Βελτίωση ηχείου



zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Στην ανηχοϊκή μέτρηση του ηχείου (fig 1) δεν υπάρχει η ακύρωση στην οποία αναφέρεσαι. Η ακύρωση που βλέπεις στο Fig 7. που αφορά μέτρηση στα 3 μέτρα έχει να κάνει με τον χώρο που έγινε η μέτρηση και όχι με το ηχείο.

upload_2017-8-29_9-1-34.png



upload_2017-8-29_8-59-4.png
 

K

kimon

Guest
Στην ανηχοϊκή μέτρηση του ηχείου (fig 1) δεν υπάρχει η ακύρωση στην οποία αναφέρεσαι. Η ακύρωση που βλέπεις στο Fig 7. που αφορά μέτρηση στα 3 μέτρα έχει να κάνει με τον χώρο που έγινε η μέτρηση και όχι με το ηχείο.

View attachment 78972


View attachment 78971
Και στην ανηχοϊκή μέτρηση ο Keele σχολιάζει το σκαλοπάτι των 3-4 ντεσιμπέλ στα 600 Hz.Αυτό θέλω να διορθώσω.
 
Last edited by a moderator:

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Το ηχείο αυτό ανακοινώνεται από την εταιρία ως 90 db ευαισθησίας.
Στην μέτρηση έδειξε πως είναι 86, που είναι και το λογικό.
Αν η απόκριση του ήταν το δυνατόν επίπεδη θα έπρεπε να κατέβει στα 84, ίσως και λίγο παρακάτω, πράγμα που θα το έκανε πολύ λιγότερο εμπορικό.
Άλλωστε το ζητούμενο σε τέτοιες σχεδιάσεις δεν είναι η monitor απόδοση.

Η ανηχοϊκή μέτρηση δείχνει πως η τονική ισορροπία δεν ήταν το πρώτο ζητούμενο της σχεδίασης. Αντιθέτως δόθηκε βάση στην όσο το δυνατόν υψηλότερη μέση ευαισθησία, χωρίς να φτάσει στο σημείο να ενοχλεί κάτι.
Ο κατασκευαστής, όπως πολύ σωστά παρατήρησε παραπάνω ο zakman35, ενδεχομένως να έχει λάβει υπόψιν του και την τοποθέτηση στο χώρο, ώστε να έρθει το σωστότερο τονικό αποτέλεσμα.
Η μέτρηση εντός δωματίου στα 3 μέτρα είναι εντελώς ενδεικτική της συμπεριφοράς του, σε συνθήκες όπου περισσότερο ακούς χώρο και λιγότερο ηχείο.

Από εκεί και πέρα, για να γίνει αυτό που θέλεις και να έρθει το ηχείο όσο πλησιέστερα της επίπεδης απόκρισης γίνεται, θα πρέπει να γίνει σχεδιασμός του κυκλώματος διαχωρισμού από την αρχή, ξεκινώντας από το woofer.
Βέβαια θα επέλθει και ανάλογη μείωση της ευαισθησίας του.

Μια απορία που έχω είναι, αν πριν διαβάσεις το σχετικό άρθρο για το ηχείο σου, υπήρχε κάτι στον ήχο του που σε ενοχλούσε. Αν θες μου την λύνεις.
 

K

kimon

Guest
Λοιπόν: το ηχείο δεν είναι κακό,το αντίθετο μάλιστα!Απλώς (υποκειμενικά ) γέρνει αρκετά προς την "φωτεινή" πλευρά.Το τεστ,το μόνο που έχω βρει με μετρήσεις,με βοήθησε να κατανοήσω την αιτία.Είμαι αρκετά χρονια στο κουρμπετι και κατανοώ ότι ένας σχεδιαστής πρέπει να κάνει επιλογές και τους παρεπόμενους συμβιβασμούς, άλλοτε κατά την κρίση του,άλλοτε υπαγορευμένους από τους κοστολόγους ή το τμήμα μάρκετινγκ.Για το ηχείο,εκτός από την καμπύλη απόκρισης,θέλω να βελτιώσω και την χρονική ευθυγράμμιση γούφερ-τουήτερ με το εξής κροσσόβερ (κλάδος Τ.)https://toxicsushi.wordpress.com/2011/10/21/the-model-1-ella/,κάνοντας ασφαλώς και τις αναγκαίες αλλαγές στις τιμές των στοιχείων στον κλάδο γούφερ του Γιάμο,ώστε να γίνει LR2/2kHz και με BSC.Επειδή ομως γνωρίζω αρκετά για ηχεία ώστε να συνειδητοποιώ ότι κατέχω ελάχιστα το θέμα,είπα να ακουσω και άλλων τις γνώμες επί του προκειμένου,χωρίς βέβαια να ζητώ από κανέναν να μου σχεδιάσει κροσσόβερ.Και όχι ,δεν επηρεάστηκα από το τεστ!
 
Last edited by a moderator:

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Και στην ανηχοϊκή μέτρηση ο Keele σχολιάζει το σκαλοπάτι των 3-4 ντεσιμπέλ στα 600 Hz.Αυτό θέλω να διορθώσω.
Το είπαμε, αυτό έχει να κάνει με το baffle step το οποίο στα ηχεία καμπίνας είναι 3 db.

Στην περίπτωσή σου σύμφωνα με το πλάτος της καμπίνας σου (24,5cm) αυτό συμβαίνει sτα 480 Ηz και κάτω.
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Λοιπόν: το ηχείο δεν είναι κακό,το αντίθετο μάλιστα!Απλώς (υποκειμενικά ) γέρνει αρκετά προς την "φωτεινή" πλευρά.Το τεστ,το μόνο που έχω βρει με μετρήσεις,με βοήθησε να κατανοήσω την αιτία.Είμαι αρκετά χρονια στο κουρμπετι και κατανοώ ότι ένας σχεδιαστής πρέπει να κάνει επιλογές και τους παρεπόμενους συμβιβασμούς, άλλοτε κατά την κρίση του,άλλοτε υπαγορευμένους από τους κοστολόγους ή το τμήμα μάρκετινγκ.Για το ηχείο,εκτός από την καμπύλη απόκρισης,θέλω να βελτιώσω και την χρονική ευθυγράμμιση γούφερ-τουήτερ με το εξής κροσσόβερ (κλάδος Τ.)https://toxicsushi.wordpress.com/2011/10/21/the-model-1-ella/,κάνοντας ασφαλώς και τις αναγκαίες αλλαγές στις τιμές των στοιχείων στον κλάδο γούφερ του Γιάμο,ώστε να γίνει LR2/2kHz και με BSC.Επειδή ομως γνωρίζω αρκετά για ηχεία ώστε να συνειδητοποιώ ότι κατέχω ελάχιστα το θέμα,είπα να ακουσω και άλλων τις γνώμες επί του προκειμένου,χωρίς βέβαια να ζητώ από κανέναν να μου σχεδιάσει κροσσόβερ.Και όχι ,δεν επηρεάστηκα από το τεστ!
Το πήγες πολύ μακριά το θέμα, τι σχέση έχουν τα ηχεία σου με τα ηχεία του Link?
 

K

kimon

Guest
Το είπαμε, αυτό έχει να κάνει με το baffle step το οποίο στα ηχεία καμπίνας είναι 3 db.

Στην περίπτωσή σου σύμφωνα με το πλάτος της καμπίνας σου (24,5cm) αυτό συμβαίνει sτα 480 Ηz και κάτω.
Όπως εύκολα μπορεί να δει ο καθένας,το

Concert_8.jpg πλάτος της μπαφλας είναι μόλις 19

εκ.,οπότε πάλι καταλήγουμε στα 600 Hz.
 

K

kimon

Guest
Το πήγες πολύ μακριά το θέμα, τι σχέση έχουν τα ηχεία σου με τα ηχεία του Link?
Μου φαίνεται ότι θα σε μηδενίσω για έλλειψη προσοχής.Μα έχουν το ίδιο ακριβώς τουήτερ!Το Seas T 25CF001 Excel.
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Όπως εύκολα μπορεί να δει ο καθένας,το

View attachment 78993 πλάτος της μπαφλας είναι μόλις 19

εκ.,οπότε πάλι καταλήγουμε στα 600 Hz.
Οκ, αν και στο λινκ που έβαλες αναφέρει Dimensions: 15 in. H x 9 in. W x 12¼ in. D (38 cm x 24.5 cm x 31 cm).
[DOUBLEPOST=1504089919][/DOUBLEPOST]
Μου φαίνεται ότι θα σε μηδενίσω για έλλειψη προσοχής.Μα έχουν το ίδιο ακριβώς τουήτερ!Το Seas T 25CF001 Excel.
Οκ κατάλαβα που το πας, έχεις βρει ένα ηχείο που φοράει το ίδιο tweeter και σκέφτεσαι να αντιγράψεις το cross.

Τι γίνεται όμως με το woofer?
 

K

kimon

Guest
Οκ, αν και στο λινκ που έβαλες αναφέρει Dimensions: 15 in. H x 9 in. W x 12¼ in. D (38 cm x 24.5 cm x 31 cm).
[DOUBLEPOST=1504089919][/DOUBLEPOST]

Οκ κατάλαβα που το πας, έχεις βρει ένα ηχείο που φοράει το ίδιο tweeter και σκέφτεσαι να αντιγράψεις το cross.

Τι γίνεται όμως με το woofer?
Το γούφερ είναι το W17e jam της SEAS, ειδική παραγγελία της Γιάμο.Η γνωστή διαφορά του από το 17Ε 002 είναι στην αντίσταση:4 Ω αντί 8Ω που είναι το 17Ε 002.Άλλες διαφορές δεν έχω ανακαλύψει,χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν υπάρχουν(αγνοώ την Le,φερ' ειπείν).Σκέφτομαι λοιπόν να κρατήσω το ορίτζιναλ κρος για το γούφερ(εφόσον δεν έχω πίνακα των χαρακτηριστικών του μεγαφώνου,αλλά ούτε και την δυνατότητα μετρήσεων),αλλά με κάποιες τροποποιήσεις:1)την προσθήκη bst 2)το κατέβασμα της συχνότητας κρος από τα 2,5 στα 2 κΗΖ.Για να κάνω το δεύτερο, κάπου διάβασα ότι πρέπει να αυξήσω L1 και C1 1,25 φορές(όσο ο λόγος 2,5/2).Ισχύει αυτό;
 
Last edited by a moderator:

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Για να συμβεί αυτό που θες χωρίς να χρειαστούν ρυθμίσεις στο delay circuit του tweeter θα πρέπει:

Τα ακουστικά κέντρα των δύο woofer να είναι ίδια.

Η θέση - απόσταση των μονάδων επάνω στην μπάφλα είναι ίδια.
Η συχνοτική και φασική απόκριση του Seas με το cross της Jamo να είναι ίδια με αυτή του Scan speak + Ella cross.
 

K

kimon

Guest
Νομίζω ότι περιπλέκεις τα πράγματα.Η θέση των μεγαφώνων στην μπάφλα δεν έχει σχέση με την απόσταση των κατακόρυφων επιπέδων που ορίζουν τα ακουστικά κέντρα γούφερ και τουήτερ.Τα δύο γούφερ έίναι αρκετά κοντά σε διαστάσεις,άρα, και τα ακουστικά τους κέντρα να μη συμπίπτουν απόλυτα,θα έχουν διαφορά λίγων χιλιοστών. Δηλαδή, και να μη μηδενιστεί η χρονική καθυστέρηση, θα μειωθεί κατά μία τάξη μεγέθους. Αυτό που ρώτησα ισχύει;[/QUOTE]
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Δυστυχώς τα ηχεία από την φύση τους είναι πολύπλοκα, πόσο μάλλον όταν έχεις απαιτήσεις για χρονική ευθυγράμμιση με παθητικά κρος.
Αυτά δυστυχώς δεν γίνονται στο περίπου, όσον αφορά τον τύπο που ανέφερες δεν το γνωρίζω μπακαλίστικο μου ακούγεται, χρησιμοποίησε καλύτερα κάποιο calculator.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
.Για να κάνω το δεύτερο, κάπου διάβασα ότι πρέπει να αυξήσω L1 και C1 1,25 φορές(όσο ο λόγος 2,5/2).Ισχύει αυτό;
Αν δώσεις τα στοιχεία σε κάποιον υπολογιστή τιμών κυκλώματος διαχωρισμού, θα σου βγει στο περίπου τόσο.
Βέβαια ισχύει όταν μιλάμε για ιδανικό μεγάφωνο, με επίπεδη δηλαδή αντίσταση και απόκριση συχνότητας στην ωφέλιμη περιοχή που μας ενδιαφέρει.
Δεν νομίζω να σε καλύψει και σίγουρα θα χρειαστούν διαφοροποιήσεις.

Δεν έχω καταλάβει αν πρωτίστως θες να κατεβάσεις την συχνότητα κρος (αλήθεια για ποιο λόγο) ή να αμβλύνεις το σκαλοπάτι στους 600.
 

K

kimon

Guest
Δεν έχω καταλάβει αν πρωτίστως θες να κατεβάσεις την συχνότητα κρος (αλήθεια για ποιο λόγο) ή να αμβλύνεις το σκαλοπάτι στους 600.[/QUOTE]

Όχι που να πάρει!Έγραφα επί τρία τέταρτα μια λεπτομερή και επεξηγηματική απάντηση και κατά λάθος σβήστηκε!Τωρα λακωνιστί!
1) Το κρος του "Ella" by Dan Wesnor μου φαίνεται καλλίτερο από το "μαμίσιο".Κόβει όμως στα 2κ
2) Όσοι έχουν μετρησει W17 ή W18 με τα μαγνήσια συνιστουν αποκοπή το πολυ στα 2κΗΖ (ο λόγος στις μετρήσεις απόκρισης συχνότητας και παραμόρφωσης) και απότομη κλίση.Π.χ Zaph,Troels
3)Πρώτα το σκαλοπάτι,γιατί αυτό νομίζω ότι του χαλάει την τονικη ισορροπία.Όλοι λένε ότι ρέπει προς το "φωτεινό"(κι'εγώ)
 

K

kimon

Guest
Προσπαθώντας να κατανοήσω το κρος της Γιάμο στον κλάδο του γούφερ,βρίσκω δυσκολίες:οι τιμές των L1, C1 δεν ταιριάζουν σε φίλτρα 2ης ή 3ης τάξης(αν υπολογίσουμε και την αυτεπαγωγή του πηνίου φωνής),ενώ δεν φαίνεται να υπάρχει και το δικτύωμα νοτς,απαραίτητο με τόσο υψηλή συχνότητα κρος.
 

K

kimon

Guest
Προσπαθώντας να κατανοήσω το κρος της Γιάμο στον κλάδο του γούφερ,βρίσκω δυσκολίες:οι τιμές των L1, C1 δεν ταιριάζουν σε φίλτρα 2ης ή 3ης τάξης(αν υπολογίσουμε και την αυτεπαγωγή του πηνίου φωνής),ενώ δεν φαίνεται να υπάρχει και το δικτύωμα νοτς,απαραίτητο με τόσο υψηλή συχνότητα κρος.
Να διορθώσω κάτι:τα στοιχεία L2,C2 πρέπει να δημιουργούν το φίλτρο νότς(παρά το σχόλιο του D.B.Keele στο τεστ),χωρίς όμως την αντίσταση.
 

Μηνύματα
1.864
Reaction score
4.430
Δείχνει αξιόλογο...
Με τι ενισχυτές / καλώδια ηχείων το έχεις συνδιάσει μέχρι τώρα ?
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.346
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top