Βοήθεια για τι ηχοσύστημα να πάρω

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Ναι και έχουν και πολύ καλά reviews αλλά παρα-είναι φθηνά για να τα προτείνουμε. Έχουμε κι ένα πρόσωπο στην κΕνωνία.
Το πρόβλημα που έχω εγώ μαζί τους είναι πως δεν μπορώ να τα βλέπω, είναι κακάσχημα (στα μάτια μου).
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Bianconero,
ποια είναι η απόσταση ακρόασης?
Ρωτώ γιατί είναι πολύ σημαντικό και 4 σελίδες τώρα δεν έχει αναφερθεί!
[DOUBLEPOST=1556745082][/DOUBLEPOST]Επίσης,μήπως να κοίταζες για κάποιον πολυκάναλο ενισχυτή για να πάρεις και το σύστημα ισσοστάθμισης που είναι και αυτό πολύ σημαντικό?
 


Μηνύματα
3.658
Reaction score
5.492
@Dimifoot Ελα να προστατεψεις τα μπιενταμπλουγιου :p γιατι τους την πέφτει άγρια ο κολλητός σου.

Περα απο την πλακα μοναδικο πλεονεκτημα για τα παθητικά εναντίον των ενεργών ειναι οτι υπαρχει μεγαλυτερη αγορα και ειναι ευκολοτερο να βρεις μια καλη ευκαιρία καθως και να τα πουλησεις αργοτερα .
 



Μηνύματα
3.658
Reaction score
5.492
Είναι πλεονέκτημα για κάποιο μεγάλο κοινό. Εδώ αν βάλεις να πουλήσεις τα kh310 και ένα ζευγάρι καβλωδια ροδίου ποιο πιστεύεις θα φύγει πρώτο; :D:p
 

Μηνύματα
22
Reaction score
9
Bianconero,
ποια είναι η απόσταση ακρόασης?
Ρωτώ γιατί είναι πολύ σημαντικό και 4 σελίδες τώρα δεν έχει αναφερθεί!
[DOUBLEPOST=1556745082][/DOUBLEPOST]Επίσης,μήπως να κοίταζες για κάποιον πολυκάναλο ενισχυτή για να πάρεις και το σύστημα ισσοστάθμισης που είναι και αυτό πολύ σημαντικό?
Καλησπέρα Timara,
Η απόσταση ακρόασης είναι κοντά στα δύο με τρία μέτρα.Ενισχυτη έκλεισα τελικά τον Tx-8250 Onkyo(τον βρήκα σε πολύ καλή τιμή).Τώρα τα ηχεία με έχουν ζορισει.Πολλες επιλογές και πολλές διαφορετικές απόψεις.
[DOUBLEPOST=1557138592][/DOUBLEPOST]
Καλησπέρα Timara,
Η απόσταση ακρόασης είναι κοντά στα δύο με τρία μέτρα.Ενισχυτη έκλεισα τελικά τον Tx-8250 Onkyo(τον βρήκα σε πολύ καλή τιμή).Τώρα τα ηχεία με έχουν ζορισει.Πολλες επιλογές και πολλές διαφορετικές απόψεις.
Πιο συγκεκριμένα αυτά που μου έχουν προταθεί είναι τα Dali zensor 3,monitor bronze,elac débute B2,Dali Oberon 3 αλλά φυσικά θα προσπαθήσω να ψάξω και να ακούσω κι αλλα
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Τα zensor παίζουν καλά και έχουν και 7άρι woofer.Είναι και φθηνά.
Τα oberon είναι πιο ακριβά.Καμμιά 200αριά € πάνω.
Τα bronze 2 είναι πιο ακριβά απ'τα zensor και με λίγο μικρότερο woofer.
Γενικά μιλώντας,το zensor 3 είναι ένα πολύ vfm ηχείο.
[DOUBLEPOST=1557147339][/DOUBLEPOST]Βάλε και sub,subs,ότι μπορείς και όποτε μπορείς.Δε θα το μετανιώσεις!
 

Μηνύματα
22
Reaction score
9
Τα zensor παίζουν καλά και έχουν και 7άρι woofer.Είναι και φθηνά.
Τα oberon είναι πιο ακριβά.Καμμιά 200αριά € πάνω.
Τα bronze 2 είναι πιο ακριβά απ'τα zensor και με λίγο μικρότερο woofer.
Γενικά μιλώντας,το zensor 3 είναι ένα πολύ vfm ηχείο.
[DOUBLEPOST=1557147339][/DOUBLEPOST]Βάλε και sub,subs,ότι μπορείς και όποτε μπορείς.Δε θα το μετανιώσεις!
απο sub εχεις κατι καλο να προτεινεις?
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Ο ενισχυτής που πήρες δεν κόβει τις χαμηλές από το σήμα προς τα ηχεία όταν συνδέεις sub.Άρα δεν τα αποφορτίζεις από το δύσκολο έως ακατόρθωτο ρόλο της αναπαραγωγής τους.Ειδικότερα σε υψηλές εντάσεις!
Προσωπικά,θα επέλεγα sub με hi level inputs αν οπωσδήποτε έπρεπε να κρατήσω αυτόν τον ενισχυτή.

sub-amp-connex.jpg

Η έξοδος των ηχείων του ενισχυτή πάει στους ακροδέκτες εισόδου του sub και από τους ακροδέκτες εξόδου του sub πας στα ηχεία.
Με το crossover knob επιλέγεις τη συχνότητα που από εκεί και πάνω θα στέλνεις στα ηχεία!
 

Μηνύματα
22
Reaction score
9
απο sub εχεις κατι καλο να προτεινεις?
Πρίν λίγο με πήραν τηλέφωνο και μου είπαν οτι ο ΤΧ-8250 θα αργήσει μέχρι τέλος του μήνα.Και μου πρότειναν τον ΤΧ-8270 πως θα είναι άμεσα διαθέσιμος και ότι είναι πολύ καλύτερος(100ε πιό ακριβός)αξίζει?ποιά είναι η γνώμη σου?η να περιμένω τον άλλον?
 


Μηνύματα
22
Reaction score
9
Απο τα χαρακτηριστικά του διαβασα οτι ειναι 25 watt ποιο δυνατος ανα καναλι.καλο ειναι,για 100 euro οκ.[/QUOTE

Αυτό σημαίνει οτι πρεπει να παρω μεγαλύτερα ηχεία;
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Πρίν λίγο με πήραν τηλέφωνο και μου είπαν οτι ο ΤΧ-8250 θα αργήσει μέχρι τέλος του μήνα.Και μου πρότειναν τον ΤΧ-8270 πως θα είναι άμεσα διαθέσιμος και ότι είναι πολύ καλύτερος(100ε πιό ακριβός)αξίζει?ποιά είναι η γνώμη σου?η να περιμένω τον άλλον?
Να πάρεις τον 8270 που έχει ένα υποτυπώδες σύστημα ισοστάθμισης,manual βέβαια αλλά έχει τουλάχιστον,και μπορεί να εφαρμόσει cross,αποστάσεις και level στα ηχεία,οπότε λόγω του cross που εφαρμόζεται μπορείς να χρησιμοποιήσεις οποιοδήποτε sub με είσοδο rca (lfe in).
[DOUBLEPOST=1557252602][/DOUBLEPOST]
Αυτό σημαίνει οτι πρεπει να παρω μεγαλύτερα ηχεία;
Όχι.Κάνουν αυτά που σου έχουν προταθεί!
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
5.558
Τα b&w τα nautilus φαίνονται θεσπεσια..και γενικά για τα b&w ακούω φοβερά λόγια..
Η b&w ειναι μια απο τις κορυφαιες εταιριες, αλλα οπως και σε καμια αλλη εταιρια δεν ειναι ολα τα ηχεια της καλα,εχει και καποια που ειναι μετρια. Στα χρηματα που θελεις να δωσεις τα dali που σου ειπαμε ειναι μια χαρα.
 

Μηνύματα
22
Reaction score
9
Η b&w ειναι μια απο τις κορυφαιες εταιριες, αλλα οπως και σε καμια αλλη εταιρια δεν ειναι ολα τα ηχεια της καλα,εχει και καποια που ειναι μετρια. Στα χρηματα που θελεις να δωσεις τα dali που σου ειπαμε ειναι μια χαρα.

σημερα ακουσα τα 301 bose και γενικα δε μπορω να πω πως εντυπωσιαστηκα.επειτα ακουσα τα elac τα οποια ηταν σαφως καλύτερα.τη παρασκευη εχουν σειρα τα dali..και ελπιζω να είναι τα πιο θελτικα λογω και τιμης βεβαιως βεβαιως
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
5.558
σημερα ακουσα τα 301 bose και γενικα δε μπορω να πω πως εντυπωσιαστηκα.επειτα ακουσα τα elac τα οποια ηταν σαφως καλύτερα.τη παρασκευη εχουν σειρα τα dali..και ελπιζω να είναι τα πιο θελτικα λογω και τιμης βεβαιως βεβαιως
Εχω αλλαξει 4 ζευγαρια bose, με ολα αυτα που εχω ακουσει πιστευω οτι εχεις πολυ καλυτερες επιλογες. Και η elac ειναι καλη εταιρια με ισορροποιμενο ηχο.Τι μουσικη ακους;
 

Μηνύματα
3.767
Reaction score
6.736
σημερα ακουσα τα 301 bose και γενικα δε μπορω να πω πως εντυπωσιαστηκα.επειτα ακουσα τα elac τα οποια ηταν σαφως καλύτερα.τη παρασκευη εχουν σειρα τα dali..και ελπιζω να είναι τα πιο θελτικα λογω και τιμης βεβαιως βεβαιως
Είναι ένας μπούσουλας αλλά αν δεν τα ακούσεις στον χώρο σου δεν βγάζεις σωστά συμπεράσματα.
 

Μηνύματα
22
Reaction score
9
Εχω αλλαξει 4 ζευγαρια bose, με ολα αυτα που εχω ακουσει πιστευω οτι εχεις πολυ καλυτερες επιλογες. Και η elac ειναι καλη εταιρια με ισορροποιμενο ηχο.Τι μουσικη ακους;

ακουω κλασσικη,τζαζ,και ελληνικη μουσικη 60-70
[DOUBLEPOST=1557261363][/DOUBLEPOST]
Είναι ένας μπούσουλας αλλά αν δεν τα ακούσεις στον χώρο σου δεν βγάζεις σωστά συμπεράσματα.

ναι ενδεχομένως να είναι έτσι..αλλα θα προσπαθήσω να ακούσω οσα περισσοτερα γινεται..και λογω Πάτρας η επιλογες οπως καταλαβαινετε ειναι καπως περιορισμενες..θα προσπαθησω να ανεβω αθηνα την αλλη εβδομαδα
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.553
Μηνύματα
2.864.094
Members
37.929
Νεότερο μέλος
stergiosgk
Top