Βιβλία

Μηνύματα
20.074
Reaction score
14.377
Ναι στη Ζωη,ο,τι κι αν συμβεί .

…..Trotzdem “ JA “ zum Leben sagen .

D1285052-03CF-4E09-AD36-D73C6E45D656.jpeg



Οι επί χρόνια ανέκδοτες διαλέξεις του Βίκτορ Φρανκλ προτείνουν μια αναζήτηση του νοήματος της ζωής που υπερβαίνει τις όποιες αισιόδοξες ή απαισιόδοξες προσεγγίσεις.

H ύπαρξη αυτού του βιβλίου είναι ένα μικρό θαύμα. Οι διαλέξεις που περιλαμβάνει δόθηκαν από τον Βίκτορ Φρανκλ το 1946, μόλις εννέα μήνες μετά την απελευθέρωσή του από το στρατόπεδο καταναγκαστικής εργασίας, όπου και είχε αντικρίσει κατάματα το φάσμα του θανάτου. Οι διαλέξεις του Φρανκλ δημοσιεύτηκαν τότε από έναν μικρό Γερμανό εκδότη. Ωστόσο, η έκδοση εξαντλήθηκε και εν πολλοίς ξεχάστηκε, έως ότου ο ίδιος εκείνος εκδότης, σχετικά πρόσφατα, την ανέσυρε από τα αρχεία του.

Στα χρόνια της ναζιστικής κυριαρχίας στην Αυστρία, το δυνάμει κοινό αυτών των διαλέξεων δεν είχε την ευκαιρία να έρθει σε επαφή με τις απόψεις του Φρανκλ, αντλώντας από αυτές ηθικά ερείσματα και πνευματικά ερεθίσματα. Στα εκατομμύρια θύματα του Ολοκαυτώματος περιλαμβάνονταν και οι γονείς του Φρανκλ, καθώς και η έγκυος σύζυγός του. Ωστόσο, παρά τις προσωπικές αυτές τραγωδίες και τη βαθιά του θλίψη για την απώλεια των πιο προσφιλών του προσώπων, ο Φρανκλ κατάφερε να εντάξει όλα όσα είχαν συμβεί, στους οικείους του και στον ίδιο, σε μια κοσμοαντίληψη κατάφασης στη ζωή, η οποία αποτυπώνεται τόσο στο πιο γνωστό βιβλίο του, Το νόημα της ζωής, όσο και σε αυτές τις διαλέξεις, λειτουργώντας παρηγορητικά αλλά και εμψυχωτικά για εκατομμύρια αναγνώστες.
Από την εισαγωγή του Ντάνιελ Γκόλμαν

Published here for the very first time in English, Frankl’s words resonate as strongly today—as the world faces a coronavirus pandemic, social isolation, and great economic uncertainty—as they did in 1946.

He offers an insightful exploration of the maxim “Live as if you were living for the second time,” and he unfolds his basic conviction that every crisis contains opportunity. Despite the unspeakable horrors of the camps, Frankl learned from the strength of his fellow inmates that it is always possible to “say yes to life”—a profound and timeless lesson for us all.


1E4F2AC9-E3C3-401E-9B92-0ECA42A73003.jpeg



C3FA9A37-5D00-4777-9FFF-8AB4A43272B4.jpeg
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.865
Reaction score
20.359
Συνεχίζω με το "Μαγαζάκι των αυτοκτονιών" - το οποίο χαρακτηρίζεται από "μαύρο" χιούμορ. Μέχρι στιγμής, το διασκεδάζω. Είναι μικρό βιβλίο (166 σελίδες), σύντομα θα έχω ολοκληρωμένη άποψη.

View attachment 239792

Μόλις τελειώσω με το πιο πάνω, σειρά θα πάρει το "Η επέλαση τη τρομερής λεγεώνας" από τη σειρά Demonwar Saga που ανήκει στο ευρύτερο Riftwar Cycle, μία σειρά που ξεκίνησε από τις εκδόσεις Άγνωστη Καντάθ πριν αρκετά χρόνια - κι ελπίζω να ολοκληρωθεί κάποια στιγμή στο μέλλον. :whistling: :) Αναμένω και το δεύτερο μέρος "Οι πύλες του σκότους" για να τα διαβάσω "μονοκοπανιά". :biggrin:

View attachment 239812
Τελείωσα το βιβλίο "Το μαγαζάκι των αυτοκτονιών". Το βρήκα συμπαθητικό. Πόνταρε πολλά στο "μαύρο" χιούμορ και λιγότερα στην εξέλιξη της υπόθεσης και των χαρακτήρων και κάποια στιγμή το "έχασε". Είχε, όμως, αναπάντεχο τέλος! Θα το συνέστηνα για πολύ χαλαρό ανάγνωσμα - το καλοκαίρι, στην παραλία, ας πούμε.

Ξεκίνησα αμέσως μετά το "Η επέλασε της τρομερής λεγεώνας" και μέχρι στιγμής έχω ενθουσιαστεί - όπως και με κάθε άλλο βιβλίο του συγγραφέα - κι είμαι ακόμα στη μέση. Κινείται στα ίδια υψηλά standards με τα προηγούμενα και πλέον η αδημονία για την παραλαβή του δεύτερου μέρους εντάθηκε!
 

Μηνύματα
20.074
Reaction score
14.377
Τελείωσα το βιβλίο "Το μαγαζάκι των αυτοκτονιών". Το βρήκα συμπαθητικό. Πόνταρε πολλά στο "μαύρο" χιούμορ και λιγότερα στην εξέλιξη της υπόθεσης και των χαρακτήρων και κάποια στιγμή το "έχασε". Είχε, όμως, αναπάντεχο τέλος! Θα το συνέστηνα για πολύ χαλαρό ανάγνωσμα - το καλοκαίρι, στην παραλία, ας πούμε.

Ξεκίνησα αμέσως μετά το "Η επέλασε της τρομερής λεγεώνας" και μέχρι στιγμής έχω ενθουσιαστεί - όπως και με κάθε άλλο βιβλίο του συγγραφέα - κι είμαι ακόμα στη μέση. Κινείται στα ίδια υψηλά standards με τα προηγούμενα και πλέον η αδημονία για την παραλαβή του δεύτερου μέρους εντάθηκε!
Le magasin des suicides 2012



3C6ADD89-0A5C-4E41-B9B8-470CB8E8939F.jpeg
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.367
- αυτή η περίοδος είναι από μόνη της πολύ σκοτεινή και με δεκάδες αντικρουόμενες απόψεις , ακόμα άκρη δεν έχω βγάλει απλώς μαζεύω πληροφορία για να βρώ κάποια κοινή συνισταμένη

- το κάτωθι άν και όχι αντικειμενικό ( είναι ιδωμένο από την ''αριστερή'' θεώρηση των πραγμάτων , που δεν διστάζει όμως να τα βάλει με το ΚΚΕ ) , έχει τόσες πολλές ομολογίες ανθρώπων της περιόδου που τελικώς κρίνεται ως αρκετά διαφωτιστικό




. . . επειδή ο εμφύλιος δυστυχώς ( αναμενόμενα όμως ) , άφησε πολλά μίση και διαχωρισμούς , καλό είναι μία ψυχρή , λογική και εκ τον υστέρων διερεύνησή του . . . μακριά όμως από πιστεύω & συναισθήματα


Είκοσι πέντε χρόνια μετά το «Αρης - Ο Αρχηγός των Ατάκτων», ο Διονύσης Χαριτόπουλος επιστρέφει με νέο βιβλίο - Αποκαλυπτικά τα κεφάλαια για τις αντάρτισσες, για την επιχείρηση διάσωσης των Εβραίων από τους αντάρτες του ΕΛΑΣ, την προδοσία από το Κόμμα και το τραγικό του τέλος



1644932953618.png



1644933040193.png
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.865
Reaction score
20.359
Ξεκίνησα αμέσως μετά το "Η επέλασε της τρομερής λεγεώνας" και μέχρι στιγμής έχω ενθουσιαστεί - όπως και με κάθε άλλο βιβλίο του συγγραφέα - κι είμαι ακόμα στη μέση. Κινείται στα ίδια υψηλά standards με τα προηγούμενα και πλέον η αδημονία για την παραλαβή του δεύτερου μέρους εντάθηκε!

Τελείωσα το "Η επέλαση της τρομερής λεγεώνας" την ημέρα που παρέλαβα το επόμενο, το "Οι πύλες του σκότους", το οποίο το "ρούφηξα". Ευτυχώς, δεν είχε τόσο cliffhanger τέλος, όπως και να 'χει όμως, η σειρά "μπήκε στην τελική ευθεία", με τρία βιβλία να απομένουν για το τέλος του Riftwar Cycle, οπότε αφενός ανυπομονώ για τα υπόλοιπα (εκτός κι αν τα πάρω στα Αγγλικά, να τελειώνω...) κι αφετέρου προετοιμάζομαι με αρκετή υπομονή (οξύμωρο σχήμα).

Συνεχίζω με δύο βιβλία του Τάσου Βαφειάδη, τα:

469239.jpg

και

541216.jpg

Προς το παρόν, διαβάζω το πρώτο. Μαθαίνω γεγονότα που δεν ήξερα, επιβεβαιώνω γεγονότα και διορθώνω στη μνήμη μου γεγονότα, για τραγούδια που ακούω για χρόνια και για τραγούδια που - με αφορμή το βιβλίο - ακούω για πρώτη φορά. Μέχρι στιγμής, διασκεδάζω πολύ!
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.865
Reaction score
20.359
@Decembered Όχι. Δεν γνώριζα καν την ύπαρξή του. Το έχεις διαβάσει; Με τι καταπιάνεται;

Edit: Βρήκα την περίληψη. Δεν με "τράβηξε".
 

Μηνύματα
2.668
Reaction score
1.386
Το τελείωσα πριν λίγες ημέρες. Ήταν καλό, μου άρεσε, δεν με εντυπωσίασε. Η ιστορία είχε ενδιαφέρον, το ίδιο κι η πλοκή. Η ιστορία κι εξέλιξή της, δίνουν την ευκαιρία στον αναγνώστη να αναρωτηθεί για πολλά ζητήματα - ηθικής, βιοηθικής, κοινωνικής εξέλιξης και κοινωνικών αναπροσαρμογών ως συνέπεια της πανώλης, κρατικών ενεργειών, συνωμοσιών κτλ.

Βρήκα κάποια κεφάλαια, ας πούμε, αχρείαστα, υπό την έννοια ότι δεν προσέφεραν κάτι ουσιαστικό στην εξέλιξη της υπόθεσης. Επίσης, από κεφάλαιο σε κεφάλαιο, δεν γίνεται γνωστός ο χρόνος που μεσολαβεί μεταξύ τους, με αποτέλεσμα κάποιες πιθανές εξελίξεις που διάβασα σε ένα κεφάλαιο, σε κάποιο επόμενο κεφάλαιο να αναφέρονται ως τετελεσμένες, οπότε, ως αναγνώστης έμεινα με την απορία του "πώς πήγαμε από εκεί εδώ". Άσχημο συναίσθημα, θα έλεγα, το οποίο εντάθηκε από το γεγονός ότι τελείωσα το βιβλίο χωρίς να μου δοθεί η αίσθηση της ολοκλήρωσης. Βρήκα το τέλος υποδεέστερο της πλοκής του βιβλίου. Είναι σαν ο συγγραφέας να προσπάθησε να τελειώσει το βιβλίο με cliffhanger και να μην του "βγήκε".

Τέλος, η έκδοση αυτή καθ' αυτή, με απογοήτευσε. Από την μετάφραση, στη διόρθωση και στην επιμέλεια, οι εκδόσεις ΟΞΥ παίρνουν "κάτω από τη βάση" σε αυτό το βιβλίο. Χαρακτηριστικά παραδείγματα από μόνο ένα κεφάλαιο (!!!) - μετά βαρέθηκα να ασχοληθώ περισσότερο:

(εκφραστικά, γραμματικά και ορθογραφικά λάθη)
  • "Μέρι" αντί "Μαίρη"
  • "Έντυσε αρνητικά" αντί "έγνεψε αρνητικά"
  • "Καλύτερα νεκροψία" αντί "καλύτερη νεκροψία"
  • "Υπήρχε άκρα μυστικότητα μυστικότητα" (επανάληψη λέξης)
  • "Νοσοκόμος με στολή ραφ του στρατού" - Τι είναι η "στολή ραφ του στρατού"; Εάν ο συγγραφέας είχε γράψει "RAF" (Royal Air Force), στη μετάφραση θα έπρεπε να αποδωθεί σωστά/σωστότερα. Εάν εννοεί κάτι άλλο με τον όρο "ραφ", θεωρώ ότι θα έπρεπε να υπάρχει μια υποσημείωση που να εξηγεί τον όρο.
Επίσης, παρατήρησα μια μη προσαρμογή στα ευρωπαϊκά δεδομένα: οι βαθμοί θερμοκρασίας εκφράζονται σε Fahrenheit αντί για Celsius.

Θα πρότεινα το βιβλίο μόνο στους fan του συγγραφέα, με την προειδοποίηση να μην περιμένουν μεγαλεία επιπέδου "Dune".

Συνεχίζω με το "Μαγαζάκι των αυτοκτονιών" - το οποίο χαρακτηρίζεται από "μαύρο" χιούμορ. Μέχρι στιγμής, το διασκεδάζω. Είναι μικρό βιβλίο (166 σελίδες), σύντομα θα έχω ολοκληρωμένη άποψη.

View attachment 239792

Μόλις τελειώσω με το πιο πάνω, σειρά θα πάρει το "Η επέλαση τη τρομερής λεγεώνας" από τη σειρά Demonwar Saga που ανήκει στο ευρύτερο Riftwar Cycle, μία σειρά που ξεκίνησε από τις εκδόσεις Άγνωστη Καντάθ πριν αρκετά χρόνια - κι ελπίζω να ολοκληρωθεί κάποια στιγμή στο μέλλον. :whistling: :) Αναμένω και το δεύτερο μέρος "Οι πύλες του σκότους" για να τα διαβάσω "μονοκοπανιά". :biggrin:

View attachment 239812
Η τελευταία φορά που διάβασα Feist ήταν το Magician...ουτε που θυμάμαι πότε ήταν να πω την αλήθεια. Εκείνο που θυμάμαι είναι το πόσο ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΗ νουβέλα ήταν. Ειλικρινά δε ξέρω μετά απο 30+ χρόνια θα βρω τα βιβλία του το ίδιο ενδιαφέροντα...
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
... δεν το εχω ολοκληρωσει... (Ντροπη μου) καθοριστικο ως οδηγος σε αυτη τη πλευρα του ηχου.. 8-)
1645187507629637552465301477598.jpg
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.865
Reaction score
20.359
Η τελευταία φορά που διάβασα Feist ήταν το Magician...ουτε που θυμάμαι πότε ήταν να πω την αλήθεια. Εκείνο που θυμάμαι είναι το πόσο ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΗ νουβέλα ήταν. Ειλικρινά δε ξέρω μετά απο 30+ χρόνια θα βρω τα βιβλία του το ίδιο ενδιαφέροντα...
Συμπτωματικά, το κοίταζα προχθές. Τα δύο πρώτα βιβλία "Ο Μάγος: Μαθητεία" και "Ο Μάγος: Ωριμότητα" εκδόθηκαν στα ελληνικά το 2002 και το 2003 αντίστοιχα - είκοσι χρόνια πριν, "ήμουν νιος και γέρασα" ένα πράγμα! Στα αγγλικά, το 1982 και το 1983 αντίστοιχα.

Προσωπικά, τα αναγνωστικά μου ενδιαφέροντα δεν άλλαξαν πολύ από την εφηβεία μου, όμως, μόνο και μόνο το γεγονός ότι ο συγγραφέας κρατάει αμείωτο το ενδιαφέρον μου για τόσα χρόνια, σημαίνει ότι κάνει κάτι πολύ καλά...!

... δεν το εχω ολοκληρωσει... (Ντροπη μου) καθοριστικο ως οδηγος σε αυτη τη πλευρα του ηχου.. 8-) View attachment 240968
Ε, άντε, τι κάθεσαι; Διάβασέ το και πες μας τη γνώμη σου.
 

Μηνύματα
2.668
Reaction score
1.386
Συμπτωματικά, το κοίταζα προχθές. Τα δύο πρώτα βιβλία "Ο Μάγος: Μαθητεία" και "Ο Μάγος: Ωριμότητα" εκδόθηκαν στα ελληνικά το 2002 και το 2003 αντίστοιχα - είκοσι χρόνια πριν, "ήμουν νιος και γέρασα" ένα πράγμα! Στα αγγλικά, το 1982 και το 1983 αντίστοιχα.

Προσωπικά, τα αναγνωστικά μου ενδιαφέροντα δεν άλλαξαν πολύ από την εφηβεία μου, όμως, μόνο και μόνο το γεγονός ότι ο συγγραφέας κρατάει αμείωτο το ενδιαφέρον μου για τόσα χρόνια, σημαίνει ότι κάνει κάτι πολύ καλά...!
Πρεπει να ήταν 86-87 όταν διάβασα εκείνη την τριλογία στα αγγλικά. Θυμάμαι ήμουν στο λύκειο και είχα φάει τρελό κόλλημα με οτιδήποτε heroic fantasy κλπ.. Βέβαια οι πρώτοι σπόροι είχαν πέσει απο το 82 που είχα διαβάσει τον Αρχοντα των δαχτυλιδιών για πρώτη φορά...

Λες να το δοκμάσω ε ?
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
... η αμπιεντ γνωμη της μαιμους ... τι να γραψω για την αμπιεντ... αφου δεν ισα-κουγεται... 🐒
Εχω αναριθμητα βιβλια στο standby... οπως κ δισκους και cd και λιστες προς αγορα/ακροαση...και επαναληψη.. φτανουν για καμποσες ζωες.... και μη ξεχνουμε οτι ειμαι αλλη το βραδυ και αλλη το πρωι... 🐒
μια σχετικη μουσικη επιλογη στο σποτιφαι:
 




MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.642
Reaction score
9.202
Το μυστικό του αρχάγγελου

1648142721772.png


Σε μια πολιτικοκοινωνικά ταραγμένη μετασοβιετική Ρωσία, δυο άντρες συζητούν χαμηλόφωνα σ’ ένα σκοτεινό και πολύβουο μπαρ. Ο ένας, ο Φλουκ Κέλσο, είναι γνωστός δυτικός ιστορικός που βρίσκεται στη Μόσχα για να συμμετάσχει σ’ ένα συνέδριο σχετικό με τα αρχεία της πρώην Σοβιετικής Ένωσης. Ο άλλος, ο Πάπου Ράπαβα, βετεράνος αξιωματικός της σοβιετικής μυστικής αστυνομίας, ισχυρίζεται ότι ήταν μαζί με τον Στάλιν τις τελευταίες στιγμές της ζωής του κι ότι έκλεψε ένα σημειωματάριο, το προσωπικό ημερολόγιο του Στάλιν.
Ο Κέλσο αποφασίζει απρόθυμα να διερευνήσει την ιστορία, αλλά αυτό που ξεκινά ως απλή έρευνα στη βιβλιοθήκη, καταλήγει σ’ ένα επικίνδυνο κυνηγητό στην αχανή στέπα και στα χιονισμένα δάση της Ρωσίας μέχρι το βόρειο λιμάνι του Αρχάγγελου, όπου κρύβεται εδώ και μισό αιώνα ένα τρομερό μυστικό που θα μπορούσε να αλλάξει για πάντα το ρου της παγκόσμιας Ιστορίας! Έμοιαζε απίστευτο, αλλά βλέπουμε τη Ρωσία να γίνεται ξανά σοβιετική;

GoodReads: 3,81/5
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Ενδιαφέρον για τους φίλους της Ελληνικής Ιστορίας και δη της Ελληνικής Επανάστασης του 1821 είναι το βιβλίο "Κιβωτός Πατριδογνωσίας" του κ. Γιώργου Ν. Παπαθανασοπουλου από τις εκδόσεις "Τηνος". Παρουσιάζει συνοπτικά πρόσωπα που έπαιξαν ρόλο πριν, κατά και μετά την επανάσταση. Στο παρακάτω σύνδεσμό υπάρχουν πληροφορίες στο in.gr:
https://www.in.gr/2022/03/08/life/c...fea-kai-dimosiografo-giorgo-papathanasopoulo/
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.865
Reaction score
20.359
Τελείωσα τη βιογραφία των Moonspell "Wolves who were men". Καλό ήταν, βρήκα κάποια διάσπαρτα λαθάκια εδώ κι εκεί, τίποτα που να με αποθαρρύνει από το να τελειώσω την ανάγνωση. Συστήνεται σε fans του συγκροτήματος και σε metalheads γενικότερα.

Συνεχίζω με τη βιογραφία του Γιάννη από τη Mirin Fader.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.865
Reaction score
20.359
Συνεχίζω με τη βιογραφία του Γιάννη από τη Mirin Fader.
Διάβασα και τη βιογραφία του Γιάννη. Είχα πολύ καιρό να διαβάσω ένα βιβλίο, κατά την ανάγνωση του οποίου, θα γελούσα, θα στεναχωριόμουν, θα συγκινούμουν, θα χαιρόμουν. Δεν θα ισχυριστώ ότι ταυτίστηκα σε κανένα σημείο με τον Γιάννη, διότι εγώ δεν πέρασα αυτά που πέρασε αυτός - μόνο το κεφάλαιο "Hunger" (Πείνα) να διαβάσετε, θα καταλάβετε. Όμως, μεγαλομένος στην Αθήνα, τις δεκαετίες του '80 και του '90, ένιωσα μια οικειότητα με όλα όσα περιέγραφε η συγγραφέας για τη ζωή του Γιάννη, πριν την επιλογή του στο draft του NBA. Από την επιλογή του και μετά, αρκετά τα μάθαινα/τα παρακολουθούσα την εποχή που συνέβαιναν, σίγουρα όμως οι εμπειρίες του Γιάννη στην ομάδα των Bucks, πώς του συμπεριφερόντουσαν οι συμπαίκτες του κι οι προπονητές του, καθώς κι όλοι οι εργαζόμενοι της ομάδας οι οποίοι ερχόντουσαν σε επαφή μαζί του ήταν κάτι πρωτόγνωρο - όπως, επίσης, πρωτόγνωρος ήταν κι ο τρόπος που συμπεριφερόταν αυτός.

Εν ολίγοις, παρακαλουθούμε την εξέλιξη του Γιάννη από παιδί σε άντρα, μέσα από μαρτυρίες προσώπων οικίων σε εκείνον, με λεπτομερείς αναφορές και περιγραφές. Συστήνεται ανεπιφύλακτα σε όλους, είτε γνωρίζετε από basket είτε όχι, είτε γνωρίζετε τον Γιάννη είτε όχι. Το βιβλίο υπάρχει και στα ελληνικά. Η αγγλική έκδοση τελειώνει πριν την αγωνιστική περίοδο 2020-2021, κατά την περίοδο ο Γιάννης πήρε το πρώτο του πρωτάθλημα με τους Bucks - και το πρώτο για την ομάδα μετά από εκείνο του 1971. Η ελληνική δεν γνωρίζω μέχρι ποιο χρονικό σημείο φτάνει - πιθανολογώ ότι φτάνει στο ίδιο, με τη διαφορά ότι ο Νίκος Παπαδογιάννης έγραψε έναν πρόλογο σχετικά με τη χρονιά 2020-2021.

@tarantino Το διάβασες; Πως σου φάνηκε;

Συνεχίζω με τη βιογραφία του Ronnie James Dio "Rainbow in the dark".
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
833
Reaction score
776
@tarantino Το διάβασες; Πως σου φάνηκε;
Το διάβασα !!!! Το βρήκα πολύ ενδιαφέρον !!!
Έχω και μία μεγάλη συμπάθεια στον Γιάννη βέβαια !!!

Σε ευχαριστώ και πάλι για το δώρο ...!!!
:D
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.128
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top