Βιβλία

V

VIDEOMIX

Guest
300 (δεμένο)




Συγγραφέας: Miller, Frank
Εκδότης: ΜΑΜΟΥΘ

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ:

Ο στρατός της Περσίας -μια δύναμη τόσο τεράστια που σείει τη γη στο πέρασμά της- κατευθύνεται να συνθλίψει την Ελλάδα, ένα νησί λόγου και ελευθερίας μέσα σε μια θάλασσα μυστικισμού και τυραννίας.
Ανάμεσα στην Ελλάδα και το επερχόμενο κύμα καταστροφής στέκεται ένας μικρός λόχος από τριακόσιους μόνο μαχητές.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
2.683
Reaction score
913
Πολύ καλό, το έχω διαβάσει. Βεβαίως να διευκρινίσουμε ότι πρόκειται για Comic και όχι για βιβλίο.
 

Μηνύματα
14.556
Reaction score
1.467
Θα γελάσετε αλλά...

The thorn birds (Τα πουλιά πεθαίνουν τραγουδώντας) - Colleen McCullough

Τί βιβλίο!!!!!!!!!!
Τί κλάμα...
 

Μηνύματα
5.581
Reaction score
297
Υπάρχει και σε δερματόδετη έκδοση με σελίδες από αδιάβροχο χαρτί. Ξέρεις, για να μην κολλάνε οι μύξες ... :lol:
 


Μηνύματα
1.768
Reaction score
118
Ωραιο topic ειχε ανοιξει ο Videomix αλλα δεν το βλεπω να κινειται πολυ.
Μολις σημερα το προσεξα και προτεινω το βιβλιο "Περι τυφλοτητος" του Ζοζε Σαραμαγκου(προσφατα πηρε το Νομπελ λογοτεχνιας και συνεντευξη του υπηρχε σε Κυριακατικο ενθετο της εβδομαδας που περασε).

Περιγραφή: `Ενας άνθρωπος χάνει ξαφνικά το φως του. Τα περιστατικά αιφνίδιας τύφλωσης κλιμακώνονται και η κυβέρνηση αποφασίζει να βάλει σε καραντίνα τους τυφλούς. Με γραφειοκρατική ακρίβεια ο Σαραμάγκου έχει υπολογίσει όλα όσα θα μπορούσαν να συμβούν σ' έναν κόσμο που χάνει την όραση του. Για πόσο καιρό η κίνηση στους δρόμους θα είναι ομαλή; Για πόσο καιρό θα επαρκούν τα τρόφιμα για τις πεινασμένες ορδές; Πόσος χρόνος χρειάζεται για να καταρρεύσει η παροχή ηλεκτρικού ρεύματος αερίου και νερού; Τι θ' απογίνουν τα κατοικίδια ; Οι σεξουαλικοί φραγμοί ; Πόσοι τυφλοί φτιάχνουν μια τυφλότητα ;
 

Μηνύματα
3.738
Reaction score
2.876
steven pressfield



The bestselling novelist of ancient warfare returns with a riveting historical novel that re-creates Alexander the Great’s invasion of the Afghan kingdoms in 330 B.C., a campaign that eerily foreshadows the tactics, terrors and frustrations of contemporary conflicts in Iraq and Afghanistan.
 

Μηνύματα
1.750
Reaction score
118
"Η ματωμένη εκστρατεία" του steven pressfield, ειναι ενα βιβλίο που μόλις διαφήμισε η ΝΕΤ. Το έχει διαβάσει κανείς; Το ξέρετε;
 

Μηνύματα
10.413
Reaction score
4.858
Ανοιχτή βιβλιοθήκη για δωρεάν και νόμιμα κατεβάσματα ελληνικής λογοτεχνίας

http://www.openbook.gr/2011/10/anoikth-bibliothhkh.html

Δεν πρόκειται για το project Guttemberg αλλα για νεότερα βιβλία απο διάφορους ελληνες συγγραφείς, όχι φυσικά πρωτοκλασσάτους αλλά υπάρχουν αρκετα γνωστά ονόματα που δίνουν δωρεάν καποιο βιβλίο τους και η σελίδα έχει συγκεντρώσει τα λινκ που οδηγούν σε δωρεάν βιβλία (συνήθως σε pdf).
Δεν βρήκα ποιο ειδικό χώρο να το βαλω, δεν έχουμε κάπου κατηγορία βιβλίων/e-books
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.874
Reaction score
20.365
Απάντηση: Ανοιχτή βιβλιοθήκη για δωρεάν και νόμιμα κατεβάσματα ελληνικής λογοτεχνίας

@ Voreios: Θα μπορούσες να κάνεις το post στο θέμα Βιβλία-Προτάσεις!

@ Διαχειριστές/SuperMods/Mods: Μήπως να μεταφερθούν τα δύο πρώτα posts στο θέμα για τα βιβλία (για να πάρει ξανά "μπρος");:smile:

Edit: Thanks!:thumbsup:
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.400
Reaction score
93.983
Απάντηση: Ανοιχτή βιβλιοθήκη για δωρεάν και νόμιμα κατεβάσματα ελληνικής λογοτεχνίας

@ Διαχειριστές/SuperMods/Mods: Μήπως να μεταφερθούν τα δύο πρώτα posts στο θέμα για τα βιβλία (για να πάρει ξανά "μπρος");:smile:

Ok.

Ευχαριστούμε Γιωργάκη! :thumbsup:
 

Μηνύματα
10.413
Reaction score
4.858
Απάντηση: Βιβλία - Προτάσεις!!!

Σωστά το μεταφέρατε εδώ, αλλα ...που να το βρω οταν το τελευταίο ποστ ειχε γίνει το 2006!
Για να πάρει λοιπόν μπρος το νήμα έχω να προτείνω ενα πολύ καλο βιβλίο 700 σελίδων που ξεπέταξα σε 4 μέρες τα Χριστούγεννα!
Λεγεται "Η λέσχη των αθεράπευτα αισιόδοξων" του γάλλου Jean Michel Guenassia και αναφέρεται στην εποχή 1959-1962 που ανεξαρτητοποιήθηκε η Αλγερία.
Και μόνο ο τίτλος ειναι ...ελκυστικός ειδικά την σημερινή ζόρικη εποχή....
Πάρτε και ενα λινκ με κριτικές:
http://www.biblionet.gr/book/171208/Η_λέσχη_των_αθεράπευτα_αισιόδοξων
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.874
Reaction score
20.365
Απάντηση: Βιβλία - Προτάσεις!!!

Για πάμε: Ποιο βιβλίο ή/και comic διαβάσατε τελευταίως;

Προσωπικά, όσον αφορά στα comics, ξεκίνησα την πενταλογία (μέχρι στιγμής) Locke & Key (στα Αγγλικά, καθώς στα Ελληνικά υπάρχει μόνο ο πρώτος τόμος μεταφρασμένος). Τον πρώτο τόμο τον "ρούφηξα" στην κυριολεξία, ξεκίνησα και τον δεύτερο ο οποίος τείνει να εξελιχθεί σε ακόμη καλύτερο από τον πρώτο! Μέχρι είμαι πολύ ικανοποιημένος από την ιστορία (πλοκή, εξέλιξη) και το σχέδιο.

Όσον αφορά στα βιβλία, ολοκλήρωσα την σειρά του Dune (τα βιβλία του πατέρα Frank Herbert και τα δύο που συνέγραψε ο γιος του με έναν άλλο συγγραφέα για ολοκληρωθεί η ιστορία - δεν ακούμπησα prequels/sequels γιατί τα θεωρώ rip offs). Πιστεύω ότι είναι εκ των ων ουκ άνευ για τους λάτρεις της λογοτεχνίας του φανταστικού.
 

Μηνύματα
705
Reaction score
995
Τελευταία έχω εθιστεί με τον Jonathan Coe. Μεγάλος γνώστης του αγγλικού psyche, με ωραία γραφή, ποιητικός εκει που πρέπει και δωρικός εκει που χρειάζεται. Η γραφή του έχει ρυθμό, μοιάζει με μουσικό κομμάτι, το plot του είναι πάντα ενδιαφέρον, οι χαρακτήρες του αληθινοί, κρεάτινοι.
Στα πολύ θετικά του το ότι δεν γουστάρει τη Θάτσερ και την επίδρασή της στην Αγγλία.
Πολιτικοποιημένος, στα έργα του βρίσκει κανείς έντονο το στοιχείο της σάτιρας. Από την άλλη μπορεί να γίνει και πολύ ενδοσκοπικός. A real craftsman.

Συστήνω ανεπιφύλακτα το "Τί ωραίο πλιάτσικο" ("What A Carve Up") και το "The Rotters Club".
Πριν κανα δυο μήνες διάβασα το "The Dwarves of Death".
Τώρα τελείωσα το "A Touch of Love" και ξεκίνησα το "The House of Sleep" που έχει πάρει το Medicis (βραβείο που έχει πάρει και ο Αλεξάκης για τη "Μητρική Γλώσσα").

Υ.Γ. Τα διαβάζω στα Αγγλικά, οπότε πέρα από το "...Πλιάτσικο" δεν ξέρω τί άλλο κυκλοφορεί στα Ελληνικά. Πιστεύω και το "Σπίτι του Ύπνου".
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.874
Reaction score
20.365
Απάντηση: Βιβλία - Προτάσεις!!!

Μου έκαναν δώρο το βιβλίο Οδυσσέας του James Joyce, στα Ελληνικά από τις εκδόσεις Κέδρος. Το έχει διαβάσει κάποιος; Απόψεις;

(κουφάλες, έστω και μόνος μου θα το κρατήσω "ζωντανό" το θέμα!
)
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.400
Reaction score
93.983
Απάντηση: Βιβλία - Προτάσεις!!!

(κουφάλες, έστω και μόνος μου θα το κρατήσω "ζωντανό" το θέμα!)
Εγώ που διαβάζω Λούκυ Λουκ, Τεν Τεν και Αστερίξ, να γράφω στο θέμα; :biggrin:
 

Μηνύματα
2.423
Reaction score
13
Απάντηση: Βιβλία - Προτάσεις!!!

Μου έκαναν δώρο το βιβλίο Οδυσσέας του James Joyce, στα Ελληνικά από τις εκδόσεις Κέδρος. Το έχει διαβάσει κάποιος; Απόψεις;

(κουφάλες, έστω και μόνος μου θα το κρατήσω "ζωντανό" το θέμα!
)
Φαίνεται βιβλίο-πρόκληση...

Πως να διαβάσουμε τον «Οδυσσέα» του Τζέιμς Τζόις;

Πες μας κι εσύ την άποψή σου, όταν με το καλό το διαβάσεις...
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.874
Reaction score
20.365
Απάντηση: Βιβλία - Προτάσεις!!!

Εγώ που διαβάζω Λούκυ Λουκ, Τεν Τεν και Αστερίξ, να γράφω στο θέμα; :biggrin:
Βεβαίως! Ας μην περιορίσουμε το θέμα στα βιβλία - ήδη έγραψα στο προ-προηγούμενο post για την πιο πρόσφατη σειρά comic που διάβασα!

Ο Asterix είναι από τα αγαπημένα μου! Τα έχω διαβάσει όλα αμέτρητες φορές και κάθε φορά που διαβάζω ξανά ένα, γελάω σαν να είναι η πρώτη φορά που το διαβάζω! Καταπληκτικό!

Με Λούκυ Λουκ και Τεν Τεν δεν έτυχε να ασχοληθώ. Φυσικά, όποιο τεύχος έπεφτε περιστασιακά στα χέρια μου το διάβαζα, αλλά μέχρις εκεί.


Φαίνεται βιβλίο-πρόκληση...

Πως να διαβάσουμε τον «Οδυσσέα» του Τζέιμς Τζόις;

Πες μας κι εσύ την άποψή σου, όταν με το καλό το διαβάσεις...
Ευχαριστώ για το link! Το βιβλίο πήρε τη σειρά του και θα το διαβάσω όταν έρθει η στιγμή.

Προς το παρόν διαβάζω κάτι χαλαρό, το: "Punk: Η ιστορία του". Μέχρι στιγμής είναι ενδιαφέρον και αντικειμενικό (κυρίως). Συστήνεται σε μουσικόφιλους - γενικά.
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.400
Reaction score
93.983


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.278
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top