Βλάβες ΔΕΗ

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.335
Reaction score
93.996
Είμαι έξαλλος...>:(

Προχθές, Πέμπτη, από βλάβη στην κολώνα της ΔΕΗ και συγκεκριμένα "απώλεια στη σύνδεση του ουδέτερου" που τροφοδοτεί μόνο το σπίτι μου (ναι...μόνο εγώ είχα την χαρά και την τιμή) οι 3 φάσεις χωρίς φορτίο έδειχναν 230V, ενώ με φορτίο η μία έδινε 50V και οι άλλες 2 έδιναν...380V.

Πρώτη επίπτωση της βλάβης ήταν η ταλαιπωρία. Με υπόδειξη του ηλεκτρολόγου μου ήρθε τεχνικός της ΔΕΔΔΗΕ, που διαπίστωσε ότι...όλα ήταν εντάξει από την ΔΕΗ κι έφυγε. Αφού ελέγχθηκαν τα πάντα από τον ηλεκτρολόγο στο σπίτι, ανοίχθηκε το ρολόι, όπου διαπιστώθηκε ότι το πρόβλημα ήταν στον ουδέτερο της ΔΕΗ.

Ο δεύτερος τεχνικός (και με απειλή χρέωσης αν δεν υπήρχε υπαιτιότητα της ΔΕΗ) ήρθε με καθυστέρηση 3 ωρών και σε 10 δευτερόλεπτα διέγνωσε "απώλεια στη σύνδεση του ουδέτερου". Ζήτησε γερανό, που ήρθε τελικά στις 6:30 το απόγευμα και διόρθωσε την βλάβη σε 1 λεπτό. Μια Οδύσσεια 12 ωρών, με φόβο για πλημμύρα στο υπόγειο λόγω της μπόρας.

Τις υπόλοιπες επιπτώσεις ακόμα τις μετράω. Δέκα λάμπες led, 2 φορτιστές κινητών, ένας φορτιστής μπαταριών ήταν τα πρώτα θύματα. Δυστυχώς κάθε λίγο διαπιστώνω και κάτι καινούριο. Δύο gigabit switch, 3 πολύπριζα ασφαλείας, ο ενισχυτής κεραίας, το τροφοδορικό ενός ασύρματου τηλεφώνου και ενός laptop είχαν την τιμητική τους. Μετά η θυροτηλεόραση.
Σήμερα άρχισα να βρίσκω τα χειρότερα: 3 από τα 6 air condition και μία από τις 4 εστίες της κουζίνας κάηκαν. :headbang:

Γλύτωσε το hc, οι τηλεοράσεις, το pc και οι NAS που ήταν σε ups, και τα ψυγεία. Και, ευτυχώς, δεν πήραμε φωτιά.

Υπάρχει γνωστή διαδικασία να τους γ@#&*σει κανείς, ή το καταπίνω και κοιτάζω πώς θα συμμαζέψω τα ασυμμάζευτα;
 

Μηνύματα
12.864
Reaction score
10.078
Αφού δεν κάηκε κάνας προβολέας....
Υπάρχει διαδικασία, αλλά δυστυχώς δεν τη γνωρίζω.
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.425
Reaction score
74.794

Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
απιστευτο περιστατικο καλη δυναμη

υπαρχει αραγε τροπος να προστατευτεις απο κατι ακραιο οπως αυτο? εκτος των ups
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.335
Reaction score
93.996
απιστευτο περιστατικο καλη δυναμη

υπαρχει αραγε τροπος να προστατευτεις απο κατι ακραιο οπως αυτο? εκτος των ups
Αν υπήρχε υψηλή τάση ή διακοπή τάσης της ΔΕΗ σε οποιαδήποτε από τις 3 φάσεις, ο αυτόματος πίνακας της γεννήτριας θα διέκοπτε άμεσα την παροχή της ΔΕΗ και η γεννήτρια θα ηλεκτροδοτούσε το σπίτι. Δυστυχώς σε αυτή την περίπτωση, με την βλάβη στον ουδέτερο, και οι 3 φάσεις είχαν ένδειξη 230V, οπότε γ@*&%κε το σύμπαν.

Το ups έσωσε pc και nas, δεν ξέρω όμως τι ups θα χρειαζόταν για τους ενισχυτές του hc. Από καθαρή τύχη γλύτωσαν τα 2 ψυγεία και τα 3 κλιματιστικά. Δεν ξέρω αν θα βοηθούσε κάποιος/οι σταθεροποιητής/ές τάσης μετά τον γενικό. Υποθέτω πως όχι.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.335
Reaction score
93.996
Τέλεια! Θα εισπράξω 400€, αφού ελέγξουν οι γίγαντες τις συσκευές, και αφού :

"Ο καταναλωτής υπογράψει δήλωση στην οποία δηλώνει ρητώς και ανεπιφυλάκτως ότι η ζημία στις συσκευές ή στον εξοπλισμό του οφείλεται σε τυχαία βλάβη ή αστοχία υλικού του δικτύου, θεωρεί ότι το χρηματικό ποσό που εισπράττει από το ΔΕΔΔΗΕ για την ανωτέρω αιτία είναι απολύτως εύλογο και σε απόλυτη αντιστοιχία με τη ζημία την οποία έχει υποστεί, καταβάλλεται από το ΔΕΔΔΗΕ προς αυτόν σε πλήρη και ολοσχερή εξόφληση της εν λόγω ζημίας του και ικανοποιείται πλήρως από αυτό."

Θα μου πεις από ολότελα καλύτερα τα 400€, αλλά όχι και να δηλώσω ότι ικανοποιούμαι πλήρως...>:(
 

Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
Έχει υπάρξει άραγε περίπτωση αποζημίωσης απο δεη σε οικιακό καταναλωτή που κινήθηκε νομικά
πανω φυσικά απο το ποσό αυτό
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.620
Reaction score
30.935
Πόθεν προκύπτει ότι η απώλεια στη σύνδεση του ουδέτερου είναι τυχαία ή αποτέλεσμα αστοχίας υλικού και όχι πχ σφάλματος κάποιου τεχνικού της δεη;
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.335
Reaction score
93.996
Πόθεν προκύπτει ότι η απώλεια στη σύνδεση του ουδέτερου είναι τυχαία ή αποτέλεσμα αστοχίας υλικού και όχι πχ σφάλματος κάποιου τεχνικού της δεη;
Εύσχημος τρόπος αποποίησης των ευθυνών, με τυράκι τα 300 ή 400€. Διαφορετικά, αν δεν το δεχτεί ο παθών, θα έχεις δουλειά εσύ στα δικαστήρια. :p:D
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.620
Reaction score
30.935
Πάλι υπάρχει ζήτημα ευθύνης της ΔΕΗ, αλλά αλλιώς είναι να έχεις να κάνεις με περίπτωση πταίσματος του τεχνικού της, και αλλιώς με τυχαία βλάβη ή απρόβλεπτη αστοχία υλικού.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.335
Reaction score
93.996
171,19 € πήγε το κόστος αντικατάστασης της πλακέτας των εστιών της κουζίνας. :mad:

Σήμερα, μετά από κυνηγητό, εδέησε να έρθει ο αιρκοντισιονάς. Τρεις (3) πλακέτες καμένες, το κόστος αντικατάστασης των οποίων θα μάθω την Δευτέρα.

Εν τω μεταξύ, η ΔΕΔΔΗΕ δεν έχει επικοινωνήσει ακόμα στην αίτηση αποζημίωσης που έκανα την Δευτέρα.
 


Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
Κυνηγήσε το
Ισως καμία εγγραφη καταγγελία στο υπουργείο ενέργειας η όπως λέγεται ίσως βοηθήσει
Εγω για θέμα οτε ειχα κάνει μέσω ίντερνετ με πρωτόκολλο που μου ήρθε μεσω μειλ κτλ
Και δικαιωθηκα κιολας
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.335
Reaction score
93.996
171,19 € πήγε το κόστος αντικατάστασης της πλακέτας των εστιών της κουζίνας. :mad:
Άσχετο με το θέμα, σχετικό με την Siemens: με κάποιο μαγικό τρόπο χάθηκε η απόδειξη επισκευής που μου έδωσε ο τεχνικός της Siemens. Σε επικοινωνία που είχα με το service, αρνήθηκαν να μου δώσουν αντίγραφο της απόδειξης. :mad:

Μπορούν να το κάνουν; Μπορώ να κάνω κάτι γι' αυτό;
 

Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
Με ποια αιτιολογία?
Αρχικά θα έστελνα επιστολή εγγραφη δηλ στην Siemens
Για να κάνεις το οτιδήποτε περαιτέρω θα χρειαστεί η εγγραφγ άρνηση τους
 


Μηνύματα
535
Reaction score
731
Άσχετο με το θέμα, σχετικό με την Siemens: με κάποιο μαγικό τρόπο χάθηκε η απόδειξη επισκευής που μου έδωσε ο τεχνικός της Siemens. Σε επικοινωνία που είχα με το service, αρνήθηκαν να μου δώσουν αντίγραφο της απόδειξης. :mad:

Μπορούν να το κάνουν; Μπορώ να κάνω κάτι γι' αυτό;
Θα στείλετε email στο service της siemens με κοινοποίηση στον συνήγορο του καταναλωτή και θα ζητήσετε αντίγραφο της απόδειξης.
Εκείνοι θα υποχρεωθούν να σας απαντήσουν και να κοινοποιήσουν την απάντησή τους και αυτοί με την σειρά τους στον συνήγορο του καταναλωτή.
Έτσι θα υποχρεωθούν να σας δώσουν αντίγραφο της απόδειξης. Στην αντίθετη περίπτωση θα πρέπει να αιτιολογήσουν την άρνησή τους.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.335
Reaction score
93.996
Θα στείλετε email στο service της siemens με κοινοποίηση στον συνήγορο του καταναλωτή και θα ζητήσετε αντίγραφο της απόδειξης.
Εκείνοι θα υποχρεωθούν να σας απαντήσουν και να κοινοποιήσουν την απάντησή τους και αυτοί με την σειρά τους στον συνήγορο του καταναλωτή.
Έτσι θα υποχρεωθούν να σας δώσουν αντίγραφο της απόδειξης. Στην αντίθετη περίπτωση θα πρέπει να αιτιολογήσουν την άρνησή τους.
Done. :thumbsup:
 

Μηνύματα
15.065
Reaction score
20.851
Επιτηρητης φάσης και ουδέτερου
Ελέγχει για υπέρ/υποταση και για απώλεια ουδέτερου και ρίχνει γενικο.

Δεν έχω ούτε εγώ αλλά με το είπανε και τελικά έχουν δικιο.
Είναι απαραίτητος (μέσα στο σκ θα εγκατασταθει)
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.687
Μηνύματα
2.869.964
Members
37.945
Νεότερο μέλος
konstantinos2k
Top