Βοήθεια σας παρακαλώ!

Μηνύματα
9
Reaction score
6
Γεια σας παιδιά! Θέλω να πάρω ηχεία,ενισχυτή και πικαπ έχω τσεκάρει τα dali spektor 6, τον Yamaha as201 και το rega planar 1! Είναι καλός σαν συνδυασμός?
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
καλημέρα
και ψυχραιμία... :biggrin:


πως τον εννοείς τον καλό συνδυασμό?

σε τι απόσταση θα ακούς και πόσα τμ είναι ο χώρος που θα τα βάλεις όλα αυτά?
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Δεν πρέπει να σκεφτόμαστε όπως παλιά (ενισχυτής-ηχεία). Η τεχνολογία έχει προχωρήσει και πλέον οι ενισχυτές βρίσκονται μέσα στο κάθε ηχείο.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Όπως είπε και ο Πέτρος παραπάνω, καλό θα είναι να ασχοληθείς με ενεργά ηχεία ( αυτά που έχουν τους ενισχυτές μέσα στο κουτί των ηχείων και έχουν ένα ενισχυτή ανά μεγάφωνο, διενίσχυση, καλό πράγμα ). Θα χρειαστείς ένα "κέντρο ελέγχου" για να ρυθμίζεις την ένταση του συστήματος, άρα θα πρέπει να δεις για προενισχυτή και για το πικάπ θα χρειαστείς ένα phono stage ΑΝ δεν έχει ενσωματωμένο ο προενισχυτής που θα αγοράσεις.
Είναι πολλά τα οφέλη απο την απόκτηση ενεργών ηχείων και όχι κλασικού συνδυασμού ενισχυτή - παθητικών ηχείων:
α) Δεν ασχολείσαι με το ταίριασμα ενισχυτή και ηχείων. Ο κατασκευαστής το έχει κάνει για'σένα πριν απο'σένα και έχει βάλει επαρκέστατους ενισχυτές
β) Ο διαχωρισμός συχνοτήτων ανά μεγάφωνο γίνεται ΠΡΙΝ τη τελική ενίσχυση. Αυτό σημαίνει ότι ο ενισχυτής για τα γούφερ παίζει τις συχνότητες για τις οποίες προορίζεται, το αντίστοιχο συμβαίνει και για τον ενισχυτή των tweeters. Αυτό σημαίνει μικρότερη παραμόρφωση ( ο καθένας ενισχυτής διαχειρίζεται συγκεκριμένο μέρος της αναπαραγωγής ), ενώ σε αντίθεση με τα παθητικά ηχεία που ο ενισχυτής στέλνει το σήμα στα παθητικά υλικά του κροσόβερ, στη περίπτωση των ενεργών βλέπει ένα και μόνο μεγάφωνο, άρα είναι πολύ πιο εύκολο το έργο του χωρίς να δυσκολεύει το φορτίο που βλέπει ( όπως συμβαίνει συνήθως με τα παθητικά ), ενώ έχει και καλύτερο έλεγχο πάνω στο μεγάφωνο που οδηγεί. Αξίζει να σημειωθεί ότι το πολυσυζητημένο damping factor ( ο συντελεστής απόσβεσης ) του ενισχυτή, σε ένα παθητικό ηχείο πάει περίπατο. Σοβαροί κατασκευαστές που παρέχουν τρελούς αριθμούς ( >500 ) ξεκαθαρίζουν ότι αν στο τέλος έχουμε ένα damping factor της τάξης του 20, πρέπει να νιώθουμε ικανοποιημένοι
γ) Δεν χρειάζεσαι πλέον να ανησυχείς για καλώδια ηχείων, άρα δεν χρειάζεται να ανησυχείς και με τις επιδράσεις τους στο σήμα, τον υποβιβασμό του σε όποιο βαθμό συντελεί το καλώδιο. Η σύνδεση των ενεργών γίνεται σε επίπεδο line, δηλαδή χαμηλής τάσης, υψηλής σύνθετης αντίστασης, αρκεί μόνο να βρεις ένα καλώδιο με χαμηλή χωρητικότητα ( capacitance ) και είσαι καλυμμένος. Ένα παράδειγμα καλού καλωδίου σε αυτό το τομέα, είναι το mogami 2549. Ακριβώς λόγω των ιδιοτήτων της διασύνδεσης, μπορείς να χρησιμοποιήσεις ακόμα και πολύ μεγαλύτερα καλώδια χωρίς να έχεις κάποιο πρόβλημα στην απόδοση του συστήματος, απλά γιατί δεν επηρεάζεται αυτός ο τύπος διασύνδεσης απο την αντίσταση του καλωδίου ( αφού η διασύνδεση ΗΔΗ έχει μεγάλη σύνθετη αντίσταση της τάξης των 10Κ, 20Κ, ίσως και 50Κ, ανάλογα τη κατασκευή του ηχείου, άρα μερικά χιλιοστά του ωμ δεν κάνουν διαφορά ). Επιπλέον, επειδή συνήθως αυτά τα ηχεία χρησιμοποιούν ισορροπημένη σύνδεση ( balanced XLR ), έχουν και καλύτερη απόδοση ως προς την απόρριψη θορύβου. Αυτός είναι ο τύπος σύνδεσης που χρησιμοποιούν τα studios στα ηχεία τους, αυτός είναι και ο τρόπος που συνδέονται τα μικρόφωνα στις κονσόλες, με τα αρκετά μεγάλου μήκους καλώδια.

Ελπίζω να καταλαβαίνεις πλέον γιατί δεν πρέπει να ασχοληθείς με ενισχυτή και παθητικά ηχεία...
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Μια ακόμη εναλλακτική του κλασικού προενισχυτή, είναι αυτή του dsp processor, ο οποίος θα σου φανεί χρήσιμος στο μέλλον αν θελήσεις να βάλεις και subs στο σύστημά σου ( προτείνεται ), καθώς κάνει πολύ πιο εύκολη τη διαδικασία ( ορθής ) ενσωμάτωσής τους στο σύστημα. Μπορώ να προτείνω το minidsp 2x4HD απο το οποίο είμαι ικανοποιημένος ( αν και το χρησιμοποιώ για άλλη δουλειά, προς το παρόν όχι για ενσωμάτωση subs ), ενώ έχει δύο χαρακτηριστικά που με ενοχλούν:
α) Ενώ λειτουργεί σαν "προενισχυτής", δηλαδή σαν ρυθμιστικό έντασης, δεν μπορεί κάποιος να έχει οπτική ένδειξη του επιπέδου της έντασης. Έχει όμως τόσα πολλά βήματα ρύθμισης ( 256... ) που η απουσία ένδειξης είναι πταίσμα. Απο την άλλη όμως, λειτουργεί και σαν ένα εξαιρετικό usb dac αν θελήσεις να χρησιμοποιήσεις και υπολογιστή σαν πηγή.
β) Δεν έχει σύνδεση balanced XLR, άρα θα πρέπει να σιγουρευτείς ότι τα ηχεία που θα επιλέξεις μπορούν να συνδεθούν με βύσματα RCA.
H τιμή του για καινούργιο είναι γύρω στα 250 ευρώ αν θυμάμαι καλά και θα χρειαστείς και το πρόσθετο phono stage, άρα υπολόγισε 100~200 ευρώ επιπλέον.
Αν όμως, καταφέριες να συνδυάσεις ενεργά, subs και dsp processor, θα στέλνεις φιλάκια αμέτρητα σε πολλά κλασικά συστήματα ενισχυτή και παθητικού ηχείου.

Σημειωτέον ότι ο dsp processor ψηφιοποιεί τη πληροφορία που δέχεται στην αναλογική του είσοδο. Κάποιοι θα πουν ότι θα χαθεί η "μαγεία" του αναλογικού ήχου. Η προκαταβολική μου απάντηση είναι ότι ένα σύστημα δομημένο με αυτό το τρόπο θα παίζει τόσο καλύτερα απο ένα ενισχυτάκι με παθητικά ηχειάκια που ακόμα και αν μπορούσε κάποιος να διακρίνει την επιρροή της ψηφιοποίησης στο τελικό άκουσμα απο ένα ενισχυτάκι και ένα ζεύγος παθητικών ηχείων, το τελικό αποτέλεσμα θα ήταν τόσες κλάσεις ανώτερο που δεν θα είχε καμία απολύτως σημασία. Άσε δε που εδώ και κάτι δεκαετίες, τα μάστερ των βινυλίων είναι ψηφιακά.
 

ika

News
Μηνύματα
13.751
Reaction score
12.819
Μικρός μου φαίνεται ο 201 γι' αυτά τα ηχεία.
Εκτός και αν δεν ακούς πολύ δυνατά.
 

Μηνύματα
9
Reaction score
6
Παιδιά καλημέρα! Σας ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον και τις απαντήσεις! Φίλε astronaut με μπέρδεψες περισσότερο τώρα που σχεδόν το είχα ξεκαθαρίσει στο μυαλό μου και σχεδόν είχα καταλήξει. Ο χώρος είναι το σαλόνι, δεν το έχω μετρήσει , περίπου 20-30 τετραγωνικά... Η αλήθεια είναι ότι τα ενεργά ηχεία τα είχα αποκλείσει θέλω το κλασικό παλιό σύστημα! Γνωρίζω ότι ο 201 είναι μικρός αλλά δεν μου επιτρέπει το μπάτζετ να ξεφύγω πολύ. Επίσης θέλω να συνδέσω cd player και τηλεόραση μαζί με το πικάπ γίνεται αυτό? Όταν ρωτάω αν είναι καλά συνδυαστικά αυτά τα τρία εννοώ εάν αποδίδουν σωστά και καλά γιατί άκουσα και κάτι περίεργα για τα 6 ομ των ηχείων ότι δεν ταιριάζουν και κάτι τέτοια. Παρεμπιπτόντως είμαι άσχετος με όλα αυτά γι αυτό ρωτάω, κατάλαβα ότι εδώ υπάρχουν άτομα με απεριόριστη γνώση πάνω στο θέμα. Δεν θέλω να κάνω το ηχοσυστημα του Bob Rock στο σπίτι μου αλλά να έχω ένα καλό σύστημα νε μπάτζετ 1000 άντε και λίγο παραπάνω το πολύ!
 

ika

News
Μηνύματα
13.751
Reaction score
12.819
Για να συνδέσεις TV, πρέπει να δεις τι εξόδους ήχου έχει γιατί ο 201 έχει μόνο αναλογικές εισόδους.
Πικάπ μπορείς να του βάλεις άμεσα, αλλά μόνο με κεφαλή κινητού μαγνήτη (ΜΜ).

Για τα 6Ω των ηχείων, γενικά όσο χαμηλότερη η μέση σύνθετη αντίστασή τους τόσο πιο δύσκολο φορτίο για τους ενισχυτές είναι, όσο ανεβαίνει το volume.
Η αντίσταση των ηχείων δεν θα είναι σταθερή στα 6Ω πάντα αλλά θα ανεβοκατεβαίνει, που σημαίνει ότι κάποιες φορές θα είναι κάτω από 6Ω. Πιο ζόρι για τον ενισχυτή όσο πέφτει.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Παιδιά καλημέρα! Σας ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον και τις απαντήσεις! Φίλε astronaut με μπέρδεψες περισσότερο τώρα που σχεδόν το είχα ξεκαθαρίσει στο μυαλό μου και σχεδόν είχα καταλήξει. Ο χώρος είναι το σαλόνι, δεν το έχω μετρήσει , περίπου 20-30 τετραγωνικά... Η αλήθεια είναι ότι τα ενεργά ηχεία τα είχα αποκλείσει θέλω το κλασικό παλιό σύστημα! Γνωρίζω ότι ο 201 είναι μικρός αλλά δεν μου επιτρέπει το μπάτζετ να ξεφύγω πολύ. Επίσης θέλω να συνδέσω cd player και τηλεόραση μαζί με το πικάπ γίνεται αυτό? Όταν ρωτάω αν είναι καλά συνδυαστικά αυτά τα τρία εννοώ εάν αποδίδουν σωστά και καλά γιατί άκουσα και κάτι περίεργα για τα 6 ομ των ηχείων ότι δεν ταιριάζουν και κάτι τέτοια. Παρεμπιπτόντως είμαι άσχετος με όλα αυτά γι αυτό ρωτάω, κατάλαβα ότι εδώ υπάρχουν άτομα με απεριόριστη γνώση πάνω στο θέμα. Δεν θέλω να κάνω το ηχοσυστημα του Bob Rock στο σπίτι μου αλλά να έχω ένα καλό σύστημα νε μπάτζετ 1000 άντε και λίγο παραπάνω το πολύ!
Αν επιτρέπεται, για ποιο λόγο αποκλείεις τα ενεργά και θέλεις να πας στο "κλασικό παλιό σύστημα"?
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Αν επιτρέπεται, για ποιο λόγο αποκλείεις τα ενεργά και θέλεις να πας στο "κλασικό παλιό σύστημα"?
Να πω εγώ μια περίπτωση και ας έχω ενεργά....
Για να μη ψάχνεται στο τι θα πάρει για να συνδέσει τις πηγές του και πως θα ρυθμίζει ένταση.....
Καλώς ή κακώς, ο ολοκληρωμένος ενισχυτής είναι ευκολία στις περισσότερες περιπτώσεις.... διαλέγεις πηγή, ρυθμίζεις ένταση, έχεις έξοδο για ακουστικά, μπάσα/πρίμα, τηλεκοντρολ κ.λπ.
Έχουμε "δαιμονοποιήσει" τόσο το κροσόβερ που δεχόμαστε να μπλέξουμε με χίλιες δυο παπαριές για λίγο παραπάνω ποιότητα.... ε καμιά φορά η ευκολία είναι προτιμότερη ή τουλάχιστον δε τη ζυγίζουν όλοι το ίδιο :p
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
Λοιπόν, επειδή αυτό :

άκουσα και κάτι περίεργα για τα 6 ομ των ηχείων ότι δεν ταιριάζουν και κάτι τέτοια
Δείχνει πως ισχύει αυτό:
Παρεμπιπτόντως είμαι άσχετος με όλα αυτά γι αυτό ρωτάω
Δεν δικαιούσαι να αποκλείεις τίποτα, όπως έκανες εδω:
Η αλήθεια είναι ότι τα ενεργά ηχεία τα είχα αποκλείσει θέλω το κλασικό παλιό σύστημα!
Διότι εδώ που μπήκες είναι σφηκοφωλια, οπως σωστά είπες εδω:
γι αυτό ρωτάω, κατάλαβα ότι εδώ υπάρχουν άτομα με απεριόριστη γνώση
Για να κλείσουμε την κουβέντα επί της επιλογής των πραγμάτων που ζήτησες:

Θέλω να πάρω ηχεία,ενισχυτή και πικαπ
Με συνολικό κόστος ένα χιλιάρικο όπως λες, καταρχήν ξεκαθαρίζουμε ότι πικάπ κεφαλή και φόνο στειτζ μέσα σε αυτό το ποσό (που συμπεριλαμβάνει ενισχυτή και ηχεία) θα είναι λίαν επιεικώς "μετρίων" επιδόσεων, ενώ μέσω streaming (Tidal & spotify) μπορείς να έχεις ατελείωτη δισκοθήκη με εξαιρετική ποιότητα ήχου, που δε θα την πιάσει το καλύτερο και ακριβότερο πικάπ του πλανήτη ούτε σε 63 αιώνες.

Για οικονομικά ηχεία (ώστε να χωρέσουν στο μπάτζετ σου) είναι αναγκαίο να πας σε συνδυασμό ενεργών + σαμπ, με το σαμπ να έχει ενσωματωμένη διαχείριση των δορυφόρων (δηλαδή κρος).

Σε αυτό το κοστολογιο χρειάζεται να προσθέσεις ένα προ (κάνα ναντ) με ενσωματωμένο φόνο στειτζ, και βεβαίως το πικάπ που θες.

Στα ηχεία λοιπόν, δεν βλέπω οικονομικοτερη επιλογή από τα 8-αρια jbl μαζί με το σαμπ τους, ώστε να περισσεψουν λεφτά για τα υπόλοιπα.

Αν τυχόν κλάσεις το πικάπ, και ψωνίσεις μόνο ηχεία που θα παίζουν στριμινγκ οντιο από κάποιο media player, τότε μπορείς να φας όλο το μπάτζετ σε ηχεία, και να πας στα καλι, μαζί με το σαμπ τους.

Αυτά.


Η προηγούμενη σειρά έχει λίγο φύσημα, αν δεν σε ενοχλεί, βολεύεσαι φτηνότερα (200 € κέρδος)

 

Μηνύματα
9
Reaction score
6
Αν επιτρέπεται, για ποιο λόγο αποκλείεις τα ενεργά και θέλεις να πας στο "κλασικό παλιό σύστημα"?
Παιδιά παίρνω περισσότερες πληροφορίες από αυτές που μπορώ να επεξεργαστώ!!! Σας ευχαριστώ πολύ όλους για την ανταπόκριση αλλά η αλήθεια είναι ότι μπερδεύτηκα χειρότερα χαχαχα! Δεν θέλω να ακούω από spotify και τα σχετικά. Βινύλιο cd και ταινίες και playstation αυτή θα είναι η χρήση. Με ενεργά ηχεία χωρίς ενισχυτή πως θα το κάνω αυτό? Επίσης επαναλαμβάνω ότι δεν γνωρίζω και πράγματα πουν για εσάς φαίνονται απλά για μένα να είναι βουνό!
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.685
Τα έχεις μπερδέψει.
Τα ενεργά έχουν μέσα τους ενισχυτές.
Έναν προενισχυτή θες για να κάνει τον έλεγχο (πηγές, ένταση κλπ).
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Δεν θέλω να ακούω από spotify και τα σχετικά. Βινύλιο cd και ταινίες και playstation αυτή θα είναι η χρήση.
Κακώς. Το spotify θα παίξει πολύ καλύτερα απο το playstation, άσε που δύσκολα θα διακρίνεις διαφορές προς το χειρότερο σε σχέση με το απλό cd. Εναλλακτικά υπάρχει και το tidal που παίζει σε cd quality, οπότε εκεί κι αν δεν θα σου λείψει τίποτα απο τα παραπάνω.
Με ενεργά ηχεία χωρίς ενισχυτή πως θα το κάνω αυτό?
Με προενισχυτή. Αντί για τον ενισχυτή που έχεις στο μυαλό σου, θα έχεις προενισχυτή, με ενσωματωμένο phono stage. Αντί για καλώδια ηχείων, θα στέλνεις στα ηχεία καλώδια σαν κι αυτά με τα οποία συνδέεις το cd player σου. αν π.χ. το cd player σου είχε μεταβλητή έξοδο ( όχι σταθερής τάσης όπως τα περισσότερα ), θα μπορούσες να οδηγούσες τα ηχεία απο το cd player σου ( αν και δεν θέλεις κάτι τέτοιο, αφού σκοπεύεις να χρησιμοποιήσεις και πικάπ ). Βγαίνει το budget. Ανάφερα το minidsp και το dsp γενικότερα στη περίπτωση που θέλεις μελλοντικά να στήσεις ένα πολύ καλό σύστημα.
Επίσης επαναλαμβάνω ότι δεν γνωρίζω και πράγματα πουν για εσάς φαίνονται απλά για μένα να είναι βουνό!
Γι'αυτόν ακριβώς το λόγο και μπήκα σε όλες αυτές τις λεπτομέρειες. Άποψή μου είναι ότι δεν πρέπει να τα παρατήσεις και να πάρεις ό,τι βρεις μπροστά σου ακολουθώντας συνταγές του παρελθόντος, αλλά να πάρεις το χρόνο σου, να ενημερωθείς, να ακούσεις και μερικά συστήματα και τότε να αποφασίσεις.

Σε αυτή τη κατηγορία τιμής, δεν μπορείς να πάρεις ούτε αξιόλογο ενισχυτή, ούτε αξιόλογα ( παθητικά ) ηχεία. Το πρόβλημα που αναφέρθηκε σχετικά με τη πτώση της σύνθετης αντίστασης του ηχείου ( το φορτίο που βλέπει ο ενισχυτής στις εξόδους του δηλαδή ) είναι άμεσα συνδεδεμένο με τα κακής σχεδίασης παθητικά κροσόβερ και της αλληλεπίδρασής τους με τη συμπεριφορά των μεγαφώνων. Οι ενισχυτές των ενεργών, σε καμία περίπτωση δεν επηρεάζονται απο τέτοιες καταστάσεις, αφού δεν έχουν παθητικά υλικά μετά την έξοδο των ενισχυτών, συνδέονται απευθείας ο καθένας στο μεγάφωνό του. Αυτό σημαίνει καλύτερη διαχείριση της ενέργειας και σαφώς καλύτερα δυναμικά γιατί ο κάθε ενισχυτής έχει απόλυτο έλεγχο στο μεγάφωνο που οδηγεί.

Τέλος, ό,τι και αν επιλέξεις, έχε υπ'όψιν ότι θα πρέπει να ασχοληθείς και λίγο παραπάνω με τη τοποθέτηση των ηχείων στο χώρο, μη τα βάλεις χύμα στο κύμα, με το μάτι.
Να πω εγώ μια περίπτωση και ας έχω ενεργά....
Για να μη ψάχνεται στο τι θα πάρει για να συνδέσει τις πηγές του και πως θα ρυθμίζει ένταση.....
Καλώς ή κακώς, ο ολοκληρωμένος ενισχυτής είναι ευκολία στις περισσότερες περιπτώσεις.... διαλέγεις πηγή, ρυθμίζεις ένταση, έχεις έξοδο για ακουστικά, μπάσα/πρίμα, τηλεκοντρολ κ.λπ.
Έχουμε "δαιμονοποιήσει" τόσο το κροσόβερ που δεχόμαστε να μπλέξουμε με χίλιες δυο παπαριές για λίγο παραπάνω ποιότητα.... ε καμιά φορά η ευκολία είναι προτιμότερη ή τουλάχιστον δε τη ζυγίζουν όλοι το ίδιο :p
Έχουμε δαιμονοποιήσει το κροσόβερ ή είναι δαίμονας απο μόνο του; Δεν του πρότεινα να πάρει καμπίνες και να παίξει με ενεργό κροσόβερ, αλλά να πάρει έτοιμα ενεργά. Ούτε να μπλέξει με ματσαρίσματα ενισχυτών, ούτε καμία παθογένεια των παθητικών ηχείων. Όσο για τις ευκολίες ενός ολοκληρωμένου ενισχυτή, σιγά τα λάχανα βρε τρελόπαιδο. Χτυπάει και ένα ρότελ προενισχυτή στη τελική και τα έχει όλα στη διάθεσή του, τονικότητα, phono stage και πάει λέγοντας. Τυχαίο παράδειγμα ο ρότελ, να εξηγούμαστε.
 
Last edited:

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Καλημέρα @Lucio Fulci
Κανείς δεν έχει πρόθεση να σε μπερδέψει μάλλον το αντίθετο και από τη στιγμή που ζητάς μία βοήθεια θα πρέπει να την επεξεργαστείς.
Για να αποφεύγεις τα ταιριάσματα ηχείων - ενισχυτών για σου λένε για ενεργά που έχουν ενσωματωμένο, μη σε αγχώνει που τα ενεργά κάνουν για studio.
Τα dali που κοιτάς έχουν 600 περίπου ευρώ και δε ξέρω αν θα σε ικανοποιούν ηχητικά.
Με 160 ευρώ π.χ. παίρνεις για αρχή αυτά με 8ινσο γούφερ και σου μένουν και λεφτά για ένα καλό προενισχυτή.
Φιλικά......
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
Δεν θέλω να ακούω από spotify και τα σχετικά. Βινύλιο cd και ταινίες και playstation αυτή θα είναι η χρήση
ΟΚ.

Σαμπ 400€

https://www.thomann.de/gr/jbl_lsr_310_s.htm

2 δορυφόροι 430€


830€ μέχρι εδώ.
Και χρειάζεσαι πικάπ και ένα προενισχυτή.

Με 2 κατοστάρικα έχει πικάπ με ενσωματωμένη προενισχυση



Οπότε φτάσαμε στο χιλιάρικο.

Και θες ένα επιλογέα 3 θέσεων και volume για χρέη προενισχυτή, με 20€ βρίσκεις. Τέλος πάντων, προενισχυτές υπάρχουν άφθονοι.
 
Last edited:

Μηνύματα
9
Reaction score
6
Δηλαδή ένας τέτοιος συνδυασμός είναι καλύτερος από τα Dali spektor 6 με έναν ενισχυτή σχετικά φθηνό?
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.787
Reaction score
28.220
Θανάση ,
160e το τεμάχιο .
-
Lucio Fulci
.......αν θα ήθελες μας λές σε παρακαλώ - περίπου - πόσους δίσκους έχεις ;
* γιατι αν ξεκινάς να μαζεύεις απο την αρχή ....άστο καλύτερα .
.......αν θα ήθελες μας λές , αν σε ενδιαφέρουν και οι αγγελίες μας ;
* θέλεις μόνο καινούργια στα 1000e .....πάρε ενα κομπακτ καλύτερα μια που τα ενεργά δεν είναι στις επιλογές σου .
.......αν θα ήθελες μας βάζεις μιά photo - ενα σκαρίφημα - απο την θέση ακρόασης σου ;
* γιά να δούμε λίγο τον χώρο μπροστά σου ....εχει και αυτό την σημασία του .
20 ή 30 tm , γίνε πιο συγκεκριμένος , ......έχει και αυτό την σημασία του .

thats life , φίλε μας .
Με αγάπη .
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.133
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top