Βιβλία

Μηνύματα
20.074
Reaction score
14.378
@Snow Whitty Ευχαριστώ για την ενημέρωση σχετικά με την κυκλοφορία κι άλλου βιβλίου του Simon Becket στα Ελληνικά!

Written in Bone — Γραμμένο στα Κόκκαλα.

5BED9FC2-8009-4F44-9A81-5791DF1F2BBB.jpeg


Και σε pdf το δεύτερο βιβλίο του Μπεκετ για όσους διαβάζουν και στ αγγλικά.

Το ξεκίνησα εχθές,θα το τελειώσω σήμερα!

Ποιος πάει τώρα στις Εβρίδες....

 


Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.370

- μετά από πάμπολες μεταφράσεις , και μία από τον Αλέξη Καλοφωλιά ( των last drive ? ) , και με περισσότερες σελίδες . . . γνωρίζετε την εν λόγω έκδοση



1629886093525.png
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
... αν και κυριακες δεν βγαινω απο το διαμερισμα (οχι οτι βγαινω τον υπολοιπο καιρο), αφορμη για περπατημα και να παρω κανα βιβλιο:
20210919_190316.jpg

οποτε γυρισα σπιτι με αυτα :
20210920_015157.jpg

(τα πολιτικα δεν περιλαμβανονται στη φουτο)
 



Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.370
...Χένρι Κίσινγκερ, ο οποίος με πολύ λίγες λέξεις περιέγραψε ήδη από το 1974 τα όσα διαδραματίστηκαν τις επόμενες δύο δεκαετίες στη χώρα μας....

«Θα έλθει ο Καραμανλής, θα υπάρξει ένα βίαιο αριστερό κίνημα στην Ελλάδα, θα νομιμοποιήσει την Αριστερά και σε δέκα χρόνια θα έλθει ο Ανδρέας Παπανδρέου στην εξουσία. Αλλά θα τον αντιμετωπίσουμε και αυτόν, τον Ανδρέα τον ξέρω άλλωστε»,

...θα πει ο αρχηγός του Στέιτ Ντιπάρτμεντ στην ίδια σύσκεψη με τους συνεργάτες του.



1634028239508.png



https://www.protothema.gr/politics/article/1170053/otan-o-kisinger-profiteue-tin-eklogi-tou-andrea/



- αυτό ναι , θα το περιμένω . . . λογικά θα έχει ενδιαφέρον . . . besides , γνώστης ο συγγραφέας του



 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
...εεεεεπειδη το ονομα του τελειωνει σε (τ)ουρτουρι το πηρες...παραδεκσου το.. 🐒
με 'γειες και καλοδιαβα(σ)το.. :)
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.873
Reaction score
20.364
Πολύ καλό! Το επόμενο είναι καλύτερο! Δεν διάβασα ακόμα το τρίτο - είναι στη "σειρά". Το τέταρτο και τελευταίο, το οποίο αποτελεί και το κλείσιμο της τετραλογίας, κυκλοφορεί στα Αγγλικά στις 11 Νοεμβρίου 2021.
 

Μηνύματα
20.074
Reaction score
14.378
B53C2965-B912-436E-A22D-800A80D8070A.jpeg



A Minute to midnight του David Baldacci είναι η συνέχεια του

Mercy — Χωρίς έλεος

92545476-0C9F-4842-AA8B-F9D8AD2B7AD7.jpeg


Η ειδική πράκτορας του FBI Άτλι Πάιν έχει πάρει τρία μαθήματα από τη ζωή:

ΜΕΡΙΚΕΣ ΠΛΗΓΕΣ ΔΕ ΓΙΑΤΡΕΥΟΝΤΑΙ ΠΟΤΕ.
Ο ΧΡΟΝΟΣ ΔΕΝ ΑΠΑΛΥΝΕΙ ΤΟΝ ΠΟΝΟ.
Η ΙΔΙΑ ΟΜΩΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ.

«My sister was abducted from here nearly thirty years ago. The person who took her was never found. And neither was she. Her abductor nearly killed me. So I'm back here now trying to find the truth.'

Atlee Pine has spent most of her life trying to find out what happened that fateful night in Andersonville, Georgia. Her six-year-old twin sister, Mercy, was taken and Atlee was left for dead while their parents were apparently partying downstairs….

**** Τέσσερα αστέρια από πέντε,μετά από την ακρόαση του βιβλίου ( Να ναι καλά αυτός που το ανέβασε κι αυτοί που δεν το κατέβασαν ακόμα)

Ειναι σαν ν ακούς ταινία δράσης με εξιλεωτικο τέλος!Δεν είναι απαραίτητη η αναγνωση του πρώτου βιβλίου για την κατανόηση της ιστορίας,κατά τη γνώμη μου,διότι κι εγώ δεν έχω διαβασει το πρώτο Βιβλίο.



Υπαρχει και τρίτο μέρος.

F3F2D312-C345-4955-8850-348FA8410BB8.jpeg
 
Last edited:

Μηνύματα
20.074
Reaction score
14.378
James Patterson and former President Bill Clinton got together and wrote a book…

Ο Τζειμς Πατερσον και ο Μπιλ Κλίντον συνεργάζονται ξανά στο πονημα: The President is missing (« περιέχει λεπτομέρειες που μόνο ένας πρόεδρος μπορεί να γνωρίζει")
82816C19-3EE7-4B5C-ABFA-36E562A17D06.jpeg


Η Χιλλαρι δεν μένει άπραγη.Το νέο βιβλίο,μυθιστόρημα,είναι συνεργασία με την αγαπημένη της φιλη και συγγραφέα Louise Penny: State of Terror


0794751B-F14E-44A6-B7F7-DB8EC042FEF5.jpeg



 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.873
Reaction score
20.364
Στη συνέχεια επέλεξα να διαβάσω το "Όταν σκοτώνουν τα κοτσύφια", το οποίο, μόλις τελειώσω, θα το διαβάσω και σε graphic novel!

IMG_20210809_072648.jpg
Καθυστέρησα να ασχοληθώ σοβαρά με το βιβλίο, αλλά μόλις το έκανα με "αιχμαλώτισε" και το διάβασα σε διάστημα τριών ημερών. Τα μικρά σε έκταση κεφάλαια βοήθησαν σε αυτό, η ουσία, όμως, είναι ότι το βιβλίο είναι συγκλονιστικό. Απέχει έτη φωτός από τα συνήθη αναγνωστικά μου αντικείμενα, αυτό όμως που έχω να πω είναι προς κάθε ενδιαφερόμενο είναι το εξής: Κάντε στον εαυτό σας μια τεράστια χάρη και διαβάστε αυτό το βιβλίο.

Με την ευκαιρία, έχει διαβάσει κάποιος το δεύτερο βιβλίο της συγγραφέως, το "Βάλε έναν φύλακα" που εκδόθηκε το 2015 και του οποίου η ιστορία τοποθετείται σχεδόν είκοσι χρόνια μετά τα γεγονότα του "Όταν σκοτώνουν τα κοτσύφια";

Το comic το "ξεπέταξα" σε μία ημέρα. Έχοντας "φρέσκο" το βιβλίο στο μυαλό μου, διάβασα το comic με ελάχιστη προσπάθεια. Διέκρινα κάποιες διαφορές με το βιβλίο - κυρίως κάποια μέρη του βιβλίου που έμειναν εκτός της εξιστόρησης του comic, χωρίς όμως να επηράζεται η ανάπτυξη, η εξέλιξη κι η κατάληξη της ιστορίας. Η εικονογράφηση είναι πολύ καλή κι έχει εκδοθεί και στην ελληνική γλώσσα, για όποιον δυσκολεύεται με την αγγλική.
 

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.342
Reaction score
30.715
Του James Patterson/ Bill Clinton και του Baldacci μετρια , της σειρας.

Του Simon Beckett το πρωτο καλο το τριτο καλυτερο το δευτερο δεν το εχω διαβασει .

Το kill a mokingbird παναξιο της φημης του !! Το ειχα χρονια στη ακρη μεχρι πριν τρια χρονια που τελικα το διαβασα .
Γενικοτερα τα Pulitzer Prize βιβλια ειναι must read , fiction και non fiction
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.370
- τό έχω και σέ μία προπολεμική έκδοση , εδώ όμως είναι σε μετάφραση τού Ίκαρου Μπαμπασακη , τον οποίον εμπιστεύομαι ...

IMG_20211106_112301.jpg
 

Μηνύματα
3.860
Reaction score
632
Ο Αντερς Ο Φονιας Και Οι Φιλοι Του
Γιουνας Γιουνασον

jj.jpg
 

Μηνύματα
3.860
Reaction score
632
Ο Αντερς Ο Φονιας Και Οι Φιλοι Του
Γιουνας Γιουνασον

View attachment 230684
Το είχα διαβάσει στην πρώτη καραντίνα σε ebook. Πολύ καλύτερο το βιβλίο, βέβαια το ebook υπερτερεί σε μεταφορά κι ίσως αντιμετώπιση... Δηλαδή πιο νορμάλ φαίνεται να διαβάζεις από το κινητό (ή πιθανόν reader), από το να διαβάζεις το βιβλίο έξω...
Παντός η διαφορά στην ποιότητα ανάγνωσης, είναι περίπου mp3 128αρι με FLAC. Βέβαια και τα βιβλία έχουν διαφορές αναλόγως χαρτιού, γραμματοσειράς (και μετάφρασης).
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.314
Μηνύματα
2.858.240
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top