Βιβλία

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.370
- μόλις το απέκτησα από την σχετική κυριακάτικη εφημερίδα ...

IMG_20201225_112724.jpg


... τό έχω ήδη σε σειρά , τά άπαντα του συγγραφέως , και από κεκτημένη ταχύτητα , έψαχνα νά βρω την καλύτερη μετάφραση ... :headbang:
 

Μηνύματα
20.074
Reaction score
14.378
478BD21A-6215-4AB5-BC60-789CABBA4D1D.jpeg
2007 —Ποιοσ είμαι εγω,κι αν ναι,πόσοι ?


Ρίχαρντ Ντάβιντ Πρεχτ

875C896F-B76B-4D98-B7F5-83BD4B36693C.jpeg

Απο τη Νάξο στην Ουτοπία ( στον πρόλογο του βιβλίου οι διευκρινί‘σείς και για τους δυο τίτλους του βιβλίου )

https://www.politeianet.gr/books/9789601644547-precht-richard-david-patakis-apo-ti-naxo-stin-outopia-232765[/URL]

Richard David Precht
Ο Ρίχαρντ Ντάβιντ Πρεχτ, φιλόσοφος, επικοινωνιολόγος και συγγραφέας, γεννήθηκε το 1964 στο Ζόλινγκεν της Γερμανίας. Πήρε το διδακτορικό του από το Πανεπιστήμιο της Κολονίας το 1994 και έκτοτε συνεργάζεται με όλες σχεδόν τις μεγάλες γερμανικές εφημερίδες και τους ραδιοτηλεοπτικούς σταθμούς. Έχει συνεργαστεί με την "Chicago Tribune" και το 2000 του απονεμήθηκε το δημοσιογραφικό βραβείο βιοϊατρικής. Η αυτοβιογραφία της παιδικής του ηλικίας, "Ο Λένιν έφθασε μόνο ως το Λίντενσαϊντ", διασκευάστηκε σε κινηματογραφική ταινία. Με το φιλοσοφικό βιβλίο του "Ποιος είμαι εγώ" κατέκτησε την πρώτη θέση στη λίστα των μπεστ σέλερ του "Spiegel", ενθουσιάζοντας αναγνώστες και κριτικούς. Τα βιβλία του μεταφράζονται σε περισσότερες από 30 γλώσσες. Ζει στην Κολονία και στο Λουξεμβούργο.
 

Attachments


Μηνύματα
20.074
Reaction score
14.378
Αν χρειάζεστε ένα βιβλίο που θα σας καθηλώσει από την αγωνία,προτεινω καποιο από τα βιβλία του David Baldacci Και ειδικότερα αυτό που έψαχνα για δεκαπέντε χρόνια αφότου το πρωτοδιαβασα στα τέλη της δεκαετίας του 90,επειδή δεν σημείωσα τίτλο και συγγραφέα ( δανειο το βιβλίο ).

The winner — Ο πρώτος λαχνός 1998

E7ABB61B-22B7-47EF-A7B6-2C6FD9956A2A.jpeg

Στα ελληνικά είναι εξαντλημένοσ ο τίτλος,υπάρχει δε ως μεταχειρισμένο.Αν ήμουν εσείς,θα βιαζόμουν να ειμαι εγώ ο τυχερός!

Απο το οπισθοφυλλο του:

CEB82771-3976-4E54-8BC5-FED463AE0D9E.jpeg


Εχω σκληροδετα τρια από τα βιβλία του.Και στα τρία φροντιζουμε για μια αναπαυτική θέση σε μια τρελή κούρσα αλλαγής σελίδων μέχρι τέλους!( Ξενύχτι )

1.Ο πρώτος λαχνός - The winner 1998
2.Κλάσμα δευτερολέπτου – Split Second (2003)
3.Hour Game (2003)

https://www.politeianet.gr/sygrafeas/baldacci-david-25951


....»ανεβάζει την αδρεναλίνη στα ύψη. . . Άλλο ένα μυθιστόρημα αγωνίας από τον αναγνωρισμένο συγγραφέα του είδους. Για μία ακόμα φορά ο Μπαλντάτσι στο καινούριο θρίλερ του προσφέρει στους πιστούς του αναγνώστες μια αγωνιώδη περιπέτεια που κόβει την ανάσα....»

Το πρώτο του βιβλίο ( 1996 )«απόλυτη εξουσία «,το „Wishing you well „ και από τις σειρές των βιβλίων του το „King & Maxwell „ έχουν γυριστεί σε ταινίες και σήριαλ αντίστοιχα.




Chosen by "People" magazine as one of the 50 Most Beautiful People in the World. [1997]

29C402A7-FACE-4AD5-B1C7-34A5DC3AFFE2.jpeg
 

Attachments




Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
οι προσευχες μου εισακούστηκαν... και επιτελους επανεκδοθηκε (για να το παρω και γω).... πρωινο ξυπνημα το Σάββατο.. λοιπον... 🐒
cover-montezouma-final.jpg

2007 Μια στεκιά στο μάτι του Μοντεζούμα

“Όλες οί βλεννόρροιες θεραπεύονται εκτός από τήν πρώτη…σάν τήν πρώτη αγάπη”, γράφει ο Νίκος Νικολαΐδης στο Μιά στεκιά στό μάτι τού Μοντεζούμα. Σ’ αυτή την ύστατη πνευματική του μαρτυρία μυθιστοριογραφεί, με το ιδιότυπο ύφος του, για μια τελευταία φορά έντονα και άμεσα τη γενιά του. Ο δεκαπεντάχρονος αφηγητής του μυθιστορήματος καταγράφει την Αθήνα και τις μεταπολεμικές δεκαετίες του πενήντα και του εξήντα με μια ψύχραιμη, σαρκαστική, προκλητική αλλά και ταυτόχρονα ιδιαίτερα νοσταλγική και ευαίσθητη ματιά. Η ανήσυχη διαδρομή του, κάτω από ροκ εν ρολ και τζαζ ήχους, είναι μία αποκαλυπτική αναζήτηση, γεμάτη αγάπη, συντροφικότητα, περιπέτειες και έρωτα, η οποία όμως οδηγεί σχεδόν μοιραία σε χαμένες ελπίδες, εκρήξεις οργής και ατελείωτες απογοητεύσεις."
 
Last edited:




Μηνύματα
20.074
Reaction score
14.378
Ποιο λες; Του γκρανζε η τ αλλο με τα νερα;
Στις τελετουργίες του νερου αναφέρομαι.
Εγώ το τελειώνω,αλλά μ έχει αποτελειώσει κι αυτό.Το διαβάζω στο ενδιάμεσο με αλλά δυο.
Δεν θα ολοκληρώσω την τριλογία.
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
Στις τελετουργίες του νερου αναφέρομαι.
Εγώ το τελειώνω,αλλά μ έχει αποτελειώσει κι αυτό.Το διαβάζω στο ενδιάμεσο με αλλά δυο.
Δεν θα ολοκληρώσω την τριλογία.
Το πρωτο ηταν ωραιο κι ηταν αυτο που μ εκανε να ξεκινησω το δευτερο.
Περιμενα περισσοτερα.

αλλα πηγαινε πολυ αργα και με κουρασε. Περιμενα πολυ αλλα.. τιποτα. Σε συνδυασμο μ ενα φιλο που το διαβαζε λιγο πιο μπροστα απο μενα κ μ ενημερωνε πως.. δεν, ε δεν ηθελα και πολυ για να το σταματησω μετα τη μεση..
Κουραστηκα.

η ζωη ειναι μικρη κι εχωπολλα ωραια αλλα βιβλια να διαβασω αν κατι δε μου καθεται καλα...
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
δοκιμαστε και το εναντια στη μερα του Πιντσον, John και Σωτηρακης.
προτιμοτερο δε να το χρησιμοποιεισετε για μαξιλαρι στη παραλια καθοτι εξαιρετικα βολικο σε μεγεθος 🐒
 

Μηνύματα
20.074
Reaction score
14.378
«Πέρα από τον πραγματολογικό εφιάλτη, όμως, η ιδιαίτερη γραφή του Τόμας Πίντσον έχει και καθαρά γλωσσικές δυσκολίες. Στην προσπάθειά του να βάλει τον αναγνώστη βαθιά στο κλίμα, το γλωσσικό του ύφος ακολουθεί την πλοκή κατά πόδας. Έτσι, συναντά κανείς αργκό διαφόρων ειδών και εποχών, όπως και ελλειπτικό προφορικό λόγο, που πολλές φορές θέλει μεγάλη προσπάθεια να καταλάβεις τελικά τι εννοεί, ενώ στα πιο λυρικά, σοβαρά ή φιλοσοφημένα κομμάτια οι περίοδοι μεγαλώνουν, σπάνε σε πάμπολλες δευτερεύουσες προτάσεις, και πρέπει πρώτα να αποδομήσεις τις παραγράφους ώστε να βρεις τι πηγαίνει πού, και μετά να τις δομήσεις ξανά από την αρχή, με τρόπο που να βγάζει νόημα στην ελληνική γλώσσα, η οποία έχει άλλη λογική και ακολουθεί άλλους κανόνες. «




«…ο αναγνώστης που δεν έχει διαβάσει το βιβλίο -τον ζηλεύουμε γι' αυτό- ούτε καν μπορεί να διανοηθεί περί τίνος πρόκειται… …δάνεια από θρησκείες, ιερατεία, τελετουργίες• από την τράπουλα Ταρό, τη μαγεία και την Καββάλα• από την αλητεία, την εγκληματικότητα και τον υπόκοσμο• από την επιστήμη, τους αιθεριστές και τους μεταλλιστές• από την Ιστορία, τους πολέμους και τις μειονότητες. Τρομερό αλαλούμ, το οποίο στα χέρια ενός ερασιτέχνη θα κατέληγε σε παρωδία, ενώ εδώ νιώθουμε να τίθεται σε δοκιμασία η ίδια η μορφή της αφηγηματικότητας η οποία, εκτός των άλλων, έχει και τρισεύγενη πρόθεση: χωρίς την παρανοϊκή, τη νοσηρή και ακατάσχετη διάσταση της πραγματικότητας, η λογοτεχνία θα παραμείνει άνεργη ή ανούσια. Ως εκ τούτου οι αναβαθμίδες της οικοδομής έχουν ειδικά μυστικά»

0B5F8A51-55C8-4FDC-9742-09D8287AB912.jpeg


Εαν δεν το έχω ήδη στη βιβλιοθήκη μου,θα το ψάξω ....

Μου αρέσει να αποδομώ παραγράφους!
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
ναι ειναι φαινομενο.
δε νομιζω να το εχει καποιος στην βιβλιοθηκη και να μην το βρισκει με ματχια κλειστα.
οφειλω ενα αφιερωμα στον τομας πιντσον... αλλα περα απο τις δυναμεις αυτους τους καιρους.
 
Last edited:

Μηνύματα
20.074
Reaction score
14.378
ναι ειναι φαινομενο.
δε νομιζω να το εχει καποιος στην βιβλιοθηκη και να μην το βρισκει με ματχια κλειστα.
οφειλω ενα αφιερωμα στον τομας πιντσον... αλλα περα απο τις δυναμεις αυτους τους καιρους.
Προκειται για 6—7 βιβλιοθήκες με εκατοντάδες βιβλία που δεν έχουν διαβαστεί ακόμα.
Ισως βρω χρόνο αυτή την περίοδο να κάνω έναν κατάλογο,επειδή μου συμβαινει συχνα να αγοράζω βιβλία που ήδη έχω σε άλλη γλώσσα.


776FC983-CDC5-41A8-A509-D6B4F7CA74D2.jpeg


Aπο ένα διάλογο του Ρεντιγκτον (Black List ) που αδυνατούσα να καταλάβω τι έλεγε....

ανέτρεξα στους διαλόγους του σενάριου του επεισοδιου εκείνου και ανακαλυψα τον Zig Ziglar.

CE3EB79F-C32C-4CD7-A2ED-D69155B39E9D.jpeg



 
Last edited:

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
@ΣΩΤΗΡΑΚΗΣ , χτες ειχα μια(διαδικτιακη)συζητηση με μια πολυ καλη μου φιλη, περιστρεφομενη γυρω απο βιβλια και μουσικη τοσο ως αντιθεση αλλα και προσθετικα ... θα σου πω οτι τα τελευταια δεκα βιβλια που εχω ξεκινησει εμειναν στη μεση, και ενα βιβλιο(το πιο ξεχωριστο) το εχω διαβασει τοσες φορες οπου οι σελιδες εχουν ξεκολλησει.
Επανερχομενοι στο "φαινομενο Πυντσον" κυριολεκτω, δεν το ειπα ετσι, 1000 σελιδες ειναι το "εναντια στη μερα" δε χανεται.
 

Μηνύματα
20.074
Reaction score
14.378
@ΣΩΤΗΡΑΚΗΣ , χτες ειχα μια(διαδικτιακη)συζητηση με μια πολυ καλη μου φιλη, περιστρεφομενη γυρω απο βιβλια και μουσικη τοσο ως αντιθεση αλλα και προσθετικα ... θα σου πω οτι τα τελευταια δεκα βιβλια που εχω ξεκινησει εμειναν στη μεση, και ενα βιβλιο(το πιο ξεχωριστο) το εχω διαβασει τοσες φορες οπου οι σελιδες εχουν ξεκολλησει.
Επανερχομενοι στο "φαινομενο Πυντσον" κυριολεκτω, δεν το ειπα ετσι, 1000 σελιδες ειναι το "εναντια στη μερα" δε χανεται.
Θα περιμενω να κανείς την αναφορά σου σε αυτό.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
Θα περιμενω να κανείς την αναφορά σου σε αυτό.
συνδεεται και με επομενα αναγνωσματα,ετσι γινεται αρκετα πολυπλοκο για να γινει αναφορα... και γι'αυτο σταματησα να γραφω στα βιβλια. Ειδικα δε, αν (ανα)γνωριζεις τις περιστασεις.
 
Last edited:

Μηνύματα
20.074
Reaction score
14.378
Η βιβλιοφιλία των Ελλήνων ή Πόνος ψυχής είναι χρονογράφημα του Παύλου Νιρβάνα που πρωτοδημοσιεύτηκε στην εφημερίδα «Εστία» το 1950 και στη συνέχεια συμπεριλήφθηκε στα Νεοελληνικά Αναγνώσματα για τους μαθητές των τότε Γυμνασίων.

«Δύο μεγάλους φίλους έχουν τα βιβλία εις τον κόσμον αυτόν: τους ποντικούς και τους Έλληνας....

Τα μισά μου τα έφαγαν οι ποντικοί, χωρίς να γίνουν σοφότεροι από ό,τι ήσαν. Τα άλλα μισά μου τα έφαγαν οι φιλαναγνώσται φίλοι.

—Μου δανείζεις, καημένε, κανένα βιβλίο, να περνάω την ώρα μου;

—Πολύ ευχαρίστως, φίλε μου. Τι είδος βιβλίου θέλεις;

—Ό,τι και να είναι! Μου είναι αδιάφορον.

Ο Έλλην φιλαναγνώστης δεν έχει προτιμήσεις. Τον ενδιαφέρουν εξ ίσου όλα τα βιβλία. Πως ημπορεί λοιπόν να του αρνηθεί κανείς τον πνευματικόν άρτον; Δεν το αρνήθηκα ποτέ μου εις κανένα....

Αυτά τα βιβλία που εδανείσατε, κύριε, δεν θα ξαναγυρίσουν καμιά φορά μου είπε κάποτε η υπηρέτριά μου, η επιφορτισμένη με το ξεσκόνισμα της βιβλιοθήκης, και η οποία απεστρέφετο τα κενά, όπως η φύσις.

—Θα ξαναγυρίσουν κάποτε, παιδί μου της είπα. Αλλά ταξίδι είναι αυτό, βλέπεις. Ποιος ξέρει τις τους συνέβη στο δρόμο; Υπάρχουν, όπως γνωρίζεις και ναυάγια.


Ωμιλούσα εκ ναυτικής πείρας.....

Ο τελευταίος, όταν μου επέστρεψε το ταλαίπωρον βιβλίον, εθεώρησεν υποχρέωσίν του να μου δικαιολογήσει το ασύνηθες γεγονός:

— Σου έφερα, μου είπε, εκείνο το βιβλίο. Δεν μου χρησιμεύει πλέον. Έβαλα, ξέρεις ηλεκτρικό στο σπίτι μου και δεν μεταχειρίζομαι τώρα σπερματσέτο.

 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
+
Εννοείται ότι κατόπιν των αλλεπαλλήλων αυτών συγκινήσεων, που μου δημιούργησε η βιβλιοθήκη μου, έπαυσα προ πολλού ν΄αγορἀζω βιβλία. Υπάρχουν τόσοι βιβλιόφιλοι εις την Ελλάδα, ώστε να μη χρειάζωμαι κι΄εγώ. Εξάκαμα λοιπόν και τα τελευταία μου βιβλία και απέστειλα το σχετικόν έπιπλον εις την κουζίναν, δια να χρησιμεύσει ως πιατοθήκη.

Το συμπέρασμα είναι ότι όποιος αγαπά τα ζώα και τα βιβλία εις την Ελλάδα, δεν πρέπει να έχει ούτε ζώα ούτε βιβλία. Αποτελούν ένα διαρκή πόνον ψυχής.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.268
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top