Αφιερωμα PSYCHEDELIC - PROGRESSIVE - KRAUTROCK


Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
... η γατα μου ακουγε nurse with wound... View attachment 250471
Βασανίζεις τα κακόμοιρο το γατί. χα χα
:oops:

 


Μηνύματα
155
Reaction score
117
(που αναγεννηθηκε απο το σερφ και το ροκ εν ρολ που γεννηθηκαν απο τα μπλουζ που γεννηθηκαν απο τα ρουτζ-και εκει κσεκινανε ολα 🐒 ).
Two steps forward(Six steps back)
'ντακσει υπαρχει και το εκφυλισμενο (εμπορικο) του ειδους (...) .
[/QUOTE]
και ο Παρθενωνας και οι διδυμοι πυργοι ξεκινησαν απο τις σπηλιες των πρωτογονων και λοιπ΄ον;;; εχουν καμμια σχεση;;; μη λεμε οτι αρλουμπα θελουμε με μπλουζ και μαυρους. ΟΙ αρχαιοι ελληνες ειχαν μουσικη (με οργανα, οχι κουτσουρα) χιλιαδες χρονια πριν απο τους αφρικανους, ασε τους (αφρο)αμερικανους.... ενταξει ο Coltrane επηρεασε, αλλα η κλασικη, απογονος μεσαιωνικης. αρχαιοελληνικης περισσοτερο απο ολους (Μπαχ, Μπετοβεν, Βαγκνερ, Στραβινσκυ κλπ). βεβαια αν αναφερεσαι στο καθαρα ροκ και τζαζ και μονο εχεις καποιο δικιο, αλλα και παλι....


και κατι αστειο! εχεις προβλημα με το ΄΄ξ΄΄;;;;
 
Last edited:

Μηνύματα
155
Reaction score
117
... η γατα μου ακουγε nurse with wound... View attachment 250471
το 1978 ημουν στο Λονδινο για σπουδες και εβλεπα τους πανκ γυρω μου και αλλαζα γωνια!!! Ουτε οι nurse... ηταν πανκ,οκ;;; avant-experimental-noise κλπ. ημουν και το 1985 και το 1990 εκει, να μην αγοραζα τους δισκους τους τοτε, θα ειχα περιουσια καλη τωρα γαμωτο :))
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
... ε πριν τα ρουτζ .. ναι προφανώς υπαρχουν τα απανταχου εθνολογικα... :)
(Και η εκκλησιαστικη ..η κλασικη..και ολα αυτα..)
Ας μεινουμε ομως στις δικες μας μετενσαρκωσεις...🙊🙈🙉
το 1978 ημουν στο Λονδινο για σπουδες και εβλεπα τους πανκ γυρω μου και αλλαζα γωνια!!! Ουτε οι nurse... ηταν πανκ,οκ;;; avant-experimental-noise κλπ
Αναφερομαι στη λίστα των nww, που ειναι εντως θεματως:
16519308381371538227251265746604.jpg

Άλλακσε νικνειμ.... Τι χαλιεντφαν και φαρς... Να πουμεεεε.... 😎
 

Μηνύματα
155
Reaction score
117
... ε πριν τα ρουτζ .. ναι προφανώς υπαρχουν τα απανταχου εθνολογικα... :)
(Και η εκκλησιαστικη ..η κλασικη..και ολα αυτα..)
Ας μεινουμε ομως στις δικες μας μετενσαρκωσεις...🙊🙈🙉

Αναφερομαι στη λίστα των nww, που ειναι εντως θεματως: View attachment 250478
εχω πολλα απο αυτα....δεν θυμαμαι ποτε εβγαλαν τη λιστα, αλλα ισως και νωριτερα ειχαν αναλογη λιστα οι Freeman της ULTIME THULE. τους ξερεις; https://www.discogs.com/label/352179-Audion-Publications
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
... και για τη Θούλη κατι θυμαμαι.. απο τα θρησκευτικα.. μετα το γυρισα σε δισκορδιανη θεωρηση... αμ πως..🤓
 

Μηνύματα
155
Reaction score
117
... ε πριν τα ρουτζ .. ναι προφανώς υπαρχουν τα απανταχου εθνολογικα... :)
(Και η εκκλησιαστικη ..η κλασικη..και ολα αυτα..)
Ας μεινουμε ομως στις δικες μας μετενσαρκωσεις...🙊🙈🙉

Αναφερομαι στη λίστα των nww, που ειναι εντως θεματως: View attachment 250478
Άλλακσε νικνειμ.... Τι χαλιεντφαν και φαρς... Να πουμεεεε.... 😎
κατα δυναμη, προσπαθω να ειμαι μεσα σε ΄ολα. :) αλλα στο τελος χανεσαι.....
 


Μηνύματα
39
Reaction score
42
Ας πιάσουμε πάλι από την αρχή το νήμα.......
PSYCHEDELIC - PROGRESSIVE - KRAUTROCK



"Maggot Brain" was recorded in one take when George Clinton, under the influence of LSD, told guitarist Hazel during the recording session to play as if he had been told his mother was dead
 





Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Παραφρασμένο απο κάποιον μεγάλο που το είπε (νομίζω Φελίνι, δε θυμάμαι και καλά) και είναι και τίτλος εκπομπής, οφείλει να αναρωτηθεί κανείς :

"Που πάει η μουσική όταν δεν την ακούμε πια ; "

Θα βοηθηθεί να καταλάβει καλύτερα τι είναι η μουσική (και την αξία και των μηχανημάτων αναπαραγωγής του, παρεμπιπτόντως αλλά δευτερευόντως, αναφερόμενο μιας και είμαστε σε ανάλογο σάιτ.).
 
Last edited:

Μηνύματα
155
Reaction score
117
Δεν μπορεί τώρα να το διάβασα αυτό..

BOOMER ALERT
...... οπως ειπε και η Βανδη, καλυτερο ντουετο των τελευταιων ετων Θεοδωριδου με Γαρμπη... χαχαχαχα.

η διαφορετικα, εδω σχολιαζουμε για psych/prog etc. ξεκινα κι εσυ κατι για οτι ασχετο κι αν ακους και φανταζεσαι οτι ειναι ποιοτικο, εξυψωνει τα ηθη, το ακουνε ανθρωποι με καποιο πνευματικο υποβαθρο κλπ κλπ, κανενα προβλημα..
Παραφρασμένο απο κάποιον μεγάλο που το είπε (νομίζω Φελίνι, δε θυμάμαι και καλά) και είναι και τίτλος εκπομπής, οφείλει να αναρωτηθεί κανείς :

"Που πάει η μουσική όταν δεν την ακούμε πια ; "

Θα βοηθηθεί να καταλάβει καλύτερα τι είναι η μουσική (και την αξία και των μηχανημάτων αναπαραγωγής του, παρεμπιπτόντως αλλά δευτερευόντως, αναφερόμενο μιας και είμαστε σε ανάλογο σάιτ.).
ακαιρο, ασχετο αν εχει σχεση με μενα κατι...
 
Last edited:

Μηνύματα
155
Reaction score
117
...... οπως ειπε και η Βανδη, καλυτερο ντουετο των τελευταιων ετων Θεοδωριδου με Γαρμπη... χαχαχαχα.

η διαφορετικα, εδω σχολιαζουμε για psych/prog etc. ξεκινα κι εσυ κατι για οτι ασχετο κι αν ακους και φανταζεσαι οτι ειναι ποιοτικο, εξυψωνει τα ηθη, το ακουνε ανθρωποι με καποιο πνευματικο υποβαθρο κλπ κλπ, κανενα προβλημα..


ακαιρο, ασχετο αν εχει σχεση με μενα κατι...

ακουω παντως hard-rock 70s. για σημερινα εκτρωματα μιλουσα. αν απομονωνεις κατι απο ολοκληρο κειμενο, σε βγαζω κι εγω ηλιθιο.
 

Μηνύματα
421
Reaction score
737
... διδυμος αδερφος του πρινς εισαι ?! που σας χωρισαν στη γενα και το πηγες απο την πλευρα με τις κιθαρες και τα "ναρκωτικα" ?!?! 🐒
.. εμενα η γνωμη μου ειναι οτι για να υπαρχει καποια σοβαροτητα (μουσικη ή οτι αλλο), καπου επιβαλεται να υπαρχει η αντιθεση του χιουμορ και βεβαια επεκταση αυτου και ο σαρκασμος ... αν θεωρεις οτι οι προαναφερθεις μπαντες δεν ειχαν αυτοσαρκασμο κατω απο το λαχανο δεν ειναι?! (κραουτ) ...λυπαμαι αλλα διαφωνω.
χαχαχα μα γιατι με αποκαλεις διδυμο αδελφο του πρινς?
Ωραια λιστα αυτη,
Δε ξερω ανακουγεται περιεργο αλλα εχω τα περισσοτερα απο αυτα.
....κολλημένος που λενε....αυτο ακριβως.
"Που πάει η μουσική όταν δεν την ακούμε πια ;
Αυτη η φραση θυμιζει πολυ τον υπεροχο στιχο, ¨ποιος ξερει που παει ο χρονος οταν περναει"των Fairport Convention με την φωνη της Sandy Denny.

 
Last edited:

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
...... οπως ειπε και η Βανδη, καλυτερο ντουετο των τελευταιων ετων Θεοδωριδου με Γαρμπη... χαχαχαχα.

η διαφορετικα, εδω σχολιαζουμε για psych/prog etc. ξεκινα κι εσυ κατι για οτι ασχετο κι αν ακους και φανταζεσαι οτι ειναι ποιοτικο, εξυψωνει τα ηθη, το ακουνε ανθρωποι με καποιο πνευματικο υποβαθρο κλπ κλπ, κανενα προβλημα..


ακαιρο, ασχετο αν εχει σχεση με μενα κατι...
Δεν έχει σχέση με εσένα αλλά με όλους. Απλώς "εμπνεύστηκε" με αφορμή την φράση σου ότι κάποια είδη μουσικής δεν είναι μουσική και απο την αντίδραση του cybernaut σε αυτήν .... και είπα να βοηθήσω.

Άκαιρο και άσχετο δεν είναι πάντως. Εσυ δεν είσαι έτοιμος να το καταλάβεις μάλλον και για αυτό το χαρακτηρίζεις έτσι.

Αφορά σε τι κατάσταση σε αφήνει η μουσική αφού έχει σταματήσει και εαν υφίσταται και στο μυαλό ή σαν ιδέα ή σαν άισθηση, αφου έχει σταματήσει να παίζει. 'Η και εάν υπήρχε απο πρίν μέσα σου. Η μουσική είναι ζωή.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.207
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top