Αφιερωμα PSYCHEDELIC - PROGRESSIVE - KRAUTROCK

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
.. πολυ καλα τα λεει ο Τσουλιαν Κοπ, αλλα δεν εχω διαθεση για αντιπαραθεσεις και εριδες-ειναι ανοικση και με πχιανει η αλλεργια με το ροκ (προφανως το kraut "rock" δεν το περιλαμβανω αφου αυτοσαρκαζεται εξ' ορισμου-και αποτελει βασικη επιρροη αρκετων-αν-οχι-ολων των καλλιτεχνων που δε πολυσεβονται τον εαυτο τους) -, also καποια στιγμη θα το τσεκαρω το βιβλιο, μιας και εχω εντοπισει μια κοπια στην οικογενειακη βιβλιοθηκη. :king: :angel:
-και ολα αυτα τα γνωστα,τετριμενα και χιλιοειπωμενα απο 20 χρονων για κραουτ μιλαμε (χεχε...και ακουμε) αλλο οτι ειμαι ακομα 23,3,3,3... τυφλα να εχει το π (3.14) 🐒 -
δες το ντοκιουμενταρυ του Μπιμπιτσι.
Δες και εσύ αυτό.

 

Μηνύματα
421
Reaction score
737
Δες και εσύ αυτό.

Δεν ξερω γιατι οι περισσοτεροι θεωρουν οτι Krautrock ειναι μονο τα Γερμανικα Electronic, Ambient, Space, Avantgarde, Experimental κλπ κλπ, ενω στην ουσια (το λεει και η λεξη) krautrock ειναι ΚΑΙ σχεδον οτιδηποτε εχει να κανει με Rock (και οχι μονο), που βγηκε απο την Γερμανια την περιοδο τέλη 60'ς μεχρι περιπου και το 1978.
 
Last edited:

Μηνύματα
155
Reaction score
117
Μην ξεχναμε και οτι στους Ιταλους AREA τραγουδιστης ηταν ο Ελληνας Demetrio Stratos η Ευστράτιος Δημητρίου οπως ηταν το κανονικο του ονομα. (που πριν ηταν τραγουδιστης στους Ribelii, φωνάρα ο Δημητριου), που πεθανε σε ηλικια μολις 34ων ετων, απο απλαστική αναιμία.


View attachment 250733

εδω φώτο μαζι με την κορη του Αναστασία.

View attachment 250735
και ενα σκιτσο μου απο το 1990, τον ηξερα απο δεκαετια 80!!


Δεν ξερω γιατι οι περισσοτεροι θεωρουν οτι Krautrock ειναι μονο τα Γερμανικα Electronic, Ambient, Space, Avantgarde, Experimental κλπ κλπ, ενω στην ουσια (το λεει και η λεξη) krautrock ειναι ΚΑΙ σχεδον οτιδηποτε εχει να κανει με Rock (και οχι μονο), που βγηκε απο την Γερμανια την περιοδο τέλη 60'ς μεχρι περιπου και το 1978.
επισης υπαρχει και kraut-folk !!
 

Attachments


Μηνύματα
155
Reaction score
117
Δεν ξερω γιατι οι περισσοτεροι θεωρουν οτι Krautrock ειναι μονο τα Γερμανικα Electronic, Ambient, Space, Avantgarde, Experimental κλπ κλπ, ενω στην ουσια (το λεει και η λεξη) krautrock ειναι ΚΑΙ σχεδον οτιδηποτε εχει να κανει με Rock (και οχι μονο), που βγηκε απο την Γερμανια την περιοδο τέλη 60'ς μεχρι περιπου και το 1978.

γιατι αυτοι πρεπει να ξερουν κατι παραπανω απο σενα μαλλον....
[/QUOTE]

πχ οι Scorpions δεν εχουν καμμια σχεση! υπαρχει και το Schlager, Deutschrock κλπ
 
Last edited:


evl

Μηνύματα
276
Reaction score
430
Οι γερμανοί με τη μουσική παράδοση αιώνων που εκπροσωπούν δεν θα μπορούσαν σε αυτά τα νέα είδη να ακολουθούν απλά τους "χτεσινούς" αγγλοσάξωνες . Έφτιαξαν "κοσμικούς" ήχους, διαφορετικη σχολή, με ευρύτερο πνεύμα

Έπεσε στα χέρια μου μια δουλειά που φέρει το όνομα του γκρουπ των θρυλικών Embryo με τίτλο Auf Auf. Κυκλοφορία 2021, πάρα πολύ καλή
Ψάχνω και διαβάζω ότι το γκρουπ το ανέλαβε η κόρη του ιδρυτή που μας άφησε το 2018 και αμέσως βγάζει ενα σουπερ αλμπουμ!!

δειτε εδω

και ενα δείγμα (εχει και άλλα)

 




Μηνύματα
421
Reaction score
737
και ενα σκιτσο μου απο το 1990, τον ηξερα απο δεκαετια 80!!



επισης υπαρχει και kraut-folk !!
Eχεις δικιο, εννοειται υπαρχει και το kraut-folk.
Oπως πχ οι Emtidi, αλλα και αλλοι...
γιατι αυτοι πρεπει να ξερουν κατι παραπανω απο σενα μαλλον....
πχ οι Scorpions δεν εχουν καμμια σχεση! υπαρχει και το Schlager, Deutschrock κλπ
[/QUOTE]
Ναι οι Scorpion δεν εχουν καμια σχεση...αλλωστε το λεω " σχεδον οτιδηποτε " , αν και το debuto album τους η καποια κοματια απο το album Fly to the rainbow του 1974 των Scorpions, θα μπορουσαμε να τα πουμε και Kraut- progressive.

 
Last edited:






Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
....εχει συνταγη για ακροαση ... 🐒
witch doctor
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
....εχει συνταγη για ακροαση ... 🐒
witch doctor
Έχεις ρέντα σήμερα, βλέπω. Εγω είναι η ωρα που δεν λειτουργώ. χα χα. Ξέρεις γεράματα, λειτουργούμε μόνο πρωί, αντε μέχρι τις 2. Κάτσε να κάνω κανα καφέ. Ωραίο άλμπουμ. Ακούγεται ολόκληρο με μια μόνο μικρή κοιλιά.
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
- ακου και το αλλο, ηταν ενας τυπος που ειχε παει στα δυο λαιβ με μαγνητοφωνακι, και τωρα προσφατα ηρθε σε επαφη με λειμπελ και κυκλοφορησαν :
(ειχα μια σχετικη κουβεντα πριν λιγο καιρο με ενα προσωπικο φιλο, αλλα δεν θυμαμαι ακριβως τι ειχαμε π(χι)ει, οποτε και ειναι πολυ δυσκολο να τη μεταφερω ..:king: :angel:)
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
- ακου και το αλλο, ηταν ενας τυπος που ειχε παει στα δυο λαιβ με μαγνητοφωνακι, και τωρα προσφατα ηρθε σε επαφη με λειμπελ και κυκλοφορησαν :
(ειχα μια σχετικη κουβεντα πριν λιγο καιρο με ενα προσωπικο φιλο, αλλα δεν θυμαμαι ακριβως τι ειχαμε π(χι)ει, οποτε και ειναι πολυ δυσκολο να τη μεταφερω ..:king: :angel:)
Καλό αλλά οι Αντι παραπάνω μου αρέσουν καλύτερα. :)
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.133
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top