι, και δεν τους κατηγορώ, γιαυτό προσπαθώ να τους προστατευσω, δοκιμή λοιπόν
όχι μιάς ημέρας, γιατί τότε είναι οι ανάγκες λίγες, και οπωσδήποτε πιο λίγες απο την χαρά του παράξενου καινούριου παιχνιδιού!!!
 

Μηνύματα
20.155
Reaction score
14.593
VARIO Perfect 1200 Platinum


Aυτοκινουμενο πολυτελειας ή διαμερισμα πολυτελειας;
Πουληθηκε στη Γερμανια το 2009:

Μηκος: 12 μετρα
Βαρος:25 τονοι
Ιπποδυναμη:420 Ps
Ταχυτητες:12
Εξωστεγα:3
Ενσωματωμενο παρκινγ για ενα μικροτερο αυτοκινητο.
Υπνοδωματιο με King size διπλο κρεβατι.
Wellness μπανιο με πλατινενιο εξοπλισμο...

Τιμη:1,021.078,60 €








 




Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.667
Μηνύματα
2.871.424
Members
37.930
Νεότερο μέλος
axil
Top