Βιβλία

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.411
Reaction score
50.380
- την ''Πτήση του Ικάρου'' την είχε παρουσιάσει πρόσφατα η Καθημερινή ( ένθετο τέχνες ) , με τα καλύτερα λόγια . . . είναι στις βραχυπρόθεσμες αγορές μου



http://www.kathimerini.gr/983607/gallery/politismos/vivlio/o-ta3idiwths-poy-latreye-thn-ellada


φωτ. από την Κάρπαθο, γύρω στο 1960





O Κωνσταντής και ο γιός του στον Μυστρά, 1948 - 1949 (περίπου)

 

S

sk4t4

Guest
- την ''Πτήση του Ικάρου'' την είχε παρουσιάσει πρόσφατα η Καθημερινή ( ένθετο τέχνες ) , με τα καλύτερα λόγια . . . είναι στις βραχυπρόθεσμες αγορές μου



http://www.kathimerini.gr/983607/gallery/politismos/vivlio/o-ta3idiwths-poy-latreye-thn-ellada


φωτ. από την Κάρπαθο, γύρω στο 1960





O Κωνσταντής και ο γιός του στον Μυστρά, 1948 - 1949 (περίπου)

Αν μου βρεις το επωνυμο του,θα σου δανεισω το βιβλιο.:DΒοηθα και συ λιγακι την ιστορικη μου ερευνα!:DΑντε,θα σου το δανεισω,οπως και να'χει.
 

S

sk4t4

Guest
DSC03764.JPG

Θα παινεψω το "σπιτι" μου...αλλα το αξιζει.
Ο Γιαννης Πριοβολος ειναι συγχωριανος μου,Υποστρατηγος ε.α. και εχει γραψει αρκετα βιβλια σχετικα με την περιοδο Κατοχης-Εμφυλιου.Στο συγκεκριμενο,μεταφερονται αυτουσιες οι διηγησεις των κατοικων της περιοχης καταγωγης μου,ειτε ηταν ενοπλοι ειτε οχι.Παρα το γεγονος οτι οι περισσοτεροι αφηγητες,μερικοι απο τους οποιους ζουν ακομη,ανηκαν στο ΕΑΜ,τον ΕΛΑΣ και το ΚΚΕ,δεν αποκρυπτονται,παραλληλα με την αντιστασιακη τους δραση, και τα εγκληματα των οργανωσεων αυτων.Ειναι χαρακτηριστικη η "απειλη" ενος φυγοδικου ΕΛΑΣιτη,βαρια τραυματισμενου,ετοιμοθανατου:Εχω σκοτωσει 300,αμα σηκωθω πανω, αλλους 300.Ηταν απο τους εκτελεστες στο βαραθρο του Φενεου.
 
Last edited by a moderator:

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.411
Reaction score
50.380
- αυτή η περίοδος είναι από μόνη της πολύ σκοτεινή και με δεκάδες αντικρουόμενες απόψεις , ακόμα άκρη δεν έχω βγάλει απλώς μαζεύω πληροφορία για να βρώ κάποια κοινή συνισταμένη

- το κάτωθι άν και όχι αντικειμενικό ( είναι ιδωμένο από την ''αριστερή'' θεώρηση των πραγμάτων , που δεν διστάζει όμως να τα βάλει με το ΚΚΕ ) , έχει τόσες πολλές ομολογίες ανθρώπων της περιόδου που τελικώς κρίνεται ως αρκετά διαφωτιστικό




. . . επειδή ο εμφύλιος δυστυχώς ( αναμενόμενα όμως ) , άφησε πολλά μίση και διαχωρισμούς , καλό είναι μία ψυχρή , λογική και εκ τον υστέρων διερεύνησή του . . . μακριά όμως από πιστεύω & συναισθήματα
 

S

sk4t4

Guest
- αυτή η περίοδος είναι από μόνη της πολύ σκοτεινή και με δεκάδες αντικρουόμενες απόψεις , ακόμα άκρη δεν έχω βγάλει απλώς μαζεύω πληροφορία για να βρώ κάποια κοινή συνισταμένη

- το κάτωθι άν και όχι αντικειμενικό ( είναι ιδωμένο από την ''αριστερή'' θεώρηση των πραγμάτων , που δεν διστάζει όμως να τα βάλει με το ΚΚΕ ) , έχει τόσες πολλές ομολογίες ανθρώπων της περιόδου που τελικώς κρίνεται ως αρκετά διαφωτιστικό




. . . επειδή ο εμφύλιος δυστυχώς ( αναμενόμενα όμως ) , άφησε πολλά μίση και διαχωρισμούς , καλό είναι μία ψυχρή , λογική και εκ τον υστέρων διερεύνησή του . . . μακριά όμως από πιστεύω & συναισθήματα
Το εχω.Ειναι "αγιογραφια" του Αρη Βελουχιωτη,αρα οχι αντικειμενικο.
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.882
Reaction score
20.368
- αυτή η περίοδος είναι από μόνη της πολύ σκοτεινή και με δεκάδες αντικρουόμενες απόψεις , ακόμα άκρη δεν έχω βγάλει απλώς μαζεύω πληροφορία για να βρώ κάποια κοινή συνισταμένη

- το κάτωθι άν και όχι αντικειμενικό ( είναι ιδωμένο από την ''αριστερή'' θεώρηση των πραγμάτων , που δεν διστάζει όμως να τα βάλει με το ΚΚΕ ) , έχει τόσες πολλές ομολογίες ανθρώπων της περιόδου που τελικώς κρίνεται ως αρκετά διαφωτιστικό




. . . επειδή ο εμφύλιος δυστυχώς ( αναμενόμενα όμως ) , άφησε πολλά μίση και διαχωρισμούς , καλό είναι μία ψυχρή , λογική και εκ τον υστέρων διερεύνησή του . . . μακριά όμως από πιστεύω & συναισθήματα
Κριτική/άποψη από χρήστη άλλου forum:

"Δυστυχώς πλήρως "αχρωμάτιστη" βιογραφία του Άρη δεν έχει γραφτεί ακόμα. Ο Χαριτόπουλος είναι ό,τι πιο κοντινό στις σύγχρονες αναζητήσεις αλλά προσωπικά για μένα έχει διάφορα προβλήματα που έχουν να κάνουν από τη δεοντολογία μέχρι τις απόψεις και τις ερμηνείες του συγγραφέα που σημειωτέον δεν είναι ιστορικός. Για παράδειγμα, ήδη ο τίτλος είναι προβληματικός, τι θα πει "αρχηγός των ατάκτων"; Ο Άρης έφτιαχνε οργανωμένα αντάρτικα σώματα κατά διαταγή του ΕΑΜ/ΚΚΕ για τον ΕΛΑΣ και κάτω από την επίβλεψη του στρατηγού Σαράφη. Οι Άγγλοι στην αρχή του πρόσφεραν όποια βοήθεια μπορούσαν να του παρέχουν ανάλογα με τις συγκυρίες καθώς υποστήριζαν περισσότερο τον ΕΔΕΣ του Ζέρβα. Ποιοι ακριβώς "άτακτοι"; Άτακτα οργανωμένος ήταν όταν βάδιζε προς το τέλος μετά την αποκήρυξή του από το ΚΚΕ και καταδιωκόμενος από τον Εθνικό Στρατό. Το βιβλίο, για μένα ξαναλέω, έχει πολλές μεθοδολογικές αστοχίες αλλά ελλείψει άλλης συνεκτικότερης βιβλιογραφίας που να ικανοποιεί τις σύγχρονες απαιτήσεις της έρευνας, είναι ίσως το μοναδικό μέχρι στιγμής που να ικανοποιεί τη βασική ανάγκη για μια εισαγωγή στην προσωπικότητα και το έργο του Άρη. Σημειωτέον πως η σημερινή επίτομη έκδοση είναι αρκετά ριζικά αναθεωρημένη από την αρχική δίτομη προς το καλύτερο, οι ιστορικοί έβαλαν το χεράκι τους ενίοτε με σφοδρότατη κριτική εναντίον του και για αυτό δεν συνιστώ την πρώτη έκδοση που θα δείτε στα μεταχειρισμένα. Έχω αρκετά βιβλία για τον Άρη - κάποια πολύ σπάνια - και τα λέω μετά λόγου γνώσεως. "

(πηγή)
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.411
Reaction score
50.380
- εν γένει ότι περίπου ξέρω και εγώ , και επαληθεύεται πώς το εν λόγω βιβλίο απέχει της αντικειμενικοτητας αλλά δεν παύει να είναι μια σημαντική πηγή πληροφοριών
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.411
Reaction score
50.380


Ύστερα από πολύχρονη έρευνα του δημοσιογράφου και μελετητή Μιχάλη Γελασάκη, παρουσιάζεται ένας τόμος με ανέκδοτο και αθησαύριστο έργο, άγνωστες συνεντεύξεις του ποιητή, τον ναυτικό του φάκελο, τα καράβια που ταξίδεψε, ανέκδοτη αλληλογραφία, σπάνιες μαρτυρίες, αδημοσίευτες φωτογραφίες, τη σχέση του με τον Γιώργο Σεφέρη και άλλα ευρήματα με επεξηγηματικά κείμενα, υποσημειώσεις, λεζάντες και παραπομπές.



https://www.documentonews.gr/articl...sths-poihths-anekdota-kai-agnwsta-ntokoymenta







- δεν έχω συναντήσει έως τώρα ποιο ποιητική και ερωτική αίσθηση για την θάλασσα
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.882
Reaction score
20.368
Παρέλαβα σήμερα την βιογραφία των Rotting Christ "Non Serviam - The official story of Rotting Christ", την hardcover έγχρωμη έκδοση, σε box set.

Θα παίξει unboxing video, οι τύποι έκαναν καταπληκτική δουλειά.
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.411
Reaction score
50.380


Η υποδοχή του βιβλίου (βασικά της μετάφρασής του) του Κρίστοφερ Κινγκ το οποίο ασχολείται με το ηπειρώτικο τραγούδι εντάσσεται νομίζω αρμονικά σε αυτό το διχασμένο πλαίσιο.«Ο Αμερικανός που σώζει την παράδοση μας»



Γιατί τώρα ο Κινγκ έτυχε (και προφανώς πέτυχε να κολλήσει με τα ηπειρωτικά; Ακριβώς, επειδή έτυχε. Μια συγκυρία. Ένας πωλητής κάπου στην Ιστανμπούλ με σπάνια δισκάκια. Μια αρχική ταύτιση, ένα ιδιότυπο Σύνδρομο της Στοκχόλμης που παθαίνουν συχνά και οι συλλέκτες αλλά και οι ερευνητές, που θεωρούν ότι το αντικείμενο το οποίο μελετούν είναι συγκλονιστικής σημαντικότητας, ότι ο καρασπάνιος δίσκος που ανακάλυψαν είναι οπωσδήποτε «δισκάρα» (που φυσικά την έχουν μόνο αυτοί – και ο ίδιος συγγραφέας δεν μένει απρόσβλητος από τέτοιες επάρσεις). Και ένας ευγενής ελιτισμός («αυτή η μουσική δεν είναι για όλους» - και άραγε ποιά είναι για όλους. Στο τέλος, προκύπτειένας έρωτας μεγάλος. Και έρωτος παρόντος, κάθε …κριτική παυσάτω θα μπορούσαμε να πούμε, και να κλείσουμε το κείμενο εδώ . . .


http://www.mic.gr/book/kristofer-kingk-ipeirotiko-moiroloi
 

Μηνύματα
20.074
Reaction score
14.378
23A4EBDC-7EE0-456E-8FCC-37B82FFA32EC.jpeg
Σε είδα - I See you
21275DE2-BE0B-40F8-8807-A567CE76FD3F.jpeg


Πολλοί διαβάζουν βιβλία για ν αποδράσουν από την καθημερινή πραγματικότητα...Αυτο το βιβλίο είναι η καθημερινή πραγματικότητα για την ηρωίδα της

Clare Mackintosh: Η βρετανίδα Clare Mackintosh εργαζόταν στην αστυνομία για δώδεκα χρόνια, καριέρα που διέκοψε το 2011 για να δουλέψει ως σύμβουλος social media και δημοσιογράφος. Η ίδια θέσπισε το λογοτεχνικό φεστιβάλ Chipping Norton. Έχει πλέον αφοσιωθεί αποκλειστικά στη συγγραφή. Ζει στη νότια κεντρική Αγγλία με τον αστυνομικό σύζυγό της και τα τρία τους παιδιά.Το Σ’ άφησα, το πρώτο της βιβλίο, ήταν στη λίστα ευπώλητων των Sunday Times (επί δώδεκα εβδομάδες μέσα στα δέκα πρώτα) και των New York Times. Tιµήθηκε µε το βραβείο Theakston Old Peculier ως το αστυνοµικό µυθιστόρηµα της χρονιάς (2016) και µε το γαλλικό Cognac Prix du Polar ως το ξενόγλωσσο αστυνοµικό µυθιστόρηµα της χρονιάς (2016). Ακολούθησε το Σε είδα, το οποίο σηµείωσε ανάλογη επιτυχία. Εκτοξεύτηκε στο νούμερο ένα της λίστας των μπεστ σέλερ των Sunday Times και ήταν το βιβλίο της χρονιάς (2017)...https://www.metaixmio.gr/el/author/clare-mackintosh
 

Μηνύματα
20.074
Reaction score
14.378
Kellerman Jonathan:
ο διακεκριμένος Αμερικανός συγγραφέας ψυχολογικών θρίλερ του οποίου τα έργα γίνονται, σταθερά, μπεστ σέλερ σε όλο τον κόσμο, άφησε μια επιτυχημένη καριέρα κλινικού παιδοψυχολόγου για να ασχοληθεί αποκλειστικά με τη συγγραφή.

Οικογένεια συγγραφέων : With his wife, bestselling novelist Faye Kellerman, he co-authored Double Homicide and Capital Crimes. With his son, bestselling novelist Jesse Kellerman, he co-authored The Golem of Hollywood and The Golem of Paris. https://www.penguinrandomhouse.com/authors/15323/jonathan-kellerman/


The Murderer's Daughter


3B697442-2695-4CEE-B6F8-4B4F26BBA934.jpeg



What exactly shapes us into the person we become? And what might have happened differently? These are the questions that lie at the heart of Jonathan Kellerman's latest novel featuring the intriguing and multi-faceted Dr. Grace Blades. This book takes a hard look at the shattering effects of trauma, and what it takes for people to rebuild themselves. ...

Στον σύνδεσμο που ακολουθεί,σε μια ζωντανή συζήτηση,μας αποκαλύπτει πως ο Editor του, ήταν ενθουσιασμένος από την ιστορία και συγκρίνοντας το βιβλίο με τα αλλά του έργα,του είπε πως αυτό ήταν το καλύτερο.

Για μένα είναι η πρώτη φορά που διαβάζω Κελλερμαν ( μου έδωσαν το βιβλίο πρόσφατα )και η ανασκόπηση που έκανα στο διαδίκτυο σε δυο γλώσσες ήταν αποκαρδιωτικη: Για τους φαν των βιβλίων του ήταν το χειρότερο που είχαν διαβάσει. Δεν γνωρίζω τι περίμεναν -από συνήθεια προφανώς -από αυτόν, αλλά εμένα μου άρεσε.

Αυτό το κοριτσάκι, η πρωταγωνίστρια του, τριγυρνούσε στο μυαλό του πολλά χρόνια και αφορμή του έδωσε η εμπειρια του σαν παιδοψυχολόγος.Ειναι δηλ. υπαρκτό πρόσωπο.

Αποκαλεί πρόσωπα σαν την ηρωίδα του supersurvivors.

Από το 13:48’ για όσους ενδιαφέρονται.

Livestream.com
 

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.345
Reaction score
30.724
Κατεβασα το I Let You Go για δοκιμη αλλα ειμαι σε φαση μεγαλης στερησης για space opera και κατεβασα και τα τρια πρωτα βιβλια απο το Expanse series :) του James S.A. Corey
καθως και τα τρια βιβλια Legacy Fleet Trilogy by Nick Webb
Αν μου αρεσουν θα χαρω πολυ :drinks:
 
Last edited:

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.882
Reaction score
20.368
Αυτό το καλοκαίρι, κάτι με έπιασε και έδωσα χρήματα για βιβλία που αφορούσαν την αγαπημένη μου μουσική.

Πήρα λοιπόν τα:
[...]
4) Sepultura - Relentless (βιογραφία) [...]
Το τελείωσα πριν 1-2 ημέρες. Μου άρεσε. Δίνει πολλές λεπτομέρειες για την πορεία των Sepultura από το ξεκίνημά τους (1984) μέχρι και την κυκλοφορία του "The Mediator Between Head and Hands Must Be the Heart" (2014). Ο συγγραφέας εξιστορεί γεγονότα που σημάδεψαν την πορεία του συγκροτήματος και για σκοπούς αντικειμενικότητας, όπου κρίνει ο ίδιος απαραίτητο, παραθέτει μαρτυρίες μελών του συγκροτήματος ή/και ανθρώπων που βρίσκονται/βρίσκονταν κοντά στο συγκρότημα. Πέφτει στην "παγίδα", κάποιες φορές, να εκφράζει προσωπική άποψη για κάποια από τα γεγονότα κάτι το οποίο με ενόχλησε, αλλά όχι σε βαθμό που να με κάνει να μην προτείνω την ανάγνωσή του από fans του συγκροτήματος και γενικά ακροατές της metal μουσικής.

Παρέλαβα σήμερα την βιογραφία των Rotting Christ "Non Serviam - The official story of Rotting Christ", την hardcover έγχρωμη έκδοση, σε box set.

Θα παίξει unboxing video, οι τύποι έκαναν καταπληκτική δουλειά.
Υπομονή, μάλλον πάμε για unboxing photo session γιατί με το video δεν τα πάω και πολύ καλά.

Κατεβασα το I Let You Go για δοκιμη αλλα ειμαι σε φαση μεγαλης στερησης για space opera και κατεβασα και τα τρια πρωτα βιβλια απο το Expanse series :) του James S.A. Corey
καθως και τα τρια βιβλια Legacy Fleet Trilogy by Nick Webb
Αν μου αρεσουν θα χαρω πολυ :drinks:
Για πες, σου άρεσαν;:)
 

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.345
Reaction score
30.724
Για πες, σου άρεσαν;:)
Για space opera Aurora: CV-01 (The Frontiers Saga) 15 βιβλια
και The Lost Fleet Series 11 βιβλια
Αν εχεις ορεξη και για αλλα θα σου πω :)

Απο το expanse series διαβασα το πρωτο που ηταν αρκετα καλο αλλα πολυ space αστυνομικο noir.
Απο το Legacy Fleet επισης το πρωτο, καλουτσικο αλλα που μοιαζει πολυ η υποθεση με την Ark Royal Series που εχω διαβασει τα τρια πρωτα και νομιζω αξιζει περισσοτερο .

Διαβασα το πρωτο battle earth που το βαρεθηκα και το σταματησα στο 67% και το redshirts (που το σταματησα στο 20% ) του John Scalzi που εχει γραψει την καταπληκτικη σειρα Old Man's War Series :thumbsup:

Τωρα διαβαζω το the secret war with iran που μου αρεσει παρα πολυ και εχω στην μεση το foxbats over Dimona που επισης μου αρεσει πολυ .https://www.goodreads.com/book/show/2838797-the-secret-war-with-iran
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.882
Reaction score
20.368
Για space opera Aurora: CV-01 (The Frontiers Saga) 15 βιβλια
και The Lost Fleet Series 11 βιβλια
Αν εχεις ορεξη και για αλλα θα σου πω :)


Απο το expanse series διαβασα το πρωτο που ηταν αρκετα καλο αλλα πολυ space αστυνομικο noir.
Απο το Legacy Fleet επισης το πρωτο, καλουτσικο αλλα που μοιαζει πολυ η υποθεση με την Ark Royal Series που εχω διαβασει τα τρια πρωτα και νομιζω αξιζει περισσοτερο .

Διαβασα το πρωτο battle earth που το βαρεθηκα και το σταματησα στο 67% και το redshirts (που το σταματησα στο 20% ) του John Scalzi που εχει γραψει την καταπληκτικη σειρα Old Man's War Series :thumbsup:

Τωρα διαβαζω το the secret war with iran που μου αρεσει παρα πολυ και εχω στην μεση το foxbats over Dimona που επισης μου αρεσει πολυ .
Για αυτό που θα σου προτείνω, δεν ήμουν σίγουρος εάν άνηκε στο genre, αλλά ψάχνοντας μια σχετική λίστα, το είδα μέσα. Οπότε, τη σειρά Dune του Frank Herbert την έχεις διαβάσει; Αναφέρομαι στα έξι πρώτα βιβλία της σειράς και στα δύο που εξέδωσε ο γιος του, Brian Herbert με τον Kevin J. Anderson, τα οποία ολοκληρώνουν την αρχική ιστορία. Τα υπόλοιπα της σειράς (κυρίως prequels της ιστορίας κτλ), δεν τα διαβασα, αλλά η "αυθεντική" σειρά ήταν το λιγότερο εντυπωσιακή.:thumbsup:

Tip: Το 1984 είχε κυκλοφορήσει στα cinema η ταινία "Dune" η οποία ουσιαστικά εξιστορούσε τα γεγονότα του πρώτου βιβλίου, σε σκηνοθεσία David Lynch.
 





Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.321
Μηνύματα
2.858.515
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top