Αφιερωμα PSYCHEDELIC - PROGRESSIVE - KRAUTROCK

evl

Μηνύματα
279
Reaction score
431
Αυτό το βιβλίο είναι ο ιδανικός οδηγός για την κοσμική μουσική
View attachment 249544
Το βρίσκεις εύκολα σε pdf μάλλον δύσκολα στην κανονική του μορφή
ε, αφου μπήκε αυτό το artwork, ας βάλω και το άλμπουμ

Amon Düül II - Yeti (1970)

 

Μηνύματα
84
Reaction score
147
Άλλο διαμάντι αυτο
Τα περισσοτερα ψυχεδελικα - progressive και krautrock albums ειχαν φοβερα εξωφυλλα.
Παλιά που δεν υπηρχαν τα youtubeγια και δεν ειχες τη δυνατοτητα να ακουσεις ενα album πριν το αγορασεις, ο μονος σου οδηγος ηταν το εξωφυλλο.
Ενα album πχ που ειχε εξωφυλλο που θυμιζε εργα του Salvador Dali δε μπορουσε να περιεχει τραγουδια της Madonna η της Mariah Carey. :):)
Ακριβώς,εμένα ας πούμε με "παρέσυρε"ο Κοντογούρης αρχές-μεσα του '80 με κάτι άρθρα στο Ποπ και Ροκ, μ' άρεσε ήδη πριν ακούσω από τα αφιερώματα που διάβαζα (επαρχία early '80s,μέχρι που ανακάλυψα τον Greg Vaios) άλλωστε το artwork είναι συνυφασμένο με την ψυχεδέλεια και το kraut rock και το progressive
 


Μηνύματα
421
Reaction score
737
Άλλο διαμάντι αυτο

Ακριβώς,εμένα ας πούμε με "παρέσυρε"ο Κοντογούρης αρχές-μεσα του '80 με κάτι άρθρα στο Ποπ και Ροκ, μ' άρεσε ήδη πριν ακούσω από τα αφιερώματα που διάβαζα (επαρχία early '80s,μέχρι που ανακάλυψα τον Greg Vaios) άλλωστε το artwork είναι συνυφασμένο με την ψυχεδέλεια και το kraut rock και το progressive
Είναι αλήθεια αυτό που λες.Αν δεν υπήρχε κυρίως ο Κοντογούρης (για τα μουσικά είδη που μιλάμε εδώ), στην Ελλάδα δε θα ξέραμε ούτε τους Jefferson Airplane.
 

Μηνύματα
155
Reaction score
117
μονο εξωφυλλα βαζετε;; για ολα αυτα καλυτερη πηγη προ ιντερνετ ηταν περιοδικα κυριως ξενα, γιατι τοτε ΗΧΟΣ και ΠΟΠ-ΡΟΚ το ειχαν ριξει στο μετα-πανκ και τα κλασικα ροκ μαστοδοντα (ο ΗΧΟΣ ειχε βγαλει ενα καλο ενθετο ROCK 2000 του Ζηλου). Σιγουρα ο Κοντογουρης με φανζιν και κασετες συλλογες και μερικα ακομη δισκαδικα στην Αθηνα κυριως για αγγλο-αμερικανικες ψυχεδελειες και λιγο RESIDENTS. CHROME, NWW ... λιγα πραγματα για progressive εκτος Αγγλιας και λιγο απο Γερμανια. (ακουγα pink floyd μεσα 70 γιατι καποιος συμμαθητης μου ειχε αδελφο στην Αμερικη και του εστελνε τετοια) το καλυτερο περιοδικο ολων το αγγλικο AUDION για ηλεκτρονικα-αβαντ γκαρντ-κραουτ-ιταλικα κλπ. και η εγγλεζικη εταιρεια RECOMMENDED, αλλα που να τα βρει ο ερμος ελληνας εδω, αντε κανα RECORD COLLECTOR, WIRE να εβρισκε τοτε (μεσα/τελη 80). μεγαλη συζητηση...
 
Last edited:

Μηνύματα
421
Reaction score
737
μονο εξωφυλλα βαζετε;; για ολα αυτα καλυτερη πηγη προ ιντερνετ ηταν περιοδικα κυριως ξενα, γιατι τοτε ΗΧΟΣ και ΠΟΠ-ΡΟΚ το ειχαν ριξει στο μετα-πανκ και τα κλασικα ροκ μαστοδοντα (ο ΗΧΟΣ ειχε βγαλει ενα καλο ενθετο ROCK 2000 του Ζηλου). Σιγουρα ο Κοντογουρης με φανζιν και κασετες συλλογες και μερικα ακομη δισκαδικα στην Αθηνα κυριως για αγγλο-αμερικανικες ψυχεδελειες και λιγο RESIDENTS. CHROME, NWW ... λιγα πραγματα για progressive εκτος Αγγλιας και λιγο απο Γερμανια. (ακουγα pink floyd μεσα 70 γιατι καποιος συμμαθητης μου ειχε αδελφο στην Αμερικη και του εστελνε τετοια) το καλυτερο περιοδικο ολων το αγγλικο AUDION για ηλεκτρονικα-αβαντ γκαρντ-κραουτ-ιταλικα κλπ. και η εγγλεζικη εταιρεια RECOMMENDED, αλλα που να τα βρει ο ερμος ελληνας εδω, αντε κανα RECORD COLLECTOR, WIRE να εβρισκε τοτε (μεσα/τελη 80). μεγαλη συζητηση...
Δεν βάζουμε μόνο εξώφυλλα, βάζουμε οτιδήποτε σχετικό με ψυχεδέλεια progressive και krautrock.
 


Μηνύματα
155
Reaction score
117

Μηνύματα
421
Reaction score
737
View attachment 249728
Ωραιο album αυτο των Mythos. Πολλα Γερμανικα συγκροτηματα ειχαν Ελληνικες ονομασιες. Mythos, Minotaurus, Epidaurus κλπ κλπ
Άλλο διαμάντι αυτο

Ακριβώς,εμένα ας πούμε με "παρέσυρε"ο Κοντογούρης αρχές-μεσα του '80 με κάτι άρθρα στο Ποπ και Ροκ, μ' άρεσε ήδη πριν ακούσω από τα αφιερώματα που διάβαζα (επαρχία early '80s,μέχρι που ανακάλυψα τον Greg Vaios) άλλωστε το artwork είναι συνυφασμένο με την ψυχεδέλεια και το kraut rock και το progressive
Aυτο ειναι το βιβλιο του Κοντογουρη "Ανθολογισ Ψυχεδελικης Ποιοησης" για την ψυχεδελεια, και οπως αναφερει στην αρχη, ψυχεδελεια δεν ηταν μονο η μουσικη αλλα κυριως οι στιχοι των τραγουδιων, γραμμενα βεβαια και μουσικη και στιχοι κατω απο την επηρεια ναρκωτικων, κυριως LSD.

1651395632979.jpg
 
Last edited:


Μηνύματα
155
Reaction score
117
Καλο μηνα, δε λεω καλη η παρουσα προσπαθεια, αλλα λιγο πολυ χωρις νοημα, καθως αν θελετε παραδειγματα, για τους μη μυημενους, ριξτε μια ματια σε μαζεμενα βινυλια και καθαρ΄ιζετε. Οι υπ΄ολοιποι τα ξερουμε καλα ΄ολα αυτα!
πχ
πλεον ακουω folk/jazz/classical/medieval/εντεχνα κλπ😁
 

Attachments

Last edited:




Μηνύματα
421
Reaction score
737
Ωραιο το Balaklava, αλλα εγω θα μεινω στην αλλη δισκαρα, αυτη των FREEBORN. Αν δεν κανω λαθος 2 μελη του συγκροτηματος ηταν Ελληνικης καταγωγης. Ο Mike Spiros σιγουρα. Φοβερο ψυχεδελικο album του 1968....και αυτο ειναι το κανονικο εξωφυλλο του δισκου.

1651485476097.jpg
 

Μηνύματα
155
Reaction score
117
oppo camel.jpg

Ωραιο το Balaklava, αλλα εγω θα μεινω στην αλλη δισκαρα, αυτη των FREEBORN. Αν δεν κανω λαθος 2 μελη του συγκροτηματος ηταν Ελληνικης καταγωγης. Ο Mike Spiros σιγουρα. Φοβερο ψυχεδελικο album του 1968....και αυτο ειναι το κανονικο εξωφυλλο του δισκου.

View attachment 249869
το ειχα 2 φορες original και τα πουλησα! το εχω τωρα bootleg vinyl / cd. κορυφη!
και κατι απο Νοτια Αμερικη, το ενα βγηκε προσφατα εδω(!!!!) ανατυπωση. και τα δυο απο τα κορυφαια.
 

Attachments

Last edited:




Μηνύματα
155
Reaction score
117
Εχεις δικιο, τοτε κυκλοφορησαν οι επανεκδοσεις τους στην Ελλαδα...και εγω απο τοτε τα εχω. :)
πουλαγαν και αυθεντικα, αμερικανικα καποιοι, αλλα μισοσφαγμενα και πανακριβα αναλογικα, ενω ηταν φθηνοι δισκοι στην αμερικη. εχω πολυ καιρο να τα ακουσω πλεον....
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.662
Μηνύματα
2.869.188
Members
37.943
Νεότερο μέλος
triantafyllos1969
Top