ΒΟΗΘΑΤΕ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ

Μηνύματα
35
Reaction score
52
Πριν λίγες μέρες η μικρή μου , 14 ετών , ζήτησε πικάπ. Μου έδειχνε κατι παιχνιδακια αυτοενισχυόμενα και με ηχείο με 80-100 ευρώ.
Συμφωνήσαμε να βάλω εγώ την διαφορά και να πάρει κάτι καλύτερο. Επειδή δίσκους δεν έχει (επιμένει ότι θα αρχίσει συλλογή) και εγώ έχω λίγα κομμάτια (50-60) από την εποχή της ροκ νεότητας μου ας θεωρήσουμε ότι η κύρια η πηγή μου θα είναι laptop και spotify. Στο σπίτι δεν υπάρχει τίποτα από σύστημα ήχου και θέλω να πάρω έναν ενισχυτή και δύο ηχεία. Νοστάλγησα της ημέρες που απλά καθόμουν και άκουγα μουσική. Δεν θέλω να φύγω πάνω από 800ε και αν είναι λιγότερα ακόμα καλύτερα.
Το σαλόνι μου είναι περίπου 60τ.μ. αλλά ο χώρος ακρόασης (καναπες-τηλεοραση-συνθετο) είναι ένα ορθογώνιο περίπου 20τ.μ.
Λόγω παντόφλας δεν ξέρω αν μπορώ να φτιάξω ισοσκελές τρίγωνο και επειδή ζω επαρχεία πρέπει να κάνω αγορά στα τυφλά.
Από ενισχυτές χωρίς να τους έχω ακούσει αλλά προσπαθώντας από specs να δω τι είναι αυτό που θα με καλύψει σκέφτομαι
Yamaha R-N303D 318ε
Yamaha R-N602 Τι διαφορά έχει απο τον πρώτο; 537ε
Marantz NR1200 Γιατί έχει λιγότερα watt αφού είναι ακριβότερος; 699ε
Από ηχεία έχω δεί και όχι ακούσει :)
Magnat Monitor Supreme 1002 274ε
Dali Oberon 5 549ε
Dali Spektor 6 419ε
Magnat Monitor Supreme 802 189ε
Και ερχόμαστε στην κρίσιμη ερώτηση, αξίζει ένας συνδυασμός από αυτά?
Τέλειο ήχο ξέρω πως δεν μπορώ να αποκτήσω αλλά ένα αξιοπρεπές σύστημα μπορεί να στηθεί?
Καλά κάνω και κοιτάω ηχεία δαπέδου?
Τις περισσότερες φορές θα παίζει χαμηλά αλλά σίγουρα θα χρειαστεί να μπορεί να δώσει και ένταση σε στιγμές πάρτυ.
Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
 


Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
Περα απ την πλακα, καλο θα ταν να μαθουμε αποστασεις ακροασης, πως σκεφτεσαι να τα στησεις τα ηχεια, και στον χωρο κλπ.
Θα μπορουσα να προτεινω ενα ζευγαρι ενεργα ηχεια, 6-8 ιντσων γουφερ, η πχ καποια Kali Audio Lp6 μαζι μ ενα πομπο που παιζει bluetooth της ιδιας εταιρειας για να στριμαρετε ασυρματα απ το κινητο σας.

η επισης καποιο interface / dac με volume για να ακουτε και το πικαπ και ψηφιακα αρχεια.
Ισως χρειαστει κ κανα φτηνο phono stage , αναλογως επιλογων των προηγουμενων βεβαια
 


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.051
Reaction score
20.464
Τα Oberon 5 αγνοήστε τα. Πάρτε τα Spektor 6 και τον N602. Θα χρειαστείτε παραπάνω χρήματα για πικάπ. Πάρτε ένα Dual.

Τα ηχεία που κοιτάτε δεν επαρκούν για πάρτυ. Για τέτοια δουλειά θα χρειαστείτε επιπλέον δύο υπογούφερ 10 ιντσών τουλάχιστον.
 

Μηνύματα
35
Reaction score
52
Λοιπόν έκανα ένα σχέδιο στα γρήγορα και στο περίπου, αν χρειαστεί θα το κάνω κανονικά
Δεν θέλω χλευασμούς :lolsign:
θα προτιμούσα σαν επιλογή την θέση ηχείων 3 αλλά μάλλον θα πάω στο 2
kyoScan-‎12‎.‎11‎.‎2020-‎16‎.‎03‎.‎19.jpg
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.669
Έβαλα μερικές βούλες στο άνωθεν σχέδιο.

Οι κόκκινες βούλες, αναπαριστούν τη θέση 5 δορυφόρων για να γίνει ένα απλό πεντακάναλο σεταπ να βλέπετε ταινίες και να ακούτε και τη μουσική σας:

309673_d623af0d8cf85dca08b07e20d68af81d~3.jpg


Οι μπλε βούλες, δείχνουν τις πιθανές θέσεις για να μπει ένα σαμπ, είτε δίπλα στον καναπέ, είτε στη γωνία πίσω από το έπιπλο, αν υπάρχει χώρος όπως φαίνεται στο σχέδιο.
Μπορεί να μπει και πάνω στο έπιπλο, τέρμα πάνω, κολλητά στην πίσω γωνία, κι ας πιάσει ταβάνι, ακόμα καλύτερα.

Ένα σύστημα 5.1 θα είναι το πιο ευχάριστο για κάθε χρήση.

Θα πρότεινα να πάρετε έναν av ενισχυτή και ένα 5.1 έτοιμο σεταπ μιας μάρκας, στα λεφτά που έχετε διαθέσιμα.

Πάνω στον av ενισχυτή, μπορεί να μπει και κάποιο πικάπ να παίζει το παιδί.

Για συγκεκριμένα μοντέλα δεν έχω ιδιαίτερη άποψη, και δε νομίζω πως έχει και ιδιαίτερη σημασία, οι διαφορές μεταξύ τους είναι πολύ μικρές έως ασήμαντες.
Προτιμήστε γνωστές μάρκες, όπως γιαμαχα ας πούμε στον av, ή ΚΕΦ στα ηχεία.
Άλλες προτάσεις θα σας κάνουν παιδιά από δω, δε ξέρω για πικάπ πάρτε κάποιο ντουαλ που λέει ο κογιας..

Η τοποθέτηση των 5 δορυφόρων, μπορεί να γίνει πάνω στον τοίχο, σχετικά ψηλά, δηλαδή στο 1,5μ από το δάπεδο, ή και πιο πάνω αν δε βολεύει εκεί.
Δώστε κλίση στα ηχεία, να σας κοιτάνε στα μούτρα όταν κάθεστε στον καναπέ, αυτό, αρκεί.
 
Last edited:

Μηνύματα
12.830
Reaction score
10.048
Εμένα μου αρέσουν οι θέσεις 3. Στήνεις εκεί ένα nearfield σύστημα, αλλά θα είναι ατομικό τις πιο πολλές φορές.
 


Μηνύματα
12.830
Reaction score
10.048
Ναι. Όση μικρή απόσταση θα έχουν τα ηχεία, τόση θα έχει και το κεφάλι του ακροατή από αυτά.
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
αλλος για χιο τραβηξε κι αλλος για μυτιληνη ...
βοηθησε το κοπελι να φτιαξει το συστημα του - μπορει να το θελει στο δωματιο της (λεω) - και να καμει τη φαση του ...
δηλ. αμα σε φτιαξωμε συστημα θα αφηνεις το κοπελι να το πειραζει ? ή θα γενεις παραξενος σα κι εμας ?
:)
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Καλησπέρα Νεκτάριε,
Η δικιά μου πρόταση είναι ... μια και κοιτάς Yamaha και Dali
τα ηχεία είναι πιο ακριβά αλλά είναι καλύτερα από τα δύο που σκέφτεσαι.
 

Μηνύματα
35
Reaction score
52
Σας ευχαριστώ όλους για τον χρόνο που αφιερώσατε, ακόμα δεν έχω αποφασίσει αλλά μάλλον θα ακολουθησω την επιλογή Spektor 6 και τον N602 , και θα αγοράσω αργότερα ένα υπογουφερ. Βέβαια έχω αρχίσει και κοιτάω και αυτοενισχυόμενα αλλά αυτο που κατάλαβα είναι όσο χρόνο και να αφιερώσω διαβάζοντάς σας αν δεν ακούσω κάποια συστήματα δεν υπάρχει περίπτωση να μην κάνω λάθος επιλογή. Επειδή όμως αυτό είναι αρκετά δύσκολο για μένα και από τα λάθη συνήθως ξεκινά μια διασκεδαστική ιστορία λέω να το τολμήσω ;)
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Και ερχόμαστε στην κρίσιμη ερώτηση, αξίζει ένας συνδυασμός από αυτά?
Τέλειο ήχο ξέρω πως δεν μπορώ να αποκτήσω αλλά ένα αξιοπρεπές σύστημα μπορεί να στηθεί?
Καλά κάνω και κοιτάω ηχεία δαπέδου?
Τις περισσότερες φορές θα παίζει χαμηλά αλλά σίγουρα θα χρειαστεί να μπορεί να δώσει και ένταση σε στιγμές πάρτυ.
Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
Στις τιμές αυτές δεν θα έπρεπε να κοιτάς ηχεία δαπέδου. Η ποιότητα κατασκευής τους είναι πολύ χαμηλή.
Βέβαια για πάρτι χρειάζεσαι μεγάλο ηχείο και ισχυρό ενισχυτή. Το μόνο χαμηλής τιμής ηχείο που θα σε καλύψει είναι αυτό:
https://www.magnat.de/en/detail/index/sArticle/2959151
 

Μηνύματα
35
Reaction score
52
Τελικά παράγγειλα τον Yamaha R-N602 με τα λίγα αλλά νομίζω τίμια Dali Spector 2. Με την σκέψη σε κάνα χρόνο να διαθέσω κάνα χιλιάρικο και να πάρω κάτι καλύτερο σε δαπέδου. Τώρα θα ψάξω ένα πικαπ και ίσως ένα υπογουφερ. Θα σας πω εντυπώσεις μόλις παραλάβω.
 

Μηνύματα
35
Reaction score
52
Καλή Χρονιά σε όλους,
Λοιπόν, τελικά πήρα
1. Yamaha R-N602
2. Dali Spector 2
3. dual cs435-1
Μετά από 15 μέρες επιτέλους ήρθαν.
Από τον ενισχυτή είμαι πολύ ενθουσιασμένος, το νετ ράδιο είναι όλα τα λεφτά(ζω επαρχία και στο σπίτι πιάνω ένα σταθμό) και το musiccast σου δίνει το χειρισμό του ενισχυτή στο κινητό. από το κινητό έστειλα όλες τις ρυθμίσεις για το wifi και η συνδεσιμότητα 5 μέρες τώρα είναι γρήγορη και χωρίς προβλήματα. Όταν ακούω από phono η ένταση πέφτει αρκετά οπότε μάλλον χρειάζομαι χωριστό phono stage αλλά δεν είναι στις προτεραιότητες μου αυτή τη στιγμή. Εχω συνδέσει και την τηλεόραση με οπτική και οι ταινίες έχουν αποκτήσει πολύ ωραίο ήχο. Το μόνο που με ξενίζει λίγο η αρνητική μέτρηση των db στην οθόνη του ενισχυτή.
Τα ηχεία από την άλλη δεν με έχουν εντυπωσιάσει. Βέβαια ότι πληρώσεις παίρνεις αλλά περίμενα λίγο παραπάνω όγκο. Η ποιότητα κατασκευή τους φαίνεται αμέσως και ο ήχος τους σε μέτριες και λίγο υψηλές εντάσεις είναι πεντακάθαρος και ζωντανός. Νομίζω έπρεπε να πάω στα spector 6 που πρότεινε και ο coyias από τις αρχικές μου επιλογές. Δεν ξέρω αν φταίει η χαμηλή τους ευαισθησία αλλά είναι κουραστικά στα αυτιά μου κοντά στα 80-85db το οποίο είναι και το όριο πριν αρχίσουν να παραμορφώνουν. Ίσως ένα υπογούφερ να βοηθήσει το αποτέλεσμα και το σκέφτομαι έντονα.
Το πικάπ για τα δικά μου μάτια είναι ένα στολίδι, δυσκολεύτηκα λίγο να το ρυθμίσω. Είμαι πολύ ευχαριστημένος και αρχισα να ξανακούω του παλιούς μου δίσκους. Δεν ξέρω αν είναι νοσταλγία αλλά ο ήχος του μου ακούγετε πολύ γλυκός.
 

Μηνύματα
12.830
Reaction score
10.048
Βέβαια ότι πληρώσεις παίρνεις αλλά περίμενα λίγο παραπάνω όγκο.
Ίσως ένα υπογούφερ να βοηθήσει το αποτέλεσμα και το σκέφτομαι έντονα.
Αναμένω με ενδιαφέρον τις εξελίξεις στο θέμα!
 

Μηνύματα
763
Reaction score
1.594
Τα ηχεία από την άλλη δεν με έχουν εντυπωσιάσει. Βέβαια ότι πληρώσεις παίρνεις αλλά περίμενα λίγο παραπάνω όγκο. Η ποιότητα κατασκευή τους φαίνεται αμέσως και ο ήχος τους σε μέτριες και λίγο υψηλές εντάσεις είναι πεντακάθαρος και ζωντανός. Νομίζω έπρεπε να πάω στα spector 6 που πρότεινε και ο coyias από τις αρχικές μου επιλογές. Δεν ξέρω αν φταίει η χαμηλή τους ευαισθησία αλλά είναι κουραστικά στα αυτιά μου κοντά στα 80-85db το οποίο είναι και το όριο πριν αρχίσουν να παραμορφώνουν. Ίσως ένα υπογούφερ να βοηθήσει το αποτέλεσμα και το σκέφτομαι έντονα.
Κρίνοντας από το σχεδιάγραμμα, κάθεστε σε απόσταση τριών μέτρων από τα ηχεία, τα οποία φέρουν πεντάρι mid. Αυτά...
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.051
Reaction score
20.464
Δεν ξέρω αν φταίει η χαμηλή τους ευαισθησία αλλά είναι κουραστικά στα αυτιά μου κοντά στα 80-85db το οποίο είναι και το όριο πριν αρχίσουν να παραμορφώνουν.
Φταίει το μικρό γούφερ. Καθώς αυξάνει η στάθμη, το γούφερ αδυνατεί να ακολουθήσει, τα μπάσα πέφτουν και το ηχείο δίνει την εντύπωση ότι "τσιρίζει". Αν μείνει το σύστημα έτσι για κανα δίμηνο, θα το συνηθίσετε έτσι, και μετά οποιοδήποτε ηχείο με σωστά μπάσα θα σας φαίνεται "προβολικό στις χαμηλές", με "λασπωμένο μπάσο".

Με γειά! :)
(Με γειά και τα δύο υπογούφερ που θα παραγγείλετε)...
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.291
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top