ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΤΥΡΑΝΟΣΑΥΡΟ

Μηνύματα
54
Reaction score
109
Καλησπέρα, την προηγουμενη εβδομαδα αγόρασα ενα DVD PLAYER και συγκεκριμενα το SONY UBP-X700 προς αντικακτάσταση ενος παλαιου που χάλασε. Συνδέοντας το απευθειας στην sony tv μου μεσω εξοδου του (hdmi εικονας /ηχου) εχω κανονικά αναπαραγωγή εικονας και ηχου. Στην προσπάθεια μου να περάσω το σημα μεσω του αρχαίου ολοκληρωμένου μου PIONEER SC-LX 81 (τον οποιο χρησιμοποιω μόνο ωσ επεξεργαστη και προ) ναι μεν εχω εικονα κανονικα στην tv αλλα καθολου ηχο (ουτε στην τηλεοραση, ουτε και σημα στα pre out του pioneer). Θα πω ότι 1. με το προηγουμενο player δεν αντιμετωπιζα προβληματα , εικα κανονικα αοκωδικοποιηση και 2. ο ενισχυτης αναγνωριζει (και προβαλλει στην οθονη του το format του δισκου πχ D DIGITAL ΚΛΠ, απλα δεν έχω ηχο). Ο ενισχυτης ειναι προς αντικατασταση με εναν PRE ATMOS αλλα λιγο αργότερα. Για να μην καταφύγω σε μια λύση τυπου https://www.e-anagnostou.gr/ers--μετατροπείς-ψηφιακών-&-αναλογικών-σημάτων-audio-video-hdmi-vga-usb-utp--μετατροπέας-hdmi-σε-αναλογικές-εξόδους-ήχου-p-109785.html εχει κάποιος καμια ιδεα τι παει στραβα? ή ακομα καλυτερα , μπορει καποιοσ να μου προτεινει ενα κατάστημα (ακομα κ απο αυτα που κανουν service) ωστε να τουσ παω player κ ενυσχυτη και να το κοιταξουν?
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.444
Έχω έναν SC-LX81 σε δεύτερο σύστημα και αναγνωρίζει τα πάντα αλλά δεν έχω παίξει με ρυθμίσεις πολλά χρόνια τώρα.
Δοκίμασε ν' αλλάξεις τις ρυθμίσεις ήχου του ενισχυτή.


 


Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.847
Καλησπέρα,
Το bluray player σου έχει δύο Hdmi το ένα έχει ήχο και το άλλο εικόνα και ήχο.
Για δοκίμασε να συνδέσεις το hdmi που βγάζει τον μόνο ήχο στο ενισχυτή σου και το άλλο στην τηλεόραση σου.
 

Μηνύματα
54
Reaction score
109
Καλησπέρα,
Το bluray player σου έχει δύο Hdmi το ένα έχει ήχο και το άλλο εικόνα και ήχο.
Για δοκίμασε να συνδέσεις το hdmi που βγάζει τον μόνο ήχο στο ενισχυτή σου και το άλλο στην τηλεόραση σου.
το δοκιμασα , δεν καταφερα κατι
 

ika

News
Μηνύματα
13.749
Reaction score
12.819
Στα audio settings του SONY, το digital audio output είναι στο AUTO;

Μήπως στέλνει τον ήχο σε format που δεν υποστηρίζει ο LX81
 


Μηνύματα
54
Reaction score
109
καταληγω στο οτι δεν φταιει ο ενισχυτης. οποια εξοδο ηχου κ αν του συνδεσω (coaxial ή hdmi μονο ηχου) ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΙ οτι υπαρχει περιεχομενο 5 καναλιων , αλλα δεν παιζει ηχο. πιστευω οτι το προβλημα ειναι στις ΠΟΛΛΑΠΛΕΣ ρυθμισεις ήχου του PLAYER. Το πηρα απο πλαισιο αλλα αμφιβαλω οτι μπορουν να δωσουν λυση
  • Digital Audio Output
    • Auto: Normally select this. Outputs audio signals according to the status of the connected devices.
    • PCM: Outputs PCM signals from the DIGITAL OUT (COAXIAL)/HDMI OUT jack.
  • DSD Output Mode
    • On: Outputs DSD signals from the HDMI OUT jack when playing a Super Audio CD. When you select On, no signal is output from other jacks.
    • Off: Outputs PCM signals from the HDMI OUT jack when you play a Super Audio CD.
  • BD Audio MIX Setting
    • On: Outputs the audio obtained when you mix interactive and secondary audio to the primary audio.
    • Off: Outputs the primary audio only. Select this to output HD audio signals to an AV amplifier (receiver).
  • DTS Neo:6
    • Cinema/Music: Outputs the simulated multi-channel sound from 2 channel sources via the HDMI OUT jack according to the capability of the connected device with DTS Neo:6 Cinema or DTS Neo:6 Music mode.
    • Off: Outputs the sound with its original number of channels through the HDMI OUT jack.
  • Audio DRC
    • Auto: Performs playback at the dynamic range specified by the disc (BD-ROM only). Other discs will play back at the On level.
    • On: Performs playback at a standard compression level.
    • Off: No compression works. Produces a more dynamic sound. There's no sound or audio when you connect a Blu-ray Disc player to the TV with an HDMI cable.
  • Downmix
    • Surround: Outputs audio signals with surround effects. Select this when you connect an audio device that supports Dolby Surround (Pro Logic) or DTS Neo:6.
    • Stereo: Outputs audio signals without surround effects. Select this when you connect an audio device that doesn't support Dolby Surround (Pro Logic) or DTS Neo:6.
ΧΑΟΣ
 
Last edited:





Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.847
Αν δεν είναι θα πρέπει να τα βάλεις και κάνε μετά ένα τσεκάρισμα.
 

Μηνύματα
54
Reaction score
109
Αν δεν είναι θα πρέπει να τα βάλεις και κάνε μετά ένα τσεκάρισμα.
Με μονη διαφορα οτι το μενου μου δινει επιλογη dsd auto ή off (και το βαζω auto (αντι on)) εξακολουθω να μην εχω ηχο. οπως το βλεπω ισωσ υπαρχει ΑΣΥΜΒΑΤΟΤΗΤΑ του νεου player με τον παλαιο ενισχυτη. Αρα εχω μποροστα μου 2 λυσεις. Α οικονομικη , αγορα ενος φτηνου player προς αντικατασταση αυτου που ειχα τησ ταξησ των 100ε. Β ακριβοτερη , αγορα του Yamaha cx A5200 στα 2.5χ κινηση που θα προτιμουσα να κανω αργοτερα
 

ika

News
Μηνύματα
13.749
Reaction score
12.819
στείλε από ενα mail σε SONY και PIONEER με το πρόβλημα και δες τι θα σου απαντήσουν.

Επίσης τσέκαρες αν στα setup μενου του LX81, στο HDMI ο ήχος είναι στο digital?
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.847
Από τη στιγμή που σου δούλευε σωστά με το προηγούμενο player δε γίνεται να μη σου δουλεύει με το νέο είναι κάποια ρύθμιση στο μενού, μπορεί στον ενισχυτή, εκτός αν προέκυψε τεχνικό πρόβλημα.
 

Μηνύματα
54
Reaction score
109
Από τη στιγμή που σου δούλευε σωστά με το προηγούμενο player δε γίνεται να μη σου δουλεύει με το νέο είναι κάποια ρύθμιση στο μενού, μπορεί στον ενισχυτή, εκτός αν προέκυψε τεχνικό πρόβλημα.
ΤΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ PLAYER ΗΤΑΝ ΔΕΚΑΕΤΙΑΣ ΜΕ ΑΝΑΛΟΓΙΚΗ ΕΞΟΔΟ RCA ΗΧΟΥ Η ΟΠΟΙΑ ΕΜΠΑΙΝΕ ΠΑΝΩ ΣΕ ΜΙΑ ΑΝΑΛΟΓΙΚΗ ΕΙΣΟΔΟ ΤΟΥ ΕΝΙΣΧΥΤΗ ΚΑΙ ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΓΙΝΟΝΤΑΝ ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟΣ ΣΕ 5 ΚΑΝΑΛΙΑ (ΑΣ ΠΟΥΜΕ). ΤΟ ΝΕΟ PLAYER EXEI MONO ΨΗΦΙΑΚΕΣ ΕΞΟΔΟΥΣ HXOY, HDMI ΜΟΝΟ ΗΧΟΥ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΟΜΟΑΞΩΝΙΚΗ. ΤΙΣ ΨΗΦΙΑΚΕΣ ΕΙΣΟΔΟΥΣ ΤΟΥ ΕΝΙΣΧΥΤΗ ΔΕΝ ΤΙΣ ΕΧΩ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙ ΠΟΤΕ. ΝΑΙ ΜΕΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΙ ΤΟ FORMAT ΤΟΥ ΗΧΟΥ, ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΤΟΝ ΑΝΑΠΑΡΑΓΕΙ.....
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.008
Βάλε τις ρυθμίσεις που είπαμε στο player , και μετά βλέπεις και τις ρυθμίσεις του 85 που σου έγραψε ο ΖΙΖΙΚ πιο πάνω.
 

ika

News
Μηνύματα
13.749
Reaction score
12.819
ΤΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ PLAYER ΗΤΑΝ ΔΕΚΑΕΤΙΑΣ ΜΕ ΑΝΑΛΟΓΙΚΗ ΕΞΟΔΟ RCA ΗΧΟΥ Η ΟΠΟΙΑ ΕΜΠΑΙΝΕ ΠΑΝΩ ΣΕ ΜΙΑ ΑΝΑΛΟΓΙΚΗ ΕΙΣΟΔΟ ΤΟΥ ΕΝΙΣΧΥΤΗ ΚΑΙ ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΓΙΝΟΝΤΑΝ ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟΣ ΣΕ 5 ΚΑΝΑΛΙΑ (ΑΣ ΠΟΥΜΕ). ΤΟ ΝΕΟ PLAYER EXEI MONO ΨΗΦΙΑΚΕΣ ΕΞΟΔΟΥΣ HXOY, HDMI ΜΟΝΟ ΗΧΟΥ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΟΜΟΑΞΩΝΙΚΗ. ΤΙΣ ΨΗΦΙΑΚΕΣ ΕΙΣΟΔΟΥΣ ΤΟΥ ΕΝΙΣΧΥΤΗ ΔΕΝ ΤΙΣ ΕΧΩ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙ ΠΟΤΕ. ΝΑΙ ΜΕΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΙ ΤΟ FORMAT ΤΟΥ ΗΧΟΥ, ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΤΟΝ ΑΝΑΠΑΡΑΓΕΙ.....
Στο setup μενου για την είσοδο HDMI που χρησιμοποιείς στον LX, έβαλες τον ήχο στο ψηφιακό;
Γιατί πριν άκουγες από τις αναλογικές εισόδους, και αυτό ίσως είναι το default στο HDMI του LX
 



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.110
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top