Βοήθεια για δικάναλο σύστημα

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Αυτή η πρόταση δε βγάζει νόημα.
Φυσικά και βγάζει νόημα. Αυτό ακριβώς που είπε δηλαδή.
Τι ακριβώς δεν κατάλαβες;
Βέβαια και όλα αυτά είναι συνάρτηση των απαιτήσεων που έχει ο κάθε ένας.
Όλα παίζουν. Και ένα γραμμόφωνο βγάζει ήχο. Το θέμα είναι πως παίζουν.
 


Μηνύματα
16
Reaction score
8
Προφανως και δεν χρησιμοποιώ το DAC που υπάρχει στο PC... το PC τωρα συνδέεται με HDMI στον AVR ενώ στο μέλλον με USB σε ενα εξωτερικο DAC (ερωτιμάτικό τι αποτέλεσμα θα εχει ενα συγχρονο DAC σε σχεση με το DAC του Pioneer δεκαετίας).
Επιπλέον επειδή το PC μπορει να εχει κάποιο "θόρυβο" απο ανεμιστηράκια, κάρτες γραφικών, κλπ, είπα να στήσω και το raspberry (που μάλλον δεν εχει καμια διαφορα)
Εν συντομία λοιπόν, θέλω να ακούσω όσο ποιτικότερα γίνεται από τις ψηφιακές πηγές που έχω, σε μέτριες εντάσεις και έχοντας πάντοτε σαν βάση την συνάρτηση ποιότητας / κόστους
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Νόημα βγάζει, αλλά είναι λανθασμένη άποψη.
Μια χαρά σωστή είναι. Και εγώ πισι έχω σαν βασική πηγή που πάει σε ντακ μεγάλης κατηγορίας αλλά τα ελαττώματα που έχει ο υπολογιστής είναι γνωστά. Στην ουσία μιλάμε για ένα περιβάλλον που πηγάζουν όλων των ειδών οι φασαρίες και βρωμιές στο ρεύμα.
Για πάρτε ένα σοβαρό streamer με γραμμική τροφοδοσία και κάντε ένα τεστ ΑΒ σε τιντάλ ή σποτιφάι στο ίδιο ντακ και εκεί θα δείτε γλέντια :biggrin:
Βάζω ταινία προς το παρόν και θα επανέλθω:)
 

Μηνύματα
298
Reaction score
831
Απο προσωπικη εμπειρα, αναπαραγοντας τα ιδια αρχεια μεσω λαπτοπ απο τη μια, και μεσω του Antipodes DS Music Server απο την αλλη, με ρουν και στις δυο περιπτωσεις,ο ηχος του σερβερ ηταν κλασεις ανωτερος.
 

Auditory

Επαγγελματίας
Μηνύματα
521
Reaction score
671
Χαμένος στις χιλιάδες απόψεις, παρουσιάσεις και ιδέες μέσα forum εδω κ λίγες εβδομάδες προσπαθώ να βρω απαντήσεις σε κάποια ερωτήματα...

Καταρχήν ο στόχος : να δημιουργήσω ένα δικαναλο σύστημα για ακροάσεις μουσικής (jazz, rock, κ λιγο απ'ολα). Λίγο καλύτερα απο ότι μπορώ να ακούσω με το τωρινό σύστημα.

Τα δεδομένα : ηχεία (5.1 της monitor audio silver, με 2 x rs6), ένας avr (Pioneer lx71), για πηγές ένα htpc και ένα streamer Pi3 με volumio, και ο χώρος (4x8m σαλόνι, 3.7μ η απόσταση τω 2 ηχείων και 3μ η απόσταση των ηχείων από την θέση ακρόασης... αα και με πολλές τζαμαρίες).
Τα προβληματα: θέσεις ηχείων (δεν αλλάζουν, waf), budget (500-700€).

Και τώρα τα ερωτήματα :
Αξίζει να μπλέξω? (έχοντας σαν δεδομένα τους περιορισμούς)
Αν ναι, τι έχει προτεραιότητα:
Α. room correction με μικρόφωνο κ software
B. 2καναλος ενισχυτής (σαν τελικός μαζί με τον avr σε πρώτη φάση)
Γ. Ένα φτηνό αξιοπρεπές DAC

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Πιστεύω πως το σύστημά σου είναι μια χαρά!
Σε δικάναλο πρόγραμμα ο ενισχυτής έχει τη δυνατότητα διέγερσης των ηχείων σου. Το να βάλεις κάποιον άλλο, σε αυτή την κατηγορία τιμής που εξετάζεις, δε θα κάνει τη διαφορά. Θα αλλάξεις χαρακτήρα, γιατί θα είναι άλλο μηχάνημα, αλλά δε θα κερδίσεις πολλά, ίσως και τίποτα...
Προσπάθησε να φέρεις, μεταξύ τους, σε μικρότερη απόσταση τα ηχεία και σε συνδυασμό με το σύστημα MCACC θα πετύχεις το επιθυμητό αποτέλεσμα
 

Μηνύματα
16
Reaction score
8
Πιστεύω πως το σύστημά σου είναι μια χαρά!
Σε δικάναλο πρόγραμμα ο ενισχυτής έχει τη δυνατότητα διέγερσης των ηχείων σου. Το να βάλεις κάποιον άλλο, σε αυτή την κατηγορία τιμής που εξετάζεις, δε θα κάνει τη διαφορά. Θα αλλάξεις χαρακτήρα, γιατί θα είναι άλλο μηχάνημα, αλλά δε θα κερδίσεις πολλά, ίσως και τίποτα...
Προσπάθησε να φέρεις, μεταξύ τους, σε μικρότερη απόσταση τα ηχεία και σε συνδυασμό με το σύστημα MCACC θα πετύχεις το επιθυμητό αποτέλεσμα
Έχω βρει κάποιους 2καναλους (πιο παλιούς) με 180-250w στα 6ohm σε αυτά τα λεφτά.
Δεν θα ειναι μια αναβάθμιση σε σχέση με τα clas d ενισχυτικά του Pioneer?
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.589
Μηνύματα
2.865.087
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top