Βοήθεια για σωστή τοποθέτηση 2 sub . .

Μηνύματα
13
Reaction score
11
Καλησπέρα . .

Επειδή δεν έχω μεγάλη εμπειρία με το άθλημα αυτό , θα ήθελα την βοήθεια σας για την σωστή τοποθέτηση των 2
sub Sb 1000 πού έχω σε ένα σύστημα 5.2.2 . .

Παραθέτω ένα σχεδιάγραμμα με τον χώρο μου ( σαλόνι-κουζίνα ) . .

( Ξέρω ότι δεν προτίθεται για σωστή χρήση του αλλά θα πορευτούμε με αυτό , αλλαγές χώρου και θέσεις δυστυχώς δεν μπορούν να γίνουν ) . .

IMG_2685.jpg




Έβαλα το ένα sub σε 5 διαφορετικές θέσης και πήρα τα εξής αποτελέσματα . .

( Δεν έχω minidsp - umik 1 για να πάρω σωστές μετρήσεις ) . . Ενισχυτή έχω τον Denon 2600 ( Audyssey XT ) . .


Θέση SW 1 :
IMG_2679.PNG
Θέση SW 2 :
IMG_2681.PNG
Θέση SW 3 :
IMG_2682.PNG




Θέση SW 4 :
IMG_2683.PNG
Θέση SW 5 :
IMG_2684.PNG




Με βάση τα αποτελέσματα και το σχεδιάγραμμα σε ποιες θέσεις θα βάζατε εσείς τα 2 sub ????
 

Μηνύματα
3.066
Reaction score
8.808
Καλησπέρα σου,
Επειδή εγώ προσπάθησα να ανοίξω τις φώτο που έβαλες αλλά είναι πάρα πολύ μικρές ούτε με 10 ματομπούκαλα δε τις βλέπω θα μπορούσες να τις βάλεις πιο μεγάλες.
Ευχαριστώ.
 

Μηνύματα
13
Reaction score
11
Καλησπέρα . .

Επειδή δεν έχω μεγάλη εμπειρία με το άθλημα αυτό , θα ήθελα την βοήθεια σας για την σωστή τοποθέτηση των 2 sub Sb 1000 πού έχω σε ένα σύστημα 5.2.2 . .

Παραθέτω ένα σχεδιάγραμμα με τον χώρο μου ( σαλόνι-κουζίνα ) . .

( Ξέρω ότι δεν προτίθεται για σωστή χρήση του αλλά θα πορευτούμε με αυτό , αλλαγές χώρου και θέσεις δυστυχώς δεν μπορούν να γίνουν ) . .





Έβαλα το ένα sub σε 5 διαφορετικές θέσης και πήρα τα εξής αποτελέσματα . .

( Δεν έχω minidsp - umik 1 για να πάρω σωστές μετρήσεις ) . . Ενισχυτή έχω τον Denon 2600 ( Audyssey XT ) . .


Θέση SW 1 :
IMG_2679.PNG
Θέση SW 2 :
IMG_2681.PNG
Θέση SW 3 :
IMG_2682.PNG




Θέση SW 4 :
IMG_2683.PNG

Θέση SW 5 :
IMG_2684.PNG




Με βάση τα αποτελέσματα και το σχεδιάγραμμα σε ποιες θέσεις θα βάζατε εσείς τα 2 sub ????
 
Last edited:




Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.218
Reaction score
78.821
2 και 5
Ελπίζω να εχεις μεγάλα ηχεία, γιατί αλλιώς θα πρέπει να βάλεις το κρος ψηλά και θα ακούς το μπασο να έρχεται απο αριστερά
 

Μηνύματα
3.066
Reaction score
8.808
και εγώ στο 2 και στο 5 καταλήγω γιατί έχουν τις λιγότερες διακυμάνσεις,
θα ήθελα να μάθω ποιες είναι οι τοποθετήσεις των σαμπ στις 2 και 5 θέσεις.
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.477
Reaction score
37.508
Μισό μέτρο πιο μπροστά ο καναπές έρχεται ή θα πέσει παντοφλιά;
κατω απο τη τιβι και πισω απο το καναπε.. πιασε κοκκινο :)
στην αναγκη ταβανι ισως..πανω απο τον καναπε...
ή λυση με 3 υπογουφερ sw3+sw4
ή και τα 2 κατω απο τη τιβι.. :/
σπαζοκεφαλια λιγο..
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.477
Reaction score
37.508
Θα αλλάξουν πολλά στην απόκριση αν παει μισό μέτρο μπροστά.
και με τα left-right καναλια..οχι μονο subwoofer..
με πλατη στο τοιχο δεν μπορω να ακουσω κατι εκτος απο nearfield-ακομα και εγω που δεν με πολυενδιαφερει.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.028
Reaction score
124.482
2&5 φαίνονται καλύτερα, μα είναι λάθος.

Βάλτα στις θέσεις 3&4, δηλαδή δεξιά κι αριστερά του καναπέ που θα κάθεσαι.

Δεν νομίζω πως θα πάρεις καλύτερο αποτέλεσμα οπουδήποτε αλλού.

Η επόμενη επιλογή, θα ήταν 1&2. Αλλά θα προτιμήσεις την 3&4, πάω και στοίχημα.
 

Μηνύματα
13
Reaction score
11
2&5 φαίνονται καλύτερα, μα είναι λάθος.

Βάλτα στις θέσεις 3&4, δηλαδή δεξιά κι αριστερά του καναπέ που θα κάθεσαι.

Δεν νομίζω πως θα πάρεις καλύτερο αποτέλεσμα οπουδήποτε αλλού.

Η επόμενη επιλογή, θα ήταν 1&2. Αλλά θα προτιμήσεις την 3&4, πάω και στοίχημα.

Θα πάρω μετρήσεις και θα επανέλθω . .
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Δοκιμασε και συνδιασμους ζευγη με ισοσταθμιση ,μην ξεχνας βλεπεις μονο αποκριση συνχοτητας .
Οποτε χρονοι,κατευθυνση και αισθηση δεν απεικονιζονται ξεκαθαρα σε αυτην ...
Εγω σε καθε περιπτωση δε θα αλλαζα την ν2 ...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.028
Reaction score
124.482
Προφανώς δε μπορείς να πάρεις όσες μετρήσεις χρειάζεται, οπότε η αξιολόγηση είναι ολίγον τι "επιφανειακή".

Είναι λάθος να συσχετίζεται η θέση των σαμπ μόνον με τη μέτρηση πλάτους, όπου βγαίνει καλύτερα μια απομακρυσμένη θέση τέρμα δεξιά, και να βάλεις τα 2 σαμπ δεξιά (όπως βλέπουμε το σχεδιάγραμμα) οπότε θα κάθεσαι και θα ακούς μπάσο από κει (μη νομίζεις πως δε θα έχεις αίσθηση κατεύθυνσης).

Τα σαμπ πρέπει να "δένουν" ομοιόμορφα με τους δορυφόρους, και να μην έχουν χαοτικές διαφορές απόστασης από δορυφόρο σε δορυφόρο, είναι αδύνατο να έχουν σωστό χρονισμό με όλους, τόσο με το δεξί όσο και με το αριστερό κυρίως κανάλι.

Η γνώμη μου είναι να συνδεθούν ως ένα σαμπ, παράλληλα, με κοινή διόρθωση, και να έχουν τον καλύτερο δυνατό χρονισμό με τα εμπρός ηχεία.

Η εγγύτητα στον καναπέ, θα σου δώσει και αίσθηση σε κρουστικους ήχους, που αλλιώς θα τη χάσεις, γιατί όλη η στάθμη θα είναι έμμεση, steady state, μια αλοιφή μπάσου χωρίς δυναμικά.

Σε steady state μετρήσεις θα δείχνουν καλύτερα εκείνες οι θέσεις που έχουν πιο καλά φορτωμένα τα boundaries (gain) μα η κρουστική απόκριση είναι σημαντικότερη και δε βασίζεται (δε μπορεί) στην έμμεση.

Στο χώρο σου, έχεις πολλά λάθη, προφανώς λόγω περιορισμών του κοινόχρηστου χώρου (σεβαστοί), μα το σημαντικότερο είναι η θέση του καναπέ, που είναι κολλητά στον πίσω τοίχο, το οποίο, πέραν της λάθος θέσης των πίσω ηχείων, οδηγεί σε αδυναμία σωστής τοποθέτησης των σαμπ, η οποία θα ήταν ένα κάτω από το κεντρικό ηχείο, και ένα πίσω από τον καναπέ, κέντρο και τα δύο σαμπ.

Οπότε, εφόσον οι περιορισμοί είναι πρακτικά αδύνατο να ξεπεραστούν, συμβιβαζόμαστε με το γεγονός και προσπαθούμε να βάλουμε τα (σχετικά αδύναμα) σαμπ έτσι, ώστε να πάρεις τη μέγιστη κρούση από αυτά, στη θέση ακρόασης, και να μη σέρνουν δεξιά ή αριστερά την αντιληπτή πηγή των χαμηλών.

Και ο,τι καταφέρει το σύστημα ισοσταθμισης. Μια χαρά θα τα καταφέρει, μη σκας. ;)

Τουλάχιστον, έτσι νομίζω.


ΥΓ. Αφού τελείωσα το ποστ μου, είδα αυτό του σοκο. Τα ίδια λέμε. ;)
 



Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Ορίστε και το σχεδιάγραμμα :

View attachment 197053
Τα κυκλικά σχήματα στο μέσον περίπου της διάστασης των 3 m αντιπροσωπεύουν υπάρχον τραπεζάκι:
Αν ισχύει κάτι τέτοιο θα ήταν δυνατή η διευθέτηση των sub κάτω από αυτό;
Εάν όχι,θα ήταν εφικτό με λίγη δημιουργική διάθεση να μετατρέπονταν τα sub σε τραπεζάκι;

Σε κάθε περίπτωση αναγκαία η προώθηση του καναπέ μακρύτερα από το οπίσθιο προς αυτόν τοίχωμα.

Σε steady state μετρήσεις θα δείχνουν καλύτερα εκείνες οι θέσεις που έχουν πιο καλά φορτωμένα τα boundaries (gain) μα η κρουστική απόκριση είναι σημαντικότερη και δε βασίζεται (δε μπορεί) στην έμμεση.

Στο χώρο σου, έχεις πολλά λάθη, προφανώς λόγω περιορισμών του κοινόχρηστου χώρου (σεβαστοί), μα το σημαντικότερο είναι η θέση του καναπέ, που είναι κολλητά στον πίσω τοίχο, το οποίο, πέραν της λάθος θέσης των πίσω ηχείων, οδηγεί σε αδυναμία σωστής τοποθέτησης των σαμπ, η οποία θα ήταν ένα κάτω από το κεντρικό ηχείο, και ένα πίσω από τον καναπέ, κέντρο και τα δύο σαμπ.

Οπότε, εφόσον οι περιορισμοί είναι πρακτικά αδύνατο να ξεπεραστούν, συμβιβαζόμαστε με το γεγονός και προσπαθούμε να βάλουμε τα (σχετικά αδύναμα) σαμπ έτσι, ώστε να πάρεις τη μέγιστη κρούση από αυτά, στη θέση ακρόασης, και να μη σέρνουν δεξιά ή αριστερά την αντιληπτή πηγή των χαμηλών.

Και ο,τι καταφέρει το σύστημα ισοσταθμισης. Μια χαρά θα τα καταφέρει, μη σκας. ;)

Τουλάχιστον, έτσι νομίζω.
Η απόκριση σταθεράς κατάστασης (με σήμα ροζ θόρυβο) μας δείχνει όμως ποιες τοποθεσίες θα ήταν εντελώς ακατάλληλες λόγω ακυρώσεων από ιδιορρυθμούς ή φαινόμενα SBIR.Κατ'επέκτασιν ποια διαρρύθμιση δεν θα έπρεπε ν'ανατεθεί σε επεξεργαστή προς διόρθωση... :wink:
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.190
Μηνύματα
2.855.566
Members
37.877
Νεότερο μέλος
grgstrts33
Top