Βάψιμο υφάσματος ηχείου

Μηνύματα
2.330
Reaction score
182
Παιδιά καλησπέρα. Το ύφασμα που έχουν τα ηχεία στην πρόσοψη γίνεται να βαφτεί; ή μήπως πάψει να είναι σωστανηχοδιαπερατο;
Ευχαριστω
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Παιδιά καλησπέρα. Το ύφασμα που έχουν τα ηχεία στην πρόσοψη γίνεται να βαφτεί; ή μήπως πάψει να είναι σωστανηχοδιαπερατο;
Ευχαριστω
Θα σου επηρρεασει τον ηχο.Μην το βαψεις.

Ψαξε και θα βρεις ηχητικα διαφανα υφασματα σε πολλες αποχρωσεις να κανεις αλλαγη.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Υπάρχουν διάφορα χρώματα αν θες κάτι διαφορετικό.
 

Μηνύματα
2.330
Reaction score
182
Α ωραία ευχαριστώ, δεν είμαι σπίτι τώρα να δω αλλά φαντάζομαι απτις προσόψεις θα βγαίνει εύκολα δηλαδή το ύφασμα για να το αλλάξω; εύκολη διαδικασία; το χει κάνει κάποιος να μου πει;
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Θέλει να ξεκολλήσεις το παλιό από το τελάρο και να καθαρίσεις τις κόλλες. Να κόψεις όπως πρέπει το καινούριο, με πατρόν το παλιό θα πρότεινα. Λέω όπως πρέπει γιατί το ύφασμα αυτό έχει μεγάλη ελαστικότητα. Στο τέλος να κολλήσεις με βενζινόκολλα μία-μία τις πλευρές, αφού τεντώσεις καλά.
 

Μηνύματα
2.330
Reaction score
182
Θέλει να ξεκολλήσεις το παλιό και να καθαρίσεις τις κόλλες. Να κόψεις όπως πρέπει το καινούριο, με πατρόν το παλιό θα πρότεινα. Λέω όπως πρέπει γιατί το ύφασμα αυτό έχει μεγάλη ελαστικότητα. Στο τέλος να κολλήσεις με βενζινόκολλα μία-μία τις πλευρές, αφού τεντώσεις καλά.
Ευχαριστω πολυ
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.852
Reaction score
12.416
Επί τη ευκαιρία, δε βάζετε κανένα link για την προμήθεια τέτοιων υφασμάτων? Από μια πρόχειρη αναζήτηση που έκανα τις προάλλες, μου έβγαλε κάτι πανάκριβα, ο δε κουμπάρος ανέφερε το amazon ως πιθανή λύση.
 

Μηνύματα
1.449
Reaction score
6.710
Τι τα θες τα υφάσματα;
Άστα γυμνά τελείως.... dragster που λέμε.....
Μια ζωή την έχουμε κοίτα να τα χαρείς....
Να βλέπεις τις μεγαφωναρες.....
 

Μηνύματα
2.330
Reaction score
182
Τι τα θες τα υφάσματα;
Άστα γυμνά τελείως.... dragster που λέμε.....
Μια ζωή την έχουμε κοίτα να τα χαρείς....
Να βλέπεις τις μεγαφωναρες.....
Με 2 μικρά παιδιά να χοροπηδανε μπροστά στα ηχεία δεν είναι ότι καλυτερο
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.918
Reaction score
7.992
και να θέλουμε, νομίζω ότι δεν είναι δυνατή η αλλαγή χρώματος. Πως με σπρέι? Εκτός αν λύσουμε τελείως το ύφασμα και να το βάψουμε με χρώμα για τα ρούχα. Άλλα άντε μετά να το ξανά βάλεις στην θέση του!

Κάτι άλλο. Μήπως να κοίταζες σαν ανταλλακτικό και αντικατάσταση από την εταιρεία. Αν διαθέτει φυσικά εναλλακτική λύση. Κάποτε σε ηχεία monitor audio ζήτησα αντικατάσταση της σήτας. Η εταιρεία προθυμοποιήθηκε άμεσα!
 



Μηνύματα
119
Reaction score
269
παρε Marshall, και καταλληλο και ωραιο και επωνυμο και vintage. To σκεφτομουν γι τα δικα μου DIY αλλα βαρεθηκα.
1591106468851.png
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.865
Reaction score
20.354
Για να "χαρείς" τα ηχεία "πρέπει" να βλέπεις τα μεγάφωνα; :cry:
Εσύ δεν μπορείς να εκτιμήσεις το κιτρινάκι στο midrange των 802, δεν ξέρεις, δεν είσαι hi-endάς, μην μιλάς. :biggrin:
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Εσύ δεν μπορείς να εκτιμήσεις το κιτρινάκι στο midrange των 802, δεν ξέρεις, δεν είσαι hi-endάς, μην μιλάς. :biggrin:
Μια χαρά τα χαίρομαι φίλε με το ύφασμα. Εξάλλου στα περισσότερα στο θέαμα των Woofers είναι χάλια.
Τα δικά σου είναι εξαίρεση.
Μετρημένα στα δάχτυλα είναι τα ηχεία - έργα τέχνης.
 


n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.852
Reaction score
12.416
παρε Marshall, και καταλληλο και ωραιο και επωνυμο και vintage. To σκεφτομουν γι τα δικα μου DIY αλλα βαρεθηκα. View attachment 168115
Έχω ενδοιασμούς όσον αφορά την καταλληλότητα του συγκεκριμένου... Φοβάμαι ότι θα κόβει αρκετά τις υψηλές συχνότητες.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
μην αγχώνεστε για τα υφάσματα....αρκεί να πλένονται στο πλυντήριο :tongue:

άντε να κόψουν 1 db. στα ψηλά...
και το πιο χρέπι της Ράνιας της μοδίστρας να βάλετε θα κάνει δουλειά

αρκεί να μην είναι καραβόπανο....θέλουμε να περνάει η ανάσα

στο φινάλε αν έχετε τέτοιους προβληματισμούς....πάρτε κομματάκια υφάσματα
μετρήστε το ηχείο
κολλήστε τα υφάσματα στο τουίτερ και ξανα μετρήστε να δείτε πόσο έκοψε
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.093
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top