Βοήθεια για δικάναλο σύστημα

Μηνύματα
17
Reaction score
8
Χαμένος στις χιλιάδες απόψεις, παρουσιάσεις και ιδέες μέσα forum εδω κ λίγες εβδομάδες προσπαθώ να βρω απαντήσεις σε κάποια ερωτήματα...

Καταρχήν ο στόχος : να δημιουργήσω ένα δικαναλο σύστημα για ακροάσεις μουσικής (jazz, rock, κ λιγο απ'ολα). Λίγο καλύτερα απο ότι μπορώ να ακούσω με το τωρινό σύστημα.

Τα δεδομένα : ηχεία (5.1 της monitor audio silver, με 2 x rs6), ένας avr (Pioneer lx71), για πηγές ένα htpc και ένα streamer Pi3 με volumio, και ο χώρος (4x8m σαλόνι, 3.7μ η απόσταση τω 2 ηχείων και 3μ η απόσταση των ηχείων από την θέση ακρόασης... αα και με πολλές τζαμαρίες).
Τα προβληματα: θέσεις ηχείων (δεν αλλάζουν, waf), budget (500-700€).

Και τώρα τα ερωτήματα :
Αξίζει να μπλέξω? (έχοντας σαν δεδομένα τους περιορισμούς)
Αν ναι, τι έχει προτεραιότητα:
Α. room correction με μικρόφωνο κ software
B. 2καναλος ενισχυτής (σαν τελικός μαζί με τον avr σε πρώτη φάση)
Γ. Ένα φτηνό αξιοπρεπές DAC

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 



Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.384
Reaction score
79.495
To Rew θα ήταν ματαιος κόπος? (το mcacc προφανώς κ δεν κανει κ πολλά)
Δεν ξέρω τις δυνατότητες ισοστάθμισης του Pioneer, φοβάμαι θα ειναι περιορισμένες.

Το προβλημα είναι πως το τρίγωνο είναι λάθος με μεγάλο άνοιγμα των ηχείων, τα ηχεία πολυ μακρυά απο εσένα για το μέγεθος τους (δυο εξάρια είπες έχουν?), τζαμαρίες, και το μπατζετ μικρό.

Μάζεψε περισσότερα, και πάρε εναν σύγχρονο AV με καλύτερη ισοστάθμιση.

Μεχρι τοτε, αν παίζεις απο υπολογιστή ισως να μπορείς να κανεις κάποια παρηγορητικά μέσω software των διάφορων players.
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
1. Κουρτίνες στις τζαμαρίες.
2. Κλέψε λίγο και φέρε τα ηχεία πιο κοντά μεταξύ τους.
3. Μια μέτρηση με μικρόφωνο και διόρθωση με software υπολογιστή (για τις ακροάσεις από υπολογιστή) δεν είναι ποτέ μια κακή ιδέα. Βασικά είναι πάρα πολύ καλή ιδέα.
 

Μηνύματα
17
Reaction score
8
1. Κουρτίνες στις τζαμαρίες.
2. Κλέψε λίγο και φέρε τα ηχεία πιο κοντά μεταξύ τους.
3. Μια μέτρηση με μικρόφωνο και διόρθωση με software υπολογιστή (για τις ακροάσεις από υπολογιστή) δεν είναι ποτέ μια κακή ιδέα. Βασικά είναι πάρα πολύ καλή ιδέα.
Κουρτίνες κάποια στιγμή θα μπουν
Τα ηχεία πάνω από 20-30cm δεν γίνεται να κλέψω
Το μικρόφωνο είναι μάλλον το επόμενο βήμα... Να έχω κάτι να ασχολούμαι για τα επόμενα... χρόνια 🤯
Σας ευχαριστώ ολους
 


Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Κουρτίνες κάποια στιγμή θα μπουν
Τα ηχεία πάνω από 20-30cm δεν γίνεται να κλέψω
Το μικρόφωνο είναι μάλλον το επόμενο βήμα... Να έχω κάτι να ασχολούμαι για τα επόμενα... χρόνια 🤯
Σας ευχαριστώ ολους
Αντε και πηρες μικροφωνο...
Αντε και εμαθες να μετρας...
Αντε και ειδες τα αποτελεσματα...
Μετα τι κανεις;
 

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Αντε και πηρες μικροφωνο...
Αντε και εμαθες να μετρας...
Αντε και ειδες τα αποτελεσματα...
Μετα τι κανεις;
"Βλέποντας και κάνοντας". Είναι πιο σωστό από το "κάνοντας στα τυφλά" που κάνουμε οι περισσότεροι.
 


Μηνύματα
3.090
Reaction score
8.866
Καλήμερα φίλε geo02003,
Θα ξεκινήσω από τον ενισχυτή που είναι η πηγή ενός συστήματος, έχεις τον Pioneer lx71 οποίος για την εποχή του 2008 δεν είναι κακός ήταν ένα μοντέλο κατώτερο από τον lx81 7.1 surround 7X180w στα 6 Ω τον έχω ακούσει με κάτι Klipsch και έπαιζε καλά, και σε στέρεο και πολυκάναλο.
Φοβάμαι ότι αν πάρεις κάποιον καινούργιο θα κερδίσεις καλύτερη ισοστάθμιση αλλά ο ήχος γίνεται πολύ ψηφιακός εκτός αν πληρώσεις αρκετά λεφτά για ένα καλύτερο μοντέλο.
Τώρα στο θέμα δικάναλου ήχου δεν γνωρίζω πως θέλεις να ακούς τη μουσική σου αν δε είσαι πολύ απαιτητικός παίρνεις ένα cd player π.χ marantz cd6006 και είσαι ΟΚ η ένα bluray player universal λίγο πιο ακριβό αν βρεις μεταχειρισμένο ακόμα καλύτερα.
Αν θέλεις να ακούς σε μεγάλες στάθμες ίσως χρειαστείς ένα δικάναλο τελικό.
 

Μηνύματα
17
Reaction score
8
Για πηγή έχω το pc και ένα raspberry (tidal, flac/DSD όπου βρω κλπ).
Οποτε δεν με νοιάζει τόσο να πάρω πηγή όσο καλύτερη ενισχυση των MA rs6.
Αν έχω καταλάβει καλά ενώ είναι εύκολα (6ohms) για να παίξουν καλά θέλουν πολλά watt.
Ο Pioneer για τα χρόνια του είναι θαυμάσιος αλλά καταλαβαίνω ότι (ή φανταζομαι) ότι χρειάζεται κάτι παραπάνω για αποδοσουν (ειδικά στις χαμηλές) τα ηχεία αυτά που μπορούν.
Οπότε μάλλον θα ξεκινήσω με ένα Mic και το rew (φίλτρα σε PC και στο pi3b), μετά αν βρω κάνα τελικό με πολλά watt σε καμία αγγελία (και να κάνω τον pioneer μόνο σαν προ) ... Και τέλος ένα dac για να βγάλω τελειως από την εξίσωση μουσικής τον pioneer.
 

Μηνύματα
3.090
Reaction score
8.866
Άρα από ότι καταλαβαίνω δε ψάχνεις για ποιοτική μουσική αλλά για πιο δυνατή, γιατί από pc και από κινητά δεν ακούς καλή μουσική.
Εγώ μετά από κάποιες αλλαγές που έκανα έχω για τέτοιου είδος μουσικής εννοώ (spotify - αρχεία με flac - mp3 -dsd) έχω ένα Pioneer n-70a και για cd - sacd ένα Oppo 95 και είμαι πολύ ικανοποιημένος.
 



Μηνύματα
17
Reaction score
8
Μάλλον εννοεί ότι το pc ή ενα αντίστοιχο streamer μπορεί να παίξει ποιοτική μουσική (υπό προϋποθέσεις).
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Ένα pc μπορεί να βγάλει άριστης ποιότητας ψηφιακό ήχο για να τροφοδοτήσει τον ενισχυτή Pioneer lx71 με ψηφιακό σήμα.
Από εκεί και μετά το δυνατά δεν εξαρτάται καθόλου από το pc ή το streamer.
 

Μηνύματα
3.090
Reaction score
8.866
Θέλεις να μου πεις ότι ένα Pc με ένα ξεχωριστό Hi-Fi μηχάνημα έχει τον ίδιο ήχο ψηφιακά άσχετα τι Dac φοράει το καθένα.
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Μα όταν παίρνεις ψηφιακό ήχο από το pc σου, δεν χρησιμοποιείς κανένα DAC που έχει το pc (της κάρτας ήχου του εννοώ). Χρησιμοποιείς το DAC της αρεσκείας σου σαν ξεχωριστό μηχάνημα ή το ενσωματωμένο στον ενισχυτή σου (αν έχει).
 

Μηνύματα
3.090
Reaction score
8.866
Αυτό προσπαθώ να εξηγήσω εγώ είναι ότι όσο καλύτερο σήμα audio ψηφιακό η αναλογικό στείλεις στον ενισχυτή τόσο καλύτερα θα αποδώσει τον ήχο στα ηχεία μας ανεξάρτητα τη ενισχυτή έχουμε ...... δε το λέω καλά ....... έχεις κάνει κάποιο τεστ και δεν έχεις ακούσει διαφορά ?
Η άποψη μου είναι ότι από κάρτα ήχου PC να βγει άριστη ποιότητα ήχου σε σύγκριση με ένα καλό μηχάνημα για audio δε γίνεται.
Τώρα geo02003 αφού ακούς από PC άλλαξε τη κάρτα ήχου με μεγαλύτερη δειγματοληψία η καινούργιο ενισχυτή.
 


Staff online

  • n_olympios
    Μαντιναδόρος!
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.612
Μηνύματα
2.868.036
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top