ΒΟΗΘΑΤΕ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Θα μου επιτρέψετε να επαναλάβω ότι οι 70 κύκλοι ανά δευτερόλεπτο είναι ακατάλληλοι για εξαγωγή ασφαλών συμπερασμάτων κατά τη διεξαγωγή της ανωτέρω δοκιμής.

Για να μη το πω με δικά μου λόγια και φάω παρατήρηση! :roflmao:
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Θα μου επιτρέψετε να επαναλάβω ότι οι 70 κύκλοι ανά δευτερόλεπτο είναι ακατάλληλοι για εξαγωγή ασφαλών συμπερασμάτων κατά τη διεξαγωγή της ανωτέρω δοκιμής.

Για να μη το πω με δικά μου λόγια και φάω παρατήρηση! :roflmao:
Πέτρο δεν παίζει 70, παίζει ένα βίντεο με τόνο που ξεκινάει από 25 και πάει έως 150 και στους 70 λέει πως αρχίζουν να παλλονται τα γουφερ.
Ελπίζω δηλαδή να παίζει το σωστό βίντεο...


Δηλαδή αυτό

Παιξε αυτο το αρχειο (ή κατι αναλογο) με το σαμπ αποσυνδεμενο και συνδεμενο αντιστοιχα.
Ακουμπας το δαχτυλο στο γουφερ του ηχειου και καταλαβαινεις απο που αρχιζει να παιζει σε καθε περιπτωση.
Και όχι αυτό
Ασε το sub σε λειτουργία, βάλε αυτό και χαμηλώσε τελείως το sub.
 



Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Έπαιξα το 25-150 με κροσαρισμένους δορυφόρους (80Hz 24dB/Oct), και τα γούφερζ αυτών άρχισαν να πάλλονται από τους 50.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Έπαιξα το 25-150 με κροσαρισμένους δορυφόρους (80Hz 24dB/Oct), και τα γούφερζ αυτών άρχισαν να πάλλονται από τους 50.
Προφανώς δεν προσφέρεται για σοβαρή μέτρηση, αν όμως έστω και με αυτό προκύψει σημαντική διαφορά στο σημείο που θα πάλλονται τα γουφερ, με σαμπ συνδεδεμένο και ασύνδετο, θα είναι ίσως μια ένδειξη για τον αν ο γιαμαχα κροσάρει και το ηχείο.
 




Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.301
Reaction score
7.776
Τον χωσαμε τον ανθρωπο.
Στειλτε βρε ενα μειλ εσεις οι κατοχοι να τσακιστει να απαντησει η κ@ρ1ολ@ η γιαμαχα, κροσαρει για δεν κροσαρει το μπρικι της!
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Έπρεπε να έχει διακριτό κουμπί στην πρόσοψη.
Τώρα αυτά τα "καταλαβαίνει" πότε έχει συνδεδεμένο sub και πότε όχι, μου ακούγονται εκτός πραγματικότητος (για να μη πω μπούρδες και παρεξηγηθεί η YAMAHA).
 

Μηνύματα
35
Reaction score
52
Τον χωσαμε τον ανθρωπο.
Στειλτε βρε ενα μειλ εσεις οι κατοχοι να τσακιστει να απαντησει η κ@ρ1ολ@ η γιαμαχα, κροσαρει για δεν κροσαρει το μπρικι της!
Έστειλα εγώ αλλά δεν εμπιστεύομαι την απάντηση.
Αν μπορούσαμε να στείλουμε στην Yamaha και όχι στον αντιπρόσωπο στην Ελλάδα ίσως βγάζαμε άκρη.
Οντως τον έχουμε τρελάνει τον George.
Πλέον το θεωρώ και εγώ αδύνατον να κροσαρει.
 

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.301
Reaction score
7.776
Γιου ες έι στειλτε.
Εκτος αν ξερει κανενας γιαπωνεζικα.
 

Μηνύματα
295
Reaction score
837
Έχουμε στηθεί πάλι 10 άτομα πάνω από το πληκτρολόγιο να δούμε τί παίζει ο @nektariosss.
Ή μήπως το παίζει ο @george papanastasiou;
Γιατί στην αρχή ο @nektariosss ρωτούσε, αλλά μετά ο @george papanastasiou απαντούσε.
Μπερδεύτηκα.
😁😁😁Μάλλον προβλέπεται να με πάρετε στο κατόπι... Απο hyper θα γίνω viber...Πίσω γορίλες!!! 😂😂😂
Πέτρο δεν παίζει 70, παίζει ένα βίντεο με τόνο που ξεκινάει από 25 και πάει έως 150 και στους 70 λέει πως αρχίζουν να παλλονται τα γουφερ.
Ελπίζω δηλαδή να παίζει το σωστό βίντεο...


Δηλαδή αυτό



Και όχι αυτό
Το σωστό έπαιξα.. Των 25hz
Έστειλα εγώ αλλά δεν εμπιστεύομαι την απάντηση.
Αν μπορούσαμε να στείλουμε στην Yamaha και όχι στον αντιπρόσωπο στην Ελλάδα ίσως βγάζαμε άκρη.
Οντως τον έχουμε τρελάνει τον George.
Πλέον το θεωρώ και εγώ αδύνατον να κροσαρει.
Όλα για την πατρίδα κύριε Λοχαγε... Δε με τρελλανατε, βγήκα από την πλάνη μου κι εγώ..
Έπρεπε να έχει διακριτό κουμπί στην πρόσοψη.
Τώρα αυτά τα "καταλαβαίνει" πότε έχει συνδεδεμένο sub και πότε όχι, μου ακούγονται εκτός πραγματικότητος (για να μη πω μπούρδες και παρεξηγηθεί η YAMAHA).
Δε θέλω ηττοπάθεια... Επόμενο ερωτημα:Πώς να συνδέσεις 2ο subwoofer🙏
 
Last edited:

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.864
Reaction score
20.350
Δε θέλω ηττοπάθεια... Επόμενο ερωτημα:Πώς να συνδέσεις 2ο subwoofer🙏
Ή με daisy chain με το πρώτο (εάν προσφέρεται η δυνατότητα) - δεν συστήνεται ή με την αγορά συσκευής από τη γκάμα της miniDSP.
 



Μηνύματα
206
Reaction score
221
Με ευθύνη δικιά σας γιατι τα γουφερς πανε σαν πουτ@νες, μόλις τώρα το έκανα, έβαλα αυτό με το subwoofer κροσσαρισμενο στους 80 τα γουφερς τον ηχειων κόκαλο, χωρίς το subwoofer ενεργο τα γουφερς των ηχείων ήθελαν να φύγουν απο την καμπίνα.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Εγώ θα ρωτήσω μια τελευταία φορά, γιατί οι απαντήσεις του φίλτατου Παπαναστασίου δε με καλύπτουν (νο οφενς ντιαρ..!)
Μας λες λοιπόν πως ότι και αν έκανες, με σαμπ συνδεδεμένο και με σαμπ ασύνδετο, τα γουφερ των ηχείων σου ξεκινάνε να πάλλονται στους 70.
Και μιλάμε για ένα ηχείο που προδιαγραφεται στα 36 Hz +-3dB ακροσσαριστο.
Και του Πέτρου, κροσσαρισμενα κανονικά και με τον νόμο, με το ίδιο βιντεακι ξεκινάνε από τους 50.
Εεε εμένα, δε μου κάθεται όλο αυτό, συγνώμη κιόλας!!
 



Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • rose.athens
    Not in the mood Mod

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.309
Μηνύματα
2.858.053
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top