Βιβλία


Defkalion

Administrator
Μηνύματα
2.683
Reaction score
913
- Το θεώρημα του παπαγάλου

- The Stand από Stephen King

- Ο θείος Πέτρος και η εικασία του Γκόλντμπαχ

- Η ακολουθία της Οξφόρδης

- Η Βερόνικα αποφασίζει να πεθάνει (του Coelho - ειδικά για γυναίκες νομίζω είναι εξαιρετικό)

- οι 3 τόμοι του Αλέξανδρου του Manfredi, όπως και ο Χρησμός του ίδιου συγγραφέα.


Αυτα on the top of my head. :p
 


Μηνύματα
14.556
Reaction score
1.467
Η Μεγάλη Χίμαιρα - Μ.Καραγάτσης
Το μεγάλο συναξάρι - Μ.Καραγάτσης

Ειδικά για το πρώτο δεν υπάρχουν λόγια...
 

Μηνύματα
14.556
Reaction score
1.467
Ανατολή - Κωστής Γκιμοσούλης

Λατρεμένο βιβλίο...
Αυτός ο άνθρωπος μιλάει στην ψυχή μου...
 

V

VIDEOMIX

Guest
Γειά σου βρε Γιώτα βιβλιοφάγε. :lol:

Άντε, πήγαινε ποσταρε και κανα τραγούδι χωρισμού όπως όλες οι άλλες 3 κοπέλες του site για να συμπληρωθεί το καρέ. :) (πλύν Λουκίτσας που δεν μπαίνει συχνά) :?
 

Μηνύματα
554
Reaction score
0
"Το Ζαφειρι του Θεου" του Ζιλμπέρ Σινουέ. Πριν από μερικα χρονια μου αρεσε πολυ (ειδικα για καλοκαιρι στην παραλία...

 

Μηνύματα
14.556
Reaction score
1.467
VIDEOMIX said:
Γειά σου βρε Γιώτα βιβλιοφάγε. :lol:

Άντε, πήγαινε ποσταρε και κανα τραγούδι χωρισμού όπως όλες οι άλλες 3 κοπέλες του site για να συμπληρωθεί το καρέ. :) (πλύν Λουκίτσας που δεν μπαίνει συχνά) :?
Μήπως να χωρίσω πρώτα και μετά να γράψω;;;;; :roll: :shock:
Μην παίζω με την τύχη μου... :lol: :( :roll: :shock:
 

Μηνύματα
14.556
Reaction score
1.467
Μαμπρούκ σκύλος μιας ζωής - Ζαν-Πιερ Υτέν
Το έχω ξεκινήσει και η αλήθεια είναι ότι το έχω αφήσει στην άκρη εδώ και κάμποσο καιρό :oops:-όχι επειδή δεν μου αρέσει.
Το βιβλίο ανήκει στη σειρά "Ζωοφιλική βιβλιοθήκη" της Ωκεανίδας.

Το τι κλάμα έριξα όταν ο συγγραφέας περιέγραφε τον θάνατο του σκύλου του... :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
2.683
Reaction score
913
Aggelos said:
"Το Ζαφειρι του Θεου" του Ζιλμπέρ Σινουέ. Πριν από μερικα χρονια μου αρεσε πολυ (ειδικα για καλοκαιρι στην παραλία...

Προσυπογράφω. Ε-ξαι-ρε-τι-κό!!
 

Μηνύματα
8.256
Reaction score
4
Giota said:
Το τι κλάμα έριξα όταν ο συγγραφέας περιέγραφε τον θάνατο του σκύλου του... :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:
Εγώ αποκλείεται να διάβαζα τέτοιο κείμενο με θάνατο σκυλιού κλπ...θα το έκλεινα με το που το καταλάβαινα.
 

Μηνύματα
14.556
Reaction score
1.467
Όλο το βιβλίο είναι για τον σκύλο του οπότε δεν θα το άνοιγες καν!
 

Maria Pentagiotissa

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
15.781
Reaction score
341
Giota said:
Μαμπρούκ σκύλος μιας ζωής - Ζαν-Πιερ Υτέν
Το έχω ξεκινήσει και η αλήθεια είναι ότι το έχω αφήσει στην άκρη εδώ και κάμποσο καιρό :oops:-όχι επειδή δεν μου αρέσει.
Το βιβλίο ανήκει στη σειρά "Ζωοφιλική βιβλιοθήκη" της Ωκεανίδας.

Το τι κλάμα έριξα όταν ο συγγραφέας περιέγραφε τον θάνατο του σκύλου του... :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:
Απ' όσους γνωρίζω ότι διάβασαν αυτό το βιβλίο, δεν ξέρω ούτε έναν που να μην έκλαψε (κι εγώ μέσα). Είναι ίσως μια από τις συγκλονιστικότερες περιγραφές του θανάτου που έχουν γραφτεί ποτέ.
 

Μηνύματα
14.556
Reaction score
1.467
Το έβδομο ρούχο
Έρως,θέρος,Πόλεμος
Χίλιο δρόμοι και μια νύχτα
Η μέθοδος της Ορλεάνης
Αστραδενή

Ευγενία Φακίνου-Λατρεύω τα βιβλία της.Διαβάστε κάποιο ή όλα όσα ανέφερα.Δεν ξέρω τι να γράψω γι' αυτή τη γυναίκα...
 

Μηνύματα
14.556
Reaction score
1.467
Όσα δεν ήξερε ο Αϊνστάιν


Παραθέτω από το site της Πρωτοπορίας :

Αν αισθάνεστε περιέργεια για τον κόσμο γύρω σας, αλλά τα «σοβαρά» επιστημονικά βιβλία σας τρομοκρατούν ή σας κάνουν να αισθάνεστε αδαείς, τότε αυτό το βιβλίο είναι για σας. Ο Ρόμπερτ Λ. Γουόλκε, επίτιμος καθηγητής Χημείας στο πανεπιστήμιο του Πίτσμπουργκ, εξηγεί με κατανοητό και διασκεδαστικό τρόπο τα «μυστήρια» της καθημερινής ζωής, δίνοντας απαντήσεις σε ερωτήματα που πιθανώς μας απασχολούν στην καθημερινότητά μας: από την κουζίνα και το γκαράζ μέχρι μια βόλτα στην αγορά ή στη φύση.
Αν ξυπνήσει μέσα σας ο τρελός επιστήμονας, εμπιστευτείτε τη φράση «Δοκίμασε αυτό» και επιχειρήστε να κάνετε και μόνοι σας το πείραμα. Αν θέλετε να μάθετε περισσότερες λεπτομέρειες για κάποιο θέμα, δώστε σημασία στο σημείο που επιγράφεται «Για σχολαστικούς». Αν σκοντάψετε σε κάποιον τεχνικό όρο, ανατρέξτε στις «Λέξεις-κλειδιά» στο τέλος του βιβλίου.
Όπως θα έλεγε ο Κιτς «Αυτά είναι όλα όσα γνωρίζεις πάνω στη Γη και όσα χρειάζεται να γνωρίζεις καθώς εισέρχεσαι».


Πάρα πολύ ενδιαφέρον!!!Το είχα δει στην έκθεση βιβλίου και το πήρα! :D:D:D
Θα το διαβάζω στο αεροπλάνο...
 

Μηνύματα
14.556
Reaction score
1.467
Επίσης :

Τι είπε ο Αϊνστάιν στον κουρέα του


Θα σωθείς αν πηδήσεις προς τα πάνω, την τελευταία στιγμή, σε ένα ασανσέρ που πέφτει;
Πως οι οσμές βρίσκουν τη μύτη σου;
Πόσο κρύο μπορεί να κάνει;
Γιατί το χιόνι είναι λευκό;
Που πηγαίνουν οι κάλτσες που χάνονται από το πλυντήριο; Πως μπορείς να καθαρίσεις τα θολά τζάμια στο αυτοκίνητό σου; Αν σταματούσες να ξεσκονίζεις, σε πόσο καιρό θα σε έθαβε η σκόνη; Μπορείς να παράγεις ηλεκτρισμό από ένα λεμόνι;
Μα είχε κουρέα ο Αϊνστάιν; Όποια φωτογραφία του κι αν κοιτάξετε, σίγουρα θα σκεφτείτε ότι το κουρείο ήταν γι'αυτόν μία λέξη τόσο οικεία όσο και σας τα κουάρκ και τα νετρόνια.
Αυτό το βιβλίο όμως αφορά όλα όσα θα μπορούσε να είχε συζητήσει ο Αϊνστάιν με τον κουρέα του, πράγματα που ενώ για εκείνον θα ήταν πολύ απλά, για τους υπόλοιπους ανθρώπους μπορεί να είναι σπαζοκεφαλιές.
Ο Ρόμπερτ Λ.Γουόλκε, επίτιμος καθηγητής Χημείας στο πανεπιστήμιο του Πίτσμπουργκ,εξηγεί με κατανοητό και διασκεδαστικό τρόπο ότι επιστήμη είναι όλα όσα βλέπουμε,ακούμε κι αισθανόμαστε και δε χρειάζεται να είναι κάποιος Αϊνστάιν,ούτε καν επιστήμονας, για να αναρωτηθεί γιατί τα βλέπουμε, τα ακούμε και τα αισθανόμαστε. Οι απαντήσεις τις περισσότερες φορές είναι τόσο εύκολες που σίγουρα θα μας κάνουν να αναφωνήσουμε: "Αδύνατον! Μα ήταν τόσο απλό;"


Και τα δύο απ΄τις εκδόσεις Κέδρος.
 


Μηνύματα
14.556
Reaction score
1.467
Οι Ινδίες μου
Νιχάο Κίνα
Χίλιες και μία νύχτες στο Πακιστάν

ΚΑΤΙΑ ΑΝΤΩΝΟΠΟΥΛΟΥ

Ταξιδιωτική λογοτεχνία για όσους αγαπούν τα ταξίδια και όχι μόνο.
Λατρεμένη συγγραφέας.
 

ΛΕΥΤΕΡΗΣ ΚΟΥΚΟΥΡΑΚΗΣ

απο-Συντονιστής
Μηνύματα
3.190
Reaction score
187
Τα απαντα του H.P. Lovecraft... Απλα, καταπληκτικος...
Οπως επισης και του Philip Dick, του Issak Asimov και του Robert A. Heinlein... Οι αγαπημενοι μου της Ε.Φ....
 

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
301
ΛΕΥΤΕΡΗΣ ΚΟΥΚΟΥΡΑΚΗΣ said:
Τα απαντα του H.P. Lovecraft... Απλα, καταπληκτικος...
Φοβερός...Ο μοναδικός που μπορεί να σου μεταδόσει τον τρόμο του αδιόρατου. Αυτός που εστεισε μια ανύπαρκτη μυθολογία (Κθουλού) από το πουθενά, που ξεπερνά την οποιαδήποτε υπάρχουσα μυθολογία. Επί πολλά χρόνια ήταν ο αγαπημένος μου. Έχω ξεζουμίσει σχεδόν όλα όσα έχει γράψει. Αγαπημένα βιβλία "Ο Τύμβος", "Ο τρόος του Ντανγουϊτς", "Reanimator" κλπ κλπ. Κρίμα όμως που όλες οι μεταφορές των βιβλίων του στον κινηματογράφο ήταν χάλια.

Για τους φανατικούς, τα άπαντα του H.P.Lovecraft κυκλοφορούν πλέον σε ένα 3τομο έργο, αρκετά μεγάλος όγκος μπορώ να πω, οπότε θα βγάλετε με αυτά όλο το καλοκαίρι.
 


Τελευταια Μηνυματα

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top