Αφιερωμα PSYCHEDELIC - PROGRESSIVE - KRAUTROCK


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.568
Reaction score
37.875
... δεν θελω να κσερω τι εχετε στο κεφαλι σας κατω απο το πανκ αλλα ας μεινει εδω. 🙊🙉🙈
 

Μηνύματα
155
Reaction score
117
ακομη καποια κλασικα
... δεν θελω να κσερω τι εχετε στο κεφαλι σας κατω απο το πανκ αλλα ας μεινει εδω. 🙊🙉🙈
no problem, αλλα δεν ειναι δικη μου γνωμη....

Μ'όλα τα χρώματα στην τσέπη

..



ArtistΉταν Είναι Και Θα Είναι
TypeAlbum
Released1990
RYM Rating 3.27 / 5.0 from 6 ratings
Genres Alternative Rock
Neo-Psychedelia
Descriptors
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.568
Reaction score
37.875
..εχουν σταματησει να εχει πλακα αυτου του ειδους οι διαχωριστοι απο το 1996.. 🐒
 

Μηνύματα
421
Reaction score
737
το πανκ μπορεις και να το βγαλεις εκτος ... ειναι πρωταρχικη μορφη .. το οποιο και καπου τρεχει ακομα.. μπορει να μην σε βολευει οτι παιζει 50 χρονια ανελλιπως ... αλλα ντακς ... κατι κακο κσερει να το κανει καλα.. :smoke:
οκ, υπαρχουν πολλα ειδη απο δαυτο, μιλαω περισσοτερο για τα ακραια, αντιθετα τα 60s garage-punk, η μετα punk new-wave, εβγαλαν μεγαλους δισκους 78-82, αλλ΄α σημερα;;;;;;
Απο καθαρα μουσικης αποψης βεβαια....το Punk στα μεσα της δεκαετιας του 70 γενηθηκε απο κατι πιτσιρικαδες που ηθελαν να δειξουν την αντιθεση τους στα βαρυγδουπα progressive album εκεινης της εποχης (τα album δηλαδη των YES των Emerson Lake and Palmer κλπ κλπ). Δεν τα "καταλαβαιναν" βεβαια κιολας αυτα τα album, γιατι για να παιξεις progressive χρειαζεσαι και φοβερους μουσικους....
Ετσι λοιπον με 2-3 ακορντα, και χωρις καμια μουσικη γνωση δημιουργηθηκε το Punk στα 70"ς.
Μπορει πολλοι να το γούσταραν τοτε, (ακομα και σημερα), αλλα πολυ απλα γιατι το εχουν ενωσει με την επαναστατικη φυση των νιάτων τους. Να πουμε βεβαια (και ειναι αληθεια) οτι το progressive rock, αρχισε να "κουραζετε" απο το 73-74 και μετα.
...και το Surf πρωτα και το Garage πιο μετα, στο πρωτο μισο και μέσα των 60"ς στις USA, καπως ετσι γενηθηκε, δηλαδη απο πιτσιρικαδες που επαιζαν στα garage των γονιών τους για να δειξουν την αντιθεση τους σε κατι ομορφονιούς που ηταν pop-idols εκεινη την εποχη, δηλαδη σε κατι Paul Ankιδες και Neil Sedakιδες.
Βεβαια η βασικη διαφορα των garage των 60"s με το Punk των 70"ς ηταν οτι τουλαχιστον στο garage των 60"ς επαιζαν 3-4 ακορντα σε αντιθεση με τα 2-3 ακορντα του punk των 70"ς, και οτι το Garage ηταν πρωτοποριακο ειδος γιατι κανεις μεχρι τοτε δεν ειχε παιξει τετοια μουσικη, αρα πηγαν "μπροστα την μουσικη" σε αντιθεση με το Punk των 70"ς που πηγε "πίσω¨τη μουσικη, μιας και αυτα τα πραγματα τα ειχαν παιξει (με αλλο τροπο βεβαια) και οι πιτσιτικαδες στα 60"ς.
...ολα αυτα κατα τη γνωμη μου βεβαια....
 
Last edited:

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.568
Reaction score
37.875
Η θεμελιωδης διαφορα, ειναι οτι το πανκ εχει πληρη (υπο)αναπτυξη σε (υπο)κουλτουρα - (και πρωτιστως ειναι περα απο το αμεσα μουσικο μερος). - προφανως ειναι πολυ προγενεστερο του γνωστου '77-και-επειτα, προερχομενο απο γκαραζ-ο-ειδες πλαισιο (που αναγεννηθηκε απο το σερφ και το ροκ εν ρολ που γεννηθηκαν απο τα μπλουζ που γεννηθηκαν απο τα ρουτζ-και εκει κσεκινανε ολα 🐒 ).
Two steps forward(Six steps back)
'ντακσει υπαρχει και το εκφυλισμενο (εμπορικο) του ειδους (...) .
 
Last edited:



Μηνύματα
12.543
Reaction score
14.690
αν κανω εγω DMT και παικσω πχιανο, θα εχουμε νεο ειδος 🐒
δατ μπιν σεντ. στο ευρητερο Kraut (και στο προαναφερθεν ραφι) υπαρχουν και αυτοι:

Μπα κανά Φίλιπ Γκλάς θα σου έβγαινε. :D

 
Last edited:


Μηνύματα
12.543
Reaction score
14.690
... προτιμω συνθεσαιζερζ.
... οι cluster (σκετοι) εχουν μπει ?! 🐒
:D :D
When I wrote the book, the main reason for doing so was to stop it getting mixed up with all that prog-rock crap that experimental fans love.... etc




can, tangerine dream, kraftwerk, faust, walter wegmuller, sergius golowin, ash ra tempel, manuel gottsching, amon duul, popol vuh, michael hoenig, guru guru, Neu, Cluster, Harmonia, Conny Plank.
 
Last edited:

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.568
Reaction score
37.875
.. πολυ καλα τα λεει ο Τσουλιαν Κοπ, αλλα δεν εχω διαθεση για αντιπαραθεσεις και εριδες-ειναι ανοικση και με πχιανει η αλλεργια με το ροκ (προφανως το kraut "rock" δεν το περιλαμβανω αφου αυτοσαρκαζεται εξ' ορισμου-και αποτελει βασικη επιρροη αρκετων-αν-οχι-ολων των καλλιτεχνων που δε πολυσεβονται τον εαυτο τους) -, also καποια στιγμη θα το τσεκαρω το βιβλιο, μιας και εχω εντοπισει μια κοπια στην οικογενειακη βιβλιοθηκη. :king: :angel:
-και ολα αυτα τα γνωστα,τετριμενα και χιλιοειπωμενα απο 20 χρονων για κραουτ μιλαμε (χεχε...και ακουμε) αλλο οτι ειμαι ακομα 23,3,3,3... τυφλα να εχει το π (3.14) 🐒 -
δες το ντοκιουμενταρυ του Μπιμπιτσι.
 
Last edited:

Μηνύματα
12.543
Reaction score
14.690
.. πολυ καλα τα λεει ο Τσουλιαν Κοπ, αλλα δεν εχω διαθεση για αντιπαραθεσεις και εριδες-ειναι ανοικση και με πχιανει η αλλεργια με το ροκ (προφανως το kraut "rock" δεν το περιλαμβανω αφου αυτοσαρκαζεται εξ' ορισμου-και αποτελει βασικη επιρροη αρκετων-αν-οχι-ολων των καλλιτεχνων που δε πολυσεβονται τον εαυτο τους) -, also καποια στιγμη θα το τσεκαρω το βιβλιο, μιας και εχω εντοπισει μια κοπια στην οικογενειακη βιβλιοθηκη. :king: :angel:
-και ολα αυτα τα γνωστα,τετριμενα και χιλιοειπωμενα απο 20 χρονων για κραουτ μιλαμε (χεχε...και ακουμε) αλλο οτι ειμαι ακομα 23,3,3,3... τυφλα να εχει το π (3.14) 🐒 -
δες το ντοκιουμενταρυ του Μπιμπιτσι.
Βρε εμείς τα ζήσαμε τότε. :)

Το έχω δεί thanks.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.568
Reaction score
37.875
... ετσι ειναι, καποιοι ηταν το '75 στο βερολινο-μοναχο-λονδινο-αμστερνταμ-και-περιχωρα και αλλοι στο Σαν Φαρσισκο, τι να κανουμε.. δεν μπορουμε να ειμαστε ολοι παντου .. 🐒
-
κσαναστοθεμα
στο ραφι απο τα καινουργια που ελεγα -το παρακατω, ειχε και cd (σε φακελακι μεσα ο δισκο), που πετυχα προαλες σε μια αναταξινομιση της cd-θηκης
εντσοι!
α τι καλα! ποσο γ***ει στα ενεργα!
 
Last edited:

Μηνύματα
421
Reaction score
737
.. αυτοσαρκαζεται εξ' ορισμου
Ωραιο ντοκιμαντερι αυτο.
Στην ουσια το Kraut-rock ΔΕΝ αυτοσαρκαζεται.
Οι Γερμανοι ποτέ δεν αποδεχτηκαν αυτον τον όρο.
Ο ορος Kraut-rock πρωτοαναφερθηκε απο Αγγλους DJ's του ραδιοφώνου, θελοντας να υποτιμησουν ουσιαστικα με αυτη την ονομασια το νεο αυτο μουσικο ειδος που ερχοταν απο Γερμανια.
Ο ορος αυτος καθιερωθηκε τελικα., και τι να κανουν και οι Γερμανοι,... τον "αποδεχτηκαν¨. :)
κσαναστοθεμα
στο ραφι απο τα καινουργια που ελεγα -το παρακατω, ειχε και cd (σε φακελακι μεσα ο δισκο), που πετυχα προαλες σε μια αναταξινομιση της cd-θηκης
εντσοι!
α τι καλα! ποσο γ***ει στα ενεργα!
Στην ουσια αυτο το album των Radiohead ειναι διασκευη του album Radio Activity των Kraftwerk του 1975

R-57522-1540625038-8619.jpg


 
Last edited:

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.568
Reaction score
37.875
... διδυμος αδερφος του πρινς εισαι ?! που σας χωρισαν στη γενα και το πηγες απο την πλευρα με τις κιθαρες και τα "ναρκωτικα" ?!?! 🐒
.. εμενα η γνωμη μου ειναι οτι για να υπαρχει καποια σοβαροτητα (μουσικη ή οτι αλλο), καπου επιβαλεται να υπαρχει η αντιθεση του χιουμορ και βεβαια επεκταση αυτου και ο σαρκασμος ... αν θεωρεις οτι οι προαναφερθεις μπαντες δεν ειχαν αυτοσαρκασμο κατω απο το λαχανο δεν ειναι?! (κραουτ) ...λυπαμαι αλλα διαφωνω.
 
Last edited:

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.568
Reaction score
37.875
.. και κσαναμαναστοραφι...αυτη τη φορα στο διπλανο (επσαχνα τους lizard gizard πως τους λενε) .. και παλι σε διασκευη προσφατων χρονων 🐒
 



Μηνύματα
12.543
Reaction score
14.690
:king: :angel:
..πληροφοριες εντως των συνδεσμων. 🐒
το αριστερά κάπως εντάξει. Αυτό το δεξιά τι ήταν ρε παιδάκι μου, σκιάχτηκα. Μισώ τη jazz. Ποια αβαντ γκαρντ χα χα δεν ξαναβρίζω. :D
 
Last edited:


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.418
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top