Αmplifier clipping

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Παιδες, σπιτι παιζω, δεν ειναι κλαμπα και το μεγαφωνο εχει ευκολο φορτιο περαν της υψηλης ευαισθησιας ...τερμα κλειστος ειμαι στη ρυθμιση εξοδου προενισχυσης και ενα κλικ κατω ο ενισχυτης στην ρυθμιση ευαισθησιας εισοδου..αυτα για να ερθει σε ισοροποια με τα αλλα...
σε ταινιες οταν φαει ζωρια καλα και ειμαι στις κ@βλες και το ζητα η ταινια κινδυνευει να ξεκολλησει η μητροειδης , η σφαιρες δε βαρανε απλα στο στηθος τρυπανε αν αυτο λεει κατι...αλλα εκει ειναι και τα γουστα 8-)
Δεν ειναι μονιμα στο κλιπαρισμα αλλα αναβει το κοκκινο και μια δυο εσκασε το λιμιτ μαλλον δηλαδη ηταν γρηγορο παντως αν δε προσεχει κανεις δεν το καταλαβαινει , αλλα λεω τωρα...
Τωρα που ειδα προσεκτικα στο μεγαλυτερο μοντελο ειναι 4χ12000 στα 63v...δε γνωριζω αυτη η ταση λειτουργιας τι διαφορα κανει....

Δεν ειμαι ηλεκτρονικος οσο μπορω βαζω τη λογικη και τις συμβουλες σας να δω τη χρυση τομη...αλλιως με βλεπω για classd αλλα μη φαω καμια ηττα και ζηταω των qsc με τα πυκνωτακια του:D

Η ποιο απλη ειναι να δω εαν μπορω να βρω κατι εκει στις ιδιες θεσεις με λιγο μεγαλυτερο υψος μπορω να ελιχθω καπως .
Δε γνωριζω ποσο μπορω να ανεβω σε χωρητικοτητα....εκει.. αν μπορω να χωσω 4x10000 /100v στο καναλι ειναι η τριπλασια απο την υπαρχουσα και δε θα εκτοξευτει το κοστος ...και παλι δε γνωριζω εαν επαρκει ο μετασχηματιστης για κατι τετοιο...οποτε μαλλον απο αυτον πρεπει να ξεκινησουμε...
δε συζητω για πυκνωτες χωρητικοτητας μεγαλυτερης απο τις δυνατοτητες του αφου δε θα προβω σε αντικατασταση του...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.600
Είναι χαμηλής ισχύος ο ενισχυτής.
Το ότι δε διπλασιάζει στα μισά ωμ, σημαίνει ανεπάρκεια τροφοδοσίας, και τροφοδοσία δεν είναι οι πυκνωτές..
Τες πα, βάλε άλλους τόσους, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με διπλάσια χωρητικότητα από όση έδει, αλλά μη περιμένεις τίποτα ουσιαστικό..
Η ενέργεια που αποθηκεύεται στους πυκνωτές είναι ανάλογη του τετραγώνου της τάσης, οπότε σε χαμηλές τάσεις σηκώνει πολύ πράμα για να γίνει λίγο αξιοπρεπώς η δουλειά..
 

Μηνύματα
380
Reaction score
330
Παιδες, σπιτι παιζω, δεν ειναι κλαμπα και το μεγαφωνο εχει ευκολο φορτιο περαν της υψηλης ευαισθησιας ...τερμα κλειστος ειμαι στη ρυθμιση εξοδου προενισχυσης και ενα κλικ κατω ο ενισχυτης στην ρυθμιση ευαισθησιας εισοδου..αυτα για να ερθει σε ισοροποια με τα αλλα...
σε ταινιες οταν φαει ζωρια καλα και ειμαι στις κ@βλες και το ζητα η ταινια κινδυνευει να ξεκολλησει η μητροειδης , η σφαιρες δε βαρανε απλα στο στηθος τρυπανε αν αυτο λεει κατι...αλλα εκει ειναι και τα γουστα 8-)
Δεν ειναι μονιμα στο κλιπαρισμα αλλα αναβει το κοκκινο και μια δυο εσκασε το λιμιτ μαλλον δηλαδη ηταν γρηγορο παντως αν δε προσεχει κανεις δεν το καταλαβαινει , αλλα λεω τωρα...
Τωρα που ειδα προσεκτικα στο μεγαλυτερο μοντελο ειναι 4χ12000 στα 63v...δε γνωριζω αυτη η ταση λειτουργιας τι διαφορα κανει....

Δεν ειμαι ηλεκτρονικος οσο μπορω βαζω τη λογικη και τις συμβουλες σας να δω τη χρυση τομη...αλλιως με βλεπω για classd αλλα μη φαω καμια ηττα και ζηταω των qsc με τα πυκνωτακια του:D

Η ποιο απλη ειναι να δω εαν μπορω να βρω κατι εκει στις ιδιες θεσεις με λιγο μεγαλυτερο υψος μπορω να ελιχθω καπως .
Δε γνωριζω ποσο μπορω να ανεβω σε χωρητικοτητα....εκει.. αν μπορω να χωσω 4x10000 /100v στο καναλι ειναι η τριπλασια απο την υπαρχουσα και δε θα εκτοξευτει το κοστος ...και παλι δε γνωριζω εαν επαρκει ο μετασχηματιστης για κατι τετοιο...οποτε μαλλον απο αυτον πρεπει να ξεκινησουμε...
δε συζητω για πυκνωτες χωρητικοτητας μεγαλυτερης απο τις δυνατοτητες του αφου δε θα προβω σε αντικατασταση του...
Μην βλέπεις τα φωτάκια όταν βλέπεις στην οθόνη ...... μετά αρχίζουν οι εμμονές !!!! Τα clip είναι για να ανάβουν ..... έτσι δείχνουν ότι λειτουργούν . Άν είσαι ικανοποιημένος και οι σφαίρες τρυπάνε καλύτερα πάρε μπύρες και πίτσες με τα λεφτά των αλλαγών ( με μεγαλύτερο και ισχυρότερο ενισχυτή οι σφαίρες θα σε σκοτώσουν .... ) Αν θέλεις όμως να αυξήσεις χωρητικότητα κάντο χ3 ή χ4 και τέλος πιστεύω ότι οι κατασκευαστές δεν είναι τόσο τσιγκούνιδες ή άσχετοι ξέρουν τα όρια της σχεδίασης ( το κόστος για μεγαλύτερους πυκνωτές είναι ελάχιστο για την ποιότητα που βάζουν ) . Καλές αναζητήσεις !!!!
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Τωρα που ειδα προσεκτικα στο μεγαλυτερο μοντελο ειναι 4χ12000 στα 63v...δε γνωριζω αυτη η ταση λειτουργιας τι διαφορα κανει....
Ο ενισχυτής σου, για να βγάλει την ισχύ του, θέλει τάση γύρω στα +-90 Volts. Με πυκνωτές στα 100 είναι ΟΚ.
Το μεγαλύτερο σε ισχύ μοντέλο θέλει γύρω στα +-110 volts. Επειδή οι πυκνωτές των 120 Volts είναι πανάκριβοι (βλέπε τσιγκουνιά) βάζει σε σειρά δύο των 63 volts. Έτσι όμως έχει την μισή χωρητικότητα.
 

Μηνύματα
427
Reaction score
425
Μην βλέπεις τα φωτάκια όταν βλέπεις στην οθόνη ...... μετά αρχίζουν οι εμμονές !!!! Τα clip είναι για να ανάβουν ..... έτσι δείχνουν ότι λειτουργούν . Άν είσαι ικανοποιημένος και οι σφαίρες τρυπάνε καλύτερα πάρε μπύρες και πίτσες με τα λεφτά των αλλαγών ( με μεγαλύτερο και ισχυρότερο ενισχυτή οι σφαίρες θα σε σκοτώσουν .... ) Αν θέλεις όμως να αυξήσεις χωρητικότητα κάντο χ3 ή χ4 και τέλος πιστεύω ότι οι κατασκευαστές δεν είναι τόσο τσιγκούνιδες ή άσχετοι ξέρουν τα όρια της σχεδίασης ( το κόστος για μεγαλύτερους πυκνωτές είναι ελάχιστο για την ποιότητα που βάζουν ) . Καλές αναζητήσεις !!!!

Oι κατασκευαστές ειναι καρατσιγκούνηδες! 3300μF επι 4 δεν φτάνει ουτε για LM3886. H εξομάλυνση υπο φορτίο απαιτεί τουλάχιστον 4χ10000, αυτό ομως κοστίζει 40 ευρώ ακόμα και για no name πυκνωτές ανα κανάλι. Ενας ενισχυτής σαν αυτόν θα έπρεπε να έχει σοβαρή εξομάλυνση. Οι κατασκευαστές κόβουν απο παντού. Πόσες φορές δεν έχετε δεί ηλεκτρολυτικό στην είσοδο του τελικού αντι για ενα ΜΚΤ 10μF και ας κοστίζει μόνο 6-7 ευρώ?
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Αν καταλαβα καλα εχουμε την ιδια μην εχω και λιγη παραπανω, αν υποθεσουμε οτι εχω και μικροτερη ESR μπορει να ειμαι και ποιο γρηγορος ...:D κοιτα που θα την βγουμε και απο πανω τελικα απο τον μεγαλυτερο αδερφο...
Πιστευετε οτι με τα 10000, αν μπορω να τα χωρεσω εκει θα χρειαστει κατι αλλο? με τον μετασχηματιστη ειμαιστε ο.κ.? μπορει να δημιουργηθει προβλημα? αυτο ρωτω.... και ενα λινκ απο που μπορω να προμηθευτω τετοια ανταλακτικα...
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Αν καταλαβα καλα εχουμε την ιδια μην εχω και λιγη παραπανω, αν υποθεσουμε οτι εχω και μικροτερη ESR μπορει να ειμαι και ποιο γρηγορος ...:D κοιτα που θα την βγουμε και απο πανω τελικα απο τον μεγαλυτερο αδερφο...
Πιστευετε οτι με τα 10000, αν μπορω να τα χωρεσω εκει θα χρειαστει κατι αλλο? με τον μετασχηματιστη ειμαιστε ο.κ.? μπορει να δημιουργηθει προβλημα? αυτο ρωτω.... και ενα λινκ απο που μπορω να προμηθευτω τετοια ανταλακτικα...
Αν ο μετασχηματιστής σου έχει τις διαστάσεις που είπες παραπάνω (15 Χ 8,5) είναι πάνω από 800 VA, με το πιθανότερο να είναι 1000αρης, οπότε είσαι μια χαρά.
Δώσε πράμα ακόμα και 200.000 μF αν σε παίρνει.
Πάνω από 500 VA μετασχημαστής χρειάζεται και κύκλωμα ομαλής έναρξης, οπότε θα διαθέτει και ο ενισχυτής σου.
Θεωρώ δεδομένο πως και η γέφυρα σου είναι τουλάχιστον 35 Α.
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429

Δε ξερω εαν αυτα περι γεφυρας και σοφτ σταρτ ειναι ορατα...το οτι καθυστερει να ακουστει ο οπλισμος μαλλον εχει...
http://www.newark.com/c/passive-com...itors?capacitance=10000uf&voltage-rating=100v
εδω μια γρηγορη που εριξα οι τιμες ειναι απαγορευτικες δηλαδη για πανω απο 10000mf για αγορα κατι επωνυμου...
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Συνήθως τα κλικ των ρελέδων είναι δύο, με το πρώτο από το κύκλωμα ομαλής έναρξης και το δεύτερο η προστασία. Βέβαια υπάρχουν και άλλοι τρόποι υλοποίησης του κυκλώματος. Από την στιγμή που δεν σου ρίχνει ασφάλειες πίνακα είσαι ΟΚ.

Στην κάθετη πλακέτα αριστερά, κάτω από τις ψυκτρούλες, είναι οι δύο γέφυρες ανόρθωσης.
Κλασική Αμερικάνικη επιλογή για <<ανόρθωση πλήρους γέφυρας>>, αν μιλάμε για κοινά τυλίγματα μετασχηματιστή στα δύο κανάλια.

Αν δεν θες να ξοδευτείς, πρόταση μου είναι η εξής...
Δύο τέτοιοι:
https://gr.rsdelivers.com/product/epcos/b41560a9109m/epcos-aluminium-electrolytic-capacitor-10000μf/5437069
Ίσως μετά από λίγες μέρες προσθέσεις άλλους δύο! ;)

Μετά υπάρχουν ελαφρώς φτηνότερες επιλογές, με 22000 μF, όπως Jamicon ή Lelon.
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429

καπως ετσι? με τους κολιεδες στη βαση τους? στην πλακετα με την αφαιρεση των πυκνωτων που πολυ πιθανο να εχουν πεσει και σε αποδοση βασει ωρων,θερμοκρασιων και πιθανων σκληρης χρησης, εκει πως θα συνδεθουν? κολληση εκει με καλωδια και βιδωμα οπως της φωτο?
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211

καπως ετσι? με τους κολιεδες στη βαση τους? στην πλακετα με την αφαιρεση των πυκνωτων που πολυ πιθανο να εχουν πεσει και σε αποδοση βασει ωρων,θερμοκρασιων και πιθανων σκληρης χρησης, εκει πως θα συνδεθουν? κολληση εκει με καλωδια και βιδωμα οπως της φωτο?
Σωστά. Οι πυκνωτές <<βίδας>> ή υψηλών ρευμάτων, στερεώνονται με αυτόν τον τρόπο.
Σύνδεση στην πλακέτα όπως την περιγράφεις.
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Kαι αλλη ερωτηση, καλυτερα δυο μεγαλυτερης χωρητικοτητας ή 4 μικροτερης αλλα συνολικα ιδιας ομως?
Γιατι οι τιμες ειναι περιπου αναλογες αυτης..
https://gr.mouser.com/Passive-Compo...olytic-Capacitors/_/N-75hqt?P=1z0wqs8Z1yx4atu
Εδω ο διαφορες εταιριες και τα χαραχτηριστικα τους στα 10000mf μαζεμενα..
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Kαι αλλη ερωτηση, καλυτερα δυο μεγαλυτερης χωρητικοτητας ή 4 μικροτερης αλλα συνολικα ιδιας ομως?
Γιατι οι τιμες ειναι περιπου αναλογες αυτης..
https://gr.mouser.com/Passive-Compo...olytic-Capacitors/_/N-75hqt?P=1z0wqs8Z1yx4atu
Εδω ο διαφορες εταιριες και τα χαραχτηριστικα τους στα 10000mf μαζεμενα..
Πάντα ένας μεγάλος πυκνωτής έχει χαμηλότερη εσωτερική αντίσταση, σε σχέση με δύο ιδίου τύπου, ίσης χωρητικότητας, αλλά συνολικά μικρότερο ρεύμα και βέβαια οι πολλοί είναι ακριβότεροι.
Διαλέγεις και παίρνεις...

Και επειδή παραπάνω διάβασα κάποιες ανακρίβειες.
Καμία σχέση πως ένα γραμμικό τροφοδοτικό έχει χαμηλότερη απόδοση από ένα παλμοτροφοδοτικό.
Αυτό ισχύει μόνο στα σταθεροποιημένα τροφοδοτικά, όπου όμως η κυμάτωση και ο υψίσυχνος θόρυβος είναι υπέρ του γραμμικού.
Σε ένα μη σταθεροποιημένο, όπως αυτό που συζητάμε, τροφοδοτικό η απόδοση είναι πάνω από 90%.
 

Μηνύματα
380
Reaction score
330
Πάντα ένας μεγάλος πυκνωτής έχει χαμηλότερη εσωτερική αντίσταση, σε σχέση με δύο ιδίου τύπου, ίσης χωρητικότητας, αλλά συνολικά μικρότερο ρεύμα και βέβαια οι πολλοί είναι ακριβότεροι.
Διαλέγεις και παίρνεις...

Και επειδή παραπάνω διάβασα κάποιες ανακρίβειες.
Καμία σχέση πως ένα γραμμικό τροφοδοτικό έχει χαμηλότερη απόδοση από ένα παλμοτροφοδοτικό.
Αυτό ισχύει μόνο στα σταθεροποιημένα τροφοδοτικά, όπου όμως η κυμάτωση και ο υψίσυχνος θόρυβος είναι υπέρ του γραμμικού.
Σε ένα μη σταθεροποιημένο, όπως αυτό που συζητάμε, τροφοδοτικό η απόδοση είναι πάνω από 90%.
η απώλειες έχουν να κάνουν με απώλειες στον πυρήνα του μετασχηματιστή οι οποίες αυξανομένου του ρεύματος αυξάνονται και αυτές . Στο είδος του μετασχηματιστή που φοράει τα πράγματα είναι λίγο καλύτερα από τους συμβατικούς αλλά το πάνω από 90% απόδοση είναι υπερβολικά αισιόδοξο ( βασικά γλυτώνεις κυρίως βάρος ) . Για καταστάσεις peak μπορείς να ζορίσεις λίγο τα πράγματα αλλά για συνεχή απαίτηση ψηλών ρευμάτων αρχίζουν τα ζόρια . Στα σταθεροποιημένα η απόδοση πέφτει μεν αλλά ξέρεις τι κερδίζεις και έχεις έλεγχο προβλημάτων ψαλιδισμού και λοιιπά . Επειδή όμως σταθεροποιημένα σε αυτή την ισχύ είναι απίθανο να δείς βασίσεσαι στο γεγονός να μη γονατίζει ο μετασχηματιστής ( για να μη σου γονατίζει η τάση και ταυτόχρονα αρχίζει και το γονάτισμα ρεύματος ) . Σε καταστάσεις μη σταθεροποίησης για να μη πέσεις αρκετά από τη τάση που θέλεις ο μετασχηματιστής πρέπει να υπολογιστεί τουλάχιστον 40% από την απαιτούμενη ισχύ . Ενδεικτικά σου αναφέρω ότι όταν ήθελα σε ισχύ rms 1700w ο ελάχιστός μετασχηματιστής ήταν 2500w rms ώστε σε ανορθωμένη στα 29V να πέφτω στα 28V ( στα 60-70Α και με πυκνωτές γύρω στα 350000 μF ) - με μετασχηματιστή 1800w η τάση έπεφτε στα 22V ( πάντα για συνεχή ισχύ ) . Να αναφέρω επίσης ότι αυξανομένου του ρεύματος οι απώλειες δεν πάνε γραμμικά αλλά πολύ χειρότερα ( όταν μάλιστα πλησιάζουμε πρός κορεσμό ..... πάνε στο θεό ) . Ελπίζω να υπήρξα ποιό ακριβής από πριν για να μην υπάρχουν παρανοήσεις .
Για την ορθογραφία μου ισχύουν τα γνωστά ...... !!!!!
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Για όσους ασχολούνται με κατασκευές ο μετασχηματιστής που φαίνεται στη φωτογραφία είναι πραγματικά αδύναμος και σε καμία περίπτωσης της τάξης του 1Kw ( μη ξεχνάς ότι τα γραμμικά τροφοδοτικά δεν είναι και τα καλύτερα σε απόδοση 60-70% και πολύ λέω στα ζόρια τους ) . Σε ισχύ peak κάτι θα έκανε αλλά για τις απαιτήσεις του μεγαφώνου με 2400w σε συνεχές πρόγραμμα ο ενισχυτής όχι μόνο θα ψαλιδίζει και κάνει και άλλα καταστροφικά .
Αρχικά πιστεύω πως καταλαβαίνεις ότι το 60-70% απόδοση που έγραψες για τα γραμμικά τροφοδοτικά δεν ισχύει. Επίσης ο συγκεκριμένος μετασχηματιστής είναι 1 KVA, βάση των διαστάσεων που αναφέρθηκαν.
Που σημαίνει υπεραρκετός για τον ενισχυτή αυτόν των 2 Χ 250 στα 8 και 450 στα 4, ακόμα και για πολλαπλάσια χωρητικότητα.
Ουσιαστικά δεν θα ζοριστεί ποτέ να φορτίσει τους πυκνωτές στις κορυφές του μουσικού σήματος, μιας που αυτό, το πρόγραμμα δηλαδή, απαιτεί πολύ χαμηλότερη μέση κατανάλωση.
[DOUBLEPOST=1525946803][/DOUBLEPOST]
η απώλειες έχουν να κάνουν με απώλειες στον πυρήνα του μετασχηματιστή οι οποίες αυξανομένου του ρεύματος αυξάνονται και αυτές . Στο είδος του μετασχηματιστή που φοράει τα πράγματα είναι λίγο καλύτερα από τους συμβατικούς αλλά το πάνω από 90% απόδοση είναι υπερβολικά αισιόδοξο ( βασικά γλυτώνεις κυρίως βάρος ) .
Καθόλου αισιόδοξο δεν είναι το 90% απόδοσης...
https://www.acopian.com/linear-powe...power-supply-vs-unregulated-power-supply.html
 

Μηνύματα
380
Reaction score
330
Αρχικά πιστεύω πως καταλαβαίνεις ότι το 60-70% απόδοση που έγραψες για τα γραμμικά τροφοδοτικά δεν ισχύει. Επίσης ο συγκεκριμένος μετασχηματιστής είναι 1 KVA, βάση των διαστάσεων που αναφέρθηκαν.
Που σημαίνει υπεραρκετός για τον ενισχυτή αυτόν των 2 Χ 250 στα 8 και 450 στα 4, ακόμα και για πολλαπλάσια χωρητικότητα.
Ουσιαστικά δεν θα ζοριστεί ποτέ να φορτίσει τους πυκνωτές στις κορυφές του μουσικού σήματος, μιας που αυτό, το πρόγραμμα δηλαδή, απαιτεί πολύ χαμηλότερη μέση κατανάλωση.
το 60-70% για συνολική μια χαρά ισχύει . Ο μετασχηματιστής σε συνεχόμενη κατανάλωση υπολόγισε 550 με 600w ( και πολύ είναι ) . Το ψαλίδισμα όπως είπε και ο ιδιοκτήτης είναι υπαρκτό . Το μεφάφωνο του για να αποδόσει καλύτερα θέλει γκάζια που δεν τα βλέπω . Νομίζω ότι το θέμα πάντως έχει εξαντληθεί οπότε πράττει κανεί αναλόγως

όσο για τις παραπομπές ο καθένας ακολουθεί ότι θέλει αλλά κάποια στιγμή έρχεται στην εφαρμογή και τα βλέπει στη πράξη ...
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
https://gr.mouser.com/Passive-Compo...s/_/N-75hqt?P=1z0rxa7Z1z0wqq9Z1yx4atuZ1z0x63t
Aποφασισα θα προχωρησω, σε δυο των 22000mf ανα καναλι ειναι καλα, ενα κλικ να μου δωσει θελω παιδες θεωρω οτι δεν αξιζει πολλα περισσοτερα ασχετα εαν εχει τη δυνατοτητα ο μετασχηματιστης να αξιοποιησει αυτης τις χωρητικοτητες.
Πολλες φορες ακουμε μικροτερης ισχυος ενισχυτες και ειναι ποιο ψυχωμενοι απο μεγαλυτερους και αυτο προφανως οφειλεται στην τροφοδοσια τους....αυτο που θελω να πω οτι ας πουμε η αγορα μεγαλυτερου της ιδιας εταιριας με κανει να προβληματιζομαι κατα ποσο ισχυροτερος θα ειναι εαν εγω προβω σε αναβαθμιση της τροφοδοσιας του....:idk:
 

Μηνύματα
380
Reaction score
330
https://gr.mouser.com/Passive-Compo...s/_/N-75hqt?P=1z0rxa7Z1z0wqq9Z1yx4atuZ1z0x63t
Aποφασισα θα προχωρησω, σε δυο των 22000mf ανα καναλι ειναι καλα, ενα κλικ να μου δωσει θελω παιδες θεωρω οτι δεν αξιζει πολλα περισσοτερα ασχετα εαν εχει τη δυνατοτητα ο μετασχηματιστης να αξιοποιησει αυτης τις χωρητικοτητες.
Πολλες φορες ακουμε μικροτερης ισχυος ενισχυτες και ειναι ποιο ψυχωμενοι απο μεγαλυτερους και αυτο προφανως οφειλεται στην τροφοδοσια τους....αυτο που θελω να πω οτι ας πουμε η αγορα μεγαλυτερου της ιδιας εταιριας με κανει να προβληματιζομαι κατα ποσο ισχυροτερος θα ειναι εαν εγω προβω σε αναβαθμιση της τροφοδοσιας του....:idk:
Είσαι άρχοντας έπιασες ότι έπρεπε ( γιατί όταν πλακώνουμε τα τεχνικά αρχίζει το χαοτικό μας .... ) . Μιά χαρά είναι ( αν και εγώ θα έβαζα κάτι σε ψηλότερη θερμοκρασία αντί 85 σε 105 πιθανόν ...) . Καλή επιτυχία !!!!!
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
https://gr.mouser.com/ProductDetail...=sGAEpiMZZMvwFf0viD3Y3TS1Kq5P/wC9jWR93HsOgAU=
εχει καλα χαραχτηριστικα και πολυ καλη τιμη στα 21 ευρω περιπου , με δωρεαν μεταφορικα για αγορες ανω των 50 ευρω θα το τσεκαρω ομως ...βλεπω εχει θεμα ισως μεγαλης ζητησης ξεστοκαρε δε το βιαζομαι αλλωστε...
Ειναι δυο στην τιμη ενος με δελεαζει μια που γινεται η παραγγελια να παρω 4 στο καναλι...:thumbsdown:
Αν κατι καποιος εχει να πει κατι για τον συγκεκριμενο πυκνωτη ή καποιους αλλους ευχαριστως να ακουσω...
Αποτι βλεπω πρεπει να λυθει ολη η πλακετα και να ξεκολληθουν τα ξεβιδωθουν τα τρανζιστορ απο την ψυχτρα για να εχω προσβαση απο κατω ...
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Άλλη ερώτηση, καλώδια τι διατομές χρειάζονται, για γέφυρες και για καλωδίωση προς πλακέτα;
Αν κατάλαβα καλά στην περίπτωση μου είναι μόνο παράλληλα συνδεμένοι, ενώ στο μεγαλύτερο μοντελο(όχι πως ενδιαφέρει άμεσα προς γνώση απλά) σειροπαραλληλα.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.409
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top