Βοήθεια για αγορά Subwoofer

Μηνύματα
35
Reaction score
1
Καλημέρα. Ναι, μόνο τα sub.
Ερωτηση, επειδη υπαρχει και ενα γατι στον χωρο, σκεφτομαι μηπως το βρω καμια μερα να εχει δοκιμασει τα νυχια του στο ηχοπερατο υφασμα και προχωρησει και προς τα σαμπ, θα μπορουσα να βαλω ενα διατρητο πλεγμα, πχ σαν τα παρακατω? Σκεφτομαι σαμπ ειναι, δε θα εχει κανενα θεμα, αρκει να φροντισω η κατασκευη να μη συντονιζει

1694935354074.png
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.519
Reaction score
5.705
Καλημέρα. Ναι, μόνο τα sub.
Ερωτηση, επειδη υπαρχει και ενα γατι στον χωρο, σκεφτομαι μηπως το βρω καμια μερα να εχει δοκιμασει τα νυχια του στο ηχοπερατο υφασμα και προχωρησει και προς τα σαμπ, θα μπορουσα να βαλω ενα διατρητο πλεγμα, πχ σαν τα παρακατω? Σκεφτομαι σαμπ ειναι, δε θα εχει κανενα θεμα, αρκει να φροντισω η κατασκευη να μη συντονιζει

View attachment 305800
Ναι, και μεταλλικό πλέγμα σαν αυτό που δείχνεις να βάλεις δεν θα αλλάξει κάτι ηχητικά στα sub.
 


billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.519
Reaction score
5.705
Εδώ υπάρχει θέμα δυστυχώς.
Αν βάλεις παρόμοιο μεταλλικό grille όπως το παραπάνω, θα έχεις αλλαγές στον ήχο, ειδικά στις υψηλές συχνότητες.

Για προστασία από παιδιά και γατιά... το πολύ να βάλεις διπλή σίτα (ακουστικά ηχοπερατή εννοείται), είτε να κάνεις πατέντα και να απομακρύνεις λίγο την μαμίσια σίτα από το ηχείο ώστε αν μπει χέρι να μην φτάσει dust caps, κλπ εύκολα.
Other than that... τα κλασικά, ψηλά τα ηχεία μέχρι τα παιδιά να μεγαλώσουν, κλπ κλπ :D
 

Μηνύματα
3.121
Reaction score
10.325
Καλημέρα. Ναι, μόνο τα sub.
Ερωτηση, επειδη υπαρχει και ενα γατι στον χωρο, σκεφτομαι μηπως το βρω καμια μερα να εχει δοκιμασει τα νυχια του στο ηχοπερατο υφασμα και προχωρησει και προς τα σαμπ, θα μπορουσα να βαλω ενα διατρητο πλεγμα, πχ σαν τα παρακατω? Σκεφτομαι σαμπ ειναι, δε θα εχει κανενα θεμα, αρκει να φροντισω η κατασκευη να μη συντονιζει

View attachment 305800
Αναζήτησε φωτογραφίες στο Ίντερνετ απο Σαμπ που έχουν Μεταλλικό πλέγμα για να δεις τι είδος να επιλέξεις και σε τι απόσταση απο τη μπαφλα.
Έχει και έτοιμα για να μη παιδεύεσαι ανάλογα με τις ίντσες του γούφερ σε πολύ προσιτές τιμές ~5 ευρώ είχα πάρει για 18’’
 


Μηνύματα
35
Reaction score
1
Εδώ υπάρχει θέμα δυστυχώς.
Αν βάλεις παρόμοιο μεταλλικό grille όπως το παραπάνω, θα έχεις αλλαγές στον ήχο, ειδικά στις υψηλές συχνότητες.
Στις υψηλες? Τα σαμπ θα βαλω μεσα? 'Η μηπως αναφερεσαι στα υπολοιπα ηχεια?

Αναζήτησε φωτογραφίες στο Ίντερνετ απο Σαμπ που έχουν Μεταλλικό πλέγμα για να δεις τι είδος να επιλέξεις και σε τι απόσταση απο τη μπαφλα.
Έχει και έτοιμα για να μη παιδεύεσαι ανάλογα με τις ίντσες του γούφερ σε πολύ προσιτές τιμές ~5 ευρώ είχα πάρει για 18’’
Ειδα και αυτο που ειναι ξυλινο. Μηπως ειναι καλυτερο?

1694948797216.png


Stop, Trojan, Again, Durex και αν τίποτα από αυτά δεν έχει αποτέλεσμα, ο Ηρώδης. :roflmao:
δεν ειμαι γατος... γατί φοβαμαι!
 

Μηνύματα
3.121
Reaction score
10.325
Αναζήτησε φωτογραφίες στο Ίντερνετ απο Σαμπ που έχουν Μεταλλικό πλέγμα για να δεις τι είδος να επιλέξεις και σε τι απόσταση απο τη μπαφλα.
Έχει και έτοιμα για να μη παιδεύεσαι ανάλογα με τις ίντσες του γούφερ σε πολύ προσιτές τιμές ~5 ευρώ είχα πάρει για 18’’
Εγώ αυτά είχα πάρει 18’’
IMG_1134.jpeg
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.519
Reaction score
5.705
Στις υψηλες? Τα σαμπ θα βαλω μεσα? 'Η μηπως αναφερεσαι στα υπολοιπα ηχεια?



Ειδα και αυτο που ειναι ξυλινο. Μηπως ειναι καλυτερο?

View attachment 305805



δεν ειμαι γατος... γατί φοβαμαι!
Στο μήνυμα του Σταύρου πήγαινε αυτό (για ηχεία δηλαδή, όχι για sub).

Και αυτό που δείχνεις τώρα οκ θα είναι, αρκεί να γίνει σωστή κατασκευή και τοποθέτηση/συναρμογή για να μην τρίζει :D
 

Μηνύματα
35
Reaction score
1
Stop, Trojan, Again, Durex και αν τίποτα από αυτά δεν έχει αποτέλεσμα, ο Ηρώδης. :roflmao:
Με νυχια και με δοντια το παλευω :lol:

Εγώ αυτά είχα πάρει 18’’
View attachment 305806
Δεν καταλαβα ακριβως, αυτο ειναι ανταλλακτικο για σαμπ που ερχονται με τετοιο πλεγμα προστασιας? Δεν πρεπει, ομως, να ταιριαζει με τις τρυπες που εχει το σαμπ για το πλεγμα?
Ή εννοεις να φτιαξω το επιπλο ετσι ωστε να εχει και μπροστα mdf και μια τρυπα κομμενη στη διασταση αυτου του πλεγματος?
 

Μηνύματα
3.121
Reaction score
10.325
Με νυχια και με δοντια το παλευω :lol:



Δεν καταλαβα ακριβως, αυτο ειναι ανταλλακτικο για σαμπ που ερχονται με τετοιο πλεγμα προστασιας? Δεν πρεπει, ομως, να ταιριαζει με τις τρυπες που εχει το σαμπ για το πλεγμα?
Ή εννοεις να φτιαξω το επιπλο ετσι ωστε να εχει και μπροστα mdf και μια τρυπα κομμενη στη διασταση αυτου του πλεγματος?
Έχω diy σαμπ και γάτα και τα πηρα για προστασία , αλλά το γατουδι μου είναι μια … κυρία , δεν τα πλησιάζει καν. Οπότε ακόμα δεν τάβαλα.
 

Μηνύματα
35
Reaction score
1
Έχω diy σαμπ και γάτα και τα πηρα για προστασία , αλλά το γατουδι μου είναι μια … κυρία , δεν τα πλησιάζει καν. Οπότε ακόμα δεν τάβαλα.
καταλαβα..! Άρα η πρόταση σου είναι το έπιπλο που στεγάζει το σαμπ να φτιαχτει σαν diy sub!
 

Μηνύματα
3.121
Reaction score
10.325
καταλαβα..! Άρα η πρόταση σου είναι το έπιπλο που στεγάζει το σαμπ να φτιαχτει σαν diy sub!
Όχι
Εγώ έχω φτιάξει 2 dual opposed subwoofer 12’’.
Δεν είναι έπιπλο σαν αυτό της φωτό.
απλα λεω πως μπορώ να προστατεύσω τα γουφερ
IMG_3692.jpeg
 

Μηνύματα
35
Reaction score
1
Πολυ ωραια δουλεια!
ερωτηση.. για να μπορεσω να χρησιμοποιησω το πλεγμα που αναφερεις, θα πρεπει το επιπλο που θα φτιαξω μπροστα αφενος να εχει ξυλο, αφετερου να εχει cut-out για να μπει το πλεγμα. Σωστα?
 

Μηνύματα
3.121
Reaction score
10.325
Πολυ ωραια δουλεια!
ερωτηση.. για να μπορεσω να χρησιμοποιησω το πλεγμα που αναφερεις, θα πρεπει το επιπλο που θα φτιαξω μπροστα αφενος να εχει ξυλο, αφετερου να εχει cut-out για να μπει το πλεγμα. Σωστα?
Ε λογικά κάποια μορφή ξύλου θα υπάρχει , όπως σε όλα τα ηχεία (99%)
Εγώ θα τοποθετούσα τα προστατευτικά που ανέβασα , χρησιμοποιώντας ,ως αποστάτες απο το γουφερ, τμήματα 2 εκ απο κυλινδρακια θερμικής μαύρης σιλικόνης και βίδες μαύρες.
το υλικό των σαμπ που βλέπεις είναι κόντρα πλακάζ επενδεδυμένο.
 

Μηνύματα
35
Reaction score
1
Ε λογικά κάποια μορφή ξύλου θα υπάρχει , όπως σε όλα τα ηχεία (99%)
Εγώ θα τοποθετούσα τα προστατευτικά που ανέβασα , χρησιμοποιώντας ,ως αποστάτες απο το γουφερ, τμήματα 2 εκ απο κυλινδρακια θερμικής μαύρης σιλικόνης και βίδες μαύρες.
το υλικό των σαμπ που βλέπεις είναι κόντρα πλακάζ επενδεδυμένο.
μιας και αναφερεις το κοντρα πλακε... ειναι προτιμοτερο σε σχεση με mdf για τη χρηση που το προοριζω?

Και αλλη μια ερωτηση, ο θαλαμος του επιπλου στον οποιο θα τοποθετηθει το sub, μηπως πρεπει να εχει καποιο περιθωριο ετσι ωστε να τοποθετησω και εσωτερικο επενδυση ηχοαπορροφητικου υλικου? Ή δε χρειαζεται?
 

Μηνύματα
3.121
Reaction score
10.325
μιας και αναφερεις το κοντρα πλακε... ειναι προτιμοτερο σε σχεση με mdf για τη χρηση που το προοριζω?

Και αλλη μια ερωτηση, ο θαλαμος του επιπλου στον οποιο θα τοποθετηθει το sub, μηπως πρεπει να εχει καποιο περιθωριο ετσι ωστε να τοποθετησω και εσωτερικο επενδυση ηχοαπορροφητικου υλικου? Ή δε χρειαζεται?
Εγώ θεωρώ ότι το κόντρα πλακαζ (30χλστ), είναι καλύτερο , απλά είναι ακριβότερο και πιο σκληρό, άκαμπτο και άρα πιο δύσκολο να δουλευτεί. Το συγκεκριμένο δεν ήθελε καν βαψιμο.
Στη δικιά μου περίπτωση ο μελετητής δεν ήθελε κανένα ηχοαπορροφητικό υλικό και το κάθε γουφερ είχε το δικό του sealed χώρο.
IMG_3487.jpeg
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.094
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top