ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΡΥΘΜΙΣΗ CROSSOVER KAI DOLBY ATMOS

Μηνύματα
16
Reaction score
4
Δυστυχως οροφης δεν γινεται ουτε και για ταβανι γωνια πανω απο τα πλαινα surround αλλα μονο σαν ακτινοβολητες πανω στα τα main η πανω στα πλαινα surround.

Αυτο που θα ηθελα να μου προτεινετε ειναι ηχεια-ακτινοβολητες που μπορουν να κανουν σωστα την δουλεια σαν dolby atmos αλλα και ηχεια που μπορω να χρησιμοποιησω σαν μπροστινα ηχεια υψους(σκεφτομαι εκτος απο τα 2 ατμος να προσθεσω και 2 υψους).

Θα προτιμουσα αυτα τα ηχεια που θα μου προτεινετε να ειναι jamo για να ταιραζουν και με το ολο συστημα μιας και τα ηχεια μου ειναι jamo αλλα αν δεν κανουν θα ηθελα να μου προτεινετε οτι πιο κοντινο θα μπορουσε να ταιριαξει με τα ηχεια μου και να γινεται οσο πιο σωστα γινεται η δουλεια.

Σας ευχαριστω παντως για οτι βοηθεια μου δινετε!
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.423
Reaction score
74.785
Δεν μπορούν να παίξουν Atmos και ύψους συγχρόνως. Θα αλλάζεις καλώδια και ρυθμίσεις ανάλογα με την περίπτωση;
 

Μηνύματα
16
Reaction score
4
Δεν μπορούν να παίξουν Atmos και ύψους συγχρόνως. Θα αλλάζεις καλώδια και ρυθμίσεις ανάλογα με την περίπτωση;
Οχι θα τα εχω τοποθετημενα-συνδεδεμενα στον ενισχυτη και τα 2 atmos και τα 2 υψους απλως ο ενισχυτης θα επιλεγει ποια θα χρησιμοποιει αναλογα με το φορμα ηχου.
Π.Χ. οταν εχουμε dolby atmos ηχο θα λειτουργουνε τα atmos ηχεια και οταν εχουμε DTS:X θα χρησιμοποιει τα ηχεια υψους μιας και το DTS:X φορμα χρησιμοποιει καλυτερα τα ηχεια υψους.ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΝΑΛΛΑΓΗ ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ ΗΧΕΙΩΝ DOLBY ATMOS AΛΛΑ ΚΑΙ ΤΩΝ ΗΧΕΙΩΝ ΥΨΟΥΣ ΘΑ ΤΗΝ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΟΜΑΤΑ Ο DENON-MOY TO ΑΝΑΦΕΡΕΙ Ο DENON ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΝΟΥ ΤΟΥ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΕΓΧΕΙΡΙΔΕΙΟ ΤΟΥ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΘΑ ΕΧΩ 2 ATMOS ΚΑΙ 2 ΥΨΟΥΣ,ΔΗΛΑΔΗ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΕΝΑΛΛΑΓΗ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ(AUTO SWITCHING ΟΠΩΣ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ).

Τωρα θελω να που πειτε αν γνωριζετε αν κανουν για ηχεια υψους αυτα http://4djpro.gr/index.php/eshop-el/home-av/jamo-s-602-detail
ή πιο αλλο θα μπορουσα να χρησιμοποησω για να ταιριαζει με τα jamo μου αλλα και ποια ηχεια dolby atmos θα μπορουσα να χρησιμοποιησω σαν ακτινοβολητες.
 

TERMATOGAZI

Bass!
Μηνύματα
2.148
Reaction score
4.880
για υψους μια χαρα ειναι .
για atmos μπορεις να στειλεις μια φωτο τον χωρο σου?
οσον αφορα τους atmos ακτινοβολητες ειναι σαν τα surround bar αν καταλαβαινεις τι εννοω .
καλυτερα βαλτα σε θεση surround οσο πιο ψηλα μπορεις
 

Μηνύματα
16
Reaction score
4
για υψους μια χαρα ειναι .
για atmos μπορεις να στειλεις μια φωτο τον χωρο σου?
οσον αφορα τους atmos ακτινοβολητες ειναι σαν τα surround bar αν καταλαβαινεις τι εννοω .
καλυτερα βαλτα σε θεση surround οσο πιο ψηλα μπορεις
Φιλε TERMATOGAZI καταλαβαινω τι λες, εννοεις να τα βαλω σαν surround ψηλα στον τοιχο δεξια και αριστερα μου να κρεμονται και να κοιτανε προς τα κατω και να με σημαδευουνε.
Μου ειναι δυσκολο να το κανω αυτο απο αιθητικης αποψης αλλα και επειδη το σπιτι δεν ειναι δικο μου, δεν μου ειναι ακατορθωτο αλλα θα ηθελα να το αποφυγω,γιαυτο επιμενω τοσες μερες σε ηχεια ακτινοβολητες.

1) Αν μπορεις να με βοηθησεις σε αυτο θα το εκτιμουσα πολυ γιατι ειμαι μπερδεμενος με αυτο το θεμα στο ποια ηχεια θα επρεπε να επιλεξω και θα ηταν καταλληλα σαν dolby atmos-ακτινοβολητες και ταυτοχρονα να ειναι οσο πιο ταιριαστα γινεται ακουστικα με τα υπολοιπα ηχεια μου-ακουστικο αποτελεσμα.

Με την πρωτη ευκαιρια θα ανεβασω και μια φωτο απο το χωρο μου οπως μου ζητησες μηπως σε βοηθησει καλυτερα.

2) Τωρα σε αυτο που θα ηθελα να με βοηθησεις οπωσδηποτε ειναι στην επιλογη του τελικου ενισχυτη που θα πρεπει να αγορασω για να συνδεσω πανω στον Denon.
Πριν λιγες μερες με βοηθησες αρκετα οταν μου εστειλες σαν προταση αγορας αυτον τον ενισχυτη http://www.artsound.gr/catalog/behringer-a500-2x185-watt4o-telikos-enisxytis-p-5517.html και μου φανηκε πολυ καλος για την τιμη και την αποδοση του αλλα οταν πηρα στο καταστημα για να ρωτησω και του εξηγησα τι ηθελα να κανω, μου ειπε πως ειναι καλος αλλα κατα την γνωμη του, μου προτεινε αυτον http://www.artsound.gr/catalog/phonic-telikos-enisxytis-2x120w-p-6947.html σαν καλυτερο ποιοτικα τοσο κατασκευαστικα αλλα και ακουστικα πιστευοντας οτι θα ταιριαζει καλυτερα(ισχυριζετε οτι εχει καλυτερο ηχο απο τον πρωτο αν και λιγοτερο δυνατος σε watt).

Εσυ λοιπον ποιον λες να παρω απο τους δυο τελικα(οντως παιζει να βγαζει καλυτερο ηχο ο ενας απο τον αλλον και να ταιριαζει καποιος απο τους δυο καλυτερα ακουστικα ή δεν εχει καμια σημασια;)

Σε ευχαριστω και θα περιμενω απαντηση.
 


Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
Οι xls 1000 λόγω χαμηλού Signal To Noise Ratio 97 έναντι 103 των μεγαλύτερων μοντέλων προτείνονται (στα έξω forum) περισσότερο για ενισχυτές sub. Πιστεύω ότι ο 1500 θα είναι πιο κατάλληλος σαν τελικός για τη χρήση που το θέλει. Bασικά χρησιμοποιώ έναν τέτοιον για μουσική τον τελευταίο καιρό και παίζει πολύ καλά...
 

TERMATOGAZI

Bass!
Μηνύματα
2.148
Reaction score
4.880
Οι xls 1000 λόγω χαμηλού Signal To Noise Ratio 97 έναντι 103 των μεγαλύτερων μοντέλων προτείνονται (στα έξω forum) περισσότερο για ενισχυτές sub. Πιστεύω ότι ο 1500 θα είναι πιο κατάλληλος σαν τελικός για τη χρήση που το θέλει. Bασικά χρησιμοποιώ έναν τέτοιον για μουσική τον τελευταίο καιρό και παίζει πολύ καλά...
το γνωριζω , εχω δυο xls 1500 στο συστημα μου , ομως μετα ξεφευγουμε και αλλο απο τα 200 ευρω που εθεσε ως τιμη.
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Ταξη Η ειναι ο phonic και θεωρει οτι ειναι καλυτερος του μπερι με ΑΒ και με δοκιμασμενο κυκλωμα :o.
 


Μηνύματα
16
Reaction score
4
στειλε πρωτα φωτο να δουμε τι μπορει να γινει με τα atmos.

τον phonic δεν τον ξερω , για τον behringer υπαρχουν πολλα reviews με καλα λογια
http://matrixhifi.com/ENG_contenedor_ppec.htm

αν μπορεις να ανεβεις λιγο ακομα στην τιμη:
http://www.skroutz.gr/s/442618/Crown-Audio-XLS-1000.html

Οριστε και οι φωτο απο τον χωρο μου που ειχα υποσχεθει
IMG_4423b.jpg


IMG_4424b.jpg


IMG_4418b.jpg
IMG_4426b.jpg

Μολις παρειγγειλα και τα Jamo για ηχεια υψους http://4djpro.gr/index.php/eshop-el/home-av/jamo-s-602-detail

Τωρα που βλεπετε και την διαταξη και τον χωρο μου με τα ηχεια θα ηθελα να ρωτησω μηπως τους δορυφορους μου, δηλαδη τα back surround μου ( jamo s 420) θα μπορουσα να τα χρησιμοποιησω πανω απο τα μεγαλα surround μου(4 και 5) και ως ακτινοβολητες- dolby atmos αν τους εδινα την καταλληλη κλιση;
Εχουν τα καταλληλα χαρακτηριστικα; κανουν για αυτην την δουλεια;
 

Attachments


Μηνύματα
411
Reaction score
648
Ασε τα surround back όπως είναι,αν αγορασεις ηχεία ακτινοβολιτες βάλτα πάνω από τα main γιατί τα surrund τα έχεις κοντά και χαμηλά και αμφιβάλλω αν θα δουλέψουν σωστά σαν dolby atmos.
 

Μηνύματα
16
Reaction score
4
Ασε τα surround back όπως είναι,αν αγορασεις ηχεία ακτινοβολιτες βάλτα πάνω από τα main γιατί τα surrund τα έχεις κοντά και χαμηλά και αμφιβάλλω αν θα δουλέψουν σωστά σαν dolby atmos.
Θα ηθελα να σε ρωτησω το εξης, αν ψηλωνα περισσοτερο τα πλαϊνα surround και τα απομακρινα ελαφρως απο διπλα μου οπως και αν ψηλωνα λιγο τα back surround και μιας που ερχονται τα ηχεια υψους ,μηπως θα ειχα καλυτερο ακουστικο αποτελεσμα αλλα και θα ημουνα σε αρκετο βαθμο καλυμενος(λογω των μπροστινων ηχειων υψους) στο dolby atmos κομματι μιας και μου προτεινεις, λογω της διαταξης των ηχειων μου, αν θα εβαζα ακτινοβολητες να τους εβαζα στα main;
Επισης οταν δηλωνω εικονικα στο μενου του DENON ηχεια υψους μου γραφει οτι υποστηριζει dolby atmos φορμα οπως και DTS :Χ, ενω με την πραγματικη διαταξη των ηχειων μου οχι.
Απαντηστε μου σας παρακαλω αν εχω δικιο.
 

Μηνύματα
411
Reaction score
648
Καλημέρα και καλά κούλουμα.

Ναι, αν αυξήσεις το ύψος των left/right surrund θα έχεις καλύτερο αποτέλεσμα.Δύσκολο αλλά όχι ακατόρθωτο με τα ηχεία δαπέδου.
Γενικά όλα τα surrund αποδίδουν καλύτερα από το ύψος των αυτιών μας και πάνω.

Ναι όντως μπορείς να δηλώσεις τα ηχεία ύψους (front/rear precence) ως dolby atmos και το ανάποδο αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα έχεις σωστό αποτέλεσμα. Άλλη δουλειά κάνουν τα ηχεία ύψους και άλλη δουλεια τα ηχεία οροφής,ακτινοβολιτες.

Αν δεν κάνω λάθος, τα ηχεία που λειτουργουν ως ακτινοβολιτες για υλοποίηση dolby atmos τοποθετούνται είται πανω στα main left/right είται πάνω στα surrund back ή και στα δύο ταυτόχρονα με διάταξη 5.1.4/7.1.4.Oχι πάνω στα surrund left/right.

Τέλος αν θέλεις οπωσδήποτε να βάλεις dolby atmos ηχεια κάντο σωστά για να το ευχαριστηθεις και να πιάσουν τόπο τα λεφτά και ο χρόνος που θα ξοδεψεις.Και ο σωστός και καλύτερος/οικονομικος τρόπος είναι τα ηχεία οροφής.
 

Μηνύματα
16
Reaction score
4
Καλημέρα και καλά κούλουμα.

Ναι, αν αυξήσεις το ύψος των left/right surrund θα έχεις καλύτερο αποτέλεσμα.Δύσκολο αλλά όχι ακατόρθωτο με τα ηχεία δαπέδου.
Γενικά όλα τα surrund αποδίδουν καλύτερα από το ύψος των αυτιών μας και πάνω.

Ναι όντως μπορείς να δηλώσεις τα ηχεία ύψους (front/rear precence) ως dolby atmos και το ανάποδο αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα έχεις σωστό αποτέλεσμα. Άλλη δουλειά κάνουν τα ηχεία ύψους και άλλη δουλεια τα ηχεία οροφής,ακτινοβολιτες.

Αν δεν κάνω λάθος, τα ηχεία που λειτουργουν ως ακτινοβολιτες για υλοποίηση dolby atmos τοποθετούνται είται πανω στα main left/right είται πάνω στα surrund back ή και στα δύο ταυτόχρονα με διάταξη 5.1.4/7.1.4.Oχι πάνω στα surrund left/right.

Τέλος αν θέλεις οπωσδήποτε να βάλεις dolby atmos ηχεια κάντο σωστά για να το ευχαριστηθεις και να πιάσουν τόπο τα λεφτά και ο χρόνος που θα ξοδεψεις.Και ο σωστός και καλύτερος/οικονομικος τρόπος είναι τα ηχεία οροφής.


Καλησπερα και καλη σαρακοστη φιλε μου!
Τι εννοεις πιο οικονομικα τα ηχεια οροφης(και δεν εννοω τα ηχεια σαν ηχεια),δεν πρεπει να βαλω γυψοσανιδες η να κανω καταλληλες τρυπες στην οροφη για να τα τοποθετησω;
Αυτο δεν ειναι φασαρια αλλα και κοστος;Ασε που δεν ειναι δικο μου το σπιτι και θα εχω και προβλημα με αυτο.
Εκτος αν υπαρχει αλλος τροπος και δεν το γνωριζω.
Απαντησε μου σε παρακαλω αν κανω λαθος.
 

Μηνύματα
411
Reaction score
648
Καλησπερα και καλη σαρακοστη φιλε μου!
Τι εννοεις πιο οικονομικα τα ηχεια οροφης(και δεν εννοω τα ηχεια σαν ηχεια),δεν πρεπει να βαλω γυψοσανιδες η να κανω καταλληλες τρυπες στην οροφη για να τα τοποθετησω;
Αυτο δεν ειναι φασαρια αλλα και κοστος;Ασε που δεν ειναι δικο μου το σπιτι και θα εχω και προβλημα με αυτο.
Εκτος αν υπαρχει αλλος τροπος και δεν το γνωριζω.
Απαντησε μου σε παρακαλω αν κανω λαθος.[/QUOTE
Μπορεις
Καλησπερα και καλη σαρακοστη φιλε μου!
Τι εννοεις πιο οικονομικα τα ηχεια οροφης(και δεν εννοω τα ηχεια σαν ηχεια),δεν πρεπει να βαλω γυψοσανιδες η να κανω καταλληλες τρυπες στην οροφη για να τα τοποθετησω;
Αυτο δεν ειναι φασαρια αλλα και κοστος;Ασε που δεν ειναι δικο μου το σπιτι και θα εχω και προβλημα με αυτο.
Εκτος αν υπαρχει αλλος τροπος και δεν το γνωριζω.
Απαντησε μου σε παρακαλω αν κανω λαθος.
Αγορορασε ένα ζευγάρι λευκά ηχεία και κρέμασε τα.
 


Staff online

  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.678
Μηνύματα
2.869.794
Members
37.945
Νεότερο μέλος
beetlejeans
Top