Βοήθεια με ηχεία

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Αν θες να ακούσεις ηχεία πήγαινε με το ενισχυτάκι και άκου ότι υπάρχει διαθέσιμο, αλλά σε ξένο χώρο δεν έχει και πολύ νόημα (μόνο για την ιδέα ίσως).

Να μην είναι πολύ αναίσθητα κοίτα και από εκεί και πέρα.. :idk:

Το πόσα watt σηκώνουν (ψηλά) δεν σε απασχολεί (έχεις σοβαρότερα θέματα.. :roflmao:).

Τα Q στα πρότεινα σαν έσχατη λύση (είναι όπως πολλά της κατηγορίας αναίσθητα) γιατί έχουν καλή κατασκευή (στιβαρή καμπίνα) και αυτό ''ακούγεται''.
 

TGD

Μηνύματα
6.984
Reaction score
7.068
Σκεφτόμουν το Magnat Monitor 202. Αλλά είδα "παράδοση σε 1-3 μέρες" σημαίνει 240 ευρώ. Το 102 το έχω χρησιμοποιήσει και είναι πολύ φθηνό, αλλά με 4" δεν έχεις γούφερ, μιντρέιντζ είναι... Θα μπορούσε να συνδυαστεί με το μικρό sub της Magnat που έχει high level εισόδους, αλλά πάει κανά 500άρικο και για τα τρία συνολικά!

Κι αν πας στα 250 φτάνεις στο Fyne F300, ή Wharfdale Diamond 12, αλλά δεν ξέρω τι χρειάζονται από θέμα οδήγησης.

Σετάκι 2.1 της monoprice έχει; Ή δεν περνάνε τον Ατλαντικό;

Μεταχειρισμένα βρίσκονται. Είχα πουλήσει τρίδρομα Jamo ένα 100άρικο, κι απ' ότι είδα βρίσκεις αξιοπρεπή ηχεία σε αυτά τα χρήματα: Acoustic Energy Aegis One στα 130, Elac debut 2.0 στα 220. Πολλά καταστήματα έχουν, αν και σπάνια διαφημίζουν τα φτηνά μεταχειρισμένα στο σάιτ τους, μερικά τηλέφωνα θα βοηθήσουν.
 

gid

Μηνύματα
7.316
Reaction score
8.540
Αν πάει στα 250 παίρνει αυτό που φαίνεται να είναι σε προσφορά και καλύπτει το χώρο αρκετά καλά. Και του μένουν και 10Ε για καλώδια.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
H φτηνότερη σειρά των Magnat (supreme) νομίζω υστερεί αρκετά (από όσα έχω διαβάσει αριστερά - δεξια) από την λίγο ακριβότερη (Tempus).

Αν δεν ισχύει ακόμα καλύτερα.. ;)
 


Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Το λέω βρε παιδίμ' διότι θα προτιμούσα να πάρω ένα συμπαθητικό ηχείο σαν κατασκευή στα χρήματα που μπορώ με περιορισμό μεν στο εύρος αλλά σχετικά στιβαρό και αργότερα θα μπορούσα ίσως να προσθέσω με κάποιο τρόπο ένα sub or something..

Δεν ξέρω ακριβώς τι παίζει με τα supreme ή άλλα τόσο φτηνά δαπέδου αλλά αν μπουμάρουν εύκολα ή τρίζει π.χ. η καμπίνα (κακή κατασκευή) τι να το κάν'ς?

Δεν τα έχω ακούσει απλά εικάζω ε?

Ειδικά με τα φτηνά δαπέδου είμαι επιφυλακτικός, με τα ραφιού όχι τόσο..

Επίσης τώρα που τα λέμε νομίζω είπε πως δεν θέλει δαπέδου.. :p
 

Μηνύματα
958
Reaction score
2.426
Kοιταζοντας μια φωτο του ενισχυτη σου ειδα οτι εχει rec out.
1408612-957153b6-vintage-technics-sa100.jpg

Λογικα αυτη η εξοδος ειναι σταθερη και δεν μπορεις να εχεις volume απο τον ενισχυτη σου.
Τα ενεργα/αυτοενισχυομενα ηχεια ομως εχουν......;) και να εισαι σιγουρος οτι θα παρεις κατι πολυ πιο εντιμο αναλογα της τιμης του σε ενεργα σε σχεση με τα παθητικα.
Λεω εγω τωρα.......να επαιρνες βολτουλα τον ενισχυτη σου να παρει και λιγο αερα και να του εβαζες επανω για δοκιμη 2-3 ενεργα να δεις τι μπορεις να ακουσεις;
Παραδειγματος χαριν

 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Kοιταζοντας μια φωτο του ενισχυτη σου ειδα οτι εχει rec out.
View attachment 251660
Λογικα αυτη η εξοδος ειναι σταθερη και δεν μπορεις να εχεις volume απο τον ενισχυτη σου.
Τα ενεργα/αυτοενισχυομενα ηχεια ομως εχουν......;) και να εισαι σιγουρος οτι θα παρεις κατι πολυ πιο εντιμο αναλογα της τιμης του σε ενεργα σε σχεση με τα παθητικα.
Λεω εγω τωρα.......να επαιρνες βολτουλα τον ενισχυτη σου να παρει και λιγο αερα και να του εβαζες επανω για δοκιμη 2-3 ενεργα να δεις τι μπορεις να ακουσεις;
Παραδειγματος χαριν

Υπάρχει περίπτωση να δουλέυουν τα ρυθμιστκά για πρίμα μπάσα?

Μπααα ε? :frown:
(θα ήταν ιδανικό..)
 


Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Δεν νομιζω.
Τουλάχιστον γίνεται να δώσει σε ρυθμιστικό για volume control και μετά στα ενεργά ώστε να μην πειράζει το left - right κάθε φορά που θέλει να ανεβάσει - κατεβάσει ένταση?
(Έτσι ίσως το άντεχα.. ;))
 

Μηνύματα
958
Reaction score
2.426
Τουλάχιστον γίνεται να δώσει σε ρυθμιστικό για volume και μετά στα ενεργά ώστε να μην πειράζει το left - right κάθε φορά που θέλει να ανεβάσει - κατεβάσει ένταση?
(Έτσι ίσως το άντεχα.. ;))
Eιλικρινα δεν το εχω δοκιμασει ποτε και δεν γνωριζω.
Εαν παρει ομως ενα σετακι αυτοενισχυομενα σαν τα
Presonus η τα Mackie θα εχει και ενα ρυθμιστικο εντασης που ειναι και στην προσοψη,bluetooth και μια aux in πχ να βαλει το κινητο του απευθειας.
 

TGD

Μηνύματα
6.984
Reaction score
7.068
Τα μεγάλα Magnat λένε ελάχιστη ισχύ 30 W οπότε δεν κάνουν. Κι αν είναι να βάλει ενεργά, τι να κάνει τον vintage να πιάνει χώρο; Επίσης δεν θέλει ηχεία για nearfield.
 

Μηνύματα
4
Reaction score
0
Ευχαριστώ και πάλι για τη βοήθεια αλλά.... τι να τα κάνω τα ενεργά στο Rec ρε λεβέντες?
Δε ξέρω......θα νοιώθω σα να έχω διαταραχή προσωπικότητας :p
Εκτός αν υπάρχουν ενεργά που δουλεύουν με κάποιο διακόπτη και ως παθητικά...αλλά μάλλον δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα και αν υπάρχει φαντάζομαι θα είναι πάνω από χρήματα που θέλω να δώσω...

Επίσης σε πολλά ηχεία είδα να λένε ελάχιστη ισχύ ενισχυτή όπως είπε ο φίλος πιο πάνω...κάτι που δεν το καταλαβαίνω τεχνικά...
Δηλαδή όταν τα ηχεία θέλουν ελάχιστη ισχύ ενισχυτή πχ 30w kai εσύ έχεις ενισχυτή 50w, αλλά σε χαμηλή ένταση και τελικά το ηχείο παίρνει 10w είσοδο από τον ενισχυτή τι γίνεται? Δεν ακούς μέχρι να του δώσεις 30?
Δε ξέρω ...όσο πιο πολύ ψάχνω , τόσο πιο άσχετος αισθάνομαι.....
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081

ika

News
Μηνύματα
13.753
Reaction score
12.821
Ευχαριστώ και πάλι για τη βοήθεια αλλά.... τι να τα κάνω τα ενεργά στο Rec ρε λεβέντες?
....

Επίσης σε πολλά ηχεία είδα να λένε ελάχιστη ισχύ ενισχυτή όπως είπε ο φίλος πιο πάνω...κάτι που δεν το καταλαβαίνω τεχνικά...
Δηλαδή όταν τα ηχεία θέλουν ελάχιστη ισχύ ενισχυτή πχ 30w kai εσύ έχεις ενισχυτή 50w, αλλά σε χαμηλή ένταση και τελικά το ηχείο παίρνει 10w είσοδο από τον ενισχυτή τι γίνεται? Δεν ακούς μέχρι να του δώσεις 30?
.....
Με ενεργά, ξεχνάς το θέμα με την μικρή ισχύ του υπάρχοντος ενισχυτή, VOLUME θα έχεις από το τηλεκοντρολ των ηχείων.

Όταν ο κατασκευαστής λέει ελάχιστη ισχύς ΧΧ Watts, σημαίνει πρακτικά από τα ΧΧ και πάνω ο κατασκευαστής δηλώνει πως τα ηχεία θα ακούγονται βάσει του σχεδιασμού τους (μπάσα-μεσαία-πρίμα). Και με 1 θα παίζουν αλλά 99% τα μπάσα θα ακούγονται πολύ ασθενικά. Κάτι σαν τρανσιστοράκι δηλαδή. Το κάθε woofer θέλει τα watt του για να κινηθεί.
Γι' αυτό οι παλιοί ενισχυτές είχαν το LOUNDNESS.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Με ενεργά, ξεχνάς το θέμα με την μικρή ισχύ του υπάρχοντος ενισχυτή, VOLUME θα έχεις από το τηλεκοντρολ των ηχείων.

Όταν ο κατασκευαστής λέει ελάχιστη ισχύς ΧΧ Watts, σημαίνει πρακτικά από τα ΧΧ και πάνω ο κατασκευαστής δηλώνει πως τα ηχεία θα ακούγονται βάσει του σχεδιασμού τους (μπάσα-μεσαία-πρίμα). Και με 1 θα παίζουν αλλά 99% τα μπάσα θα ακούγονται πολύ ασθενικά. Κάτι σαν τρανσιστοράκι δηλαδή. Το κάθε woofer θέλει τα watt του για να κινηθεί.
Γι' αυτό οι παλιοί ενισχυτές είχαν το LOUNDNESS.
Μέχρι να ζητήσει μεγαλύτερη ένταση ή να ανεβάσει μπάσα, οπότε θα στεγνώσει το τροδοφοτικό απο ρεύμα, θα κλιπάρει και θα τηγανίσει τα tweeters. Έχω κάψει tweeter στο παρελθόν με ενισχυτή 2x30w ( Nikko NA300 ).
 

gid

Μηνύματα
7.316
Reaction score
8.540
Τα πράγματα δεν είναι τόσο τραγικά.

Παλιά και επί σειρά ετών απολάμβανα τα βινύλιά μου με ηχεία βάσης και ενισχυτή 2χ9 βατ. Την ένταση την είχα το πολύ στο 6/10. Ο χώρος ήταν μικρός, περί τα 12τμ, αλλά τα ηχεία αποκλείεται να ήταν ευαίσθητα όσο τα Μαγκνάτ δαπέδου παραπάνω.
 





Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.149
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top