Αφελής απορία για τα ηχεία!

Μηνύματα
7.270
Reaction score
11.817
Πόσο μπροστά είναι η Bryston ρε μάγκες. Στον τελικό μου δεν έχει right και left, αλλά channel 1 και channel 2. Πόσο μπροστά πχια?!
(μου φέρνει κάτι σε "γονέας1" και "γονέας2", αλλά δεν σκοπεύω να κάψω τόσο πολύ το - ήδη καμμένο - μυαλό μου)
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Πόσο μπροστά είναι η Bryston ρε μάγκες. Στον τελικό μου δεν έχει right και left, αλλά channel 1 και channel 2. Πόσο μπροστά πχια?!
(μου φέρνει κάτι σε "γονέας1" και "γονέας2", αλλά δεν σκοπεύω να κάψω τόσο πολύ το - ήδη καμμένο - μυαλό μου)
Ε για αυτό τσιριζε ρε το kimber το hero στο σύστημά σου.. Είχε χάσει τον προσανατολισμό του!
 

ika

News
Μηνύματα
14.024
Reaction score
12.995
Γεια χαρα σας! Έχω κι εγώ μια ερώτηση. Τι θα συμβεί αν αντικαταστήσω σε ένα τριδρομο ηχείο το midrange που είναι 8Ω 40w με ένα 8Ω 100w???
Εκτός των watt & ohms, μετράνε και άλλα χαρακτηριστικά, όπως η ευαισθησία.
Αν έχεις το μεγάφωνο, κάνεις μια δοκιμή και ακούς.
Όπως λέει ο bονο στο #14, θα έχεις ένα άλλο ηχείο, καλύτερο ή χειρότερο είναι θέμα των αυτιών σου.
Γιατί θες να αλλάξεις μεγάφωνο όμως;
 

Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.917
Πόσο μπροστά είναι η Bryston ρε μάγκες. Στον τελικό μου δεν έχει right και left, αλλά channel 1 και channel 2. Πόσο μπροστά πχια?!
(μου φέρνει κάτι σε "γονέας1" και "γονέας2", αλλά δεν σκοπεύω να κάψω τόσο πολύ το - ήδη καμμένο - μυαλό μου)
Δεν έχει καμμιά σημασία αν θα ονομάσεις την έξοδο R ή Channel 1 ή διαδρομή 1 ή όπως θες. Το μόνο που έχει σημασία είναι ότι πάντα το κόκκινο συνδέεται με το κόκκινο και το μαύρο (ή άσπρο) με το μαύρο (ή άσπρο).Από την αρχή της διαδρομής στην πηγή μέχρι και το τέλος αυτής στα ηχεία...
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.111
Reaction score
20.605
a3089490-97f3-42aa-bb01-e8893b0662c5.jpg


Προσπαθήστε να σκεφθείτε το θέμα και λίγο επαγγελματικά. Στον επαγγελματικό χώρο δεν υπάρχει αριστερό και δεξί, αλλά κανάλι 1 και κανάλι 2, όπου το 1, το κύριο κανάλι, είναι πάντοτε το αριστερό. Ομοίως και σε όλα τα πολυκαναλικά συστήματα. Γι' αυτόν το λόγο, όπου η διάταξη των υποδοχών είναι κατακόρυφη, το κύριο κανάλι αντιστοιχεί πάντοτε στην επάνω υποδοχή, (εξαιρουμένων κάποιων περιπτώσεων σχεδιαστικής απροσεξίας).
 

Μηνύματα
18
Reaction score
15
Όπως συμβαίνει και με τα μάτια. Το ένα είναι το κύριο. Κανάλια, όπως έγραψα στην 1η απάντηση. haris1308 μην το γελάς, ξέρεις πόσοι ακούνε ανάποδα;
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.863
Reaction score
77.462
Όπως συμβαίνει και με τα μάτια. Το ένα είναι το κύριο. Κανάλια, όπως έγραψα στην 1η απάντηση. haris1308 μην το γελάς, ξέρεις πόσοι ακούνε ανάποδα;
gaze....ερώτηση...

με opera σερφάρεις?
 





rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.311
Reaction score
93.862
Εγώ πάντως θα τον άφηνα να κάνει λογαριασμό υπό την προϋπόθεση το username του να περιελάμβανε και όλα τα προηγούμενα...
Να ρίξω μια ματιά αν χωράει τόσους χαρακτήρες στο username η πλατφόρμα. :biggrin:
 


Μηνύματα
18
Reaction score
15
Το Nick πάντως έχει 4 γράμματα. Σαν πλήρη όνομα όμως 8 και στις 2 γλώσσες, :idk:
rose.athens, υπάρχει και η υπογραφή για διευκρινήσεις αν αυτό εννοείς. :whistling:
 

Μηνύματα
2.122
Reaction score
5.574
Οπως τα γλιεπεις τα ηχεια οταν καθεσαι για να ακουσεις μουσικη το δεξι και το αριστερο,ετσι μπαίνουν και στον ενισχυτη.
 

Μηνύματα
18
Reaction score
15
1608543153260.png

Δεν σταυρώνουμε τα καλώδια. Οι περισσότεροι ενισχυτές μας βοηθάνε στην τοποθέτηση.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Καλησπέρα ,
΄΄Εχω μια "ανόητη" απορία!

- Όταν λέμε το Δεξιό ηχείο για παραδειγμα προφανώς και αναφερόμαστε στο ηχείο όπου καταλήγει το δεξιό κανάλι του ενισχυτή και βρίσκεται στα δεξιά του.

Από την Θέση Ακρόασης τα έχουμε αντικριστά απέναντι μας τα ηχεία. Οπότε αυτό που είναι δεξιά του ενισχυτή για εμάς εκεινη την στιγμή είναι απέναντι μας στα αριστερά. Συνεχίζουμε να το αναφέρουμε ως "Δεξιό Ηχείο" ?

Συγγνώμη για το αφελές ερώτημα!
Έχεις την πλήρη συμπάθειά μου για το ερώτημά σου...Φαντάσου μόνο κατά τη χρήση ακουστικών ή με τα οπίσθια κανάλια σε πολυκαναλικό setup τι ΄΄κοκομπλόκο΄΄ μπορεί να προέκυπτε...Σε όλους μπορεί να συμβεί κάτι ανάλογο...
Πόσο μπροστά είναι η Bryston ρε μάγκες. Στον τελικό μου δεν έχει right και left, αλλά channel 1 και channel 2. Πόσο μπροστά πχια?!
(μου φέρνει κάτι σε "γονέας1" και "γονέας2", αλλά δεν σκοπεύω να κάψω τόσο πολύ το - ήδη καμμένο - μυαλό μου)
Κάτι ανάλογο συμβαίνει π.χ. και με τις κυβερνήσεις...Έχουν καταργηθεί de facto οι σημάνσεις ΄΄left΄΄ & ΄΄right΄΄...Πιο avantgarde δεν γίνεται...
 
Last edited:

Μηνύματα
7.270
Reaction score
11.817
Ε για αυτό τσιριζε ρε το kimber το hero στο σύστημά σου.. Είχε χάσει τον προσανατολισμό του!
Μάλλον γερνάς και δεν τα θυμάσαι καλά!!!! Το πρόβλημα ήταν ότι το έβαζα ανάποδα, αντίθετα προς τη κατευθυντικότητα του καλωδίου!!!! :p :p :p
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Έχουν καταργηθεί de facto οι σημάνσεις ΄΄left΄΄ & ΄΄right΄΄...Πιο avantgarde δεν γίνεται...
Το πολυκάναλο φταίει.. Με την εισαγωγή του κεντρικού καναλιού, άρχισαν και οι θεωρίες περί κεντροδεξιάς και κεντροαριστερας :tongue:
Μάλλον γερνάς και δεν τα θυμάσαι καλά!!!! Το πρόβλημα ήταν ότι το έβαζα ανάποδα, αντίθετα προς τη κατευθυντικότητα του καλωδίου!!!! :p :p :p
Μωρέ θυμάμαι τι έλεγες, απλά είπα να μη ρίξω και άλλο αλάτι στις χαιεντικες πληγές του παρελθόντος σου!
 



Staff online

  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.675
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top