Βελτίωση ακουστικής χώρου

Μηνύματα
1.500
Reaction score
2.826
Καλησπέρα,

Ο χώρος μου έχει αρκετά προβλήματα (βασικά είναι μπετό σχεδόν γύρω γύρω), ιδιαίτερα όσο αφορά τις χαμηλές συχνότητες (sub). Παρ' όλο που ο ενισχυτής (Pioneer SC-2023) έχει σύστημα ισοστάθμισης, αυτό δεν περιλαμβάνει το sub (αν θυμάμαι καλά ο ισοσταθμιστής κατεβαίνει μέχρι τα 63 Hz).

Όσο αφορά το sub λοιπόν, του έβαλα μια βάση Auralex και η κατάσταση βελτιώθηκε αισθητά και με διάφορες δοκιμές σε διάφορες θέσεις στο χώρο, βρήκα μια θέση όπου έχω το ελάχιστο μπουμάρισμα με καλή απόκριση στη θέση ακρόασης. Έχω όμως την αίσθηση ότι "χάνω" τις πολύ χαμηλές συχνότητες (ειδικά όσο αφορά τις ταινίες) σε σχέση με άλλες θέσεις (πχ γωνία), όπου όμως έχω έντονο μπουμάρισμα οπότε και απορρίφθηκαν.

Άρα λοιπόν, έτσι όπως το βλέπω εγώ (μπορεί να κάνω λάθος, διορθώστε με), έχω τις εξής 2 λύσεις: α) ένα σύστημα ισοστάθμισης για το sub (πχ Velodyne SMS1), β) μπασοπαγίδες ή γ) ένα software ισοστάθμισης χώρου όπως το REW (Room EQ Wizard), το οποίο είναι και freeware.

Λόγω κόστους, το SMS1 αποκλείεται προς το παρόν, οπότε μένουμε με τις υπόλοιπες δύο λύσεις. Και τώρα έρχεται η ερώτηση: πως, πόσες και που πρέπει να τοποθετηθούν οι μπασοπαγίδες και πως θα με βοηθήσει το REW να καταλάβω τι πρέπει να αλλάξω στο χώρο μου και πως ?

Δηλαδή, ποιά είναι τα βήματα που πρέπει να γίνουν, πρώτα τρέχω το software και μετά, αναλόγως των αποτελεσμάτων βλέπω τι θα χρειαστώ (πχ μπασοπαγίδες) ή υπάρχει άλλη διαδικασία ?

Κάθε βοήθεια, άποψη και γνώμη είναι ευπρόσδεκτη...:)
 

Μηνύματα
1.500
Reaction score
2.826
Τώρα είδα και κάτι αντίστοιχο με το Velodyne, το BFD DSP1124P, το οποίο είναι και σε αρκετά καλή τιμή (200 €), το έχει δοκιμάσει κανείς ?
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.413
Reaction score
74.720
H miniDSP έχει φθηνά και καλά μηχανάκια που συνεργάζονται με το REW.
Η λύση που χρησιμοποίησα κι εγώ είναι το Behringer. Πήρα φθηνότερο απο αυτό των 200€.

Το FBQ1000 για παράδειγμα, κοστίζει γύρω στα 140-150€.

Για όλες αυτές τις λύσεις θα χρειαστείς και μικρόφωνο.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.500
Reaction score
2.826
Καταρχήν ευχαριστώ για την απάντηση.
Εντάξει, πες ότι πήρα το μικρόφωνο, μετά τι ? ποιά είναι τα επόμενα βήματα και με ποιά σειρά ?
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.413
Reaction score
74.720
Θα συνδέεις το μικρόφωνο στο PC σου κι αυτό στον ενισχυτή, θα τρέξεις το REW, θα κάνει sweeps και θα βγάλει μια καμπύλη, θα βάλεις το sub σε διάφορες θέσεις, θα παίζει δυνατότερα στη γωνία, θα πας να κόψεις την συχνότητα που μπουμάρει απο το FBQ ή θα περάσεις καμπύλη στο miniDSP. Τέλος!
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.413
Reaction score
74.720
Αυτό όμως είναι μόνο αυτόματο, σωστά;
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.389
Reaction score
79.513
Αυτό όμως είναι μόνο αυτόματο, σωστά;
Ναι. Κάνει sweep σε δυο σημεία, έτοιμο. Χωρίς περιπλοκές και έξτρα ρυθμίσεις απο περίπλοκα δεδομένα REW. Εντυπωσιακά αποτελεσματικό για τα λεφτά του. Κάνει τους μικρούς χώρους να συμπεριφέρονται αξιοπρεπέστατα στις χαμηλές, όπου και ειναι συνήθως τα προβλήματα. Έχει και δυο boost για δυο συχνότητες χαμηλών, δεν τις χρησιμοποίησα ποτέ.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.413
Reaction score
74.720
Αν και έχω διαβάσει πολύ καλά σχόλια για τα Antimode, θεωρητικά με manual μπορείς να κάνεις καλύτερη δουλειά. Και χειρότερη επίσης! :D


Ένα αυτόματο Audyssey sub eq που είχα πάντως, δεν απέδωσε τα αναμενόμενα. :(
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.389
Reaction score
79.513
Αν και έχω διαβάσει πολύ καλά σχόλια για τα Antimode, θεωρητικά με manual μπορείς να κάνεις καλύτερη δουλειά. Και χειρότερη επίσης! :D


Ένα αυτόματο Audyssey sub eq που είχα πάντως, δεν απέδωσε τα αναμενόμενα. :(
Καλή τοποθέτηση sub+ antimode= Μεγάλη βελτίωση.
Εύκολο για ημιμαθείς, δεν χρειάζεται έξτρα εξοπλισμός και γνώσεις. Λογική τιμή. Η βελτίωση ειναι σαφής. Κάνει μπαμ. Όχι snake oil. Φαντάζομαι θα υπάρχουν και καλύτερες λύσεις με manual παραμετροποίηση με ακόμα καλύτερο αποτέλεσμα. Αλλα αυτο ειναι απίστευτα εύκολο ρε γμτ...
 

Μηνύματα
1.500
Reaction score
2.826
Σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο....!!
Επειδή δεν κατέχω το άθλημα και φοβάμαι μήπως πάω για μαλλί και βγω κουρεμένος, μάλλον θα προσανατολιστώ προς το anti-mode, θα δω...
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.389
Reaction score
79.513
Σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο....!!
Επειδή δεν κατέχω το άθλημα και φοβάμαι μήπως πάω για μαλλί και βγω κουρεμένος, μάλλον θα προσανατολιστώ προς το anti-mode, θα δω...
Και πες μας τις εντυπώσεις απο το αποτέλεσμα
 

Μηνύματα
1.500
Reaction score
2.826
Και πες μας τις εντυπώσεις απο το αποτέλεσμα
Φυσικά, απλά δε θα είναι πολύ σύντομα γιατί συν τοις άλλοις οι αγορές μέσω διαδικτύου από το εξωτερικό είναι προβληματικές...
 

Μηνύματα
1.500
Reaction score
2.826
Μου προκαλεί εντύπωση πάντως, γιατί το σύστημα MCACC της Pioneer (ούτε καν το pro) δεν περιλαμβάνει ισοστάθμιση του subwoofer στις πολύ χαμηλές συχνότητες, τόσο δύσκολο είναι πια ?

Σε μια τελευταία απέλπιδα προσπάθεια, μιας και ξανασχολήθηκα με το θέμα και μέχρι να πάρω το anti-mode, τοποθέτησα το sub στη γωνία με κλίση 45 μοιρών, όπως διάβασα σε ένα νήμα σε ξένο site ενός κατόχου αντίστοιχου sub με το δικό μου (ξανατρέχοντας εννοείται το MCACC Advanced).
Όντως, οι πολύ χαμηλές ενισχύθηκαν και "επανεμφανίστηκαν", αλλά αυξήθηκε ελαφρά και το μπουμάρισμα, κάτι το οποίο ελπίζω να λύσει το anti-mode...
Μέχρι στιγμής πάντως είναι μάλλον η καλύτερη θέση για το συγκεκριμένο sub στο συγκεκριμένο χώρο, νεώτερα όταν με το καλό έρθει το μηχανάκι...
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.413
Reaction score
74.720
Μου προκαλεί εντύπωση πάντως, γιατί το σύστημα MCACC της Pioneer (ούτε καν το pro) δεν περιλαμβάνει ισοστάθμιση του subwoofer στις πολύ χαμηλές συχνότητες, τόσο δύσκολο είναι πια ?
Ναι, και η Pioneer επέλεξε να μη μπλέξει με τα σκ@τά. Οι άλλοι κοροϊδεύουν, αφού τα μικρόφωνα του σωρού δεν κάνουν τίποτα κάτω απ' τα 50-60Hz περίπου (και λίγα λέω).
Ακόμα και καλά μικρόφωνα δεν είναι γραμμικά κάτω απ' τα 30-40Hz, γι' αυτό χρειάζονται καλιμπράρισμα.
 


Μηνύματα
1.500
Reaction score
2.826
Το Anti-Mode παραγγέλθηκε ! ημερομηνία παράδοσης από 5 έως 11 Νοέμβρη...
Μόλις το παραλάβω και το δοκιμάσω θα ενημερώσω...;)
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Ενδιαφερον θα ειχε να πραγματοποιοντουσταν μετρησεις πριν και μετα και να μην αρκεστουμε μονο στις ακουστικες εντυπωσεις.
 

Μηνύματα
1.500
Reaction score
2.826
Ενδιαφερον θα ειχε να πραγματοποιοντουσταν μετρησεις πριν και μετα και να μην αρκεστουμε μονο στις ακουστικες εντυπωσεις.
Καλά τα λες αλλά δυστυχώς δεν έχω ούτε τα σύνεργα, ούτε τις γνώσεις για να το κάνω...:(
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Ουτε και εγω ηξερα, το rew, και ενα μικ, και φυσικα ορεξη και υπομονη, θα μαθεις και θα διορθωσεις ισως και αλλα πραματακια περαν των χαμηλων, ας ερθει με το καλο και μιλαμε παλι ... ποιο σαμπ εχεις ?
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.620
Μηνύματα
2.868.268
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top