Βιβλία

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.325
Reaction score
30.687
@spylab
Επειδή:
θα περιμένω να το διαβάσεις για να μου πεις τη γνώμη σου.
hi, μπορείς να γράψεις μια γνώμη όταν το τελειώσεις?
Στις διακοπες γιατι στο σπιτι διαβαζω μονο ξαπλα στο κρεβατι και λογω ebooks δεν εχω φως για διαβασμα :)

Μετα και το εβδομο βιβλιο της καταπληκτικης σειρας Destiny's Crucible Series 4.5 στα 5 !!!
το Harbinger του ιδιου συγγραφεα παρα την ψηλη βαθμολογια μετριο 3 στα 5

Διαβασα την σειρα The Murderbot Diaries Series που δικαιολογημενα εχει πολυ ψηλες βαθμολογιες γιατι ειναι καταπληκτικη !!

Θυμαστε το καταπληκτικο Matrian του Andy Weir ? Μετα εγραψε το Artemis που δεν μου αρεσε πολυ και πριν δυο μηνες βγηκε το Project Hail Mary που μου αρεσε σαν το martian !

Να ειναι καλα τα διαφορα groups γιατι τελευταια διαβαζω το ενα καλυτερο απο το αλλο :biggrin:

Μετα το Day Zero που ηταν αρκετα καλο διαβαζω και το Sea of Rust που ειναι ακομα καλυτερο (και ειχε γραφτει πρωτο, χωρις το ενα να ειναι συνεχεια του αλλου)

Στα ενδιαμεσα διαβασα το How to Stop Time 4 στα 5, ψαχνω να το βρω στα Ελληνικα για την Αλε
το Split Second το οποιο διαβαζεται 3 στα 5
το The Calculating Stars (Lady Astronaut Universe, #1) που αρχιζει καταπληκτικα αλλα στο τελος 3.5 στα 5
το The Long Way to a Small, Angry Planet (Wayfarers, #1) που ηταν αρκετα καλο 3.5 στα 5 , μπορει να διαβασω και τα επομενα.
το An Elegant Defense: The Extraordinary New Science of the Immune System που το προτεινει και ο Bill Gates ( εχω διαβασει το μισο και ειναι πολυ καλο 4 στα 5)
το Mars Rover Curiosity: An Inside Account from Curiosity's Chief Engineer 4,5 στα 5

Και 3-4 ακομα που ξεχναω.....

Βλεπω κατι challenge στο goodreads για 20 βιβλια τον χρονο και κατι τετοια και γελαω ;)
 


Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.391
Reaction score
50.290
1627285774128.png


Το 1954 ο Ουίλιαμ Μπάροουζ εγκαταστάθηκε στην Ταγγέρη, της οποίας τα σκιερά δρομάκια, τα αδιέξοδα σοκάκια και ο κοινωνικός εκπεσμός αποτέλεσαν καταφύγιο, θα έλεγε κανείς, για τον ίδιο. Τούτη η πόλη υπήρξε καταλυτική στη συγγραφική εξέλιξη του Μπάροουζ, αποτελώντας το σκηνικό μιας από τις δραστικότερες υφολογικές μεταμορφώσεις στην ιστορία της λογοτεχνίας.

Η ζωή του Μπάροουζ εκείνης της περιόδου σκιαγραφείται σε αυτή την εκπληκτική συλλογή από σύντομα έργα, αυτοβιογραφικές βινιέτες, επιστολές και καταχωρίσεις σε ημερολόγια. Όλα τους αναδεικνύουν το χαρακτηριστικό καυστικό χιούμορ του και ταυτόχρονα ανιστορούν τον εθισμό του στα ναρκωτικά και στο σεξ, που αποτελούν βασικά μεταφορικά σχήματα στο έργο του.

Η «Διαζώνη» (Interzone), που μεταφράζεται και κυκλοφορεί πρώτη φορά στα ελληνικά, αποτελεί μια ουσιώδη προσθήκη στον κατάλογο με τα σημαντικότερα έργα του

https://popaganda.gr/art/20-vivlia-gia-to-kalokeri-meros-deftero-2/



... Απογευματινά Νέα

Η Μπάρμπαρα Κάνον μάς έδειξε τα αναμνηστικά της από την καταστροφή: ένα σωσίβιο υπογεγραμμένο από το πλήρωμα και ένα κομμένο δάχτυλο.

«Τι να σας πω», είπε η δεσποινίς Κάνον. «Στεναχωριέμαι λιγάκι για το κακόμοιρο το δαχτυλάκι».

«ΠΑΝΩ ΣΤΗ ΓΗ ΤΩΝ ΕΛΕΥΘΕΡΩΝ»






. . . στο παρά 5΄των διακοπών μου . . . ούτε παραγγελιά να ήταν 👒
 




Μηνύματα
20.071
Reaction score
14.368
Για τον Håkan Nesser είχα ξαναγράψει :


-Το κλαμπ των αριστερόχειρων- De vänsterhäntas förening 2018 ( Ο σύνδεσμος των αριστερόχειρων ) 603 σελίδες

8F69B3D9-5164-41D5-8EFA-BF57DFD72224.jpeg
41B2E521-F961-4F55-9F8D-8EB2126F20A4.jpeg


Ο Χοκαρ Νεσερ αναγκάζει τον συνταξιούχο πια επιθεωρητή Βαν Βέτερεν να «επιστρέψει» για να βοηθήσει στη λύση του γρίφου μιας υπόθεσης που είχε αρχειοθετηθεί το 1991.

Η υπόθεση παλινδρομεί ανάμεσα σε τρεις ημερομηνίες: 1969,1991,2012 και είναι ιδανικό για τα καλοκαιρινά απογεύματα στην πολυθρόνα στο μπαλκόνι ....


Το είχα διαβάσει όταν εκδόθηκε στα Ελληνικά (πωωωωωωωωω, πόσα χρόνια πριν) και θα συμφωνήσω με όλα όσα αναφέρεις! Πολύ καλό thriller, μου άρεσε τόσο πολύ που έψαξα κι άλλα βιβλία του ίδιου συγγραφέα στα Ελληνικά. Δυστυχώς, από τότε μέχρι σήμερα δεν έχει μεταφραστεί κάποιο άλλο.
Γραμμένο στα κόκκαλα


36C59C01-7587-4B01-8A7B-35425E129B4C.jpeg


« Άνοιξα τη σακούλα συλλογής των στοιχείων, έβγαλα από μέσα το κρανίο και το ακούμπησα μαλακά στο ατσάλινο, ανοξείδωτο τραπέζι. «Πες μου ποιος είσαι…»Ο ιατροδικαστής ανθρωπολόγος Δόκτωρ Ντέηβιντ Χάντερ θα έπρεπε κανονικά να βρίσκεται στο Λονδίνο μαζί με την αγαπημένη του. Ωστόσο δεν μπορεί ν’ αρνηθεί τη χάρη που του ζητά ένας αξιωματικός της αστυνομίας, κι έτσι αποφασίζει να διασχίσει τη θάλασσα για να πάει στο απομονωμένο νησί Ρούνα των Εβρίδων, όπου τον περιμένει μια φρικιαστική ανακάλυψη.Ο Χάντερ έχει αντικρίσει το θάνατο σε πολλές μορφές, όμως ακόμα κι ο ίδιος σοκάρεται απ’ αυτό που βρίσκει εκεί: ένα πτώμα σχεδόν εξ ολοκλήρου αποτεφρωμένο, με εξαίρεση τα πόδια και το ένα χέρι, μέσα σ’ ένα δωμάτιο που φαίνεται ανέπαφο απ’ τη φωτιά.....»

 

Μηνύματα
3.028
Reaction score
10.038
2BBBEF41-743C-40F7-B44C-ACF150738876.jpeg

323 σελίδες , σε 3 μερούλες χαλαρά.
γρήγορη πλοκή, πολύ καλή πρώτη προσπάθεια ενός νεαρού συγγραφέα, εξαιρετικό για διακοπές.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.838
Reaction score
20.315
@Snow Whitty Ευχαριστώ για την ενημέρωση σχετικά με την κυκλοφορία κι άλλου βιβλίου του Simon Becket στα Ελληνικά!
 



wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.838
Reaction score
20.315
Τελείωσα πρόσφατα την ανάγνωση της διλογίας "Πολεμήστε το σύστημα" (1 & 2).

Τα χαρίζω. Χρειάζεται να γράψω ότι δεν μου άρεσαν; :smile:
 

Μηνύματα
705
Reaction score
995
Διάβασα ένα βιβλίο που λέγεται "Γιαγιά Φιλιώ η Μικρασιάτισσα". Το ηχογράφησε η εν λόγω γιαγιά Φιλιώ σε κασέτες όταν ήταν 99 χρονών (έφυγε στα 108 της, πλήρης ημερών) και περιγράφει τη ζωή των Ελλήνων στα Βουρλά της Μικράς Ασίας.
Είναι επιπέδου "Αιολικής Γης" και "Ματωμένων Χωμάτων" με τη διαφορά ότι είναι μαρτυρία. Τα πρώτα κεφάλαια περιγράφουν τα ήθη, τα έθιμα και τον τρόπο ζωής των Μικρασιατών. Τα επόμενα τη σφαγή, το διωγμό και την εγκατάσταση στην Ελλάδα. Έπρεπε να υπενθυμίζω στον εαυτό μου ότι ήταν μαρτυρία και όχι μυθιστόρημα και ότι οι βαρβαρότητες αυτές δεν ήταν μυθιστορηματικές υπερβολές. Ο κόμπος δεν έφυγε από το λαιμό καμία στιγμή σε όλη τη διάρκεια της ανάγνωσης.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.838
Reaction score
20.315
Τελείωσα πρόσφατα την ανάγνωση της διλογίας "Πολεμήστε το σύστημα" (1 & 2).

Τα χαρίζω. Χρειάζεται να γράψω ότι δεν μου άρεσαν; :smile:
Στο ενδιάμεσο αυτών (για να καταλάβετε πόσο πολύ δεν μου άρεσαν...), διάβασα τα πιο κάτω comics.

IMG_20210808_202233.jpg


Το "Kent State" ήταν συγκλονιστικό. Ήξερα τα γεγονότα και το σχετικό τραγούδι των Stills, Crosby και Nash (που τους το έγραψε ο Neil Young). Το comic με "αιχμαλώτισε" από την πρώτη σελίδα μέχρι την τελευταία. Το συστήνω ανεπιφύλακτα.

Η βιογραφία του Orwell και το comic για τον Charlie Parker ήταν πολύ καλά, το ίδιο κι αυτό για τον Γιαννούλη Χαλεπά. Τα άλλα δύο μου κίνησαν το ενδιαφέρον όταν είδα την ταινία με την Charlize Theron - για να δούμε εάν θα υπάρξει sequel που θα βασίζεται στο δεύτερο comic.

Υ.Γ.: @abcd μπορείς να "ισιώσεις" τη φωτογραφία;
 

Μηνύματα
12.180
Reaction score
14.491
wizzy.jpg

Στο ενδιάμεσο αυτών (για να καταλάβετε πόσο πολύ δεν μου άρεσαν...), διάβασα τα πιο κάτω comics.

View attachment 220211

Το "Kent State" ήταν συγκλονιστικό. Ήξερα τα γεγονότα και το σχετικό τραγούδι των Stills, Crosby και Nash (που τους το έγραψε ο Neil Young). Το comic με "αιχμαλώτισε" από την πρώτη σελίδα μέχρι την τελευταία. Το συστήνω ανεπιφύλακτα.

Η βιογραφία του Orwell και το comic για τον Charlie Parker ήταν πολύ καλά, το ίδιο κι αυτό για τον Γιαννούλη Χαλεπά. Τα άλλα δύο μου κίνησαν το ενδιαφέρον όταν είδα την ταινία με την Charlize Theron - για να δούμε εάν θα υπάρξει sequel που θα βασίζεται στο δεύτερο comic.

Υ.Γ.: @abcd μπορείς να "ισιώσεις" τη φωτογραφία;
Ήταν μέσα στα πράγματα ο Όργουελ. Πέρασε απο Fabian Society :)
 
Last edited:

Μηνύματα
12.180
Reaction score
14.491
@xfader (εάν και θα τα ξέρεις αυτά) αλλά επειδή μπορεί και όχι γιατί δε τα πιστεύεις, για τη δική σου περισσότερο προσοχή έγραψα το παραπάνω πόστ. Ψάξε το , λίγο εάν δε το έχεις κάνει, να δείς απο που δίνονται οι γραμμές , για δράσεις και ιδεολογικές κατευθύνσεις στην σύγχρονη Ευρωπαική (και όχι μόνο) αριστερά και που στην Έλλαδα copy paste προσπαθεί να ακολουθήσει ο Συριζα και άλλοι σε μια κοινωνία Ελληνική που είναι .... κουκουρούκου. Θα σου λυθούν πολλές "απορίες".

Βρές και ποιος άλλος είναι δραστήριο μέλος χά χά. Όχι οτι ιν κακό , αλλά να μη απορούμε για κάποια πράγματα και το συντονισμό τους.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.838
Reaction score
20.315
@thva Ευχαριστώ για το "ίσιωμα".

Χτες βράδυ, διάβασα το "Neil Peart's Illustrated quotes".

IMG_20210809_072705.jpg


Ο Neil Peart ήταν ο drummer και στιχουργός των Rush, ερασιτέχνης ποδηλάτης, μοτοσυκλετιστής και συγγραφέας. Πέθανε τον Ιανουάριο του 2020 (κωλοέτος...) μετά από τρίχρονη μάχη με τον καρκίνο στον εγκέφαλο.

Στη συνέχεια επέλεξα να διαβάσω το "Όταν σκοτώνουν τα κοτσύφια", το οποίο, μόλις τελειώσω, θα το διαβάσω και σε graphic novel!

IMG_20210809_072648.jpg
 

Μηνύματα
20.071
Reaction score
14.368
Οι ρυθμοί ανάγνωσης επιταχύνονται καθώς ανεβαίνουν οι θερμοκρασίες και σκάει και ο τζίτζικας...


Συμπλήρωση κάποιων τίτλων από τους αγαπημενους μου συγγραφείς,αλλά και ...

Ο τουρίστας του Αμερικανού συγγραφέα Όλεν Στάινχαουερ (γεν.1970).

Με το μυθιστόρημα αυτό, που εκδόθηκε το 2009, ο Στάινχαουερ άνοιξε μια τριλογία κατασκοπικών μυθιστορημάτων με ήρωα τον κατάσκοπο-πράκτορα των αμερικανικών μυστικών υπηρεσιών Μάιλο Γουίβερ. «Η τριλογία του Μάιλο», όπως είναι γνωστή, ανέδειξε τον Στάινχαουερ σε μετρ του κατασκοπικού μυθιστορήματος, συγκρίσιμο με τον Τζον Λε Καρέ.


«Τουρίστες» ήταν οι εκπαιδευμένοι από τη CIA επαγγελματίες δολοφόνοι που εκτελούσαν επικίνδυνες αποστολές σε όλον τον κόσμο. Δεν είχαν πατρίδα ούτε σπίτι και δεν δίσταζαν να σκοτώσουν ακόμη και τους συντρόφους τους τουρίστες ή τους πρώην προϊσταμένους τους, αν έπαιρναν τη σχετική εντολή. Ο Μάιλο ήταν τουρίστας. Στο ομότιτλο πρώτο μυθιστόρημα της τριλογίας, ο Μάιλο έχει εγκαταλείψει τον «τουρισμό» και έχει επιστρέψει στα κεντρικά της CIA, σε θέση μεσαίου στελέχους. Έχει πλέον οικογένεια, έχει υιοθετήσει την κόρη της γυναίκας του, που τον αποκαλεί «μπαμπά», κι έχει ένα σπίτι, μάλιστα brownstone, στο Μπρούκλιν.

Αλλά η δολοφονία μιας πράκτορα, που προσπαθούν να του τη φορτώσουν, τον αναγκάζει να ξαναγίνει τουρίστας. Αρχίζει έτσι μια μεγάλη περιπέτεια που τον φέρνει κυρίως στην Ευρώπη (Παρίσι, Φρανκφούρτη, Βενετία και αλλού) για να βρει τους δολοφόνους (που ανήκουν στην Υπηρεσία) και κυρίως για να αποκαλύψει έναν κόσμο «εξαπάτησης και υποκρισίας».

5142ABEF-CCBA-4A75-8234-D4D41B2A5556.jpeg




2BC8B643-45A5-4838-A2A7-FE44504AB883.jpeg




 




Staff online

  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.190
Μηνύματα
2.855.539
Members
37.877
Νεότερο μέλος
grgstrts33
Top